Wieczne Miasto, czyli Rzym – czy warto je zwiedzić? Na pewno tak! W Rzymie jest mnóstwo atrakcji pod postacią licznych muzeów, zabytkowych willi, galerii, uroczych zakątków, dzielnic i uliczek, fontann, zachwycają wnętrza bazylik. W trakcie 5 dniowego pobytu w stolicy Włoch zwiedziliśmy mnóstwo atrakcji w Rzymie – było intensywnie. Naszym wrażeniami z pobytu w Wiecznym Mieście dzielimy się z Wami.

KOLOSEUM / RZYM ATRAKCJE

Zestawienie atrakcji w Rzymie zaczynamy od tej najbardziej znanej i popularnej w stolicy Włoch – Koloseum (Amfiteatr Flawiuszów). Budowla ta jest najważniejszym zachowanym zabytkiem starożytnym w Rzymie. To symbol miasta, do którego powstania zużyto 750 tysięcy ton kamienia, 8 tysięcy ton marmuru, 6 tysięcy ton wapna. Obiekt budowano w latach 75-80 r n.e. a nie było to łatwym zadaniem, gdyż podłoże było bagienne. Ten cudowny obiekt ludowi rzymskiemu podarował cesarz Wespazjan, a jego budowę ukończył jego syn Tytus.

W Koloseum miały miejsce igrzyska, czyli walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta, symulacje morskich bitew. Wszystko to oglądało aż 50 tysięcy widzów, gdyż tyle mogło pomieścić Koloseum.

Historia Koloseum jest bardzo burzliwa, gdyż nawiedzały to miejsce pożary, trzęsienia ziemi. Kamień, z którego powstało Koloseum był sukcesywnie zabierany, aby zbudować inne miejsca. Rzymianie nazywali Koloseum bramą do piekła, ze względu na rozlewaną tutaj krew gladiatorów i zwierząt. Tuż obok mieściły się Koszary Gladiatorów, które poprzez podziemia łączyły się z Koloseum. Do dnia dzisiejszego zachowało się ich aż 14.

Współcześnie do Koloseum przybywa tysiące turystów z całego świata, aby zobaczyć obiekt z zewnątrz i ruiny wewnątrz. To co możemy oglądać to tylko 1/3 oryginalnej budowli, a i tak robi ogromne wrażenie pod względem wielkości.

Co roku w Koloseum w czasie Wielkanocy odbywa się Droga Krzyżowa prowadzona przez papieża. Pierwsza odbyła się w połowie XVIII wieku, celem było również zaprzestanie niszczenia Koloseum.

O praktycznych aspektach zwiedzania Koloseum przeczytacie w rozdziale Rzym / Informacje praktyczne.

Przeczytajcie: Wenecja – atrakcje, które warto zobaczyć w 3 dni. Romantyczny city break.

koloseum rzym

KOLOSEUM RZYM

ŁUK KONSTANTYNA WIELKIEGO

Tuż obok Koloseum dumnie stoi kolejna rzymska atrakcja – Łuk Konstantyna Wielkiego. To największy z trzech zachowanych łuków triumfalnych w Rzymie. Ma 21 metrów wysokości. Wzniesiono go w roku 315, kiedy to cesarzy Konstanty pokonał w bitwie cesarza Maksencjusza. Mieszkańcy Rzymu chętnie umawiają się w tym miejscu na randki, a świadczą o tym zawieszone, liczne kłódki zakochanych.

Oglądając Łuk Konstantyna zwróćcie uwagę na imponujące posągi i płaskorzeźby, aż z czasów Trajana.

Inne zachowane łuki triumfalne, które są w Rzymie to:

 • Łuk Septymiusza Sewera
 • Łuk Tytusa

RZYM ATRAKCJE

FORUM ROMANUM

Atrakcją w Rzymie, której nie można pominąć jest Forum Romanum znajdujące się obok Koloseum. W tym miejscu mieściła się w starożytności potęga Rzymu. Obecnie Forum Romanum jest najstarszym placem w mieście, a kiedyś był tutaj ogromny targ. Na Forum Romanum wrzało życie kulturalne, polityczne, religijne i towarzyskie. Najważniejsze uroczystości publiczne miały miejsce właśnie tutaj.

W swej historii stał się także pastwiskiem i miejscem, w którym uzyskiwano odpowiedni budulec do budowania ważnych siedzib i kościołów. Dzisiaj to zabytek – jeden z najbardziej znanych na świecie.

To w Forum Romanum znajduje się Łuk Tytusa, najważniejszy monument – Lapis Niger (czarny kamień) skrywający podobno grób Romulusa, świątynia Cezara, ruiny bazyliki Maksencjusza i Konstantyna (dawny budynek sądowy i handlowy), via Sacra (główna ulica starożytnego Rzymu), świątynia Westy, świątynia Romulusa, świątynia Wespazjana i wiele innych.

Forum Romanum otacza aż 6 z 7 wzgórz Rzymu. W tym słynny Palatyn, o którym piszemy poniżej.

Przeczytajcie: Apulia – co zobaczyć na obcasie włoskiego buta? 7 niezwykłych miasteczek Apulii.

FORUM ROMANUM RZYM

FORUM ROMANUM W RZYMIE

Obok Forum Romanum znajduje się Forum Trajana.

FORUM TRAJANA RZYM

PALATYN

Jednym z 7 wzgórz, które otaczają Rzym jest Palatyn i warto to miejsce zwiedzić. Palatyn jest tuż obok Forum Romanum. To podobno na Palatynie powstał Rzym i to tutaj słynna wilczyca wykarmiła Romusa i Romulusa – założycieli miasta. Archeolodzy odkryli na Palatynie chaty z VIII i VII w. p.n.e., co potwierdza istnienie tutaj najstarszej osady rzymskiej, a nawet grotę (Lupercal), w której być może wilczyca karmiła mlekiem chłopców.

