Atrakcje Madery – miejsca, które musisz zobaczyć.

Madera – to wyspa, do której mamy ogromny sentyment, gdyż jest tak bardzo zgodna z nami, z naszymi charakterami i nastawieniem do świata. Jej dzikość, tajemniczość, swego rodzaju egzotyka sprawia, że gdybyśmy mieli tu i teraz podejmować decyzję o zamieszkaniu na wyspie – to Madera byłaby bardzo poważnie przeze nas rozpatrywana.
Dlaczego? Któż z nas nie chciałby mieszkać w rajskim ogrodzie pełnym kwiatów? Ja chciałabym bardzo, a taka właśnie jest Madera – ogród kwiatów leżący na Atlantyku. Matka Natura podarowała tej wyspie bardzo dużo piękna – ciemnozielony kolor przewodzi wyspie, woń kwiatów unosi się nad zielonymi wzgórzami, poukrywane w otulinie gór wioski sprawiają, że ludzie żyją tutaj powoli i niespiesznie. Żyją w krainie wiecznej wiosny.

Poniżej przedstawiam Wam atrakcje Madery czyli miejsca, które musicie koniecznie zobaczyć i poznać. Mam nadzieję, że tym zestawieniem zainspiruję Was do podróży na Maderę.
W artykule znajdziecie również praktyczne informacje dotyczące organizacji wyjazdu i ciekawostki.

KIEDY JECHAĆ NA MADERĘ? PRAKTYCZNE INFORMACJE DOTYCZĄCE KLIMATU I POGODY NA MADERZE

Madera to wyspa wiecznej wiosny i poprzez swój łagodny, subtropikalny klimat jest atrakcyjna pogodowo dla turystów przez cały rok. Lato na Maderze nie jest upalne, a zima jest łagodna – brzmi atrakcyjnie prawda? Prąd Zatokowy Golfstrom i ukształtowanie terenu sprawiają, że klimat Madery jest nadzwyczaj łagodny. Oczywiście w okresie zimowym będzie chłodniej niż latem i może częściej padać.
Madera Południowa jest cieplejsza i bardziej sucha, natomiast w części północnej jest bardziej zielono i wilgotno oraz częściej pada. W okresie zimowym różnice między północą, a południem na Maderze są dosyć mocno odczuwalne.

Przeczytajcie: Madera – wyspa kwiatów. Festiwal Kwiatów na Maderze.

MADERA – JAKA POGODA W LIPCU I SIERPNIU?

My odwiedziliśmy Maderę na przełomie lipca i sierpnia, a więc w miesiącach bardzo korzystnych pod względem pogody. Średnia temperatura w lipcu i sierpniu na Maderze wynosi 25 stopni Celsjusza i rzadko przekracza 30 stopni. Jest przyjemnie ciepło, często świeci słońce, co sprzyja zwiedzaniu i pieszym wędrówkom po Maderze. Nocą w lipcu i sierpniu temperatura na Maderze nie spada poniżej 12 stopni Celsjusza.
W lipcu, ale i też w sierpniu praktycznie nie pada na Maderze. Lipiec i sierpień to również najpopularniejszy czas dla turystów, aby Maderę odwiedzić właśnie ze względu na pogodę. A więc jeśli nie lubicie skwaru i upałów, kochacie przyrodę to Madera w lipcu lub sierpniu będzie świetnym wyborem.

JAK ZWIEDZAĆ MADERĘ?

Maderę najlepiej zwiedzać wypożyczonym samochodem. Na wyspie funkcjonuje sporo wypożyczalni samochodów. Radzę tylko zarezerwować samochód wcześniej, jeżeli będziecie ruszać na Maderę w miesiącach letnich. My szukaliśmy samochodu będąc już na miejscu i wszystkie były wypożyczone. W końcu udało nam się auto wypożyczyć w hotelowej recepcji.

Poruszanie się wypożyczonym samochodem po Maderze daje Wam wiele swobody w zwiedzaniu, zatrzymywaniu się tam, gdzie macie ochotę i gdzie Wam się podoba. Moim zdaniem zwiedzanie Madery wypożyczonym samochodem to najlepsza opcja na poznanie uroków wyspy. Zalecana jest duża ostrożność podczas jazdy, gdyż drogi są kręte i górzyste.

Atrakcje Madery są dostępne dla turystów przez cały rok.

JAK DOLECIEĆ NA MADERĘ?

