Lubię czas podsumowań, tym bardziej kiedy wiem i czuję, że mijający rok był bardzo udany, a ten właśnie taki był. Zaglądam w tym czasie do mojego kalendarza, w którym na jednej ze stron są cele spisane przeze mnie na początku danego roku. Dokonuję weryfikacji: co się udało, czego się nie podjęłam, co mogłam zrobić lepiej, a z czego w ogóle się wycofałam…Zaglądam też do poprzednich podsumowujących wpisów blogowych minionych lat i mam cały obraz tego jak moje życie się zmienia i jak zmieniam się ja.
Rok 2019 był zdecydowanie przełomowy pod katem podróżniczym, blogowym i fotograficznym.

PODRÓŻE, KTÓRE ODBYŁAM Z MICHAŁEM W ROKU 2019

Było tego sporo, gdyż w każdym miesiącu w roku udało nam się gdzieś pojechać – prócz marca, ale za to w maju nadrobiliśmy zaległości i odbyliśmy dwie podróże.

Oto nasze podróże w roku 2019 z podziałem na miesiące i artykuły blogowe, które na temat konkretnych miejsc powstały:

STYCZEŃ

Poznań

Poznań na zimowy weekend – czego musisz doświadczyć? Co zwiedzić, gdzie zjeść i gdzie spać.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog - Poznań

 LUTY

Warmia – Dwór Dawidy

Gdzie nocować na Warmii? Dwór Dawidy – miejsce z klimatem i z dala od zgiełku.

MARZEC

KWIECIEŃ

Islandia

Islandia południowo – zachodnia zimą – plan podróży na 5 dni.

5 zjawiskowych wodospadów na Islandii, które zobaczyliśmy – część południowo – zachodnia.

Islandia – najpiękniejsze miejsca części południowo – zachodniej. Przewodnik internetowy.

Jak zorganizować podróż na Islandię? Porady i wskazówki.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog - Islandia

MAJ

Klimatyczna podróż po Polsce (Zalipie, Lanckorona, Zamek w Mosznej, Kazimierz, Kolorowe Jeziorka)

Zamek w Mosznej – miejsce z klimatem w województwie opolskim.

Rudawy Janowickie na Dolnym Śląsku – Kolorowe Jeziorka i Sokolik.

Zalipie – malowana wieś jak z obrazka.

Atrakcje Lanckorony – najbardziej klimatycznej wsi w Polsce.

Spacer po Kazimierzu – klimatycznej dzielnicy Krakowa.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog

Szwecja – Skania

Skania – wiejska i sielska kraina na południu Szwecji. Idealna na urlop.

Idylliczna wyspa Ven w Szwecji – „perełka” Skanii.

Malmo w Szwecji – idealne miasto na city break.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog - Skania

CZERWIEC

Kaszuby

Stary Browar Kościerzyna – magia kaszubskich smaków w jednym miejscu. Recenzja obiektu.

Poznaj kulturę i historię Kaszub w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

LIPIEC

Czechy – Skalne Miasto Adrspach i Morawy Południowe

Skalne Miasto Adrspach w Czechach – idealne miejsce na wycieczkę z Polski.

Największe atrakcje Moraw Południowych, czyli czeska Toskania. Film z podróży.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog - Skalne Miasto

SIERPIEŃ

Suwalszczyzna i Litwa/Wilno

Dwór Łumbie – sielska agroturystyka na Suwalszczyźnie. Recenzja.

Suwalszczyzna – nieodkryta kraina w Polsce. Atrakcje, które warto zobaczyć.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog

WRZESIEŃ

Żuławy Wiślane

Żuławy Wiślane – szlakiem domów podcieniowych, mennonitów i holenderskich wiatraków.

Pałac Poraj i hotel Quadrille

Pomorze z duszą – gdzie warto nocować i skosztować jesiennych specjałów.

PAŹDZIERNIK

Tatry jesienią

Tatry dla początkujących – cudowne miejsca, z których będziesz podziwiał panoramę polskich gór.

Malownicze punkty widokowe na Tatry, do których dojedziesz samochodem. Mapa dojazdu.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog

LISTOPAD

Japonia

Zdjęcia, które sprawią, że pojedziesz do Japonii jesienią. Fotorelacja.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog - Japonia

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog - Japonia

GRUDZIEŃ

Wrocław

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu.

Wrocław na weekend – atrakcje, które warto zobaczyć. Mapa atrakcji.

Gdzie pysznie zjeść we Wrocławiu? 6 polecanych miejsc.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog - Wrocław

Był to rok bardzo intensywny pod względem podróżniczym, a Islandia i Japonia były spełnieniem naszych marzeń – to kraje, do których na pewno będziemy wracać.

