Pomorskie

Przewodnik po Gdańsku – co warto zwiedzić ?

Gdańsk od dłuższego czasu nazywam małym Amsterdamem. Miasto dynamicznie się zmienia i jest coraz piękniejsze. Myślę, że już niebawem Gdańsk stanie się najpiękniejszym miastem w Polsce i jednym z najpiękniejszych w Europie. Przygotowałam dla Was przewodnik po Gdańsku pokazujący najciekawsze miejsca. 

GDAŃSK ŚRÓDMIEŚCIE: STARE MIASTO, GŁÓWNE MIASTO, DOLNE MIASTO

Śródmieście w Gdańsku to dzielnica reprezentacyjna miasta. Pełni wiele funkcji administracyjnych, znajdziecie tutaj mnóstwo zabytków, klimatycznych uliczek, miejsc, które chwytają za serce i czarują swoim pięknem. Bez zwiedzenie Śródmieścia wizyta w Gdańsku się nie liczy.

Najpopularniejsze gdańskie zabytki znajdują się na Głównym Mieście.
Są to:

Droga Królewska rozpoczynająca się od Bramy Wyżynnej, a kończąca Bramą Zieloną w skład której wchodzi ulica Długa i Długi Targ.

Ratusz Głównego Miasta

Bazylika Mariacka

Ulica Mariacka

Fontanna Neptuna

Dwór Artusa

Złota kamienica i wiele innych odnowionych kamienic

Złota Brama

Wielka Zbrojownia

Długie Pobrzeże z widokiem na Motławę i zabytkowy dźwig portowy Żuraw

Wyspa Spichrzów

Stare Miasto natomiast „przyciąga” turystów takimi atrakcjami jak:

Ratusz Starego Miasta

Wielki Młyn

Mały Młyn

Dom Opatów Pelplińskich

Budynek Poczty Polskiej

Gdańskie Śródmieście prócz topowych zabytków i atrakcji kryje jeszcze wiele innych miejsc wartych zobaczenia – miejsc poza utartym szlakiem, takich których nie znajdziecie w standardowych przewodnikach po Gdańsku. Jakie to miejsca? Dowiecie się tego wszystkiego dzięki mojemu autorskiemu przewodnikowi w formie e-booka, w formacie PDF pt: „Trójmiasto – tematyczne wycieczki i spacery”, w którym między innymi opisałam dwie autorskie wędrówki po Śródmieściu – „Tajemnicze uliczki Śródmieścia” oraz „Wędruj po wyspach”.

Dzięki takiej wycieczce poznacie inny Gdańsk. Przewodnik po Gdańsku – co warto zwiedzić

Przewodnik po Gdańsku

Będąc w Śródmieściu nie pomińcie wizyty w Dolnym Mieście – dzielnicy, która przechodzi obecnie rewitalizację i jest pełna historii. To miejsce, które przeżywa swój renesans i zachwyca atmosferą. Spacerując po Dolnym Mieście i pobliskim Starym Przedmieściu odkryjecie niesamowite historyczne bastiony, kamienice nadszarpnięte zębem czasu wywołujące chwile zadumy nad tym co nowe i stare i wiele innych nostalgiczny miejsc.

Przewodnik po Gdańsku - Dolne miasto

TERENY STOCZNIOWE

Kiedy myślę Gdańsk widzę Stocznię. Tutaj stare łączy się z nowym, jest industrialnie, inaczej. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce.

Będąc na terenach stoczniowych warto odwiedzić:

Słynną ulicę Elektryków, która tętni życiem w sezonie wakacyjnym
Rewitalizowane tereny Stoczni Cesarskiej wraz ze słynnym Żurawiem M3
Europejskie Centrum Solidarności

Przewodnik po Gdańsku - tereny stoczniowe

Przewodnik po Gdańsku - tereny stoczniowe

Przeczytajcie: Zabytki Sopotu – szlakiem kamienic i willi.

