W naszym planie podroży po Gruzji początkowo nie braliśmy pod uwagę stolicy państwa – czyli Tbilisi. Dobrze, że zmieniliśmy zdanie – dzięki poradom innym, którzy już w tym mieście byli. Wiele by nas ominęło. Na Tbilisi przeznaczyliśmy dwa dni i nie żałujemy. Miasto mimo upału oczarowało nas. W tym artykule pokarzę Wam miejsca, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc w Tbilisi.

STARE MIASTO

Nie bez powodu zaczynam zestawienie od tej części stolicy Gruzji. Stare Miasto w Tbilisi czaruje i ma niepowtarzalny klimat. Musicie tutaj być! Plątanina wąskich uliczek, kolorowe zabudowania, kamienice nadszarpnięte zębem czasu sprawiające wrażenie walących się, artyzm, dusza, koty przemykające w ciasnych uliczkach … Zachwytów nad tym miejscem nie było końca. Warto zgubić się w plątaninie klimatycznych uliczek, podziwiać, odkrywać…

Są tutaj miejsca, które zasługują na szczególną uwagę:

ZABYTKOWE TERMY I ŁAŹNIE ORBELIANI W DZIELNICY ABANOTUBANI

To tutaj wiele słynnych osób korzystało z gorących wód siarkowych, które poprawiają samopoczucie i stan zdrowia. W miejscu tym świadczy się wysokiej jakości usługi w zakresie odnowy biologicznej. My nie skorzystaliśmy, natomiast zobaczenia najsłynniejszego budynku Łaźni Orbeliani nie mogliśmy sobie odpuścić – wygląda bardzo orientalnie. Obok znajduje się niewielki wodospad Leghvtakhevi.

WIEŻA ZEGAROWA / TBILISI – CO ZWIEDZIĆ

Kolejne charakterystyczne miejsca dla Starego Miasta Tbilisi to krzywa Wieża Zegarowa wyglądająca jak niczym z bajki i przypominająca Krzywą Wieżę w Pizie. Wszystko tutaj do siebie nie pasuje, a jednak robi wrażenie. Ulubione miejsce tbiliskich kotków i piesków. Obok wieży znajduje się teatr marionetek Rezo Gabriadze.

Przeczytajcie: Gruzja w tydzień – plan podróży, porady praktyczne.

Klimatyczne Tbilisi w dwa dni

PODWÓRKO HOTELU CHECKPOINT

Jeśli marzy Wam się nocleg w samym sercu Starego Miasta to warto zwrócić uwagę na hotelowy obiekt o nazwie Checkpoint. Już samo artystyczne podwórko hotelu zachwyca i warto wstąpić chociażby po to, aby zrobić kilka ciekawych fotografii. Kolorowy wystrój, mural słynnej Fridy, patio pełne roślinności – pięknie!

GALLERY 27

Kolejne miejsce, którego nie można pominąć spacerując po Starym Mieście w Tbilisi. Bywa tutaj tłoczno, każdy chce zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle kolorowych witraży, przez które często wpadają promienie słońca. Gallery 27 zachwyca.

Stare Miasto w Tbilisi

KATEDRA SIONI

Serce stolicy i Starego Miasta, najważniejsza i najstarsza świątynia w Gruzji. To tutaj przechowywana jest replika krzyża Świętej Nino – której wg. legendy ukazał się Chrystus prosząc o nawrócenie kaukaskich pogan. Ta wyruszyła w pielgrzymkę i w drodze zrobiła krzyż z winorośli, uzdrowiła małżonkę króla, który po tym cudzie nawrócił się na chrześcijaństwo. Wydarzenia te miały doprowadzić do przyjęcia chrztu przez Gruzję w roku 337. W Katedrze Sioni można oglądać replikę krzyża Świętej Nino, oryginał został ukryty przed odwiedzającymi.

Przeczytajcie: Gruzja – 8 miejsc, które warto zobaczyć jadąc pierwszy raz.

Będąc w Tbilisi koniecznie trzeba zwiedzić Stare Miasto i poznać atmosferę tego miejsca. Jest niepowtarzalna!

Stare Miasto - koty Tbilisi

Stare Miasto - koty Tbilisi

TBILISI Z GÓRY

Jeśli dotrzecie do Tbilisi warto to magiczne miasto zobaczyć z góry. Są dwa atrakcyjne miejsca, aby tego doświadczyć – Wzgórze Sololaki i Wzgórze Mtatsminda. My zdecydowaliśmy się na to pierwsze.

WZGÓRZE SOLOLAKI I POMNIK MATKI GRUZJI

Ze Wzgórza Sololaki roztacza się piękny widok na stolicę Gruzji – warto być w tym miejscu np. o zachodzie słońca. Istnieje możliwość wjechania na szczyt kolejką, która rusza z Parku Europejskiego Rike. W związku z tym, iż mam spory lęk wysokości i nie przepadam za tego typu kolejkami zdecydowaliśmy się wejść o własnych siłach na Wzgórze Sololaki. Zeszliśmy również pieszo. Na samym szczycie możecie podziwiać widoki i najpiękniejsze zabytki Tbilisi widoczne z oddali, na Wzgórzu Sololaki dumnie też stoi Matka Gruzja – pomnik Kartlis Deda. Matka Gruzja sprawuje piecze nad Tbilisi witając przyjaciół winem, a wrogów mieczem. Z drugiej strony wzgórza widać ogrody botaniczne.

