Znacie mnie już trochę i wiecie, że uwielbiam podróże klimatyczne i z duszą. Takie miejsca staram się odkrywać w każdej podróży i Wam je pokazywać. Lizbona to miasto z nutą romantyzmu i  cudownego klimatu, natomiast jej najstarsza dzielnica Alfama sprawiła, iż to właśnie w tym miejscu zakochałam się od pierwszego wejrzenia i wywarło ono na mnie ogromne wrażenie. Postanowiłam Alfamie poświecić osobny wpis. Inna dzielnica Lizbony, którą warto zobaczyć w Belem – jakże inna od Alfamy.

ALFAMA – INFORMACJE OGÓLNE

Alfama wznosi się dumnie na skalistym wzgórzu, a w dole płynie rzeka Tag. Jako jedyna dzielnica przetrwała w prawie nienaruszonym stanie silne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Lizbonę w 1755 roku.

Stolica Portugalii ma swojego patrona, który jest związany z Alfamą. Patronem tym jest Święty Antoni urodzony na Starym Mieście w Lizbonie. W Alfamie co roku obchodzone jest jego święto od 12 do 14 czerwca. Ołtarzyki w oknach, obrazki przedstawiające Świętego Antoniego, girlandy i uroczystości – tak Lizbona świętuje ku czci swojego patrona.

Uliczki Alfamy są kręte, wąskie i strome. Tym samym tworzą piękną scenerię, w sam raz na romantyczne spacery. Przeciskający się między wąskimi uliczkami zabytkowy żółty tramwaj numer 28 wspaniale wkomponowuje się w wygląd i całokształt najstarszej dzielnicy Portugalii. A pomiędzy tym wszystkim toczy się zwykłe życie mieszkańców, których rozklekotane domy zbudowane są bardzo blisko siebie, z okien powiewa pranie, gdzieniegdzie zamiauczy kot lub zaśpiewa ptaszek w klatce.

W oknach lub na ławkach często zasiadają starsze panie lub starsi panowie – mieszkańcy, którzy każdego dnia obserwują fotografujących ich turystów. Przyzwyczaili się do bycia swego rodzaju celebrytami i już na stałe wpisali się w krajobraz Alfamy.

Przeczytajcie: Co zobaczyć w słynnej dzielnicy Belem w Lizbonie? Atrakcje i zabytki.

Alfama – klimatyczna dzielnica Lizbony.

Stare miasto w stolicy Portugalii.

Uroku temu miejscu dodają co chwila spotykane azulejo. A co to takiego azulejo?

Azulejo
Azulejo to kolorowe kwadratowe płytki zdobiące mury i przedstawiające wydarzenia historyczne oraz świat przyrody.

W Alfamie każdego dnia można odkryć coś nowego – uliczkę, mural, stare okno z historią, wysłużone drzwi, mały placyk, kawiarenki, w których można wieczorami posłuchać fado. Alfama to dzielnica pełna tajemnic, historii, opowieści, dźwięków muzyki.

Fado
Fado – oznacza los, przeznaczenie – to właśnie z Alfamą jest nierozerwalnie związane. Alfama była inspiracją dla wielu artystów ze względy na swój niepowtarzalny średniowieczny urok i czar. To tutaj każdego wieczora śpiewa się melancholijne pieśni przy akompaniamencie gitary. Fado powstało w XIX wieku w biednych dzielnicach Portugalii. Głównie śpiewano fado w takich miejscach jak właśnie Alfama i Mouraria. W Lizbonie fado śpiewają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Największa pieśniarką fado była Amalia Rodrigues. Fado jest wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

A jeżeli jeszcze bardziej chcielibyście poczuć klimat średniowiecznej dzielnicy Lizbony i odbywać klimatyczne spacery późnym wieczorem to warto właśnie tutaj nocować, tak jak zrobiliśmy to my.
Zdecydowaliśmy się na klimatyczny hotel – Lisbon Lounge Suites. Pod samym hotelem przejeżdża tramwaj numer 28. Piękniej być nie może.

Przeczytajcie: Porady i wskazówki jak zorganizować podróż do Lizbony? Poradnik praktyczny.

ALFAMA/LIZBONA – KLIMATYCZNE FOTOGRAFIE

Spacerując po Alfamie można wykonać wiele klimatycznych fotografii. Fotografie z duszą tutaj tworzą się bez najmniejszego problemu.

ALFAMA/LIZBONA – KLIMATYCZNE FOTOGRAFIE

ALFAMA/LIZBONA – KLIMATYCZNE uliczki

ALFAMA LIZBONA

PUNKTY WIDOKOWE – MIRADURO DAS PORTAS DO SOL I IRADURO DE SANTA LUIZA

Oba punkty znajdują się blisko siebie, ale nam szczególnie spodobał się ten drugi, gdyż znajduje się w otoczeniu zieleni i niebieskich azulejo. Wspaniałe miejsce na odpoczynek, a w oddali widok czerwonych dachów i białych murów Lizbony oraz rzeka Tag.

CO ZOBACZYĆ SPACERUJĄC PO ALFAMIE?