Z Polski bezpośrednio na Maderę dostaniecie się tylko lotami czarterowymi. I tak dolecieć na Maderę najlepiej. My wykupiliśmy bezpośredni lot i hotel z wyżywieniem z biura podróży. Dotarliśmy na miejsce bez problemu i co najważniejsze  bez zbędnych przesiadek. Super, jeśli uda Wam się trafić na tak zwaną opcję Last Minute – lot, hotel, a czasami nawet i wyżywienie mogą być w korzystnej cenie.

GDZIE SPAĆ NA MADERZE?

Zakwaterowanie mieliśmy w  Hotelu Roca Mar (zarezerwujcie obiekt przez ten link). Bardzo polecam ten obiekt – piękne usytuowanie na klifie, nad samym oceanem. Wszystkie posiłki spożywa się w restauracji lub na tarasie z malowniczymi widokami. Przemiła obsługa i bardzo dobre jedzenie. Obiekt znajduje się w miejscowości Caniço de Baixo.

Gdzie nocować w Funchal - w stolicy Madery?

JAKIE UBRANIA ZABRAĆ NA MADERĘ?

Na Maderę warto zabrać ze sobą zarówno letnie ubrania, jak i te cieplejsze. Obowiązkowo kurta przeciwdeszczowa, buty trekkingowe, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie na głowę. Madera to wyspa górzysta, a więc pogoda bywa zmienna, szczególnie w górach. Przed wyjściem na górską wędrówkę należy wziąć pod uwagę zmienność pogody i odpowiednio się ubrać.

CO ZJEŚĆ NA MADERZE?

Madera oferuje bogactwo smaków, świeżych owoców morza, ryb – to również atrakcje Madery.

Warto zjeść:

Espadę, czyli rybę pałasz. Na Maderze podaje się espadę z pieczonymi bananami.
Bacalhau – dorsz suszony na słońcu.
Świeże owoce morza i inne rybne przysmaki takie jak na przykład tuńczyk czy sardynki.
Szaszłyki z wołowiny lub wieprzowiny, czyli słynna espetada.
Zupy, a najpopularniejsza to zupa warzywna, która jest bardzo gęsta.
Na deser portugalski przysmak, czyli ciasteczko pasteis de nata – najsłynniejsze ciasteczka pasteis de nata są w dzielnicy Belem w Lizbonie.
Świeże owoce i warzywa z lokalnych targów, a najsłynniejszy targ znajduje się w Funchal – Mercado dos Lavradores.
Do picia portugalskie wino lub ponchę – alkohol z dodatkiem trzciny cukrowej, miodu i owocowego soku.

Co warto zwiedzić na Maderze? Oto największe atrakcje wyspy: 

FUNCHAL

Stolica Madery. Miasto, które jest otoczone licznymi ogrodami, tętniące życiem i uliczną sztuką, dużo w nim historii, ale i też nowoczesności.

CO WARTO ZOBACZYĆ W FUNCHAL? ATRAKCJE FUNCHAL

Avenida do Mar –  promenada wzdłuż oceanu. Sporo tutaj statków wycieczkowych. Poranny spacer w otulinie słońca będzie bardzo miłym początkiem dnia.

Przejazd kolejką linową i podziwianie Funchal z samej góry.

Mercado dos Lavradores –  wizyta w budynku targowym. Warto tutaj zobaczyć targ rybny oraz miejsce po drugiej stronie budynku, gdzie sprzedawane są egzotyczne kwiaty i owoce oraz tak zwane owocowe krzyżówki: marakuja – pomidor, banan – jabłko i inne.

Rua de Santa Marta, czyli stare miasto – pełne urokliwych uliczek i sztuki. Na starym mieście zatrzymajcie się w jednej z licznych małych restauracyjek i posmakujcie czegoś lokalnego wczuwając się w klimat Madery.

Ogród tropikalny Monte Palce Jardim Tropical – ogród, w którym znajdziecie orientalne rośliny i krzewy, klimatyczne zakamarki, romantyczne mosty, urzekające rzeźby. To jeden z piękniejszych ogrodów w Funchal.

Carros do cesto, czyli zjazd saneczkami – przewożenie osób stromymi uliczkami Wzgórza Monte w Funchal. Saniami dowodzi zawsze dwóch mężczyzn zwanych carreiros. Frajda!

Atrakcje Madery – miejsca, które musisz zobaczyć.

