Wyspa Gozo leży bardzo blisko Malty. Zamieszkuje ją około 30 tysięcy osób, a jej powierzchnia wynosi 67 kilometrów kwadratowych. Nasze zamiłowanie do małych, kameralnych wysepek jest ogromne, a więc nie mogliśmy nie odwiedzić pobliskiej wyspy Gozo. Spędziliśmy na urokliwej sąsiadce Malty tylko jeden dzień. Byliśmy tam pierwszy raz.Trochę mało, prawda? Ale mimo wszystko jeden dzień wystarczył, aby stwierdzić, że jeśli kolejny raz będziemy wybierać się w te strony to zakotwiczymy właśnie tutaj. Sielsko – wiejski klimat, spokój, rolniczy charakter wyspy wywarł na nas ogromne wrażenie. Taką aurę wokół siebie uwielbiamy. Warto wyspę Gozo poznać dogłębniej. Dla tych z Was, którzy planują przypłynąć na Gozo z Malty i zobaczyć atrakcje wyspy w jeden dzień przygotowaliśmy informacje, w jaki sposób taki dzień zorganizować i co warto zwiedzić?

WYSPA GOZO W JEDEN DZIEŃ – PLAN DNIA/JAK DOSTAĆ SIĘ NA WYSPĘ GOZO?

 • Dojazd lokalnym autobusem z miejscowości Mellieha do Ic-Cirkewwa.
 • W Ic-Cirkewwa znajduje się port, z którego odpływają promy na Gozo – czas przeprawy promowej wynosi około 20 minut.
 • Na miejscu sprawdziliśmy najbliższą godzinę odpłynięcia promu na Gozo – średnio odpływają co pół godziny.
 • Oczekując na prom i popijając kinnie – lokalny napój maltański zauważyliśmy kilku chłopaków z ulotkami reklamującymi wycieczki po Gozo i Comino.

Jeden z nich okazał się Polakiem i to u niego kupiliśmy bilet na piętrowy, wycieczkowy autobus obwożący turystów po wyspie:  Gozo Sightseeing hop on – hop off. Jest to bardzo popularny sposób, aby zobaczyć Gozo w jeden dzień.

Bilet jest ważny przez cały dzień, a jego koszt to (rok 2017):

 • osoba dorosła – 20 euro
 • dzieci 5-15 lat – 13 euro
 • dzieci poniżej 5 roku życia – bezpłatnie

GOZO ATRAKCJE WYSPY

O AUTOBUSIE SIGHTSEEING

Organizatorem zwiedzania Gozo autobusami piętrowymi jest firma Hello Malta Tours. Bilety można kupić bezpośrednio przez stronę organizatora, ale i też w taki sposób jak zrobiliśmy to my – czyli na miejscu w porcie.

Zwiedzanie polega na tym, iż autobus obwozi po najważniejszych punktach będącymi wizytówkami Gozo. Sami decydujemy, w których miejscach wysiadamy i zwiedzamy dane miejsce lepiej, a niżeli tylko z poziomu autobusu. Jeżeli decydujemy się na wyjście należy potem poczekać, aż autobus podjedzie w miejsce naszej wysiadki i zabierze nas dalej – czas oczekiwania wynosi około 45 minut. Jeżeli zdecydujemy się na objechanie wyspy bez żadnych dłuższych przystanków –  można zrobić to w 3 godziny. Naszym zdaniem taka forma objazdu jest bardzo uboga i sporo mogłoby Was ominąć, dlatego też my zrobiliśmy kilka dłuższych przystanków, o czym już za chwilę w dalszej części tekstu.

Należy również wcześniej przemyśleć przystanki, w których chcemy zatrzymać się dłużej i obliczyć ile mniej więcej czasu poświęcimy na dane miejsce. Warto mieć ten jeden dzień na tak urokliwą wyspę dobrze zaplanowany.

Autobusy hop on – hop off są wyposażone w słuchawki – również z dźwiękiem w języku polskim. Dzięki temu jest możliwość odsłuchania informacji na temat miejsc, w których się aktualnie zatrzymujemy, ale i też tych mijanych po drodze oraz różnych ciekawostek o wyspie i jej mieszkańcach.

Polecamy Wam zajmowanie miejsc na samej górze, gdyż mijane wiejskie widoki są niezapomniane i najbardziej efektowne właśnie z tych miejsc w zielonych, piętrowych autobusach.

Mała ciekawostka – na Gozo obowiązuje ruch lewostronny. Z tego powodu skorzystanie z autobusu osobom, które mają problem z prowadzeniem po drugiej stronie ulicy, będzie bardzo dobrą sprawą.

Przeczytajcie: Malta – 10 miejsc, które warto zobaczyć / zwiedzić. Przewodnik internetowy.

ATRAKCJE WYSPY GOZO – PLAN ZWIEDZANIA AUTOBUSEM

Plan zwiedzania jest opisany na mapkach, które każdy wsiadający do autobusu otrzymuje. Są tam zaznaczone punkty przystanków autobusu. Atrakcji na Gozo jest mnóstwo.