Palatyn z czasem stał się bardzo reprezentacyjny. To tutaj budowano dostojne wille, zielone ogrody.

Co warto zwiedzić przechadzając się po Palatynie?

 • Pałac Flawiuszy i Dom Augusta – dawne rezydencje cesarskie
 • Muzeum Palatyńskie
 • Punkt widokowy z Ogrodów Farnese na Forum Romanum
 • Dom Liwii
 • Domus Transitoria
 • Arkady Septymiusza Sewera
 • Stadion Palatyński
 • Kryptoportyk Nerona
 • Akwedukt Klaudiusza
 • Termy Septymiusza
 • Loża cesarska
 • Renesansowa Loggia Mattei
 • budynek Casina Farnese
 • Dom Romulusa
 • Teatro del Fontanone
 • I wiele innych odkryć historycznych
PTAKI RZYM ATRAKCJE

PALATYN RZYM

ZABYTKI RZYMU

PANTEON

Ten rzymski zabytek jest jedynym w Wiecznym Mieście, który dotrwał współczesnych czasów w niezmiennej formie. Majestatyczną świątynię wybudowano w 125 roku, a więc 20 wieków temu. Ta antyczna budowla początkowo była poświęcona siedmiu bóstwo, ale z czasem przekształcono ją na bazylikę Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Panteon posiada kopułę, która jest największa z wszystkich powstałych w starożytności. Kopuła ta stała się inspiracją dla Michała Anioła tworzącego kopulę Bazyliki Św. Piotra.

Wielu Panteon podziwia tylko z zewnętrz. Warto jednak zobaczyć wnętrza tej rzymskiej atrakcji, a szczególnie słynne światło z okulusa – sporego, świetlnego otworu w kopule. Przez okulus pada deszcz, co sprawia, iż posadzka w tym miejscu uległa uwypukleniu. Może uda Wam się zwiedzić wnętrza Panteonu w czasie deszczowej pogody i zobaczyć to zjawisko.

We wnętrzach Panteonu spoczywają również królowie Włoch.

Przeczytajcie: Bergamo – co zobaczyć podczas weekendowego wyjazdu?

PANTEON W RZYMIE

WNĘTRZA PANTEONU W RZYMIE

PLAC HISZPAŃSKI I SCHODY HISZPAŃSKIE

Niezaprzeczalną atrakcją w Rzymie jest Plac Hiszpański, którego nazwa wzięła się od stojącej tutaj ambasady Hiszpanii. Plac Hiszpański otaczają stylowe kamienice, a w centrum znajduje się fontanna Barcaccia zaprojektowana przez Pietro Berniniego. Fontanna ma kształt łodzi, co ma przypominać ogromną powódź, która nawiedziła Rzym w 1598 roku i w tym miejscu ostała się łódka.

Największą atrakcją Placu Hiszpańskiego (Piazza di Spagna) są Schody Hiszpańskie. Tutaj są zawsze tłumy, chyba że przybędziecie skoro świt – wtedy Schodami Hiszpańskimi można nacieszyć oko w kameralnych warunkach.

Czy wiecie, że Schody Hiszpańskie to najbardziej strome schody w Europie? Mają aż 136 stopni, a z góry roztacza się malowniczy widok na Rzym. Schody Hiszpańskie prowadzą między innymi do kościoła św. Trójcy.

Najpiękniej wyglądają w kwietniu, kiedy pokryte są kolorowymi azaliami.

SCHODY HISZPAŃSKIE RZYM

FONTANNA DI TREVI

Być w Rzymie i nie zobaczyć takiej atrakcji jak Fontanna Di Trevi – to niemożliwe! Fontanna Di Trevi to najbardziej znana fontanna świata. Zbudowana w stylu barkowym z inicjatywy papieża Klemensa XII w latach 1732-1762. Zasilana jest wodą z akweduktu Aqua Irgo, który powstał w 19 r p.n.e.

Wielkość Fontanny Di Trevi zachwyca i przyciąga jak magnes turystów z całego świata. To najchętniej oglądany obiekt w Rzymie. Jeśli wrzucicie do fontanny monetę zagwarantujecie sobie powrót do Wiecznego Miasta. Wszystkie monety, które trafiają na dno Fontanny Dio Trevi są przeznaczane na cele charytatywne.

W architekturze fontanny zachwyca rzeźba Neptuna usytuowana w centralnym punkcie oraz inne płaskorzeźby. Zwróćcie uwagę na dwa konie – jeden symbolizuje sztorm, drugi spokojne morze.

FONTANNA DI TREVI RZYM ATRAKCJE

ANTICO CAFFE GRECO

Antico Caffe Greco to kawiarnia, w której bywali między innymi: Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Wagner, Gogol, Byron i wiele innych znanych postaci. Kawiarnia zachwyca zabytkowym wystrojem i szykownością. Została założona w 1760 roku. Kelnerzy są elegancko ubrani i przemykają z połyskującymi tacami pełnymi smakowitości między gośćmi.  Antico Caffe Greco znajduje się tuż obok placu Hiszpańskiego, na ulicy via Condotti.

Kawa kosztuje w tym miejscu aż 12 euro! Jest drogo! Ale mimo wszystko warto się wybrać i delektować zabytkowymi wnętrzami.

Przeczytajcie: Toskania samochodem – fotograficzne trasy, miasta, plan podróży.

ANTICO CAFFE GRECO W RZYMIE

ANTICO CAFFE GRECO W RZYMIE

ZAMEK ŚWIĘTEGO ANIOŁA I MOST ŚWIĘTEGO ANIOŁA

W pobliżu Watykanu stoi dostojny zamek – Zamek Świętego Anioła, a tuż przed nim jeden z najpiękniejszych rzymskich mostów – Most Świętego Anioła.

