Jak zorganizować tygodniowy pobyt w Apulii? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Apulia w języku włoskim to Puglia. Region ten położony jest w południowo – wschodniej części Półwyspu Apenińskiego. Apulię otacza Morze Adriatyckie. Znajdziecie tutaj przede wszystkim małe, klimatyczne miasteczka w odcieniach beżu i bieli, zachwycicie się domkami trulli, które są wizytówką Apulii. Poznacie włoski slow life, bo tutaj czas płynie powoli i niespiesznie.

Apulijczycy żyją swoim rytmem. Tutaj nie ma centrów handlowych, wielkich miast, natomiast są malutkie i urokliwe miejscowości, w których każdy kąt chwyta za serce.

TERMIN PODRÓŻY/POGODA W APULII W PAŹDZIERNIKU

Postanowiliśmy polecieć do włoskiej Apulii w czasie polskiej złotej jesieni, czyli w październiku. We Włoszech w tym czasie jest już niski czas sezonu turystycznego. Tym samym jest mniej turystów, ceny są korzystniejsze, a temperatury bardzo przyjemne, nie ma upałów.

Przez cały nasz pobyt, który trwał tydzień codziennie świeciło słońce i było przyjemnie ciepło. Temperatura wynosiła około 25-28 stopni. Wieczory były ciepłe, ale czasami też trzeba było ubrać bluzę, sweterek lub kurtkę. Padało dwa razy, rano i wieczorem – krótko i nie intensywnie. Było to ciepły letni deszczyk.

W takich warunkach pogodowych wspaniale się zwiedza i spędza czas aktywnie w ciepłych krajach. Ponadto w Apulii w tym czasie widać pierwsze zwiastuny jesieni, która na dobre rozgaszcza się w tym regionie w listopadzie.

Uważamy, iż podróż do Apulii w październiku to bardzo korzystny termin. Za rok chcemy przetestować jakiś europejski kierunek lub inny włoski region w listopadzie. W tym miesiącu ruch turystyczny zarówno w Apulii, jak i też innych miejscach Europy praktycznie zamiera. Dla nas to idealne warunki do poznawania nowych miejsc.

Apulia w październiku – jak najbardziej, polecamy!

LOT DO APULII Z POLSKI / JAK ZORGANIZOWAĆ POBYT W APULII?

Do Barii w Apulii dolecieliśmy liniami Wizz Air z Warszawy.

Cena naszego lotu z kartą Wizz Air Discount Club to: 623 zł za dwie osoby z jednym bagażem rejestrowanym.

Do ceny należy również doliczyć dojazd pociągiem z Gdyni do Warszawy i jeden nocleg w Warszawie: 340 zł za dwie osoby.

Czas lotu Warszawa – Bari wynosi 1,45 minut.

Jak zorganizować tygodniowy pobyt w Apulii

LOTNISKO W BARII

Lotnisko w Barii znajduje się 12 kilometrów od centrum. Z lotniska do centrum Barii można dostać się:

pociągiem miejskim: linia żółta lub szara, czas przejazdu to około 20 minut, kursy pociągów odbywają się co pół godziny

autobusem: czas przejazdu do centrum wynosi około 40 minut, linia numer 16, przystanek znajduje się przed terminalem, bilety można kupić u kierowcy, w automacie, w kasie lub lotniskowej księgarni, autobusy jeżdżą co pół godziny lub co godzinę

taksówką: opcja najdroższa

wypożyczonym samochodem, jeżeli odbiór samochodu odbywa się na lotnisku

WYNAJEM SAMOCHODU W APULII / JAK ZORGANIZOWAĆ TYGODNIOWY POBYT W APULII?

Najlepszym sposobem na zwiedzanie regionu apulijskiego jest wynajęcie samochodu. Wynajem samochodu w Apulii nie jest drogie, więc warto. My skorzystaliśmy z firmy Joy Rent. Firma ma swoją siedzibę w pobliżu lotniska w Barii, wiec z odbiorem samochodu po przylocie nie było żadnego problemu.

Wypożyczyliśmy samochód z Joy Rent przez SkyScanner.pl będąc w Polsce.

