Będąc na Malcie i nie odwiedzić Valletty – to jakby w ogóle nie być na tej czarującej wyspie. Nas Valletta zauroczyła. Czym, zapytacie? Nie muzeami, teatrami, kościołami, gdyż tego nie zwiedzaliśmy będąc w stolicy Malty. Zauroczyła nas ciasnymi, stromymi uliczkami, kolorowymi balkonami, piaskowym odcieniem architektury – tej zwykłej, ludzkiej, w której mieszkają przeciętni Maltańczycy. Kotami kryjącymi się w zaułkach, wieczornym klimatem, piękną panoramą. Valletta oferuje piękne punkty widokowe i bardzo dużo miejsc, które warto odwiedzić. Mamy nadzieję, że nasze propozycję Wam się spodobają.

DOJAZD DO VALLETTY Z PÓŁNOCY WYSPY

Do stolicy Malty przyjechaliśmy miejscowym autobusem z miasteczka Mellieha na północy, w którym mieliśmy zakwaterowanie. Odległość między tymi dwoma miastami jest dość spora. Jechaliśmy około 1,5 godziny. Wąskie i kręte ulice Malty zrobiły swoje – jedzie się długo, a przystanki są bardzo częste. Takie uroki wyspy.

Dworzec, na którym zatrzymuje się autobus znajduje się blisko Bramy Miejskiej, która zaprasza wszystkich w progi miasta.

To, co pamiętamy najbardziej przed przekroczeniem ów słynnej Bramy Miejskiej to zapach anyżu i daktyli. Zastanawialiśmy się, co tak intensywnie pachnie? Odpowiedź była oczywiście przepyszna. To nic innego jak smażone na głębokim tłuszczu ciasteczka wypełnione musem daktylowym i aromatyzowane anyżem. Nie mogliśmy nie spróbować i oczywiście polecamy. Skuście się chociaż na jednego.

VALLETTA CO ZOBACZYĆ MALTA

VALETTA, CO ZOBACZYĆ W STOLICY MALTY?

Od dłuższego czasu preferujemy podróżowanie w stylu slow. Zamiast muzeum wolimy wybrać spacer po lokalnym targu. Nie zwiedzamy często kościołów, natomiast chętnie „kręcimy się” po klimatycznych uliczkach, obserwujemy codzienne życie ludzi. Lubimy usiąść w małej kawiarence lub restauracji i smakować lokalnych dań, a niżeli pędzić do bardzo komercyjnych miejsc – tam, gdzie podążają wszyscy, a przynajmniej większość. Tak było też w przypadku Valletty.

Główną ulicą Valletty jest Triq Ir-Repubblika – Republic Street. Ulica ta jest bardzo długa i znajduje się na niej mnóstwo restauracji, kawiarni, sklepów z pamiątkami. Życie toczy się bardzo intensywnie i turystycznie. Na Republic Street znajdują się również główne zabytki Valletty, takie jak barokowe kościoły, Narodowe Muzeum Archeologiczne czy też konkatedrę świętego Jana i wiele innych.

My jednak zdecydowaliśmy się na bardziej przyziemną formę zwiedzania i poznawania uroków miasta. A więc, od czego zacząć zwiedzanie stolicy Malty? Valletta to przede wszystkim ogrody i bajeczne widoki panoramiczne.

VALLETTA CO ZOBACZYĆ MALTA

UPPER BARRACCA GARDENS/ LOWER BARRACCA GARDENS/ PUNKTY WIDOKOWE

Upper Barracca Gardens to jeden z trzech ogrodów Valletty, z którego możemy podziwiać cudne widoki na pobliskie Trzy Miasta Malty:

  • Cospicua – Bormla
  • Vittoriosa – Birgu
  • Senglea – L-Isla

Podziwiając idylliczną panoramę zauważacie charakterystyczne armaty ustawione w równym rzędzie. To nic innego, jak Bateria Powitalna, która każdego dnia w południe oddaje uroczystą salwę armatnią.

Ogród jest bardzo fajnym miejscem na odpoczynek, gdyż znajdują się w nim ławki i ciekawa roślinność. Znaleźliśmy nawet naszą ulubioną strelicję królewską. Koty polujące na gołębie to stały obraz Upper Barracca Gardens. Jest też fontanna, posągi, rzeźby, a nawet kawiarnia.

Następnie skierowaliśmy się w kierunku Lower Barracca Gardens, z których również można podziwiać widoki na otwarte morze oraz Grand Harbour, Fort Ricasoli i  St. Angelo oraz Bighi Palace.

Spacer wzdłuż morza między dwoma ogrodami będzie na pewno relaksujący i obfitujący w niezapomniane krajobrazy.

VALLETTA CO ZOBACZYĆ MALTA

ULICZKI VALLETTY I ZABYTKOWE KAMIENICE

Co jeszcze zobaczyć w Valletcie? Valletta urzekała nas na każdym kroku. Poczynając od zapachy anyżu i daktyli, poprzez bajkowe ogrody, kamienice z kolorowymi, drewnianymi balkonami i piaskowym kolorem, aż do krętych i klimatycznych uliczek, na końcu których często widać błękitne morze.