Zamek Świętego Anioła powstał w 139 r n.e. na zlecenie cesarza Hadriana. Po roku 271 n.e. budynek przestał pełnić funkcję mauzoleum i stał się obiektem obronnym. Z czasem papieże połączyli podziemia zamku tajemnym korytarzem z Watykanem, co posłużyło za schronienie, a w czasie pokoju było więzieniem. Owy korytarz istnieje pod dziś dzień.

Obecnie w Zamku Świętego Anioła funkcjonuje muzeum, które można zwiedzać. Wstęp jest płatny. W muzeum jest punkt widokowy na Rzym.

W planie zwiedzanie atrakcji Rzymu nie można pominąć Mostu Świętego Anioła, który wprowadza do zamku. To co jest charakterystyczne dla tego obiektu to 10 posągów aniołów autorstwa Berniniego.

MOST I ZMAEK ŚWIĘTEGO ANIOŁA RZYM

MOST ŚWIĘTEGO ANIOŁA W RZYMIE

RZYM ATRAKCJE CO ZWIEDZIĆ

MUZEA KAPITOLIŃSKIE I PUNKT WIDOKOWY

Niesamowitą atrakcją Rzymu są muzea i jednym z nich są Muzea Kapitolińskie. To właśnie tutaj możecie zobaczyć oryginał Wilczycy Kapitolińskiej karmiącej Remusa i Romulusa – rzeźba z V w. p.n.e. Ponadto w Muzeach Kapitolińskich znajdują się prace Tycjana, Rubensa, van Dyska oraz słynne freski Cesariego.

Sam Kapitol natomiast to jedno z rzymskich wzgórz. Wchodząc na Kapitol Waszym oczom ukażą się przepiękne widoki na Forum Romanum. Na Kapitolu stoi również kopia karmiącej wilczycy. To wszystko znajduje się tuż obok Muzeów Kapitolińskich – nie pomińcie tej rzymskiej atrakcji.

PLAC WENECKI

U podnóża Kapitolu znajduje się Plac Wenecki – miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Nazwa pochodzi od znajdującego się tutaj Pałacu Weneckiego zbudowanego w tym samym czasie. Pałac Wenecki dawniej pełnił funkcję papieskiej rezydencji, obecnie jest tutaj muzeum z kolekcją sztuki.

Na Placu Weneckim są jeszcze inne obiekty warte uwagi:

 • Bazylika Św. Marka
 • Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym pod koniec swego życia mieszkał Michał Anioł
 • Pałac Bonapartego
 • Pomnik Wiktora Emanuela II (Ołtarz Ojczyzny) – największa atrakcja Placu Weneckiego w Rzymie

Ołtarz Ojczyzny jest tak ogromny, iż widać go z wielu punktów widokowych w Rzymie. We wnętrzu mieści się Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch, gdyż to właśnie na skutek tych wzniosłych wydarzeń obiekt powstał. Istotną rolę w procesie jednoczenia odegrał król Wiktor Emanuel II. Jest tutaj też grób nieznanego żołnierza dostępny bezpłatnie oraz tarasy widokowe (dolne tarasy również dostępne są bez opłat). Wstęp na najwyższy taras i do muzeum jest płatny.

Przeczytajcie: Burano, Włochy. Co zobaczyć na kolorowej wyspie Laguny Weneckiej?

WATYKAN

Taką atrakcję w Rzymie jaką jest Watykan musicie poznać, odwiedzić i jej doświadczyć. Zwiedzanie Watykanu jest dość mocno wyczerpujące. Watykan to najmniejsze państwo na świecie (powierzchnia to 500m2), aby którego stać się obywatelem należy pracować na jego pożytek. Oficjalny język Watykanu to włoski, natomiast w zakresie spraw kościelnych obowiązuje łacina. Watykan posiada swoją pocztę, radio, sąd.

W skład Watykanu wchodzą:

 • Plac św. Piotra
 • Muzea i Ogrody Watykańskie
 • Budynki administracyjne dla pracowników Stolicy Apostolskiej
 • Budynki poza Watykanem będące na terenie Rzymu: trzy bazyliki papieskie, osiem kościołów

Nad Watykanem pieczę sprawuje gwardia szwajcarska, czyli najstarsze wojsko świata.

WATYKAN

MUZEA WATYKAŃSKIE I OGRODY WATYKAŃSKIE

Muzea Watykańskie to najbardziej czasochłonna atrakcja w Watykanie. Przygotujcie się na ucztę dla oczu w postaci sztuki z najwyższej półki. Muzea Watykańskie określa się mianem najwspanialszych na świecie! To tutaj będziecie podziwiali pokoje ozdobione freskami słynnego Rafaela i obejrzycie najsłynniejsze miejsce, jakim jest Kaplica Sykstyńska ze wspaniałym Sądem Ostatecznym czy Stworzeniem Adama autorstwa Michała Anioła.

Na jakie dzieła i miejsca jeszcze warto zwrócić uwagę będąc w Muzeach Watykańskich?

 • Muzeum Pio-Clementino
 • Apartamenty Borgiów
 • Komnata Sobieskiego z dziełem Jana Matejki
 • Galeria Map Geograficznych
 • Pinakoteka
 • Taras przed Pinakoteka z widokiem na kopule Bazyliki Św. Piotra
 • Rzeźba Apollo Belwederski
 • Dziedziniec Pinii
 • Spiralne Schody Bramantego / najczęściej fotografowane schody świata

Wchodząc na teren Muzeów Watykańskich chcemy, abyście byli świadomi, iż czeka na Was: prawie ośmiokilometrowa trasa wypełniona 54 galeriami. Papieże na przestrzeni dziejów zgromadzili ok. 70 tysięcy dzieł sztuki, ale tylko 20 tysięcy udostępniono zwiedzającym.

Na terenie Muzeów Watykańskich są też Ogrody, które warto zwiedzić. To tutaj papieże na przestrzeni lat medytują i odpoczywają. Ogrody ozdabiają egzotyczne rośliny ze wszystkich stron świata. Zachwycają tutaj alejki, idealnie przystrzyżone krzewy i klomby, dostojne i stare drzewa. A wśród tej malowniczej roślinności są fontanny, rzeźby, a nawet groty.