VEREDA DA PONTA DE SAO LOURENCO /ATRAKCJE MADERY

Uważam, że jest to obowiązkowe miejsce dla wszystkich odwiedzających Maderę. Warto to miejsce zobaczyć. W moim odczuciu to najpiękniejszy maderyjski szlak i niesamowita atrakcja Madery. Idąc tym szlakiem będziecie oczarowani księżycowymi krajobrazami, majestatycznymi skałami, wzburzonym oceanem. Coś niesamowitego! Na końcu szlaku dochodzi się do Ponta de Sao Lourenco – jest to najdalszy punkt Madery wysunięty na wschód. Wszystko tutaj jest jałowe, wulkaniczne, gdyż takie jest pochodzenie tego miejsca – sprawia to wrażenie bycia w innym wymiarze świata. Bajka!

Idąc na szlak pamiętajcie o bardzo dobrym obuwiu i kurtce przeciwwiatrowej. Może wiać. Długość trasy wynosi 4 kilometry w jedną stronę. Dojazd drogą do szlaku ER 109, na miejscu jest parking.

Przeczytajcie: Lizbona – jak zorganizować podróż? Poradnik praktyczny.

VEREDA DA PONTA DE SAO LOURENCO - ATRAKCJA MADERY

VEREDA DA PONTA DE SAO LOURENCO

LEWADY – WODNE SZLAKI

Z tych szlaków Madera słynie najbardziej. Kolejne obowiązkowe miejsca, które warto odwiedzić i poznać. Szlaków z lewadami jest na Maderze sporo.

Lewady
LEWADY – (od czasownika levar – zabierać, przenosić). To nic innego jak maderyjskie kanały irygacyjne, których zadaniem jest transportować deszczową wodę z gór do niższych partii wyspy, głównie terenów nadmorskich. Turyści z całego świata bardzo upodobali sobie Lewady i chętnie wędrują wzdłuż nich.

Jeden dzień naszej podróży zarezerwowaliśmy na wędrowanie wzdłuż wybranej Lewady. Wybraliśmy malowniczą dolinę Rabacal. Natura i piękne widoki gwarantowane. Zdecydowaliśmy się na szlak Levada das 25 Fontes – jeden z najsłynniejszych. Po drodze mija się wodospady, a cały czas otaczają nas lasy wawrzynowe. Na samym końcu znajduje się piękne źródło i wodospad.

Trasa do przejścia jest prosta, szlak liczy ok. 4,6 km w jedną stronę. Pamiętajcie o dobrych butach. Po powrocie ze szlaku podziwialiśmy widoki w Dolinie Rabacal, a nawet natknęliśmy się na krowy spacerujące po ulicy.

LEWADY – WODNE SZLAKI

widoki w Dolinie Rabacal

Madera - widoki w Dolinie Rabacal

RYBACKIE MIASTECZKO CAMARA DE LOBOS

W tej małej nadmorskiej miejscowości odnalazła malarską wenę sam Winston Churchill. Piękno naturalnego krajobrazu, stromy klif widniejący w pejzażu miejscowości, kolorowe łódeczki kołyszące się na wodzie, rybacy na brzegu, białe domki – nic tak bardziej nie rozbudza twórczej wyobraźni. Warto w tym miejscu spędzić kilka godzin, pospacerować i poczuć klimat maderyjskiego życia mieszkańców.

RYBACKIE MIASTECZKO CAMARA DE LOBOS

RYBACKIE MIASTECZKO CAMARA DE LOBOS

CABO GIRAO / ATRAKCJE MADERY

Madera to klify, a Cabo Girao należy do jednego z największych w Europie. Jego wysokość to 580m. Ze szczytu rozciąga się widok na opisane wcześniej rybackie miasteczko Camara de Lobos. Warto tutaj przybyć ze względu na piękne widoki, ale i też spektakularną platformę widokową ze szklaną podłogą. Osoby mające duży lęk wysokości odczuwać dyskomfort.

PONTA DO PARGO

W tym miejscu znajduje się najdalej wysunięty na zachód punkt Madery – czyli przylądek Pargo. Wspaniałe widoki na ocean i wyspę!

Przeczytajcie: Teneryfa – co warto zobaczyć? 6 pięknych miejsc na Teneryfie. Pogoda, atrakcje.

PONTA DO PARGO

CURRAL DAS FREIRAS / CO WARTO ZOBACZYĆ NA MADERZE?

Miejsce to nazywane jest Folwarkiem Zakonnic. Co ważne – jadąc do tej miejscowości warto zatrzymać się na punkcie widokowym o nazwie Miradouros do Paredão, aby podziwiać widok z góry i znajdującą się na samym dole Curral das Freiras, które owiane jest legendą.