W każdej uliczce można było coś ciekawego znaleźć. A to koty pomiaukiwały za rogiem, drzwi i ich wysłużony wygląd nas zachwyciły, charakterystyczne klamki w tych drzwiach były obiektem naszych fotografii, a na charakterystycznych balkonach powiewało pranie. Uwielbiamy takie miejsca. Moglibyśmy spacerować po nich bez końca. Klimatyczne i wąskie uliczki Valletty to atrakcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć i odbyć niekończący się spacer po zaułkach stolicy. Skrywają wiele tajemnic i zwykłych ludzkich spraw.

TRADYCYJNE DOMKI RYBAKÓW W VALLETCIE

Spacerując po Valletcie warto wybrać się na spacer poniżej murów stolicy. Jeśli z daleka zobaczycie charakterystyczną dzwonnicę – Siege Bell – Dzwon Pokoju idźcie w jej kierunku. Znajduje się ona za budynkiem Fortu Świętego Elma. Schodki zaprowadzą Was do malowniczo usytuowanych rybackich domków. Jest to bardzo fotogeniczne miejsce i chyba nasze ulubione w Valletcie.

VALLETTA CO ZOBACZYĆ MALTA

VALLETTA CO ZOBACZYĆ MALTA

ANGIELSKIE AKCENTY – VALETTA, CO ZOBACZYĆ W STOLICY MALTY

Praktycznie każdy Maltańczyk zna biegle język angielski. Jest to narodowość dwujęzyczna posługująca się zarówno angielskim, jak i maltańskim. Na Maltę przyjeżdża również bardzo wielu Brytyjczyków. Historycznie Malta jest związana z Wielką Brytanią, gdyż była brytyjską kolonią. Czerwone, angielskie budki telefoniczne są nadal w użyciu i pięknie wpisują się w krajobraz Valletty.

Przeczytajcie: Londyn – top zestawienie miejsc, które warto zobaczyć.

PANORAMA VALLETTY – PUNKT WIDOKOWY NA VALLETTĘ

Aby sfotografować Vallettę w całej okazałości najlepiej wybrać się do pobliskiego miasta Sliemy i stamtąd, odnajdując dogodny punkt widokowy podziwiać panoramę i zrobić zdjęcia.

Panorama Valletty z ociekającą przepychem kopułą Kościoła Karmelitów w tle wygląda zjawiskowo. Widzieliśmy ten krajobraz zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Wybraliśmy się najpierw autobusem na zwiedzanie Sliemy, a następnie popłynęliśmy promem na drugą stronę – do Valletty i spędziliśmy w stolicy Malty piękny wieczór.

VALLETTA NOCĄ

Klimatyczne uliczki nabrały nowego wyrazu, życie tętniło w inny sposób, a niżeli w ciągu dnia. Ze względu na to, iż Malta w marcu to czas sezonu niskiego – w Valletcie w tym czasie późnym wieczorem również było spokojnie i mało turystycznie. Bardzo nam to odpowiadało. Przed restauracjami zostały rozstawione stoliki i krzesła, grali uliczni muzycy, zapachy różnorodnych potraw przygotowywanych przez restauracje roznosiły się po krętych uliczkach miasta. Warto zobaczyć Vallettę nocą.

VALLETTA CO ZOBACZYĆ MALTA

GDZIE WARTO ZJEŚĆ W VALLETCIE?

Tu nie mamy dobrych informacji, gdyż niestety nie trafiliśmy dobrze z wyborem restauracji. Czytając ten artykuł będziecie wiedzieli, do jakiego miejsca raczej się nie wybierać.

Zdecydowaliśmy się na skosztowanie maltańskiej pizzy w restauracji La Cantina prowadzonej przez rodowitego Włocha, który ni w ząb nie znał języka angielskiego. Utrudniało to komunikację. O pizzy możemy powiedzieć tylko tyle – wolimy tą w wydaniu włoskim niż maltańskim.

Szkoda, że wcześniej nie przeczytaliśmy nigdzie o słynnej lodziarni w Valletcie Amorino, w której sprzedawane są przepyszne i ekologiczne lody w kształcie kwiatka. Lodziarnia ta znajduje się na głównej ulicy, czyli Republic Street 36. Następnym razem na pewno skonsumujemy kwiatowe lody.

Valletta jest najmniejszą i najbardziej na południe położoną stolicą w Europie. Jej klimat, czar i nutka romantyzmu sprawiają, że chyba nikt z tego miejsca nie wyjeżdża rozczarowany. Nam już zawsze będzie kojarzyła się za zapachem daktyli i anyżu oraz kolorem piaskowca na stałe wpisanym w architekturę. O zachodzie słońca kolor ten sprawia, iż Valletta staje się jeszcze bardziej magiczna.

 

Więcej o Malcie znajdziecie tutaj:
Wyspy Maltańskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!