ROK 2019 BLOGOWO

Blog Martyna Soul cały czas bardzo dynamicznie się rozwija. W roku 2019 udało mi się przekroczyć miesięczną liczbę odwiedzin bloga przez użytkowników do 15 tysięcy miesięcznie. To ogromny skok! Tym bardziej, że startowałam z liczby 3 tysięcy miesięcznie. Ale nie o liczby tutaj chodzi – chociaż w tej branży czy to się nam podoba, czy nie liczby mają znaczenie. Bardzo cieszy mnie to, że blog, Facebook i Instagram skupiają wokół siebie bardzo zaangażowaną i mądrą społeczność daleką od hejtu i negatywnych emocji. Fajnie jest dla Was tworzyć podróżnicze treści i dzielić się fotografiami oraz podróżniczymi poradami i ciekawostkami.

W roku 2019 założyłam na blogu newsletter. Super sprawa, gdyż dzięki temu mogę być jeszcze bliżej Was i dzielić się w listach, które do Was piszę niepublikowanymi treściami na blogu. Dzięki newsletterowi jestem zdecydowanie bliżej moich czytelników, dlatego zachęcam do zapisywania się na mój newsletter – link do zapisu, który cały czas zwiększa ilość soulowych subskrybentów.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog

Rok 2019 to również czas pierwszych poważnych współprac z markami i organizacjami turystycznymi. Kiedy kończył się rok 2018 nawet przez myśl by mi nie przeszło, że już niebawem będę miała możliwość współpracy zarówno z polską jak i skandynawską organizacją turystyczną i że zostaną docenione treści, które tworzę na blogu i zdjęcia, które wykonuję. Udane współprace z obiektami hotelowymi, restauracjami, markami z branży turystycznej i nie tylko, wyjazd do Szwecji promujący region Skania i kilka innych udanych przedsięwzięć zaowocowały tym, iż blog nabrał również wymiaru komercyjnego, co bardzo mnie cieszy.

W 2019 roku powstało też profesjonalne logo Martyna Soul.

W tym roku również napisałam najwięcej artykułów, bo aż 43.

Prowadzenie bloga daje mi możliwość poznawania ludzi tak samo jak ja zafascynowanych światem i na niego otwartych. Są to osoby zarówno ze świata blogowego, jak i fotograficznego. Za wszystkie spotkania, rozmowy, wsparcie dziękuję.

ROK 2019 W SOCIAL MEDIACH

Blogowanie to również obecność w social mediach. W tym roku zarówno Facebook i Instagram dynamicznie się rozwinęły. Na Instagramie jest Was już prawie 18 tysięcy, jesteście aktywni – zostawiacie lajki, komentujecie, pozytywnie reagujecie na treści, które Wam przekazuję. To bardzo motywuje do dalszej pracy nad rozwojem profilu. Facebook to ponad 11 tysięczna społeczność, co również bardzo mnie cieszy – tym bardziej, że Facebook tak mocno obcina zasięgi i nie pozwala organicznie dotrzeć do użytkowników.

ROK 2019 FOTOGRAFICZNIE

W 2019 roku doszłam do wniosku, iż nie chcę całej mojej energii poświęcać tylko na pracę nad blogiem i rozwojem kanałów social media. Wiem, że potrzebuję czegoś więcej. Przemyślenia te, szkolenia, współprace z obiektami komercyjnymi zaowocowały stworzeniem profesjonalnego studia fotograficznego, które już działa.

Martyna Soul Studio to mój najnowszy projekt, który udało mi się rozpocząć w grudniu 2019.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog

Po skończeniu fotograficznego studium zastanawiałam się, jakim rodzajem fotografii chciałabym się zająć zawodowo, a nie chciałam być fotografem, który robi zdjęcia wszystkim i wszystkiemu – śluby, dzieci, rodziny, lifestyle, kulinaria, produkty…można by wymieniać bez końca. Ta droga zdecydowanie nie była dla mnie. Musiałam mocno wsłuchać się w samą siebie, aby stwierdzić który rodzaj fotografii jest najbliższy mojemu sercu.

Wiedziałam, że fotografia krajobrazowo – outdoorowa to coś, co kocham, ale potrzebowałam jeszcze czegoś… i w taki oto sposób zdecydowałam, iż fotografia wnętrz pasuje do mnie idealnie. Od zawsze lubiłam urządzać, dekorować i otaczać się pięknymi wnętrzami.

Po kilku profesjonalnych sesjach fotograficznych w apartamentach, hotelach i restauracjach stwierdziłam, że chcę się tym zająć zawodowo.

A więc otworzyłam Martyna Soul Studio z usługami fotografii wnętrz. Już teraz zapraszam Was na moją stronę internetową, na której możecie zapoznać się z moim fotograficznym portfolio i ofertą – martynasoulstudio.com

Cieszę się, że jeszcze w roku 2019 udało mi się ten projekt rozpocząć.