CO ZOBACZYĆ SPACERUJĄC PO ALFAMIE?

KATEDRA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY / KATEDRA SE – ZABYTEK LIZBONY

Romańska katedra będąca najstarszą w Lizbonie. Katedra rzymskokatolicka. Usytuowana została przy klimatycznej ulicy, która jeżdżą żółte tramwaje. Katedra Se jest mocno związana z wydarzeniami dotyczącymi wyzwolenia Portugalii spod władzy Maurów – upamiętnia te czasy. Wnętrze katedry to już styl rokokowy.

Przeczytajcie: Atrakcje Madery – miejsca, które musisz zobaczyć. Praktyczne informacje, ciekawostki.

ZAMEK ŚWIĘTEGO JERZEGO / ZAMEK SAO JORGE – ZABYTEK LIZBONY

Na teren zamku dawnych Maurów warto się wybrać, gdyż to właśnie z jego murów roztaczają się wspaniałe widoki na Lizbonę i słynny most. Zamek góruje nad miastem. Zbudowany przez Maurów, a rozbudowany do obecnych rozmiarów przez chrześcijan – królów. Zamek Świętego Jerzego doznał poważnych zniszczeń w czasie trzęsienia ziemi, które nawiedziło Lizbonę w roku 1755.

Alfama - panorama

Alfama - ZAMEK SAO JORGE

PRZEJAŻDŻKA ZABYTKOWYM TRAMWAJEM NUMER 28

Tramwaj numer 28 pochodzi z lat 30-tych. Bez tego pobyt w Lizbonie się nie liczy. Tramwaj jest cudny, a poruszając się po stromych uliczkach dostarcza wielu emocji. Tylko stare, wysłużone tramwaje nadają się do tego, aby pokonywać zaułki i wąskie ścieżki Lizbony.

Zabytkowy tramwaj numer 28 wyrusza ze stacji Martim Moniz, przejeżdża przy wielu ważnych zabytkach Lizbony.

Lizbona - TRAMWAJ NUMER 28

PCHLI TARG – FEIRA DA LADRA – TARG ZŁODZIEI

Cudowne miejsce. Targ odbywa się we wtorki i soboty od samego rana do późnych godzin popołudniowych, a kupić można tam dosłownie wszystko: stare fotografie, widokówki, meble vintage, starocie, stylowe ubrania, których nie ma szans na kupienie w tradycyjnych sklepach, płyty winylowe, biżuterię…

Grupa lokalnych grajków umila zakupy. Mogłabym po tym targu chodzić bez końca. Targ Złodziei pasuje do klimatycznej Alfamy.

PCHLI TARG – FEIRA DA LADRA - TARG ZŁODZIEI

PANTEON NARODOWY / IGREJA DE SANTA ENGRACIA

Znajduje się bardzo blisko pchlego Targu Złodziei, a właściwie to wokół Panteonu stoiska targu są również rozstawione. Do środka nie wchodziliśmy, ale podobno warto ze względu na interesujący sufit i widoki na Lizbonę z tarasu widokowego.

WĄSKIE ULICZKI ALFAMY I PŁYTKI AZULEJO

Kręte, brukowane, wąskie uliczki i na każdym kroku symboliczne azulejo. Czego chcieć więcej? To właśnie uliczki najbardziej nam się podobały i sprawiły, że Alfama na długo pozostanie w naszej pamięci i nie pozwoli o sobie zapomnieć.

WĄSKIE ULICZKI ALFAMY I PŁYTKI AZULEJO

MUZEUM AZULEJOS

To miejsce pozostawiamy sobie na kolejny raz w Lizbonie. Myślę, że warto poznać historię sztuki dotyczącej dekorowania murów i wnętrz domów kwadratowymi płytkami.

NAJPOPULARNIEJSZY MURAL W LIZBONIE

Mural przedstawiający śpiewaczkę fado, a wokół ciekawe uliczki. Jedna szczególnie nam się spodobała. Przedstawiała na fotografiach umieszczonych obok okien i drzwi autentycznych mieszkańców tych domostw. Coś niesamowitego! Każde okno i drzwi miały w sobie historie ludzi kiedyś tam żyjących.

Mural znajduje się na ulicy

NAJPOPULARNIEJSZY MURAL W LIZBONIE

Alfama - klimatyczna uliczka

KONCERT FADO

Na pewno warto wieczorem wybrać się na kolejny spacer po wąskich uliczkach Lizbony, a na zakończenie spaceru zasiąść w klimatycznej restauracji i posłuchać nostalgicznego śpiewu fado.

Alfama – stare miasto w stolicy Portugalii fascynuje i zachwyca od lat. Mnie zachwyciła fotograficznie. Cieszę się, że udało mi się tutaj wykonać tyle klimatycznych fotografii. Alfama to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widzieliśmy w Europie. Chętnie kiedyś tutaj wrócimy.

Spodobała Wam się Alfama? Mam nadzieję, że zachęciłam Was do zobaczenia tej ciekawej dzielnicy i odkrywania jej sekretów.

 

Więcej o Portugalii znajdziecie tutaj:
Portugalia

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!