Któż z nas nie zna książki pt. „Mały Książę” autora Antoine de Saint-Exupéry. Ta wspaniała historia o małym chłopcu i jego przygodach tak wiele uczy – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Po tę książkę sięgają czytelnicy w każdym wieku. Ze słów zawartych w „Małym Księciu” płynie ogromna mądrość – o przyjaźni, miłości, ale i też o samotności wśród ludzi, o byciu dorosłym. Poznajcie nasze ulubione cytaty z „Małego Księcia”.

CYTATY Z MAŁEGO KSIĘCIA O PRZYJAŹNI

Przyjaźń Małego Księcia i Lisa jest czymś niesamowitym. Podjęta tematyka oswajania jest niczym innym, jak budowaniem zaufania. A to przecież zaufanie jest najważniejsze w przyjaźni. Oto nasze ulubione cytaty o przyjaźni z „Małego Księcia”.

„– Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie!
– A jak to się robi? – spytał Mały Książę.
– Trzeba być bardzo cierpliwym. Na początku siedzisz w pewnej odległości ode mnie, ot tak, na trawie. Będę spoglądać na ciebie kątem oka, a ty nic nie powiesz. Mowa jest źródłem nieporozumień. Lecz każdego dnia będziesz mógł siadać trochę bliżej…”

„Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.”

„– Szukam przyjaciół. Co znaczy „oswoić”?
– Jest to pojęcie zupełnie zapomniane – powiedział lis. – „Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”.
– Stworzyć więzy?
– Oczywiście – powiedział lis. – Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować.”

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.”

„– Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie!
– A jak to się robi? – spytał Mały Książę.
– Trzeba być bardzo cierpliwym. Na początku siedzisz w pewnej odległości ode mnie, ot tak, na trawie. Będę spoglądać na ciebie kątem oka, a ty nic nie powiesz. Mowa jest źródłem nieporozumień. Lecz każdego dnia będziesz mógł siadać trochę bliżej…”

„Doznanie przyjaźni daje wielkie zadowolenie, nawet jeżeli pisana ci śmierć. Jestem bardzo zadowolony, że zaprzyjaźniłem się z lisem.”

„Straciłeś dla mnie tyle czasu, że poczułem się ważny.”

„Sześć lat minęło już od chwili, kiedy mój przyjaciel odszedł ze swoim barankiem. Próbuję opisać go po to, aby nie zapomnieć. To bardzo przykre zapomnieć przyjaciela.”

Przeczytajcie: Cytaty o przyjaźni z bajek i nie tylko – wzruszają, motywują, rozśmieszają, uczą.

Cytaty z Małego Księcia

CYTATY Z MAŁEGO KSIĘCIA O MIŁOŚCI

Miłość w książce „Mały Książę” jest również opisywana w przepiękny sposób. Uczucie, które łączy tytułowego bohatera i Różę przyprawia o szybsze bicie serca. Czytelnik uczy się dzięki poznawaniu relacji miedzy Małym Księciem, a Różą szacunku, lojalności o oddania drugiemu człowiekowi. Cytaty o miłości z „Małego Księcia” wzruszają i zapamiętuje się je na długo.

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”

„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.”

„Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: Na którejś z nich jest moja róża…”

„Jesteście piękne, lecz próżne – powiedział im jeszcze. Nie można dla was poświęcić życia. Oczywiście moja róża wydawałaby się zwykłemu przechodniowi podobna do was. Lecz dla mnie ona jedna ma większe znaczenie niż wy wszystkie razem, ponieważ ją właśnie podlewałem. Ponieważ ją przykrywałem kloszem. Ponieważ ją właśnie osłaniałem… Ponieważ… jest moją różą.”

„Kiedy będziesz patrzył nocą w niebo, będzie ci się wydawało, że wszystkie gwiazdy śmieją się do ciebie, ponieważ ja będę uśmiechał się na jednej z nich.”

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”

„Oczy są ślepe, należy szukać sercem.”

„Jeśli coś kochasz, puść to wolno. Kiedy do Ciebie wróci, jest Twoje. Jeśli nie, nigdy Twoje nie było.”

„Zrób mi tę przyjemność. Uwielbiaj mnie mimo wszystko.”

„Kochasz, ponieważ kochasz. Kocha się bez przyczyny.”

Przeczytajcie: Cytaty o psach i kotach – najpiękniejsze sentencje o zwierzętach.

CYTATY Z MAŁEGO KSIĘCIA O DOROSŁYCH

W „Małym Księciu” sporo zostało poświęcone dorosłym, którzy zagubili się we współczesnym świecie. Nie mają na nic czasu – ani dla siebie, ani dla bliskich. Tym samym nie pielęgnują przyjaźni, miłości, nie zauważają istotnych w życiu rzeczy. Cytaty o dorosłych z „Małego Księcia” budzą wiele refleksji.

„Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania.”

„Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie:, „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?” Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?” Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu.”

„Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z pelargoniami w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy franków”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!””

„Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.”

„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym.”

Cytaty z Małego Księcia

CYTATY Z MAŁEGO KSIĘCIA O SAMOTNOŚCI I SMUTKU

Mały Książę również doświadcza samotności i smutku. Uczy się tych uczuć i stara się je zrozumieć. Oswaja ból, rozczarowanie. Podobnie robimy my – w naszym życiu, gdyż prócz radości każdemu zawsze towarzyszy smutek i bywamy samotni – nawet wśród ludzi. Oto cytaty z „Małego Księcia” o samotności i smutku.

„Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić.”

„Gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca.”

„Ludzie? (…) Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni – to im bardzo przeszkadza.”

„– Na pustyni jest się samotnym.
– Równie samotnym jest się wśród ludzi.”

„Niektórzy pojawiają się znienacka. Mieszają, mącą w naszych sercach. A potem znikają bez pożegnań. Żadne czary, tylko nasza naiwność pozwala byle komu się oswoić.”

„-Gdzie są ludzie? – zaczął Mały Książę. – Czuje się trochę osamotniony w pustyni…
-Wśród ludzi jest się także osamotnionym – rzekła żmija.”

„Jeśli chcesz odejść, to idź. Nie przeciągaj pożegnania, bo to męczące.”

„Ściskałem go mocno w ramionach, lecz mimo to wydawało mi się, że zsuwa się pionowo w przepaść, z której nie będę mógł go wyciągnąć.”

„Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej.”

Przeczytajcie: Pozytywne cytaty o życiu.

„Mały Książę” to lektura obowiązkowa dla wszystkich – dzieci, młodzieży, dorosłych. W każdym wieku warto wracać do tej książki i przypominać sobie mądre cytaty w niej zawarte.

 

Zdjęcia ze strony pixabay.com.

 

Więcej znajdziecie tutaj:
Inspiracje

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!