MUZEA WATYKAŃSKIE

MUZEA WATYKAŃSKIE

PLAC ŚWIĘTEGO PIOTRA

Po zwiedzaniu Muzeów Watykańskich udajcie się na Plac Św. Piotra. Plac Św. Piotra najpiękniej prezentuje się od ulicy via della Conciliazione. Plac otacza kolumnada z figurami świętych. Po środku uwagę zwraca obelisk z Cyrku Nerona, który był w tym miejscu przed powstaniem bazyliki. Na tym właśnie obelisku Święty Piotr zginał śmiercią męczeńską. Koniecznie poszukajcie okna, z którego wygłaszane jest słynne Habemus Papam.

Uwagę zwraca rzeźba, która stanęła w tym miejscu, a przedstawia ona uchodźców wielu narodowości i z różnych czasów historycznych.

Plac Świętego Piotra zachwyca swoją wielkością.

BAZYLIKA ŚWIĘTEGO PIOTRA WRAZ Z WEJŚCIEM NA KOPUŁĘ

Wizyta w Bazylice Świętego Piotra to niesamowite przeżycie. Powstała ona w miejscu pochówku Świętego Piotra i stanowi centrum religii katolickiej. Obiekt budowano przez dwa stulecia, aby dzisiaj zachwycał rozmachem, wielkością i stylem barokowo – renesansowym.

Najważniejsze zabytki, które są w Bazylice Świętego Piotra to:

 • Pieta – dzieło sygnowane przez samego Michała Anioła przedstawiające Matkę Bożą trzymającą Chrystusa, którego zdjęto z krzyża. Obecnie dzieło jest za pancernym przeszkleniem w wyniku jego uszkodzenia przez geologa z Australii.
 • Sarkofag Jana Pawła II w kaplicy Św. Sebastiana
 • Galeria wielkich papieży
 • Baldachim Berniniego w centrum bazyliki mający prawie 29 metrów wysokości
 • Posąg z brązu przedstawiający Św. Piotra
 • Kopuła autorstwa Michała Anioła
 • Konfesja z grobem Św. Piotra
 • Ołtarze
 • Nagrobek Marii Klementyny Sobieskiej
 • Święte Drzwi otwierane przez papieży w Roku Jubileuszowym (co 25 lat)

Na terenie bazyliki znajdują się też groty watykańskie, które można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Taka sama sytuacja ma miejsce, jeśli chciałoby się zwiedzić Grób Św. Piotra. Ponadto należy uzyskać pozwolenie na zwiedzanie w Urzędzie Wykopalisk w Watykanie i mieć ukończone 15 lat. A więc nie tak łatwo zejść do watykańskich podziemi i zobaczyć Grób Św. Piotra.

Niesamowitą atrakcją w Watykanie jest wejście na Kopułę Bazyliki Świętego Piotra. Dzięki temu można zobaczyć Watykan w całej swej pięknej krasie.

Na szczyt Kopuły autorstwa Michała Anioła prowadzi 551 schodów. Część trasy można pokonać windą. Wspinając się na szczyt Kopuły można dzieło Michała Anioła zobaczyć z bliska na wyznaczonym do tego tarasie wewnętrznym.

Kopuła Bazyliki Świętego Piotra to wspaniała atrakcja Rzymu.

Przeczytajcie: 10 najpiękniejszych miejsc w Dolomitach, które warto zobaczyć.

BAZYLIKA ŚWIĘTEGO PIOTRA W RZYMIE

PLAC ŚWIĘTEGO PIOTRA RZYM

OGRODY I GALERIA BORGHESE

Niesamowitą atrakcją Rzymu idealną na niespieszny spacer są Ogrody Borghese, na terenie których znajduje się też willa z Galerią Borghese. Ogrody Borghese to tak naprawdę park ogólnodostępny, którego wielkość to ok. 80 ha. Prowadzi do niego aż dziewięć wejść. Najbardziej uwagę przykuwa malownicze jezioro ze świątynią Asklepiosa, po którym można popływać łódką, wokół są kaczki, łabędzie i inne ptactwo. Można podziwiać również aż 400 sosen z gatunku pinia. Są tutaj rzeźby i fontanny, a nawet teatr elżbietański, który latem wystawia przedstawienia. Jest też zoo, ale akurat tej rzymskiej atrakcji nie polecamy.

Po spacerze Ogrodami Borghese koniecznie wybierzcie się do Galerii Borghese, która mieści się w willi o tej samej nazwie. Scypion Borghese (włoski kardynał) zgromadził w tym miejscu kolekcję niesamowitych dzieł.

Będąc w Galerii Borghese zwiedza się aż dwadzieścia sal pełnych rzeźb i obrazów. Wnętrza tego miejsca zachwycają przepychem, rozmachem i bogactwem kulturowym. Sale okalają freski oraz kolorowe marmury. Zachwytom nad pięknem tego miejsca nie ma końca.

Dzieła, na które warto zwrócić szczególną uwagę w Galerii Borghese to:

 • Rzeźba Apollo i Dafne Berniniego
 • Rzeźba Dawid Berniniego
 • Posąg półleżącej siostry Napoleona – Pauliny Bonaparte autorstwa Canovy
 • Obraz Madonna z Dzieciątkiem, św. Janem Chrzcicielem i aniołem autorstwa Botticellego
 • Obraz Danae Correggia

W Galerii Borghese można podziwiać dzieła takich twórców jak Caravaggio, Rafael, Bellini, Tycjan i wielu innych. W czasie naszego zwiedzania Galerii Borghese była również wystawa czasowa dzieł Rubensa.