GDAŃSK WRZESZCZ

Uwielbiam wędrować po dzielnicy Wrzeszcz, która dzieli się na Wrzeszcz Górny i Dolny. Przyglądam się wtedy bajkowym kamienicom, które znajdziecie w części Wrzeszcza o nazwie Jaśkowa Dolina. Nie odpuszczam spaceru słynną ulicą Wajdeloty zaglądając do kultowej rupieciarni – Sklepu u Sławka i ulubionego antykwariatu pod numerem 22. Często zbaczam z głównej trasy, aby pooglądać tzw. „Małą Wenecję”, a więc widoki na rzeczkę Strzyża.

Przewodnik po Gdańsku - Wrzeszcz

Przewodnik po Gdańsku - Wrzeszcz

GDAŃSK OLIWA / PRZEWODNIK PO GDAŃSKU W FORMACIE PDF

Gdańska Oliwa skrywa wiele pięknych miejsc, tajemnic i historii. Wielu kojarzy się tylko ze słynnym Parkiem im. Adama Mickiewicza – ale jest tutaj wiele więcej pięknych miejsc. Spacerując po Oliwie możecie odkryć tajemnicze i zabytkowe wille (między innymi Willa Martha czy Willa Jodłowa), Stary Rynek Oliwski, Wzgórze Pachołek z pięknymi widokami na Gdańsk i wiele innych cudownych miejsc, które opisałam Wam w tematycznym spacerze po gdańskiej Oliwie w moim przewodniku w formacie PDF.

Przewodnik po Gdańsku - park oliwski

Przewodnik po Gdańsku - Oliwa

GDAŃSK ZASPA / PRZEWODNIK PO GDAŃSKU

Jeśli lubicie sztukę uliczną to polecam Wam zwiedzanie gdańskiej Zaspy – dzielnicy, która kiedyś była osadą rybacką, a dzisiaj zachwyca unikalnym klimatem i urbanistycznym charakterem. Zaspa muralami stoi – jest ich tutaj ponad 60.

Przewodnik po Gdańsku - Zaspa

Przewodnik po Gdańsku - Zaspa murale

NOWY PORT I PÓŁWYSEP WESTERPLATTE

Nowy Port jest miejscem, do którego wielu turystów nie dociera, a szkoda. Znajdziecie tutaj majestatyczną latarnię morską, którą można zwiedzać i z jej szczytu podziwiać widoki, miedzy innymi na pobliskie Westerplatte.

Spacer o zachodzie słońca 80-metrowym Falochronem Zachodnim będzie niezapomnianym przeżyciem, a następnie możecie udać się na Półwysep Westerplatte, aby spotkać się z gdańską i polską historią. Półwysep zyskał miano Pomnika Historii i stał się symbolem polskiego oporu wobec agresji ze strony Niemiec oraz miejscem początku II wojny światowej w 1939 roku.

Przewodnik po Gdańsku - Westerplatte

 

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!

 

O Autorce
Pasjonatka podróży i fotografii z duszą. Ciekawość świata i możliwość pokazywania go poprzez klimatyczne kadry napędza ją do działania. Nie lubi stać w miejscu! Zdecydowana zwolenniczka wprowadzania ciągłych zmian w życiu. Kreuje swoją codzienność poza utartym schematem i wędruje własnymi ścieżkami. Żyje kreatywnie! W tej wędrówce towarzyszy jej mąż – Michał – największy życiowy przyjaciel i nieodzowny kompan w podróży. Entuzjastka Instagrama, kapeluszy, wschodów słońca, cappuccino i Ani z Zielonego Wzgórza. Nieustannie odkrywa jak fajne jest życie. Martyna Jabłońska-Makowska
Może zainteresować Ciebie również:
Pomorskie
Gdzie wybrać się nad polskie morze? Ciekawe miejsca nad Bałtykiem w województwie pomorskim.
13 czerwca, 2024
Pomorskie
Gdańsk Oliwa – atrakcje i nie tylko Park Oliwski.
11 kwietnia, 2024
Pomorskie
Gdańsk Wrzeszcz – ciekawe miejsca i retro smaczki.
26 lutego, 2024
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelina J.
2 lat temu

Aż chce się przyjechać do Gdańska 🙂

Zamknij
1
0
Would love your thoughts, please comment.x