Zapakowanie bagażu podręcznego na wyjazd to często nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli lecimy gdzieś dalej i na dłużej. Nie jest to jednak niemożliwe, a sprytnie zapakowany bagaż podręczny może okazać się niezastąpiony, jeśli planujemy budżetową podróż samolotem. Jak zapakować bagaż podręczny? Zdradzimy Wam kilka wskazówek!

JAKI BAGAŻ PODRĘCZNY MOŻNA ZABRAĆ DO SAMOLOTU?

Bagaż podręczny do samolotu może mieć różne formy. Nie musi to być koniecznie popularna walizka kabinowa o określonych wymiarach. Możecie zabrać duży plecak, torbę albo małą walizkę.

Zasada jest jedna: bagaż podręczny musi mieścić się w ramach dopuszczalnych rozmiarów, ustalonych przez linie lotnicze. Nie może przekraczać również określonej wagi.

Często na pokład samolotu możemy wnieść zarówno małą torebkę, nerkę czy saszetkę, jak i większy bagaż podręczny. Nieraz możemy zabrać także poduszkę lub rogala, które zapewnią nam komfort w trakcie lotu.

Czy bagaż podręczny jest płatny? Niestety tak. Minęły już czasy, kiedy w cenie zakupionego biletu przysługiwał nam większy bagaż, który mogliśmy umieścić w kabinie samolotu. W tym momencie darmowy jest tylko przedmiot osobisty.

Nie zapłacicie zatem jedynie za to, co będzie stosunkowo małe i zmieści się pod siedzeniem przed Wami, czyli np. wspomniana mała torebka, torba na laptopa itp.

Chociaż musimy za niego zapłacić, zaletą większego bagażu podręcznego jest jego cena. Wykupienie go jest zdecydowanie tańsze niż wybranie dużego bagażu nadawanego do luku bagażowego.

bagaż podręczny co zabrać do samolotu

WYMIARY BAGAŻU PODRĘCZNEGO DLA LINII LOTNICZEJ

Każda linia lotnicza ustala własne wymogi dotyczące tego co i jakiej wielkości można wnieść do kabiny samolotu. Wymiary bagażu podręcznego różnią się zatem w zależności od przewodnika.

Jakie wymogi mają popularne linie lotnicze?

  • Maksymalny bagaż podręczny w Wizz Air ma wymiary: 55 x 40 x 23 cm – za niego musimy dopłacić. Natomiast w ramach darmowego bagażu podręcznego możemy wziąć przedmiot o wymiarach: 40 x 30 x 20 cm.
  • Ryanair dopuszcza płatny bagaż podręczny, który ma wymiary do 42 x 20 x 30 cm, a także darmowy bagaż osobisty o wymiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm, który musi zmieścić się pod siedzeniem.
  • Z kolei maksymalny płatny bagaż podręczny w Lot może mieć wymiary 55 cm x 40 cm x 23 cm. Natomiast darmowy przedmiot osobisty nie może przekraczać wielkości 40 cm x 35 cm x 12 cm.

Jeśli chodzi o formę bagażu, na pewno jedną z wygodniejszych jest walizka kabinowa, często ma ona wymiary dostosowane do wymogów popularnych przewoźników. Jest również wygodna w użytkowaniu i idealna dla budżetowych podróży.

JAK PRAWIDŁOWO ZMIERZYĆ BAGAŻ PODRĘCZNY?

Polecamy odpowiednio przyłożyć się do zmierzenia i zważenia Waszych walizek, toreb czy plecaków, jeśli chcecie uniknąć dodatkowych opłat na lotnisku.

Pamiętajcie, by podczas mierzenia bagażu wziąć pod uwagę również wszelkie elementy wystające. Może być bowiem spora różnica w wielkości, kiedy zmierzycie bagaż podręczny z kółkami czy bez.

ILE MOŻE WAŻYĆ BAGAŻ PODRĘCZNY W SAMOLOCIE?

Przeciętna waga bagażu podręcznego w samolocie to 10 kg. Wszystko zależy jednak od indywidualnych ustaleń linii lotniczych dotyczących rzeczy wnoszonych na pokład samolotu.

Warto przed wylotem sprawdzić wszystkie aktualne wytyczne przewoźnika. Ile może ważyć bagaż podręczny Ryanair czy Wizz Air? Obie firmy zakładają, że żaden dopuszczalny bagaż podręczny, zarówno mniejszy (darmowy), jak i większy (płatny) nie może przekroczyć wagi 10 kg.

Lot np. dopuszcza wagę darmowego przedmiotu osobistego tylko do 2 kg, natomiast większego bagażu podręcznego do 8 kg. Tu widzimy, że różnica jest dość duża, w porównaniu do popularnych tanich linii lotniczych.

Waga i wymiary są naprawdę istotne, przestrzeganie wymogów pozwoli Wam uniknąć niespodziewanych kosztów. Pamiętajcie, że każdy nadbagaż, czy to jeśli chodzi o wagę, czy też o wymiar, jest dodatkowo płatny.

bagaż podręczny co zabrać do samolotu

CO MOŻNA MIEĆ W BAGAŻU PODRĘCZNYM?

