Gruzja już za nami. Pozostały piękne wspomnienia, zdjęcia i przygotowanie serii artykułów blogowych o tym ciekawym kraju. Pierwszy z nich jakże praktyczny i poradnikowy. Zdecydowanie pomoże Wam przygotować się do wyjazdu i zaplanować podróż na tydzień. Oto plan podroży po Gruzji i porady praktyczne.

GRUZJA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY

Jeśli planujecie krótką, tygodniową wycieczkę do Gruzji, warto dobrze zaplanować swoją podróż. Przede wszystkim, pamiętajcie o dokumentach, takich jak ważny dowód osobisty lub paszport, który jest wymagany do przekroczenia granicy. Następnie, zastanówcie się, co chcecie zobaczyć i jakie miejsca są dla Was najważniejsze. Zadbajcie o odpowiednie zaplanowanie czasu i transportu, aby zobaczyć jak najwięcej w ciągu tygodnia i cieszyć się pięknem Gruzji. Poniżej znajdziecie nasz tygodniowy plan podróży po Gruzji i co zwiedzaliśmy an naszej trasie. Być może posłuży Wam jako podkładka do zaplanowania swojej podróży.

GRUZJA / DZIEŃ 1 / PLAN PODRÓŻY

Wycieczkę do gruzji na 7 dni rozpoczęliśmy od przybycia na lotnisko. Przylot z Gdańska na lotnisko w pobliżu miasta Kutaisi liniami lotniczymi Wizz Air w godzinach wieczornych.

Załatwienie formalności na lotnisku – karta do telefonu, wymiana waluty, okazanie przy kontroli unijnego paszportu potwierdzającego zaszczepienie dwiema dawkami przeciwko wirusowi Covid 19. Z wymianą waluty nie ma problemu także w każdym większym mieście.

Przejazd taksówką do miasta Kutaisi.

Zakwaterowanie w Hotelu Hollywood.

GRUZJA / DZIEŃ 2 / PLAN PODRÓŻY

Drugi dzień podróży. Zjedliśmy śniadanie w hotelu. Następnie dbiór samochodu od Martyna z Gruzji. Wyruszenie w trasę.

Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną oferującą malownicze górskie widoki. Dotarcie w godzinach wieczornych do miejscowości Stepancminda leżącej u stóp trzeciej co do wielkości góry w Gruzji – Kazbek – 5033,8 m n.p.m. Niedaleko ciekawe miejsce Cminda Sameba.

Zakwaterowanie w North Kazbegi.

GRUZJA / DZIEŃ 3 / PLAN PODRÓŻY

Śniadanie. Przejazd do Doliny Truso. Wędrówka doliną i podziwianie zjawiskowych krajobrazów, opuszczonych wsi, pasterskiego życia Azerów. Dojście do Twierdzy Zakagori przy, której Dolina Truso się kończy i zaczyna Osetia Południowa.

Powrót stopem do parkingu. Odbiór samochodu.

Gruzja w tydzień – plan podróży, porady praktyczne

Przejazd do Doliny Truso

Przejazd pod cerkiew Cminda Sameba, zwiedzanie obiektu. Uwaga: w cerkwi obowiązuje odpowiedni strój: panie – chusta na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie. Kościoł w Cminda Sameba położony jest na pięknym wzgórzu z cudownym widokiem, więc można zaplanować sobie tutaj oglądanie widoków. Powrót do miejscowości Stepancminda. Kolacja, powrót do miejsca zakwaterowania na nocleg.

Kościół Trójcy Świętej Cminda Sameba

Stepancminda

GRUZJA / DZIEŃ 4 / PLAN PODRÓŻY

Wycieczka do kolejnej doliny – Doliny Juta, aby obejrzeć słynne Dolomity Kaukazu – masyw Chaukhi. Przyjazd do wsi Juta, zaparkowanie samochodu, wyjście na szlak prowadzący do Doliny Juta. Po drodze minięcie górskiego schroniska Fifth Season. Wędrówka doliną.

Gruzja - Dolina Juty - masyw Chaukhi

Gruzja - Dolina Juty - Fifth Seasons

Gruzja - Dolina Juty - masyw Chaukhi

Powrót do wsi Juta i wyruszenie w kierunku innego gruzińskiego regionu, Kachetia, do miasteczka miłości i toastów Sighnaghi. Czas trwania przejazdu – około 5 godzin. Dotarcie do punktu docelowego w godzinach wieczornych.

