Montmartre w Paryżu to dzielnica artystów, która położona jest na 130 metrowym wzgórzu. To najbardziej klimatyczna część Paryża.
Co oznacza słowo „Montmartre”? – „mont” to góra, a „martre” – męczennik. To tutaj zginął męczeńską śmiercią Święty Dionizy – pierwszy biskup Paryża. Ścięto mu głowę około 250 roku w wyniku prześladowań na tle religijnym.
Artyści przybyli w to miejsce w XIX wieku. Pablo Picasso na Montmartre namalował jedno ze swoich większych dzieł – Panny z Awinionu. Artyzm pozostał w tym miejscu do dnia dzisiejszego. Montmartre w Paryżu to artystyczna dzielnica, niepowtarzalna atmosfera i klimat. To miejsce z duszą. Przekonajcie się dlaczego.

ULICZKI MONTMARTRE / PARYŻ

Uwielbiamy Montmartre za klimatyczne uliczki, po których moglibyśmy spacerować bez końca. Zabytkowe kamienice, przepiękne wystawy (w czasie Świąt Bożego Narodzenia jeszcze piękniej przystrojone), klimatyczne restauracje i kawiarenki. Tutaj każdy kąt ma duszę. Na Montmartre w Paryżu uwielbiamy spacery wczesnym porankiem, kiedy wszystko budzi się do życia, ale i też wieczorem – w oddali widać migoczącą Wieżę Eiffla, a najpiękniej jest kiedy pada, bo Paryż najpiękniejszy jest skąpany w deszczu.

Montmartre w Paryżu

Montmartre Paryż

RESTAURACJE I KAWIARENKI NA MONTMARTRE / PARYŻ

Pisząc o klimatycznych restauracjach i kawiarenkach na szczególne wyróżnienie zasługują cztery takie miejsca na Montmartre / Paryż:

Le Consulat (Rue Norvins)
Bardzo blisko słynnego artystycznego placu Place du Terte. Spacerując po Montmartre na pewno ją zauważycie. Warto napić się tutaj kawy i przekąsić coś słodkiego, serwowane są także obiady. Zdjęcie z zewnątrz jest obowiązkowe. Le Consulat występuje nawet na paryskich pocztówkach.

La Maison Rose (Rue de l’Abreuvoir)
To kawiarnia znajdująca się w małym różowym domku z zielonymi okiennicami, drzwiami i poustawianymi na zewnątrz krzesłami. Kawiarnia również bywa często zamknięta, ale może będziecie mieć szczęście i wstąpicie na kawę i croissanta. Idąc w dół od kawiarenki będziecie spacerować najpiękniejszą naszym zdaniem uliczką w Paryżu.

Restaurant Le Basilic (Rue Lepic)
Spędzając Boże Narodzenie w Paryżu i na Montmartre musieliśmy zdecydować w której restauracji zjemy kolację wigilijną. Wybór padł na Restaurant Le Basilic. Byliśmy bardzo zadowoleni z wyboru. Miejsce bardzo paryskie, klimatyczne i jedzenie przepyszne. A co zamówiliśmy na kolację wigilijną? Same pyszności. Była zupa cebulowa, ślimaki i krewetki, a do tego dobre francuskie, białe wino.

Przeczytajcie: Paryż – najpiękniejsze miejsca, które warto odwiedzić i zrobić zdjęcia jak z pocztówek.

Montmartre Paryż

Montmartre w Paryżu

Moulin Radet i wiatrak Moulin de la Galette (Rue Lepic)
Spacerując po paryskim Montmartre i znajdując się na samym szczycie dzielnicy natkniecie się również na piękną restaurację, nad którą góruje dostojny wiatrak. Restauracja jest bardzo elegancka i droga, więc nie decydowaliśmy się na posiłek w tym miejscu, natomiast na pewno warto zrobić zdjęcie. Wnętrze restauracji zdobią liczne portrety znanych malarzy.

Montmartre w Paryżu ma w swoją historię wpisane wiatraki. Podobno kiedyś było ich tutaj mnóstwo. Wiatrak znajdujący się nad restauracją uwiecznił na jednym ze swoich obrazów sam Vincent Van Gogh. Cała ta okolica była niegdyś bardzo popularna wśród wielu artystów, malarzy, pisarzy, którzy spędzali tutaj czas. Od 1939 roku młyn wraz z wiatrakiem posiada status monumentu.