PARK BORGHESE RZYM

VILLA BORGHESE RZYM

WILLA MEDYCEUSZY

Z mniej znanych atrakcji Rzymu, które warto zobaczyć jest Willa Medyceuszy znajdująca się na wzgórzu Pincio, z którego rozpościerają się piękny widoki na Rzym. Willa Medyceuszy została zbudowana w XVI wieku dla kardynała Ferdynanda I Medyceusza. Był to pałac-muzeum. Obecnie mieści się tutaj Akademia Francuska zrzeszająca artystów z całego świata. W Willi Medyceuszy jako członkowie Akademii Francuskiej przebywali między innymi: malarz Fragonard, kompozytor de Debussy, madame du Barry i wielu innych znamienitych postaci ze świata sztuki, kultury.

Willę Medyceuszy warto zwiedzić. Obiekt zwiedza się z przewodnikiem i w zakresie zwiedzania są ogrody oraz zjawiskowe wnętrza z dziełami sztuki Willi Medyceuszy. Z tarasu rozciąga się bajkowy widok na panoramę miasta.

Tuż obok Willi Medyceuszy jest malowniczy punkt widokowy na Rzym i historyczne dachy miasta – Terrazza Viale del Belvedere.

Warto również pospacerować pobliską ulicą Adama Mickiewicza.

WILLA MEDICI RZYM

WILLA MEDICI RZYM

PLAC DEL POPLO I PUNKT WIDOKOWY NA WZGÓRZU PINCIO

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Rzymie jest Plac Del Poplo. Nazwa pochodzi od tłumie zjeżdżającego tutaj ludu w średniowieczu (lud – populus). Pośrodku placu znajduje się egipski obelisk, są kościoły: Santa Maria di Montesanto, Santa Maria dei Miracoli, Santa Maria del Poplo. Plac otaczają mury, fontanny oraz rzeźby.

Plac del Poplo to jeden z najważniejszych placów w Rzymie, a prowadzi do niego miedzy innymi zabytkowa brama – Porta del Popolo.

Idąc w górę ulicą Via del Corso dociera się do kolejnego, malowniczego punktu widokowego – Terrazza del Pincio – atrakcja Rzymu, którą warto zobaczyć. Widoki z tarasu są niesamowite i najpiękniejsze o wschodzie lub zachodzie słońca.

PLAC DEL POPLO W RZYMIE

GALERIA SPADA

Przygotowując plan podróży po Rzymie wiedzieliśmy, że musimy zwiedzić Galerię Spada – mniej popularną atrakcję w Rzymie, ale jakże interesującą. We wnętrzach Galerii Spada znajdują się: muzeum sztuki i włoska Rada Stanu.

To co przyciąga turystów do tego miejsca to ogrodowa galeria, którą Francesco Borromini (słynny architekt baroku) wydłużył wizualnie o około 4 razy. Warto obejrzeć tą realistyczną iluzję, która powstała w wyniku korzystania przez twórcę z matematycznych zasad. Galeria Borrominiego zachwyca, a w trakcie naszego zwiedzania sympatyczna przewodniczka na własnej skórze ukazała nam działanie tej matematycznej iluzji. Na samym końcu Galerii Borrominiego dumnie stoi posąg wojownika, który wydaje się odbiorcy znacznie większy, aniżeli jest – ma tylko 90 cm wysokości.

Idąc do Galerii Spada niech Waszej uwadze nie umknie piękna fontanna przedstawiająca hermę.

Na terenie Galerii Spada zachwyca też dziedziniec z posągami starożytnych bogów, a w 4 salach podziwia się obrazy, rzeźby, zabytkowe meble.

GALERIA SPADA ATRAKCJA RZYMU

GALERIA SPADA

PLAC NAVONA

Najwspanialszym placem w Rzymie jest Plac Navona. Warto tutaj przybyć, usiąść na jednej z wielu ławeczek i obserwować co dzieje się wokół. Mnóstwo tutaj kawiarenek i restauracji. W centralnym punkcie Placu Navona stoi Fontanna Czterech Rzek projektu Berniniego. Fontanna ukazuje potężne figury podtrzymujące egipski obelisk. Ta atrakcja Rzymu robi wrażenie. Ponadto na Placu Navona są jeszcze dwie inne fontanny – fontanna Maura i fontanna Neptuna. Warto również wstąpić do kościoła Sant’Agnese in Agone.

PLAC CAMPO DE FIORI

Czesław Miłosz o Campo di Fiori pisał tak:

„ … na Campo di Fiori

Kosze oliwek i cytryn

Bruk opryskany winem i odłamkami kwiatów.

Różowe owoce morza

Sypią na stoły przekupnie,

Naręcza ciemnych winogron

Padają na puch brzoskwini…”

Polskie znaczenie tego miejsca to „pole kwiatów”. A nazwa placu pochodzi od imienia Flory, która była związana z Pompejuszem.

Spacerując pomiędzy straganami (Plac Campo di Fiori jest jednocześnie targiem) na pewno zwrócicie uwagę na czarny pomnik stojący po środku – przedstawia on duchownego, dominikanina, który spłonął na stosie w wyniku poparcia teorii Mikołaja Kopernika.

A co można kupić na Campo di Fiori? Owoce, warzywa, kwiaty, owoce morza, sery, wędliny i wiele innych smakowitości. To również jedyny plac w Rzymie, na którym nie stoi żaden kościół.

PLAC CAMPO DE FIORI

ULICA VIA DI CORONARI

Przygotowując się do zwiedzania atrakcji Rzymu trafiliśmy na wzmiankę o klimatycznej ulicy di Coronari.  O tym miejscu nie ma wielu informacji w przewodnikach turystycznych, a warto je odwiedzić.

O Via di Coronari mawia się, iż jest najpiękniejsza w Rzymie. Cos w tym jest! Położona pomiędzy Piazza dei Coronari i Piazza di Tor Sanguigna zachwyca spokojem i sielskością. To co jest charakterystyczne dla tego miejsca to liczne sklepy z dewocjonaliami. Już w średniowieczu były tutaj tego typu sklepy i handlowano religijnymi przedmiotami.