Rodzaj samochodu: Fiat 500 X

Koszt wypożyczenia: 390 zł z pełnym ubezpieczeniem,, odbiór samochody z pełnym bakiem, w dniu oddania samochodu wymaga się, aby bak był pełny

Blokada na karcie kredytowej w dniu wypożyczenia: 600 euro

Ilość tankowań: jedno, koszt paliwa we Włoszech to ok. 1,6 euro za litr

Samochód, który otrzymaliśmy był praktycznie nowy i bardzo wygodny. Polecamy tę firmę. My byliśmy bardzo zadowoleni.

Jak dobrze zorganizować tygodniowy pobyt w Apulii? Wynajęcie samochodu na pewno ułatwi Wam odbywanie tej wspaniałej podroży.

JAK PORUSZAĆ SIĘ SAMOCHODEM PO APULII?

Odległości między miasteczkami w Apulii nie są duże, a więc podróż będzie przebiegała lekko i przyjemnie. Najdalszy odcinek, który pokonaliśmy to odległość z Alberobello do Otranto – około 100 kilometrów. Pozostałe miasteczka, które odwiedziliśmy znajdują się bardzo blisko siebie.

Włoskie miasteczka to oczywiście bardzo wąskie uliczki. Z tego też względu nie polecamy wjeżdżać samochodem do miasteczek, gdyż poruszanie się w labiryntach do łatwych nie należy. Włosi mają opanowane prowadzenie samochodu w uliczkach do perfekcji, ale my nie chcieliśmy ryzykować. Tym bardziej, że samochód było wypożyczony. Zawsze szukaliśmy parkingu blisko wjazdu do miasta. Nigdy nie było z tym problemu.

Plus niskiego sezonu, czyli Apulia w październiku to również duża ilość wolnych miejsc na parkingach. Nie mieliśmy żadnych problemów z parkowaniem. Niektóre parkingi były darmowe, inne płatne.

kot w Apulii Włochy

GDZIE NOCOWAĆ W APULII? SPRAWDZONE MIEJSCA

Wszystkie miejsca, które zarezerwowaliśmy na nocleg w Apulii są godne uwagi. Byliśmy z nich bardzo zadowoleni. Wy również możecie dokonać rezerwacji tych obiektów poprzez poniższe, aktywne linki.

Monopoli, 3 noce, pensjonat B&B Villa Maria Pia

Pokój czysty, elegancki, przestronny, duża łazienka i balkon. Nie polecam korzystania ze śniadań, gdyż odbywają się w kawiarni prowadzonej przez właścicieli, która jest dość daleko oddalona od pensjonatu.

W tym samym pensjonacie mieszkają właściciele, którzy około 21 wracają z kawiarni, którą prowadzą, gotują i prowadzą swoje życie. Trochę czuliśmy się tak jakbyśmy mieszkali z Włochami. Sami dokonajcie wyboru czy taki styl Wam odpowiada.

Alberobello: 2 noce, domek trulli Trullo degli Arazzi

Zarezerwujcie nocleg w Alberobello: TUTAJ.

Domek bardzo przytulany i z klimatem. Warto poczuć jak mieszka się w tradycyjnym trullo. Domek posiadał sypialnię z małym salonem, osobną kuchnię, małe podwórko i łazienkę.

Minusy to: brak dostępu do wifi, bardzo mała łazienka.

Matera, 1 noc, Casa Del Sole

Apartament dwupoziomowy, z balkonem z widokiem na starą dzielnicę Sassi. Najpiękniejsze miejsce, w którym nocowaliśmy będąc w Apulii. Serdecznie polecamy. Smaczne śniadanie, gdyż nie tylko na słodko.

Bari, B&B Giardino dei Frutti

Miejsce to znajduje się z dala od zgiełku Bari, blisko lotniska – dzielnica Bari Palese. Miejsce noclegowe bardzo dobre, jeżeli kolejnego dnia wylatujecie z Barii. W pobliżu malowniczy port rybacki, na którym nie spotkacie żadnych turystów (przynajmniej w październiku). Pokój czysty, przestronny, zadbany. Łazienka duża.