PLACE DU TERTE NA MONTMARTRE

Plac Du Terte to serce paryskiego Montmartre. Na ten plac każdego dnia przychodzą artyści i tworzą swoje dzieła sztuki. Jeżeli będziecie mieli ochotę to namalują bądź narysują i Wasz portret. Wokół placu znajduje się mnóstwo urokliwych restauracji, chociaż my rekomendujemy Wam posiłek z dala od ścisłego centrum Montmartre. Opinie o jedzeniu w tych restauracjach pochlebne nie są, natomiast ich wystrój jest przepiękny. Są to restauracje bardzo komercyjne nastawione na turystyczne zyski. Klimat panujący na Place du Terte jest niesamowity.

Przeczytajcie: Rzym – co zobaczyć w Wiecznym Mieście. Atrakcje stolicy Włoch.

CIEKAWOSTKA
Na Montmartre pracowali i mieszkali światowej sławy artyści: Pablo Picasso, Claude Monet, czy Pierre – Auguste Renoir. Na Montmartre znajduje się także muzeum poświęcone Salvadorowi Dali.

Montmartre w Paryżu

Montmartre Paryż

BAZYLIKA SACRE COEUR

Dotarcie do słynnej Bazyliki Sacre Coeur jest zwieńczeniem spaceru po Montmartre, gdyż wznosi się na szczycie jego wzgórza. To tutaj można podziwiać widoki na Paryż zarówno przed budowlą jak i na jej wieży widokowej. Warto wejść do wewnątrz Bazyliki, panuje wspaniała atmosfera. Cudne miejsce na poranny lub wieczorny spacer. Warto znaleźć ciche zaułki w pobliżu, które gwarantują widok na Bazylikę bez tłumów turystów.

BAZYLIKA SACRE COEUR / MONTMARTRE W PARYŻU

BAZYLIKA SACRE COEUR

MOULIN ROUGE I PLAC PIGALLE

Moulin Rouge to miejsce kultowe, kabaret położony w dzielnicy czerwonych latarni – w pobliżu Montmartre i w otoczeniu wielu sex shopów. Na Moulin Rouge odbywają się słynne przedstawienia i musicale, a symbolem jest czerwona imitacja młyna. Chcielibyśmy, kiedyś obejrzeć w tym miejscu jakieś przedstawienie – kolorowe stroje, tancerki i tancerze, pióropusze na głowach, no i słynny kankan. Moulin Rouge słynie z tego tańca.
Moulin Rouge pięknie prezentuje się o zmroku. Jeśli będziecie mieli szczęście to traficie też na sprzedawców ciepłych kasztanów, no bo przecież najlepsze kasztany są na Placu Pigalle. Warto obejrzeć filmowy musical pod tytułem „Moulin Rouge” z Nicole Kidman w roli głównej.

Przeczytajcie: Alicante – atrakcje miasta. Co warto zobaczyć w Alicante?

METRO ABBESSES / MONTMARTRE PARYŻ

Lubimy tę stację metra, bo jest autentyczna, zabytkowa, artystyczna. Pod ziemię schodzi się krętymi schodami, a na murach znajdują się ciekawe malowidła. Metro Abbesses znajduje się w pobliżu Bazyliki Sacre Coeur. Należy zejść schodami w dół (od Bazyliki) i kierować się w stronę karuzeli.

RUDE DES ABBSSES NA MONTMARTRE 

W pobliżu tej ulicy znajdował się nasz hotel Pavilon, w którym nocowaliśmy już po raz drugi. Na Rue des Abbesses kręci się paryskie życie. Są sklepiki, restauracje, stragany z owocami morza, sklepy z serami, warzywami i słynnymi makaronikami. Super miejsce na popołudniowy lunch.

Montmartre to zdecydowanie nasze ulubione miejsce w Paryżu. Uwielbiamy tam wracać. Byliśmy w Paryżu już po raz trzeci, więc na Montmartre czujemy się jak u siebie. Mamy ulubiony hotelik, „nasze” przytulne kawiarenki i sprawdzone miejsca na niespieszne śniadania. Spacery po Montmartre koją i wyciszają, przenoszą w czasie, tworzą historię, rozczulają. Kiedyś znowu tutaj wrócimy, aby poczuć magię tej artystycznej dzielnicy Paryża.

Byliście już na Montmartre w Paryżu? Jakie są Wasze wrażenia z tej artystycznej dzielnicy?

 

Więcej o Francji znajdziecie tutaj:
Francja

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!