Istnieje wiele mitów odnośnie tego, co wolno wnosić na pokład samolotu, a czego nie można ze sobą zabrać. Często uważa się, ze nie można zapakować np. jedzenia. W dużej mierze nie jest to prawdą.

Podróżując tanimi liniami lotniczymi, możemy zapakować na drogę kanapki, przekąski czy słodycze. Możemy wziąć również napoje, jednak tylko takie, które nie przekraczają 100 ml objętości. To może być zatem trudne do zrealizowania, więc i tak najczęściej jesteśmy zmuszeni kupić wodę i inne napoje po odprawie.

Z pewnością zastanawialiście się również, jak przewozić leki w samolocie. Najczęściej ich przewożenie możliwe jest jedynie w bagażu podręcznym, zatem wszystkie potrzebne lekarstwa należy schować właśnie tam.

Przechowywać leki w bagażu podręcznym możemy zarówno te wystawione na receptę, jak i inne ogólnodostępne. Może się również zdarzyć, że podczas kontroli zostaniemy poproszeni o potwierdzenie ich autentyczności. Dlatego warto mieć przy sobie dokumentację medyczną lub zaświadczenia lekarskie w języku angielskim.

Często zastanawiamy się również nad tym czy możemy przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym. To oczywiście również jest możliwe. Kosmetyki do samolotu należy zapakować w foliową torebkę lub przezroczystą kosmetyczkę. Dobrym pomysłem będą również przezroczyste pojemniki, które nie przekraczają objętości 100 ml.

Jeśli chodzi o płyny w bagażu podręcznym, np. na terenie Unii Europejskiej obowiązuje pozwolenie na przewóz łącznie jedynie 1 litra płynów.

Wszelką elektronikę, laptop czy telefony komórkowe również możemy zabrać ze sobą na pokład. Pamiętajmy o wyciągnięciu ich podczas kontroli bezpieczeństwa. Jeśli kochacie fotografię, ucieszy Was fakt, że aparat zapakowany w specjalną torbę również liczy się jako darmowy bagaż osobisty.

CZEGO NIE MOŻNA PRZEWOZIĆ W BAGAŻU PODRĘCZNYM?

Przed wylotem warto zapoznać się z listą przedmiotów, których nie możemy wnosić do samolotu. Należy również zaczerpnąć informacji odnośnie regulacji dotyczących rzeczy, których nie możemy wwozić do danego kraju. Pozwoli nam to uniknąć przykrych sytuacji na lotnisku.

Popularnym zakazem jest przewóz durianów, czyli owoców, które słyną ze swojego intensywnego, nieprzyjemnego zapachu. Nie przywieziecie ich zatem np. z Tajlandii. Do Singapuru nie wjedziemy z gumą do żucia, która jest tam zakazana. Z kolei np. do Kanady nie możemy przywieźć wędlin.

Zapalniczka w samolocie to również nie jest najlepszy pomysł. Podobnie jak przewóz ostrych przedmiotów. W naszym bagażu nie powinny znaleźć się m.in.: noże, nożyczki, śrubokręty, strzykawki, igły, ostre kije czy brzytwy.

Na pokład samolotu nie wniesiemy też niczego, co mogłoby zostać użyte jako broń lub co może doprowadzić do ciężkich obrażeń ciała lub ogłuszenia. Jest to oczywiście broń, ale też takie przedmioty, jak paralizatory czy gaz pieprzowy.

Szczegółowa lista rzeczy, które nie mogą trafić na pokład samolotu, zawsze widnieje na stronach linii lotniczych. Warto zatem szczegółowo ją sprawdzić u danego przewoźnika przed wylotem. Szczególnie jeśli planujemy zabrać rzeczy, co do których nie mamy pewności.

bagaż podręczny co zabrać do samolotu

JAK SPAKOWAĆ BAGAŻ PODRĘCZNY – NASZE PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Przygotowałam dla Was kilka podstawowych wskazówek, dzięki którym z łatwością zmieścicie w bagażu podręcznym wszystko, czego potrzebujecie na wyjazd. Przede wszystkim warto:

  • zabrać mniej rzeczy, najlepiej przed wyjazdem stworzyć zestawy z kilku elementów garderoby, które będzie można dowolnie mieszać,
  • nie pakować rzeczy „na wszelki wypadek”, które z pewnością nie raz wracały z Wami z podróży nietknięte,
  • odpowiednio składać ubrania – polecamy rolowanie, nic tak doskonale nie oszczędza miejsca w małym bagażu podręcznym!

Przed każdą podróżą, oprócz sprytnego pakowania, warto zadbać również o ubezpieczenie turystyczne. Wszelkie dokumenty dotyczące ubezpieczenia możecie mieć oczywiście w bagażu podręcznym.

Mam nadzieję, że uda Wam się teraz szybko i mądrze spakować, nawet w mały bagaż podręczny. Może macie jakieś swoje triki? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!