Śniadanie smaczne : słodki crossiant, tost z serem, winogrona, kawa, sok, woda, dżem, krem czekoladowy.

Wszystkie noclegi rezerwowaliśmy w Polsce przez stronę booking.com.

Jak zorganizować pobyt w Apulii? Dalsze informacje poniżej.

GDZIE I CO WARTO ZJEŚĆ W APULII?

Gdzie i co warto zjeść w Monopoli?

Osteria Perricci

Miejsce z prawdziwym sielskim i włoskim klimatem. Jeżeli szukacie pysznych owoców morza za niewygórowane ceny to Osteria Perricci będzie doskonałym wyborem. Skonsumowaliśmy spaghetti z owocami morza i pyszne migdałowe ciasto z wiśniami.
Do tego butelka białego wina i dodatkowo gratis oliwki i zapiekany chlebek z pomidorami i koszyczek pieczywa.

Tuttoapposto

Bardzo klimatyczne miejsce na drinka przy włoskich przekąskach. Wieczorem jak znalazł. Knajpka usytuowana jest w wąskich uliczkach Monopoli. My siedzieliśmy na zewnątrz i obserwowaliśmy przechodniów. Popijaliśmy apulijski spritz oraz zamówiliśmy deseczkę z przysmakami: sery apulijskie, szynka, oliwki, suszone pomidory, bakłażan w zalewie, prawdziwa włoska mozzarella.

II Triangolo

Jeśli nagle będziecie głodni i chcielibyście zjeść coś na szybko to w tym miejscu sprzedaje się pyszną pizzę na kawałki. Cena jednego kawałka wynosi 1 euro. Jest pysznie!

Gdzie i co warto zjeść w Polignano?

Pescaria

To kultowe miejsce wśród mieszkańców miasteczka Polignano. Spotkacie tam głównie miejscowych. Pescaria to rybiarnia i w tym miejscu rybnych dań i owoców morza będzie od wyboru do koloru. My skusiliśmy się na tradycyjne panini z ośmiornicą.

Panini to wielka bułka podawana na ciepło wypełniona jakimś przysmakiem w środku. U nas była to smażona ośmiornica. Pyszne, ale jak dla mnie porcja zbyt duża.

Klimat miejsca niesamowity: włoski zgiełk, hałas, rozmowy, gestykulacje. Musicie tutaj trafić. Przygotujcie się na sporą kolejkę.

Grotta Palazzese – restauracja w grocie

W tej restauracji nie jedliśmy, gdyż poza sezonem jest nieczynna. Nie rekomendujemy jej, ale podajemy Wam informację, że tak miejsce istnieje. Jest to bardzo osławiona restauracja ze względu na to, iż znajduje się z jednej z wielu grot wykutych w skałach. Wspaniały widok na morze

Knajpka jest czynna od czerwca do września i do tanich nie należy. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja, gdyż miejsce jest oblegane. Miejsce to znajduje się na liście niesamowitych restauracji na świecie.

Gdzie i co warto zjeść w Ostuni?

W Ostuni skusiliśmy się na słodkie przysmaki.

Cremeria alla Scala

W tym miejscu skonsumujecie przepyszne włoskie lody. Są to lody rzemieślnicze, robione w sposób naturalny.

Pausa Cafe

Znajduje się zaraz obok popularnej lodziarni Cremeria alla Scala. Poranna kawa, sok i deser umiliły nam początek zwiedzania.

Gdzie i co warto zjeść w Alberobello?

Trattoria Amatulli

Nasz numer jeden w Alberobello. Zmęczeni i głodni wieczorową porą szukaliśmy dobrej włoskiej restauracji. Ze względu na komercję miasteczka wszystko było zarezerwowane i zajęte. Trattorię Amatulli znaleźliśmy poza utartym szlakiem, gdyż nie znajduje się ona w miejscu, w którym są domki trulli. Znajdziecie ją po drugiej stronie miasta – tam gdzie żyją miejscowi, toczy się zwyczajne włoskie życie.

Zamówiliśmy tradycyjne antipasti, czyli deskę z włoskimi przysmakami na zimno i na ciepło, butelkę białego wina, wodę mineralną, owoce i deser. Wszystko przepyszne.

