Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu-4

Grudzień 2010 rok, zaczynamy myśleć o feriach zimowych – gdzie je spędzić? Styczeń za pasem i fajnie byłoby zaplanować ciekawą podróż. Koleżanka z pracy opowiada mi o Izraelu, z którego wróciła kilka miesięcy temu –ja zachwycona i podekscytowana opowieściami pełnymi emocji z podróży Ani podejmujemy decyzję – jedziemy do Izraela! Każdy z nas chyba chciałby być chociaż raz w tym świętym i wyjątkowym miejscu, tak ważnym i symbolicznym dla ludzi z całego świata.
Przygotowałam dla Was zestawienie najpiękniejszych moim zdaniem miejsc w Izraelu, miejsc, które odwiedziliśmy.  Podróżowaliśmy po Izraelu przez tydzień. 

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W IZRAELU, KTÓRE WARTO ZWIEDZIĆ

Izrael to państwo kontrastów. Z jednej strony na każdym kroku pustynia, z drugiej rolnictwo i mnóstwo zieleni. To państwo bardzo rozwinięte pod względem technicznym, a z drugiej szczycące się najstarszymi zabytkami, to Tel Aviv z liberalnym społeczeństwem i inne zakątki konserwatywnie wyznaniowe, ściśle przestrzegające zasad szabatu, to w końcu państwo z historią Jezusa, Biblii, Żydów na tle swojej nowoczesności. Kultura, różnorodność, zapachy, smaki, widoki, wiara, że to o czym uczyłam się jako dziecko na religii działo się właśnie tutaj. To wszystko sprawia, że Izrael porusza wyobraźnię każdego przybysza.

Na trasie naszej sentymentalnej podróży znalazły się najpiękniejsze miejsca w Izraelu, które warto zwiedzić, poznać i zobaczyć na własne oczy.

JEROZOLIMA – ŚWIĘTE MIASTO

W Jerozolimie zachwyca wszystko. Miejsca, których nie możecie pominąć w swoim planie zwiedzania to:

Muzeum Jad Waszem (ang. Yad Vashem) – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu
Via Dolorosa – Droga Krzyżowa Jezusa Chrystusa
dzielnica arabska i żydowska
Cmentarz Żydowski
Kopuła na Skale
Góra Oliwna
Stara Jerozolima
Ściana Płaczu
Grób Pański
Góra Oliwna – Getsemani
Ogrójec
spacery po Jerozolimie

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu Stara Jerozolima

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu Ściana Płaczu

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu droga krzyżowa

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu Jerozolima

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu Kopuła na Skale

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu Jerozolima

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu Jerozolima

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu Cerkiew w Jerozolimie

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu Jerozolima

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu Muzeum Jad Waszem (ang. Yad Vashem)

BETLEJEM 

Miasto narodzin Jezusa Chrystusa,
Punkt obowiązkowy zwiedzania to Grota Narodzenia Jezusa.

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu BETLEJEM

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu BETLEJEM

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu BETLEJEM

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu BETLEJEM

CEZAREA NADMORSKA

Ruiny starożytnego miasta, położone w pobliżu współczesnej izraelskiej wioski Cezarei na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu CEZAREA NADMORSKA

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu CEZAREA NADMORSKA

BET SHEAN

Ruiny rzymskie – teatr rzymski, bizantyjskie ulice, antyczne świątynie i łaźnie rzymskie.

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu BET SHEAN

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu BET SHEAN

NAZARET 

Arabska stolica Izraela, w Ewangeliach przedstawiany jako miejsce dorastania Chrystusa, w Nazarecie znajduje się Bazylika Zwiastowania.

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu NAZARET

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu NAZARET

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu NAZARET

GALILEA

Rejs po Jeziorze Galilejskim, Kana Galilejska, nocleg w kibucu (spółdzielcze gospodarstwo rolne), Kafarnaum – miasto Jezusa, rzeka Jordan i chrzest na Jordanem.

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu GALILEA

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu GALILEA

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu GALILEA

TEL AVIV 

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu TEL AVIV

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu TEL AVIV

MASADA

Starożytna twierdza żydowska położona na szczycie samotnego płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwym.

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu MASADA

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu MASADA

MORZE MARTWE

Najbardziej zasolone morze świata. Kąpiel w Morzu Martwym, unoszenie się na wodzie w wyniku tak dużego zasolenia i czytanie przy tym gazety – to obowiązkowe punkty w czasie pobytu nad Morzem Martwym.

Najpiekniejsze-miejsca-w-Izraelu MORZE MARTWE

Pobyt w Ziemi Świętej to lekcja historii, swego rodzaju pielgrzymowanie, to poznawanie inności i różnorodności tego kraju, społeczeństwa, które stworzyło w tym państwie miejsce dla każdego. To tutaj swój dom znalazło około 7 milionów ludzi z wszystkich kontynentów świata, osób o różnych wyznaniach, przekonaniach, wartościach. To oni zbudowali dziedzictwo kulturowe Izraela, ponieważ są jego barwną częścią.

Izrael to kraina mlekiem i miodem płynąca. Przybywa do tej krainy cały świat odbywając pielgrzymkę życia, ale i też ci nieszczególnie religijni zachwycają się niesamowitą historią, krajobrazami, zabytkami. Idą śladami Jezusa, poczynając od Nazaretu, przez Betlejem dotykając symbolicznej gwiazdy – miejsca, w którym urodził się Jezus, po Drogę Krzyżową Via Dolorosa w Jerozolimie i Golgotę – miejsce śmierci Jezusa oraz Grób Pański.

Na ulicach miast możemy usłyszeć wiele języków: hebrajski, jidysz, angielki, niemiecki, arabski, francuski, hiszpański, amharyjski, rosyjski. Zróżnicowanie społeczeństwa jest ogromne.

Izrael to także wieloreligijność. Prawo w Izraelu gwarantuje wolność wyznaniową i tak około 5 milionów mieszkańców Izraela to Żydzi, reszta to Muzułmanie, Samarytanie, Ormianie, Druzowie, Czerkiesi.

Dla mnie Izrael to państwo tajemnicze, przepełnione duchowością, religijnością, swego rodzaju nieprzewidywalnością. Będąc w Izraelu czułam się trochę tak, jakbym wertowała karty Biblii i widziała to wszystko co jest w niej opisane nie tylko oczami wyobraźni.
Mam nadzieję, że podróżując po Izraelu poczujecie klimat i cudowność tego mistycznego miejsca. Posłuchacie śpiewu Muezzina w Betlejem nawołującego do porannej modlitwy i znajdziecie się w stajence. Popłyniecie w rejs po Jeziorze Galilejskim, zjecie humus i rybę Świętego Piotra. To podróż inna, jedyna i bardzo przejmująca.

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!