Wybieracie się w podróż życia na inny kontynent? A może chcecie wyskoczyć na krótki city break w Europie? Ubezpieczenie turystyczne, to temat, który z pewnością należy dokładnie przeanalizować.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Czy w ogóle trzeba je mieć? My uważamy, że tak i o tym, dlaczego warto takie ubezpieczenie turystyczne wykupić, napiszemy kilka słów.

PO CO NAM UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE?

Co to jest ubezpieczenie turystyczne i dlaczego jest przydatne? Ubezpieczenie podróżne przyda nam się głównie wtedy, gdy będziemy planować zagraniczny wyjazd. Stanowi ono pewnego rodzaju ochronę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, takich jak wypadki, nagłe zachorowania czy inne zdarzenia losowe.

Zazwyczaj, jesteśmy ubezpieczeni w kasie chorych, ale gdy wyjeżdżamy, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo również za granicą. Tu przychodzi z pomocą ubezpieczenie turystyczne.

Nie oznacza to oczywiście, że takie ubezpieczenie należy wykupić tylko na wyjazdy zagraniczne, warto zabezpieczyć się również podczas podróżowania po Polsce.

Ubezpieczenie podróżne przyda się np. wtedy, gdy planujemy sportowe aktywności, które mogą narazić nas na niebezpieczne sytuacje.

Sterlicja królewska

CO POWINNO ZAWIERAĆ UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE?

Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup ubezpieczenia turystycznego? Oto lista najważniejszych rzeczy:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – pokryje koszty wizyty lekarskiej, pobytu w szpitalu czy transportu medycznego wewnątrz kraju, w którym ulegniemy wypadkowi,
  • ubezpieczenie NNW – czyli następstw nieszczęśliwych wypadków, przyda się gdy będziemy chcieli uzyskać odszkodowanie np. za złamanie nogi na wakacjach,
  • ubezpieczenie AC – jest to pomoc w nagłych wypadkach, będzie obejmowało m.in. pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski, czy pokrycie kosztów kontynuacji leczenia po powrocie,
  • ubezpieczenie OC – odpowiedzialność cywilna za szkody, które wyrządzimy osobom trzecim.

Bez względu na to, jakie są rodzaje ubezpieczeń, powyższe punkty będą stanowiły bazę dla większości ofert od ubezpieczycieli.

Co jeszcze obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Możecie wykupić opcje z ubezpieczeniem bagażu, zarówno w sytuacji jego zagubienia, kradzieży jak i zniszczenia. Warto zastanowić się nad tym, jeśli macie w planach przewozić wartościowe rzeczy, jak np. laptop czy sprzęt fotograficzny.

Jeśli chorujemy przewlekle, dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie ubezpieczenia od zaostrzeń właśnie w chorobach przewlekłych. Gdy nasze samopoczucie nagle się pogorszy, będziemy mogli liczyć na opiekę lekarską oraz opłacony pobyt w szpitalu, jeśli będzie tego wymagał stan zdrowia.

Ubezpieczeniem, na które warto zwrócić uwagę jest również ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwania, szczególnie jeśli planujemy aktywności w górach, na wysokościach lub na wodzie.

Podobnie będzie w przypadku ubezpieczenia sprzętu sportowego – gdy mamy w planach uprawianie sportu z wykorzystaniem swojego lub wypożyczonego sprzętu, takie ubezpieczenie będzie niezbędne.

Szwecja, Skania

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE W POLSCE I ZA GRANICĄ

Czym różnią się oferty ubezpieczeń w zależności od tego, czy planujemy wakacje na Dolnym Śląsku, czy za granicą? Na pewno zakresem ubezpieczenia.

Co powinno zawierać, ubezpieczenie turystyczne w Polsce?

Spędzając wakacje w kraju powinniśmy przede wszystkim zadbać o ubezpieczenie w kasie chorych. Jest to absolutna podstawa, po prostu na co dzień, nawet gdy akurat nie planujemy wyjazdów.

Warto jednak wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie NNW. To ono zapewni nam ochronę w sytuacjach losowych, takich jak: złamania, zwichnięcia czy kontuzje.