WZGÓRZE SOLOLAKI

WZGÓRZE SOLOLAKI I POMNIK MATKI GRUZJI

TWIERDZA NARIKALA

Schodząc ze Wzgórza Sololaki zwróćcie uwagę na obronną Twierdzę Narikala. To jeden z najważniejszych zabytków w Tbilisi. Na terenie Twierdzy Narikala znajduje się odrestaurowany kościół Św. Mikołaja. Widoki z tego miejsca są również piękne, a ciekawe ułożenie twierdzy jest interesującym miejscem do fotografii.

BALKON KRÓLOWEJ DAREDŻAN

Innym miejscem, z którego można podziwiać Tbilisi z góry jest Balkon Królowej Dareżdżan. Gruzja słynie z balkonów, które są zauważalne w architekturze budynków, ale ten jest wyjątkowy. Balkon znajduje się na terenie Pałacu Królowej Daredżan.

Balkon Królowej Dareżdżan

CIEKAWOSTKA
Daredżan Dadiani była żoną króla Herkaliusza II, któremu urodziła aż 23 dzieci. Wyszła za mąż w wieku 12 lat. Jako żona króla czynnie angażowała się w politykę krajową i zagraniczną – w szczególności w relacje Gruzji z Rosją.

MOST CZUGURETI – SUCHY MOST I PCHLI TARG

Jeśli chcielibyście poczuć się jak w Paryżu warto udać się na Most Czugureti, na którym każdego dnia toczy się słynny pchli targ i tuż obok nad rzeką Kurą znajduje się mnóstwo stoisk z książkami – klimat jak z nad paryskiej Sekwany.

MOST CZUGURETI – SUCHY MOST I PCHLI TARG

INDUSTRIALNA FABRIKA

Nie wyobrażam sobie wizyty w Tbilisi bez zobaczenia słynnej industrialnej Fabriki. W miejscu tym kiedyś produkowano szkło. Po renowacji stworzono industrialną przestrzeń z barami, knajpkami, sklepami, a nawet hotelem. Gruzini chętnie tutaj przybywają, aby popracować zdalnie, uczyć się lub po prostu spotkać z przyjaciółmi. Bardzo nam się podobało w tym miejscu.

INDUSTRIALNA FABRIKA

INDUSTRIALNA FABRIKA

PARK EUROPEJSKI RIKE / TBILISI – CO ZWIEDZIĆ

Tutaj jest bardzo współcześnie. Rekreacyjna przestrzeń przyciąga mieszkańców i turystów nie tylko ścieżkami spacerowymi i miejscami na piknik, ale również futurystycznymi budowlami, jak np. Most Pokoju, hala koncertowa i centrum wystawowe. Wieczorami w Parku Europejskim Rike odbywają się pokazy widowiskowe „tańczące fontanny”.

Tbilisi - Most Pokoju

Klimatyczne Tbilisi w dwa dni

KLIMATYCZNE WNĘTRZA KAMIENIC

O tego typu miejscach nie znajdziecie informacji w żadnym przewodniku o Gruzji. Przepiękne wnętrza zabytkowych kamienic to „perełki”. Trzeba trochę się nachodzić, pokombinować, aby je odnaleźć i wejść do środka.

Podaję Wam adresy tych cudnych miejsc:

Machabeli Street 17
Galaktion Tabidze 18
London Hotel

Tbilisi skrywa jeszcze wiele innych artystycznych wnętrz kamienic, które warto zwiedzić – szukajcie pod instagramowymi hasztagami.

Tbilisi - stare kamienice

INNE MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZWIEDZIĆ W TBILISI

SOBÓR TRÓJCY ŚWIĘTEJ

Niesamowity zabytek będący jedną z najwyższych cerkwi na świecie, a w Gruzji największym obiektem sakralnym. Znajduje się na wzgórzu Św. Eliasza.

NOWE TBILISI – PLAC WOLNOŚCI I ALEJA RUTAWELEGO

Tutaj doświadczycie nowoczesnej i europejskiej odsłony Tbilisi. Znajdują się tutaj urzędowe i kulturalne zabytki oraz posąg św. Giorgio, który jest patronem Gruzji.

POMNIK KRONIKI GRUZJI

Obiekt oddalony od centrum miasta. Ogromne płaskorzeźby przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów Gruzji.

Tbilisi – stolica Gruzji zachwyca klimatem. Nas oczarowało najbardziej Stare Miasto i wnętrza kamienic. Chętnie tutaj wrócimy i zwiedzimy innej miejsca.

Byliście już w Tbilisi czy dopiero planujecie?


Więcej o Gruzji znajdziecie tutaj:
Gruzja

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!