Spacerując zwróćcie uwagę na antyczne fronty, sklepy z antykami, barokowe detale kamienic, eleganckie butiki.

Koniecznie posmakujcie lodów w słynnej lodziarni Gelateria del Teatro – podobno najlepszej w mieście.

Miejsca na Via di Coronari, na które warto zwrócić uwagę to:

 • rezydencja Fiammetta Michaelis – kurtyzany z Florencji
 • dom Prospera Mochiego
ULICA VIA DI CORONARI

ZATYBRZE

Takie atrakcje w Rzymie jak Zatybrze uwielbiamy. Plątanina wąskich uliczek, zaułki, urocze kawiarenki i restauracje – takiej jest Zatybrze. Inne niż pozostałe miejsca w Rzymie. Zatybrze w Rzymie jest również mniej turystyczne, a więc jeśli zapragniecie spokoju warto tutaj przybyć. Na Zatybrzu jest też sporo zabytków, które warto zwiedzić.

Trastevere – bo tak po włosku brzmi Zatybrze znajduje się po drugiej stronie Tybru. Mieszkają tutaj zamożni i popularni Rzymianie, ale też zwyczajni ludzie, których męczy zgiełk turystyczny Wiecznego Miasta.

Co warto zwiedzić będąc w rzymskim Zatybrzu? Atrakcje Zatybrza:

 • most Ponte Sisto
 • plac Piazza Trilussa z malowniczą fontanną dell’Acqua Paola
 • San Cosimato, gdzie warto kupić owoce i warzywa
 • Via Di Ponte Siesto – klimatyczna uliczka pełna restauracji i urokliwych barów
 • Plac Piazz Di San Giovanni Della Malva
 • Malowniczy zakątek z lokalem Pimm’s – via Santa Doreta
 • Porta Settimiana – zabytkowa brama
 • Villa Farnesina
 • Vicolo Bologna – mała, urokliwa uliczka, w której warto skonsumować pizzę w Dar Poeta
 • Piazza di San Egidio ze słynnym obrazem Madonny w Rzymie („Madonella del Carmelo”) w kościele San Egidio oraz muralem przedstawiającym autorkę Neve – Annę Perennę
 • Santa Maria in Trastevere – najważniejszy kościół na Zatybrzu na Piazza di Santa Maria
 • Inne uliczki Zatybrza: Vicolo del Piede, Via della Lungaretta, Via dell’Arco di San Callisto, Vicolo della Torre
 • Wzgórze Janikulum z panoramą na Rzym
 • Bazylika Św. Cecylii (Basilica di Santa Cecilia)
 • Widoki na Wyspę Tyberyjską w czasie spaceru wzdłuż Tybru

Najlepsze lody na Zatybrzu zjecie w lodziarni Fatamorgana przy via Roma Libera. Jedna z najlepszych restauracji na Zatybrzu to Trattoria Da Enzo al 29.

Spacerując po Zatybrzu warto się zagubić w uliczkach i odnaleźć własne urokliwe miejsca – bez mapy i planu.

ZATYBRZE RZYM CO ZWIEDZIĆ

WYSPA TYBERYJSKA

Na Tybrze położona jest tylko jedna wyspa – Wyspa Tyberyjska i warto wybrać się tam na spacer. Wyspa Tyberyjska jest blisko Zatybrza. Można na nią trafić przechodząc przez jeden z dwóch zabytkowych mostów z I w. p.n.e. – Most Cestiusza i Most Fabrycjusza.

A co zobaczycie na Wyspie Tyberyjskiej? Jest tutaj szpital, dwa kościoły, są restauracje i bary, zabytkowe kamienice. Wyspa Tyberyjska nie jest miejscem koniecznym do odwiedzenia w czasie pobytu w Rzymie, ale jeśli będziecie zwiedzać Zatybrze polecamy na spacer w trybie slow.

USTA PRAWDY

Najbardziej znany rzymski symbol to Usta Prawdy. Kamienny okrąg z twarzą bóstw rzecznego waży aż 1300 kg. Znajdziecie go w kościele Santa Maria in Cosmedin / boczna ściana przedsionka. Przygotujcie się na kolejkę, gdyż jest wielu chętnych którzy chcą Usta Prawdy sfotografować i włożyć dłoń do paszczy bóstwa. Podobno w taki sposób sprawdza się ludzką prawdomówność – kto kłamie ten dłoń straci. Usta Prawdy to rzymska atrakcja, która warto zobaczyć. Polecamy!

USTA PRAWDY

AWENTYN

Jak już wiecie Awentyn to jedno z siedmiu wzgórz Rzymu. Na Awentynie jest sporo atrakcji i nie są to tylko punkty widokowe. Najsłynniejsze miejsce na Awentynie, które warto zobaczyć to dziurka od klucza, która znajduje się w zielonych drzwiach prowadzących do Zakonu Maltańskiego / Plac Kawalerów Maltańskich. Do owej dziurki od klucza ustawia się zazwyczaj dość długa kolejka. A wszystko po to, aby zobaczyć przez dziurkę od klucza Bazylikę Świętego Piotra. Plac Kawalerów Maltańskich jest najwyższej położonym miejscem na Awentynie.

Inną atrakcją Awentynu jest Ogród Pomarańczy z pięknymi widokami na miasto. W ogrodzie warto przysiąść i odpocząć na łonie natury. W sezonie wiosenno-letnim tuż obok działa Ogród Różany.