Zakwaterowanie w Hotelu Traveler.

GRUZJA / DZIEŃ 5 / PLAN PODRÓŻY

Poranny spacer po Sighnaghi – miasteczka słynącego z produkcji wina. Odkrywanie klimatycznych uliczek i punktów widokowych.

Gruzja - spacer po Sighnaghi

spacer po Sighnaghi

Przejazd w kierunku kompleksu monastyrów Dawid Garedża. Przemierzanie bezkresnych terenów pustynno – stepowych. Zwiedzanie kompleksu Dawid Garedża.

Gruzja - Dawid Garedża

Przejazd do gruzińskiej wsi z prawdziwego zdarzenia – Udabno. Zwiedzenie wioski, spacer.

Zakwaterowanie w Oasis Club.

GRUZJA / DZIEŃ 6 I DZIEŃ 7 / PLAN PODRÓŻY

Śniadanie w Oasis Club i przejazd do Tbilisi (stolica Gruzji)

Zakwaterowanie w hotelu Old Side Corner.

Zwiedzanie miasta Tbilisi w dwa dni – w samym centrum stare miasto Tbilisi, uliczki, podwórka, wnętrza kamienic, punkty widokowe, klimatyczne kawiarnie i restauracje. Wczuwanie się w atmosferę i niepowtarzalny klimat miasta. W stolicy Gruzji znajduje się naprawdę sporo atrakcji. Do jednej z nich należy Most Pokoju, Twierdza Narikala, Sobór Trójcy Świętej, Suchy Most (pchli targ). Każdy znajdzie coś dla siebie.

Gruzja - Tbilisi

Tbilisi

GRUZJA / DZIEŃ 8 / PLAN PODRÓŻY

Koniec wyjazdu to przede wszystkim przejazd z samego rana na lotnisko w pobliżu Kutaisi. Wylot w godzinach popołudniowych do Gdańska.

GDZIE NOCOWAĆ W GRUZJI?

Podaję Wam nazwy miejsc, w których nocowaliśmy/ możecie dokonać rezerwacji tych obiektów przez aktywne poniżej linki:

  • Kutaisi: Hotel Hollywood – przy hałaśliwej ulicy, duży pokój, średnie śniadanie
  • Stepancminda: North Kazbegi – mały, zimny pokój, bardzo dobre śniadanie
  • Sighnaghi: Hotel Traveler – ładny pokój, średnie śniadanie, dobra restauracja w hotelu
  • Udabno: Oasis Club – prowadzony przez Polaków, możliwość nocowania w domku, wyśmienite dania w restauracji, pyszne śniadania, niesamowita atmosfera
  • Tbilisi: Old Side Corner – położony w starej części stolicy z dogodnym dojazdem i wyjazdem,  w spokojnym miejscu, nowoczesny obiekt, ładny pokój, ze śniadania nie korzystaliśmy

GDZIE I CO ZJEŚĆ W GRUZJI – KUCHNIA GRUZIŃSKA

Gruzińska kuchnia jest znana z szerokiej gamy smaków, aromatów i unikalnych przysmaków. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej charakterystycznych kuchni na świecie, w której wykorzystuje się świeże składniki, zioła i przyprawy. Oto kilka popularnych potraw i przysmaków gruzińskiej kuchni:

  • chinkali – gruzińskie pierożki wypełnione farszem mięsnym, grzybowym i bulionem
  • chaczapuri – popularna gruzińska przekąska w formie placka wypełnionego serem twarogow
    • chaczapuri imeretyńskie – placek z serem
    • chaczapuri megrelskie – placek z wędzonym serem na górze
    • chaczapuri adżarskie – placek z nadzieniem serowym z jajkiem sadzonym na górze
  • lobiani – chleb wypełniony nadzieniem z fasoli
  • lobio – pikantna zupa fasolowa serwowana w garnku z gliny
  • puri – chleb o przeróżnych kształtach dostępny w piekarniach i sklepach
  • charczo – pikantna zupa z mięsem, ryżem i pomidorami
  • sałatka z pomidorem, ogórkiem, cebulką, kolendrą, pietruszką i pastą orzechową
  • mtsvadi – mięsne szaszłyki
  • czurczchela – rodzaj słodyczy będący orzechami nawleczonymi na nitkę i oblanymi syropem z winogron, następnie suszone
  • tklapi – suszone słodycze, które powstały z owocowego musu, wyglądem przypominają kolorowe płachty papieru