Możemy zwrócić uwagę również na ubezpieczenie, które pokryje koszty szkód, jeśli takowe powstaną z naszej winy np. w hotelu czy autobusie. Pamiętajmy również o zabezpieczenie swojego bagażu.

Jeśli podróżujemy po Europie powinniśmy zaopatrzyć się w kartę EKUZ.

Co to takiego?

Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia nas do bezpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Obowiązuje ona we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

Dzięki karcie EKUZ mamy możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, w jakim możemy to zrobić w danym kraju. Tym samym podlegamy też zasadom, które w danym kraju obowiązują.

Dlaczego karta EKUZ nie wystarczy?

Obowiązują nas zasady świadczeń zdrowotnych w państwie, w którym aktualnie przebywamy, zatem jeśli za pobyt w szpitalu lub konsultację lekarską należy tam zapłacić, będziemy musieli pokryć koszty z własnej kieszeni.

Jeśli będziemy mieć wykupione przed wyjazdem ubezpieczenie podróżne, nie musimy martwić się o dodatkowe koszty w krajach europejskich, mimo posiadania karty EKUZ. Dlatego właśnie warto postawić na ubezpieczenie turystyczne za granicą.

pustynia w Maroku

krajobrazy

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE, A COVID 19

Zapewne niektórzy z Was po wykupieniu polisy zastanawiają się, czy ubezpieczenie podróżne obejmuje zachorowanie na Covid-19?

Wiele firm ubezpieczeniowych wprowadziło w swojej ofercie ubezpieczenia turystyczne obejmujące zachorowania na Covid-19 i następstwa takiego zdarzania.

W propozycjach ubezpieczalni możemy znaleźć m.in.:

  • pokrycie kosztów hospitalizacji i leczenia Covid-19,
  • wykonanie testu na obecność w organizmie SARS-CoV-2,
  • zakwaterowanie i wyżywienie w razie przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny lub pozytywnego wyniku testu,
  • pokrycie kosztów powrotu do Polski przypadku przedłużeniu pobytu z powodu kwarantanny.

Jak widać, ubezpieczenie turystyczne Covid-19, to opcja bardzo przydatna, szczególnie teraz, w czasie pandemii i ograniczeń związanych z podróżowaniem, które nadal posiada wiele krajów. Z pewnością przyda się podczas dalekich podróży, np. do Tajlandii.

wynajem samochodu

ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE?

Zastanawiacie się, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Wszystko zależy od zakresu wykupionej przez nas polisy.

Firmy ubezpieczeniowe oferują naprawdę wiele wariantów polis ubezpieczeniowych i zazwyczaj dopasowują je do naszych potrzeb.

Najdroższą opcją będzie oczywiście ta, która ma najszerszy zakres. Z pewnością obejmie zarówno ubezpieczenie NNW, jak i OC, AC, bagażu czy to od ataków terrorystycznych i wypadków podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Najtańsza, podstawowa polisa to koszt około 4 zł za dzień ubezpieczenia. Najdroższe sięgają kwoty 70 zł/dzień w przypadku wyjazdów w obrębie Europy i 100 zł/dzień w opcji dalszych podróży po świecie.

DLACZEGO WARTO WYKUPIĆ DODATKOWE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE?

Przede wszystkim dlatego, żeby móc w pełni wypocząć i nie martwić się. Po to właśnie jedziemy na wakacje – mamy się zrelaksować, a nie na każdym kroku stresować i uważać, żeby nic złego nam się nie przytrafiło.

Podczas podróżowania trzeba zachować zawsze ostrożność i trzeźwy umysł, jednak nie chodzi tu o to, aby martwić się wysokimi kosztami leczenia czy hospitalizacji, jeśli faktycznie coś by nam się miało przytrafić.

Jeśli nadal zastanawiacie się nad tym, po co ubezpieczenie turystyczne, mamy nadzieję, że znaleźliście tu odpowiedzi na to pytanie.
Świat ma nam naprawdę wiele do zaoferowania, eksplorujmy go zatem z głową, ze spokojem i z poczuciem bezpieczeństwa, które zapewni nam właśnie ubezpieczenie turystyczne.

 

Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!