PANORAMA RZYMU

ZABYTKOWY CMENTARZ PROTESTANCKI

Jedną z mniej znanych atrakcji Rzymu jest zabytkowy cmentarz protestancki. Miejsce mało znane, nie opisywane przez przewodniki, a jakże ciekawe i warte odwiedzenia. My się tam wybraliśmy! Miejsce to znajduje się w okolicach Awentynu. Zachwycają tutaj nagrobki – są niczym dzieła sztuki, klimatyczne alejki, ławeczki zachęcające do zatrzymania się i refleksji nad ludzkim przemijaniem oraz koty. Tak, koty! To one tutaj się zadomowiły i przemykają pomiędzy urokliwymi alejkami. W pobliżu mają swoje domki i jedzenie – są zaopiekowanie przez okolicznych mieszkańców. Można również wrzucić jakiś grosik na ich utrzymanie do przeznaczonych dla tego celu puszek.

Koniecznie odszukajcie grobowiec Emelyn Story – dla ułatwienia dzielimy się jego zdjęciem. Mąż Emelyn postawił żonę pomnik, nad którym jest anioł obejmujący swoimi skrzydłami urnę. Nagrobek ten stał się symbolem cmentarza protestanckiego w Rzymie.

Na cmentarzu zostało pochowane wielu poetów i pisarzy.

CMENTARZ PROTESTANCKI W RZYMIE

CMENTARZ PROTESTANCKI W RZYMIE I PIRAMIDA CESTIUSAZA

CMENTARZ PROTESTANCKI W RZYMIE

PIRAMIDA CESTIUSZA

Tuż obok cmentarza protestanckiego znajduje się taka rzymska atrakcja jak Piramida Cestiusza. Jest to ogromny grobowiec, który powstał na zlecenie Gajusza Cestiusza (około 12 roku p.n.e). Wysokość piramidy to 37 metrów. Uważa się, iż to jeden z najstarszych rzymskich grobów tak idealnie zachowany. Dawniej uważano, iż we wnętrzach piramidy spoczywają Remus i Romulus.

Z zewnątrz budowla jest wykonana z marmuru kanaryjskiego, a wnętrza stworzona z trawertynu.

BAZYLIKA ŚWIĘTEJ SABINY

Jak wiecie w Rzymie jest bazylik i kościołów bez liku i nie da się zwiedzić wszystkich. Natomiast nam najbardziej spodobały się wnętrza Bazyliki Św. Sabiny. Wnętrza są bardzo skromne i minimalistyczne. Wpadające do świątyni światło słoneczne sprawia, iż wszystko wygląda mistycznie.  Wnętrza wypełniają również antyczne kolumny.

Drzwi wprowadzające do bazyliki są wykonane z drewna cyprysowego i przedstawiają sceny z biblii, w części zwanej portyk znajduje się figura Św. Róży z Limy.

Zwiedzając wnętrze zwróćcie uwagę na antyczna kolumnę, która jest w prawej nawie. Powiada się, iż pochodzi ona z domu Św. Sabiny.

Podziemia bazyliki kryją pozostałości domu Św. Sabiny.

BAZYLIKA ŚWIĘTEJ SABINY RZYM

MUZEUM HEDRIKA CHRISTIANA ANDERSENA

Tak jak wiele bazyliki, tak i wiele muzeów w Rzymie. O tych najsłynniejszych już Wam powyżej opowiedzieliśmy. Teraz czas na muzeum mniej znane, kameralne i do tego bezpłatne. Muzeum Hedrika Christiana Andersena warto zwiedzić będąc w Rzymie. Znajdziecie je w secesyjnym dworku o nazwie Villa Helene, który zaprojektował sam Hedrik. Wnętrza muzeum przedstawiają zbiór prac Andersena począwszy od rzeźb z gipsu i brązu, obrazów, grafik, mebli, książek, dokumentów i osobistych zbiorów twórcy.

Hendrik Christian Andersen urodził się w norweskim Bergen. Podróż po Europie sprawiła, iż zapragnął wraz z bratem osiedlić się w Rzymie. I tak przez ponad 40 lat tworzył sztukę w stolicy Włoch.

W 1999 roku otwarto muzeum jego imienia przedstawiając sztukę i losy życia Andersena.

MUZEUM HEDRIKA CHRISTIANA ANDERSENA

SKLEP NAPRAWY STARYCH LALEK

Kolejna atrakcją mniej znaną w Rzymie jest sklep, w którym naprawia się stare i zepsute lalki. W żadnym innym mieście nie spotkaliśmy takiego sklepu. Wielu nazywa to miejsce szpitalem dla lalek. A gdzie odnaleźć ten sklep z duszą? Na via Ripetta, w pobliżu piazza Navona. Wystawa tego magicznego sklepu na pewno zwróci Waszą uwagę.

RZYM CO WARTO ZWIEDZIĆ

NASZ PLAN ZWIEDZANIA RZYMU W 5 DNI

Przed każdą podróżą – krótszą czy dłuższa układamy plan podróży, a więc co będziemy zwiedzali każdego dnia. Taki plan w trakcie wyjazdu zmienia się, ale warto mieć bliżej określone aktywności na każdy dzień, aby w podróży nie tracić czasu na planowanie. Rzym to miasto, do którego wyjazd bez planu może okazać się totalną klapą. Dlatego dzielimy się z Wami naszym planem podróży na 5 dni w Rzymie.

DZIEŃ 1

Muzeum Hedrik Christiana Andersen
Piazza del Polo + Bazylika Santa Maria del Popolo
taras widokowy Terrazza del Pincio
taras widokowy Belwedere
Ogrody Borghese

DZIEŃ 2

Fontanna Di Trevi + Schody Hiszpańskie i Plac Hiszpański
Zamek Świętego Anioła z zewnątrz
Most św. Anioła
Piazza Navona z zabytkami
Plac Campo de’ Fiori
Panteon – najstarszy budynek Rzymu
Ulica Via di Coronari
Szpital lalek na via Ripetta

DZIEŃ 3

Watykan
Muzea Watykańskie
Bazylika św. Piotra + kopuła

DZIEŃ 4

Zatybrze
Wyspa Tyberyjska
Bazylika Santa Maria in Cosmedin i Usta Prawdy
Awentyn
Cmentarz protestancki
Circus Maximus
Villa Borghese

DZIEŃ 5

Koloseum
Łuk Konstantyna Wielkiego
Punkt widokowy na Kapitolu
Forum Romanum
Palatyn
Plac Wenecki z Pałacem Weneckim, Ołtarz Ojczyzny i statua Wiktora Emanuela II
Willa Medici

GDZIE WARTO ZJEŚĆ W RZYMIE?