ROK 2019 FILMOWO

Filmowanie to nowość, która pojawiła się w życiu moim i Michała w tym roku. Obserwując trendy oboje widzimy, iż wszystko w Internecie zmierza ku obrazom ruchomym, krótkim i dłuższym filmikom. Od zawsze marzyliśmy, aby posiadać takie umiejętności filmowania, aby tworzyć klipy podróżnicze. Z tego też powodu wyposażyliśmy się w sprzęt do filmowania i rozwijamy umiejętności w tym zakresie. Michał uczy się również montażu filmów. W roku 2019 powstał nasz pierwszy podróżniczy klip z Moraw Południowych. Mamy nadzieję, że w 2020 roku będzie tych klipów więcej i będą coraz lepsze. W 2019 roku kupiliśmy również naszego pierwszego drona, która wspomaga nas w nauce filmowania.

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog

SMUTNE CHWILE ROKU 2019

Mogłoby się wydawać, że rok 2019 był dla nas cudowny – i taki był. Jednak śmierć naszej ukochanej kotki Triksi we wrześniu 2019 sprawiła, że pod względem emocjonalnym straciliśmy grunt pod nogami. Ja najbardziej. Z tą ogromną stratą tak naprawdę nie pogodziłam się do dnia dzisiejszego.
Wierzę również, iż nadejdzie taki moment, że pochowam Triksi w sercu i będę gotowa na adopcję innego zwierzęcia. Bardzo brakuje nam naszej kotki. Dom bez zwierzęcia jest zbyt cichy i pusty…

Podsumowanie 2019 roku Martyna Soul Blog - Triksi

PLANY NA ROK 2020

Planów na kolejny rok jest oczywiście sporo – zarówno tych podróżniczych, zawodowych, jak i prywatnych.

PODRÓŻNICZO

Bardzo chciałabym, aby podobnie jak w tym roku każdego miesiąca udało nam się odwiedzić jakieś fajne miejsce – bliższe lub dalsze, w Polsce lub poza krajem. Plany na każdy miesiąc już są, chociaż styczeń podróżniczo totalnie nam się zmienił. Miała być daleka północ, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na wyjazd w polskie góry. Niedługo dowiecie się dokąd ruszamy, a namiastka dalekiej północy też będzie.
Być może w tym roku postawimy na eksplorację wschodnich terenów Europy, które są tak bardzo jeszcze nietknięte przez masową turystykę. No i oczywiście podróże outdoorowe – na pewno będą, bo to totalnie nasz klimat.
Sporo planujemy zobaczyć w Polsce, między innymi Lublin – podobno piękne i ciekawe miasto. W głowie mam też pomysły na pokazanie Wam kilku kolejnych klimatycznych i tajemniczych miejsc w naszym kraju.
Nie zabraknie też popularnych city breaków w Europie. A poza Europę? Plany są i póki co najbardziej pewna jest Gruzja.

ZAWODOWO

Nadal będę intensywnie rozwijała blog i kanały social media – sprawa wiadoma. Mam nadzieję, że moje fotograficzne studio z usługami fotografii wnętrz również „rozwinie skrzydła” – wierzę w to bardzo mocno i zrobię wszystko, aby tak było.
Wspólnie z Michałem marzymy o jeszcze jednym projekcie – póki co jest on w naszych głowach od 3 lat! Tak, od 3! Nic jeszcze o tym nie mówię, bo nie wiadomo czy projekt wypali. Ponadto rozwój w zakresie filmowania – to również priorytet na rok 2020, chociaż nauka ta wymaga sporo mobilizacji, samozaparcia i  cierpliwości.

W roku 2020 chciałabym wziąć udział w jakimś bardzo profesjonalnym kursie fotografii wnętrz. Może zdecyduję się na szkolenie z zagranicy w formie online, bo tam zapewne jest w czym wybierać.

Bardzo chcielibyśmy w końcu kupić mobilny laptop do podróży, bo tego akcesorium bardzo nam brakuje i jasny, profesjonalny obiektyw do filmowania.

ŻYCIOWO

Jeszcze bardziej wierzyć w siebie i w swoje możliwości. Nie zniechęcać się, jeśli coś się nie udaje – takie doświadczenia przecież uczą najwięcej.
Chciałabym bardziej dbać o swoje zdrowie, a przede wszystkim o spokój w sercu i w głowie, bo tego czasami, a ostatnimi czasy dość często mi brakuje.
Zachować balans pomiędzy życiem offline, a online – ten obszar zdecydowanie wymaga u mnie poprawy.
Rozwijać się, poznawać fajnych ludzi, być otwartą na świat i uśmiechać się każdego dnia do życia! Bo ono wtedy uśmiecha się do mnie – wiem o tym!

Rok 2020 rozpoczęty i jestem w pełni gotowa na jego przyjęcie i z niecierpliwością czekam co przyniesie.

A u Was jakie plany na kolejny Nowy Rok?

 

Więcej lifestylowych artykułów znajdziecie tutaj:

Osobiście

 

Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!

Spodobał Ci się ten wpis i zdjęcia? Podziel się ze znajomymi!