MIEJSCA, W KTÓRYCH SKOSZTOWALIŚMY GRUZIŃSKIEJ KUCHNI

  • Restauracja na trasie Gruzińskiej Drogi Wojennej: Kakhaberi – pyszne pierożki chinkali i chaczapuri
  • Restauracja w miejscowości Stepancminda: Cozy Corner – regionalna kuchnia, jednak w smaku wypada średnio
  • Restauracja w Sighnaghi: Restaurant Traveler – bardzo dobre wina, regionalne, pyszne dania
  • Restauracja w wiosce Udabno: Oasis Club – kuchnia polska i gruzińska, wszytko przepyszne

Restauracje, kafejki w Tbilisi:

  • Moulin Electrique – polecam na lunch, przepyszna sałatka gruzińska
  • Erti Kava – idealne miejsce na hipsterskie, europejskie śniadanie
  • Fabrika – loftowe wnętrza i pyszna kuchnia nie tylko gruzińska, fajne miejsce na drinka
  • Stamba Hotel – 5 gwiazdkowy hotel z ekskluzywną restauracją serwującą kuchnię gruzińską i europejską, wspaniały klimat i smaki, ceny umiarkowane

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU W GRUZJI

Po Gruzji można poruszać się marszrutkami, czyli taksówką zbiorową. W krajach byłego Związku Radzieckiego, w tym i w Gruzji to jest popularny i budżetowy sposób na zwiedzanie.

My zdecydowaliśmy się na wypożyczenie samochodu – opcja droższa, ale dająca przede wszystkim bardzo dużą swobodę, a na tym bardzo nam w podróży zależy.
Zarezerwowaliśmy samochód u Martyny z Gruzji – Subaru Forester z napędem 4×4, którym można poruszać się na lekkim offroadzie. Byliśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Martyną oraz z samochodu.

Jeśli planujecie podróż do Gruzji i chcielibyście po kraju poruszać się wypożyczonym samochodem to opcja 4×4 będzie trafnym wyborem. Stan dróg w Gruzji pozostawia wiele do życzenia. Ponadto, aby dojechać do wielu ciekawych miejsc trzeba pokonać drogi szutrowe o większej lub mniejszej trudności.

Prawdziwa Gruzja zaczyna się tam, gdzie kończy się asfalt. Zdecydowanie podpisuje się pod tym stwierdzeniem.

Benzyna w Gruzji jest tania. Koszt wypożyczenia samochodu zależy oczywiście od firmy i od czasu, w którym w Gruzji się przebywa.

Pamiętajcie też o tym, iż poruszając się po Gruzji wypożyczonym samochodem warto zachować szczególną ostrożność. Gruzińscy kierowcy jeżdżą często po drogach w sposób niedozwolony i niebezpieczny łamiąc zasady ruchu drogowego. Na drogach zagrożeniem są także spacerujące zwierzęta hodowlane np. krowy.

Gruzja - 4x4

KIEDY NAJLEPIEJ JECHAĆ DO GRUZJI?

Byliśmy w Gruzji w lipcu. W związku z sytuacją pandemiczną nie odczuliśmy tzw. wysokiego sezonu turystycznego. Było spokojnie i kameralnie, co oczywiście dla nas było wielkim plusem, gdyż nie przepadamy za podróżami w wysokim sezonie.

Gruzja jest położona w strefie klimatu umiarkowanego.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy jechać do Gruzji. Wszystko zależy od tego, co chcecie w Gruzji robić, a kraj zapewnia wiele atrakcji i aktywności.  Z jednej strony, Gruzja jest znana ze swojego łagodnego klimatu i słonecznych dni, ale z drugiej strony, ze względu na swoje urozmaicone krajobrazy, w tym wysokie góry Kaukazu, pogoda może się szybko zmieniać, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania podróży. Trzeba po prostu liczyć się z tym, że jak to w klimacie umiarkowanym warunki atmosferyczne są zmienne.