Zwiedzając przez 5 dni atrakcje Rzymu nie mogło zabraknąć kulinarnych doświadczeń. Odwiedziliśmy sporo jedzeniowych miejsc i chcielibyśmy je Wam zarekomendować. Kuchnia włoska to uczta dla podniebienia.

Oto miejsca, w których warto zjeść będąc w Rzymie:

 • Mastrociccia – Osteria Bistrot – autentyczny włoski klimat i pyszna włoska kuchnia.
 • Gelateria del Teatro – w tej lodziarni serwują podobno najlepsze lody w Rzymie.
 • Trattoria della Barchetta dal 1924 – klimatyczna restauracja z autentyczną włoską. kuchnią, na przywitanie prosecco.
 • Caffè Portofino – świetne miejsce na przekąski z dobrymi drinkami.
 • Il Colibrì – tradycyjna kuchnia rzymska.
 • Canova Tadolini – kawiarnia niczym muzeum, wspaniały klimat.
 • Pizzeria Dar Poeta – serwują pyszną pizzę na Zatybrzu
 • Antico Caffè Greco – historyczna kawiarnia, o której pisaliśmy powyżej.
 • Negresco Bocca di Leone – kuchnia włoska i rzymska.

GDZIE NOCOWAĆ W RZYMIE?

Będąc w Rzymie nocowaliśmy w kameralnym obiekcie hotelowym o nazwie Hotelier 51 (klikając w link możecie dokonać rezerwacji tego obiektu). Jak na Rzym obiekt ten był w dość dobrej cenie, dlatego zdecydowaliśmy się na jego rezerwację. Usytuowanie hotelu jest centralne, co umożliwiało nam dotarcie do większości atrakcji na piechotę.
Pokój w hotelu był mały, ale czysty i w miarę urządzony nowocześnie. Łazienka spełniła nasze oczekiwania. Ze śniadań nie korzystaliśmy. Jeśli będziecie szukali budżetowego hotelu w Rzymie warto zwrócić uwagę na ten właśnie obiekt.

RZYM / INFORMACJE PRAKTYCZNE

 1. Przed wyjazdem do Rzymu dokonajcie wcześniejszych rezerwacji przez Internet do odwiedzanych atrakcji (my zarezerwowaliśmy wejścia do następujących obiektów: Muzea Watykańskie, bilet łączony: Koloseum + Forum Romanum + Palatyn, Willa Borghese, Willa Medici). Bilety wstępu można kupić na oficjalnych stronach obiektów oraz u pośredników. Zwiedzanie większości atrakcji zamawia się na konkretny dzień i godzinę, dlatego dobrze zaplanujcie swoją wycieczkę po stolicy Włoch.
 2. Nocleg w Rzymie najlepiej zarezerwować w centrum miasta, aby mieć dostęp do wszystkich atrakcji i przemieszczać się pieszo.
 3. Do Rzymu najsprawniej i najłatwiej przylecieć samolotem. Z wielu miast Polski do stolicy Włoch latają tanie linie lotnicze i najczęściej lądowanie odbywa się na lotnisku Fiumicino. W Rzymie jest jeszcze drugie lotnisko – Ciampino.
 4. Z lotniska do centrum Rzymu dostaniecie się autobusem.
 5. W Rzymie funkcjonują trzy linie metra i mnóstwo linii autobusowych. My podczas naszej wycieczki nie korzystaliśmy z komunikacji miejskiej.

RZYM ATRAKCJE

ATRAKCJE RZYMU NA KOLEJNĄ PODRÓŻ

Nie wiemy czy jeszcze kiedyś do Rzymu wrócimy. Mimo, iż miasto jest pełne atrakcji i zabytków przytłacza hałasem, ilością śmieci i nie ma tego czegoś, co np. Wenecja, Paryż.

W Rzymie zwiedziliśmy sporo atrakcji, ale na pewno jeszcze wiele można zobaczyć i doświadczyć.

Jeśli kolejny raz zawitamy do Wiecznego Miasta w naszym planie podróży nie zabraknie następujących miejsc, które warto zobaczyć:

 • Audytorium Park Muzyki
 • Bazylika Św. Pawła Za Murami
 • Mieszkaniowo – biznesowa dzielnica EUR
 • Dzielnica Coppede
 • Katakumby – cmentarze w rzymskich podziemiach
 • Zwiedzanie wnętrz Muzeów Kapitolińskich
 • Centrale Montemartini – muzeum z rzeźbami w dawnej centrali elektrycznej
 • Pchli targ
 • Willa Farnesina na Zatybrzu i wzgórze Janikulum
 • Muzeum MAXXI – współczesna architektura i sztuka
 • Wycieczka w okolicę Rzymu – do Tivoli / zwiedzanie ogrodów i willi.

Rzym to jedno wielkie muzeum. Miasto zachwyca zabytkami i historią, jednak w naszym odczuciu brakuje mu klimatu. Nie do końca wszystko w tym mieście do siebie pasuje i nie stanowi całości. Niestety w Rzymie potrafi przytłoczyć też ogromna ilość śmieci. Miasto od dawna boryka się z tym problemem i widać, że nie potrafi go rozwiązać. Czy Rzym został jednym z naszych ulubionych miast w Europie? Zdecydowanie nie. Jednak warto było się o tym przekonać i poznać stolicę Włoch na własnej skórze.

Więcej o Włoszech znajdziecie tutaj:
Włochy

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!