Mówi ona, iż w miejscu tym w roku ok. 1560 schroniły się zakonnice przed najazdem francuskich piratów, którzy napadli wyspę. Bezpieczne miejsce, otoczenie górami i całkowite odcięcie od świata umożliwiło siostrom zakonnym przeżycie. Dzisiaj jest to turystyczny punkt na mapie Madery.

Po wizycie na wspomnianym wcześniej punkcie widokowym zjechaliśmy autem do samego miasteczka. Sprawiało wrażenie sennego i opustoszałego, było już późne popołudnie, zbliżał się zachód słońca. Turyści chyba już też wyjechali. W samym centrum miasteczka stoi kościół – Igreja de Nossa Senhora do Livramento. Bardzo malownicze miejsce.

Curral das Freiras - Madera

PORTO MONIZ

W tej miejscowości uwagę przykuwają naturalne baseny skalne, z których korzystają turyści odwiedzający wyspę. Baseny te znajdują się w dawnych kraterach wulkanicznych, a woda pochodzi z oceanu i uzupełnia się w sposób naturalny. Niesamowita kąpiel!

PICO RUIVO

To najwyższy szczyt Madery – 1862 m n.p.m i można się na niego wspiąć tylko pieszo. Naprawdę warto! Widoki są zjawiskowe, a na samej górze… unoszące się chmury i wolność, oddycha się pełną piersią.
My wybraliśmy krótszą trasę dotarcia na szczyt – z Achada do Teixeira. Trasa ta wynosi tylko 2,8km i nie jest zbyt wyczerpująca. Można zdecydować się na trasę dłuższą, która swój początek ma na szczycie Pico de Arieiro, na który można wjechać samochodem.

PICO DE ARIEIRO / ATRAKCJE MADERY

Trzeci szczyt pod względem wielkości na Maderze. Wjeżdża się na niego samochodem lub ze zorganizowaną wycieczką. Trasa po drodze jest bardzo malownicza. Widoki jak zwykle cudne. Jeśli stąd chcielibyście dojść na szczyt Pico Ruivo to szacowany czas wynosi około 7 godzin. Pamiętajcie o dobrym przygotowaniu lub tak jak my wybierzcie opcję łatwiejszą.

Pico Ruivo

Pico Ruivo

SANTANA

Charakterystyczne domki maderyjskie zwane palheiros można zobaczyć właśnie tutaj odwiedzając osadę takich domków, która mieści się w samym centrum Santany. Dachy  domków pokryte są strzechą sięgająca do samej ziemi, co sprawia, że ich kształt jest trójkątny. Bielone ściany i malutkie niebieskie okiennice to kolejna cecha charakterystyczna. W domkach tych mieszczą się sklepiki z pamiątkami, wystawy tematyczne.

Warto również zwiedzić największy park tematyczny Parque Tematico da Madeira. Można w nim poznać kulturę, obyczaje, tradycje mieszkańców i historię Madery. W pobliżu Santany udało nam się również natknąć na taki oto piękny punkt widokowy, a obok wszystko tonęło w kwiatach.

SANTANA Madera

PENHA DE AGUIA

Podróżując po okolicach Santany warto skierować się w kierunku miejscowości Faial, nad którą góruje niesamowita skała nazywana Orlim Gniazdem. Ma ona 580 metrów.

PONTA DO GARAJAU / ATRAKCJE MADERY

To cypel nad którym góruje wielka budowla przedstawiająca Jezusa Chrystusa.  Symbol miejscowości Canico. Mieszkańcy Madery ufundowali budowę pomnika Chrystusa Odkupiciela. Wokół piękne widoki.

PONTA DO GARAJAU Madera

Ciekawostki
Na Maderze znajduje się jedno z najbardziej niebezpiecznych lotnisk na świcie – bardzo krótki pas startowy. Tylko najbardziej doświadczeni piloci mogą z tego lotniska startować i na nim lądować.

Na Maderze urodził się i wychował najsłynniejszy piłkarz współczesnych czasów – Cristiano Ronaldo.

MAPA / ATRAKCJE MADERY

Spodobał Wam się rajski krajobraz Madery? Wierzę, że zachęciłam Was do podróży na Maderę – wiosenno – letniej krainy położonej nad Oceanem Atlantyckim. Ja na oku mam już pobliskie Azory – jeszcze bardziej dzikie i niezdominowane przez masową turystykę.

Podzielcie się opiniami na temat Madery? Może znacie jeszcze inne atrakcje Madery?


Więcej o Portugalii znajdziecie tutaj:
Portugalia

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!