Klimat restauracji też jest bardzo specyficzny. Wszędzie mnóstwo obrazków, zdjęć, portretów księży, a wśród nich ksiądz, który teraz jest właścicielem knajpki.

Restauracja La Cantina

Kolejne wspaniałe miejsce w Alberobello. Typowo włoski klimat. To tutaj skosztowaliśmy apulijskiego przysmaku czyli tradycyjnego makaronu o nazwie orecchiette.

Jego nazwa oznacza ”małe uszy Bari” i rzeczywiście swym kształtem makaron przypomina uszy. W Bari będziecie mogli zobaczyć Włoszki, które ręcznie ten makaron wyrabiają przed swoimi domami. Warto zaplątać się w uliczkach Bari i odnaleźć te miejsca.

Restauracja Ristorante Terminal

Tutaj przyszliśmy na przekąski – melon z włoską szynką, antipastii, wino. Porcje małe, obsługa pracująca jakby za karę, dziwna atmosfera. Jedzenie dobre, ale jakoś tak nie poczuliśmy klimatu z tym miejscem. Na konkretniejszy posiłek zdecydowanie nie polecamy.

88 Gradi – Cafe and Gusto

Fajne miejsce na poranne słodkie śniadania. Panie mogą przyrządzić też tosty na ciepło z dżemem.

Gdzie i co warto zjeść w Materze?

Caffe Ridola

Jedzenie dobre, ale obsługa słabo sobie radzi. Trochę to wszystko śmiesznie wyglądało, kiedy pani obsługująca co chwilę się potykała, coś jej spadało, a na końcu i tak zamiast zupy dyniowej otrzymałam coś innego i musieli danie wymieniać. Włoski bałagan – po prostu. Patrzymy na to z dużym przymrużeniem oka. Miejsce na kawę lub szybką przekąskę.

5 Lire

Fajne miejsce gwarantujące widok na Sassi w Materze. Pod jednym warunkiem – jeżeli znajdziecie wolne miejsce, a miejsc na tarasie mało. Nam się udało. Można tutaj zjeść coś na szybko i wypić kawę. Widoki na Materę w cenie.

Restauracja Pizzeria Al Falco Grillaio

To miejsce polecił nam pracownik naszego hotelu Casa Del Sol. Kolejna restauracja z typowo włoskim klimatem i atmosferą. Jedzenie również bardzo dobre. My skusiliśmy się na tradycyjny makaron z Matery, czyli orecchiette al tegamino – makaronowe muszelki z sosem pomidorowym i mozzarellą. Do tego tradycyjnie zamówiliśmy już antipasti – czyli deskę z przysmakami, wodę i wino.

Gdzie i co zjeść w Otranto?

Trattoria Bibbó

Serwują bardzo dobrą apulijską pizzę z pięknym widokiem na morze.

Gdzie i co zjeść w Bari?

Bari Napoli

Zjedliśmy tutaj pyszne spaghetti z owocami morza. Podobno serwują też pyszną pizzę.

Apulijskie specjały, których koniecznie trzeba spróbować będąc w Apulii:

orecchiette – tradycyjny makaron nazywamy „małymi uszami Bari”

antipasti – czyli regionalne przekąski serwowane na drewnianych deskach w wersji na zimno i ciepło

focaccia – rodzaj włoskiego pieczywa, który jest podstawą do pizzy, z różnymi specjałami jak np. pomidory, ziemniaki, zioła, przyprawy

panini – kolejna wspaniała włoska przekąska, czyli po prostu kanapka, można ją skonsumować na przykład z owocami morza w środku

taralli – rodzaj chlebowych krążków, włoski przysmak

panzerotti – tradycyjne apulijskie pierożki z nadzieniem. Nadzienie może być pomidorowe i z mozzarellą – wersja tradycyjna

włoskie lody

tradycyjna apulijska pizza

owoce morza w różnej postaci

co zjeść w Apulii

PLAN PODRÓŻY PO APULII / JAK ZORGANIZOWAĆ POBYT W APULII?

Mamy nadzieje, że nasz plan podróży po Apulii będzie dla Was inspiracją, aby poznać ten idylliczny włoski region.