My lubimy zwiedzanie w stylu outdoor, trekkingi, a więc czas wiosenno – letni jest dla nas idealny. Wczesna jesień – od połowy września do końca października jest również atrakcyjna na wędrówki i zwiedzanie zabytków, miast, miasteczek – jest chłodniej i nie ma wielu turystów.

Gruzja to kraj, w którym panują warunki do uprawiania sportów zimowych, a wiec jeśli lubicie tego typu aktywności warto do Gruzji udać się w czasie zimy, kiedy jest śnieg – połowa grudnia, styczeń, luty, a nawet marzec będą dobrym czasem.

Fani plażowania zdecydowanie powinni postawić na wypoczynek nad Morzem Czarnym – tutaj ponownie szczyt sezonu wakacyjnego i czas późniejszej wiosny będą dobrym wyborem.

Najcieplej w Gruzji jest oczywiście od czerwca do września. Pogoda uzależniona jest również od regionu, w którym się przebywa. W lipcu bardzo ciepło było w Tbilisi, w regionie Kachetia, natomiast, kiedy jechaliśmy Gruzińską Drogą Wojenną i znaleźliśmy się na terenach górzystych klimat i pogoda bardzo się zmieniły – wiatr, chłód, bardziej pochmurnie, momentami padało.

Jeśli będziecie planować górskie wędrówki, wizyty w górskich dolinach należy przygotować się na zmienną pogodę i zmienne temperatury, nawet latem. Jak sami widzicie z jednej strony

Przeczytajcie: Gruzja – 8 miejsc, które warto zobaczyć jadąc pierwszy raz.

GRUZJA – DODATKOWE WSKAZÓWKI I INFORMACJE

  • Przed wyjazdem do Gruzji warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Pamiętajcie, iż Gruzja to nie kraj unijny i karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje.
  • Zabierzcie ze sobą apteczkę, a więc leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na problemy żołądkowe, plastry na otarcia, skaleczenia itp. Jeśli będziecie potrzebować leków, które w swoim składzie mają kodeinę, efedrynę lub pseudoefedrynę należy posiadać zaświadczenie lekarskie o konieczności brania tego typu leków. W innym wypadku nie będzie można wprowadzić leków na terytorium państwa gruzińskiego.
  • Abchazja i Osetia Południowa – to republiki separatystyczne, które znajdują się w rosyjskiej strefie wpływów. W te tereny lepiej się nie udawać będąc w Gruzji, są one strzeżone przez rosyjskie wojska. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowania w te rejony.
  • W Gruzji znajdują się dwa lotniska – w Kutaisi i Tbilisi. Połączenia z Polski do Gruzji oferują linie lotnicze: LOT i Wizz Air.
  • Polacy nie muszą posiadać wizy przy wjeździe do Gruzji. Bez wizy można przebywać na terytorium kraju do 365 dni.
  • Z lotniska Kutaisi do miasta Kutaisi można dotrzeć dzięki przewoźnikowi Georgian Bus, taksówką lub marszrutką.
  • Do Gruzji można wjechać po okazaniu paszportu lub dowodu osobistego. Warto mieć ze sobą oba dokumenty.
  • Obowiązującą w Gruzji walutą jest lari – GEL. Lari najlepiej kupić w kantorze na lotnisku w Gruzji – na lotniku w Kutaisi podobno jest to najbardziej opłacalne.
  • W większych miastach komunikacja w języku angielskim nie jest utrudniona, natomiast na wsi i w miasteczkach już tak – tutaj lepiej sprawdza się język rosyjski.
  • Internet w Gruzji – zaraz po przylocie warto zaopatrzyć się w kartę SIM wraz z pakietem internetowym. Wszystko dostępne jest w punktach na lotnisku i w salonach telefonii komórkowej w większych miastach.
  • W Gruzji gniazdka mają standard europejski typu C i F.

Gruzja to bardzo różnorodny kraj, który warto odwiedzić. Osobiście nie udało nam się dotrzeć do kilku miejsc takich jak Skalne Miasto Upliscyche czy Gori, gdzie urodził się Józef Stalin. Nie przeszkadza to jednak w poznaniu Gruzji i jej piękna. Przeczytajcie też artykuł ukazujący topowe miejsca Gruzji, które zwiedzaliśmy i które warto zobaczyć będąc w tym kraju pierwszy raz.


Więcej o Gruzji znajdziecie tutaj:
Gruzja

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!