DZIEŃ PIERWSZY ZWIEDZANIA

Przylot do Bari w godzinach popołudniowych. Odbiór wypożyczonego samochodu z lotniska. Skierowanie się w kierunku malowniczej miejscowości Monopoli. Zakwaterowanie w Monopoli. Zwiedzanie miasteczka.

Nocleg: B&B Villa Maria Pia

DZIEŃ DRUGI ZWIEDZANIA

Zwiedzanie Monopoli. Spacery wąskimi uliczkami, wizyta w porcie rybackim. Po południu przejazd samochodem do pobliskiego miasteczka Polignano. Zwiedzanie Polignano.  Wieczorem powrót do Monopoli.

Nocleg:  B&B Villa Maria Pia

DZIEŃ TRZECI ZWIEDZANIA

Przyjazd w godzinach porannych do białego miasteczka Ostuni położonego na wzgórzu. Zwiedzanie miasteczka. Pobyt całodniowy. Wieczorem powrót do Monopoli.

Nocleg: B&B Villa Maria Pia

DZIEŃ CZWARTY ZWIEDZANIA

Poranna wycieczka do naturalnego mostu, który stworzyła natura „Grotta di Sella”. Następnie przejazd do miasteczka Alberobello słynącego z domków o nazwie trulli.

Trullo
Trullo – to wizytówka włoskiej Apulii. Niewielki, jednopoziomowy budynek mieszkalny żartobliwie często nazywany domkiem dla smerfów. Trullo buduje się z kamienia wapiennego, do budowy nie używa się zaprawy. Dach trullo jest w kształcie stożka, układa się go z kamieni. Na samym szczycie dachu stoi krzyż. Trulli są białe.

Nocleg w domku trullo: Trullo degli Arazzi

DZIEŃ PIĄTY ZWIEDZANIA

Całodniowa wycieczka do oddalonej o ponad 100 kilometrów od Alborabello miejscowości Otranto. Zwiedzanie Otranto oraz przyjazd do pobliskiego Lago di Bauxite – zielone jeziorko oraz wieczorny przyjazd do pięknej latarni morskiej – Faro di Punta Palascia. Oglądanie zachodu słońca. Powrót do Alberobello. Wieczorny spacer po Alberobello.

Nocleg w domku trullo: Trullo degli Arazzi

DZIEŃ SZÓSTY ZWIEDZANIA

Poranny spacer po Alberobello. Następnie przejazd do Matery – miasta wykutego w skale leżącego poza Apulią – w regionie Basilicata. Zwiedzanie Matery i słynnej historycznej części miasta Sassi.

Nocleg: Casa Del Sole

DZIEŃ SIÓDMY ZWIEDZANIA

Oglądanie wschodu słońca nad Materą, poranny spacer pustymi uliczkami Sassi. Następnie przejazd do Bari. Zwiedzanie Bari.

Nocleg: B&B Giardino dei Frutti

DZIEŃ ÓSMY

Wylot z Bari do Warszawy. Powrót pociągiem z Warszawy do Gdyni.

JAK ZORGANIZOWAĆ POBYT W APULII? / DODATKOWE INFORMACJE

Z Bari Palese do ścisłego centrum Bari dostaniecie się lokalnym pociągiem.

Ubezpieczanie – mieliśmy tylko europejską kartę Ekuz

Rekomendujemy Wam zwiedzanie apulijskich miasteczek wczesnym rankiem – o wschodzie słońca. Jest piękne światło, niepowtarzalne atmosfera, wszystko budzi się do życia. Turystów brak. Taki spacer warto odbyć przede wszystkim w bardzo turystycznych miasteczkach jak Alberobello czy Matera.

MAPA / TRASA ZWIEDZANIA SAMOCHODEM APULII

Apulia to idylliczny i sielski region Włoch. Tutaj znajdziecie prostotę i włoskie życie w zupełnie innym wydaniu, aniżeli w pozostałych regionach. Mamy nadzieje, że powyższy poradnik i plan podróży pomoże Wam zorganizować pobyt w Apulii. Naprawdę warto!

 

Więcej o Włoszech znajdziecie tutaj:
Włochy

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!