I tak, możemy zobaczyć:

 • Mgarr – główny port Gozo, do którego wpływają promy.
 • Ramla Bay – piaszczysta plaża.
 • Savina Creativity Centre – firma produkująca regionalne przysmaki. Możliwość degustacji produktów.
 • Ggantija Temples – kompleks świątynny & Ta’ Kola Windmill – najlepiej zachowany młyn Calypso Cave – ruiny jaskini.
 • Marsalforn Bay – stary rybacki port, w okolicach nadmorskie baseny, z których pozyskuje się sól.
 • Victoria Bus Station – główny przystanek, stolica Gozo.
 • Ta’ Pinu Sanctuary – bazylika.
 • Ta’ Dbiegi Crafts Village – wioska słynąca z lokalnego rzemiosła.
 • Dwejra: Azure Window – symbol Gozo, Fungus Rock – grzybia skała.
 • Fontana – wioska, w której znajduje się stara pralnia. Jest to również centrum folkloru wiejskiego.
 • Xlendi Bay – ciekawa krajobrazowo zatoka.
 • Xewkija Square – najstarsza wieś na wyspie.

Atrakcje, które zostały wyróżnione z całej listy były naszymi dłuższymi przystankami w czasie zwiedzania Gozo.

Jak widać atrakcji na Gozo nie brakuje, jednak w ciągu jednego dnia nie da się wszystkiego zobaczyć. Trzeba podjąć decyzję co zwiedzimy dokładniej, a co tylko z miejsca w autobusie.

Przeczytajcie: Malta – co warto wiedzieć przed wyjazdem? Poradnik praktyczny.

RAMLA BAY

Jest to jedna z najbardziej popularnych plaż na Gozo. Popularność zawdzięcza temu, iż posiada piękną piaszczystą plażę w kolorze pomarańczowym przypominającym ten afrykański czy australijski. Obejrzenie plaży z punktu widokowego przy Calipso Cave jest obowiązkowe. Plaża zachęca do kąpieli i wypoczywania, jednak w marcu na wyspie nie jest jeszcze aż tak ciepło, aby decydować się na morskie kąpiele. Mimo wszystko śmiałkowie się znaleźli.

DWEJRA

Okolice tego zakątka Gozo to symbolika w pełnym tego słowa znaczeniu. W tych okolicach mieliśmy możliwość zobaczenia słynnego Azure Window, które obecne jest na większości folderów reklamujących Maltę i Gozo. To w tych okolicach kręcono sceny do słynnego serialu „Gra o tron”.

AZURE WINDOW

Lazurowe Okno to nic innego jak ogromny skalny łuk, z którego możemy podziwiać krystalicznie czystą wodę. Urzekły nas ogromne fale uderzające w Lazurowe Okno. W czasie silnego sztormu musi być spektakularnie, a raczej musiało być. Mamy niestety złą informację – Azure Window od 8 marca 2017 roku już nie istnieje. Tego dnia runął na zawsze do morza.

Paradoksem jest to, iż my podziwialiśmy ten cud natury również 8 marca, ale roku poprzedniego. Mieliśmy szczęście! Udało nam się nawet wspiąć na szczyt Lazurowego Okna i obserwować bezkresne i wzburzone morze. Azure Window było największa atrakcją wyspy Gozo. My na pamiątkę zabraliśmy piękne zdjęcia.

Mimo, iż Lazurowego Okna  już nie ma, to miejsce nadal cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających Gozo.

AZURE WINDOW NA GOZO

FUNGUS ROCK

Fungus Rock to inaczej Skała Grzyba. Dlaczego taka dziwna nazwa, zapytacie? Ano dlatego, że Fungus Rock w czasach joannitów porastał ważny grzyb, który stosowany był jako lek ziołoleczniczy. Lecznicze właściwości grzyba była tak ważne dla ludzi, iż zabroniono na skałę wchodzić i pilnie jej strzeżono. Z czasem okazało się, że ów słynny grzyb grzybem nie jest, a rośliną pasożytniczą: cynomorium coccineum. Jej właściwości lecznice zostały na szczęście potwierdzone i na chwilę obecną Fungus Rock jest objęty ochroną. Wygląda zjawiskowo!

INLAND SEA 

Klimatyczna zatoka, która została połączona z morzem dzięki wąskiemu korytarzowi. Znajduje się między skałami i serwuje piękne krajobrazy. Korytarzem tym można odbyć wycieczkę łodzią. My w wyniku małej ilości czasu nie skorzystaliśmy z tego, ale na pewno warto.

FUNGUS ROCK GOZO CO ZOBACZYĆ

GDZIE ZJEŚĆ NA GOZO – XLENDI BAY

Jeżeli zgłodniejecie, to w Xlendi Bay warto się posilić. Jest to też bardzo dobre miejsce na nocleg, gdyż Xlendi ukryte jest w dolinie między skałami. Dla wielu numer jeden na całym Gozo.  Nie znajdziecie naszym zdaniem piękniejszej scenerii i tak pysznych owoców morza.

My zatrzymaliśmy się na posiłek w restauracji pod błękitnym niebem, na plaży. Wybaczcie, ale jej nazwy nie pamiętamy, natomiast to co ją wyróżnia to zielone, drewniane krzesła i pomarańczowe stoliki poustawiane na kamienistej plaży. Być może rozpoznacie? Zamówiliśmy spaghetti z owocami morza. Polecamy.

Ponadto prócz ciekawych restauracji w Xlendi warto odbyć ciekawy spacer widokowym skalnym wybrzeżem, które jest pełne urwisk i skał. Piękne widoki gwarantowane, w szczególności o zachodzie słońca.

XLENDI BAY GOZO

VICTORIA, RABAT I STOLICA WYSPY GOZO

Victoria to stolica wyspy. Miasteczko miniaturowej wielkości, ale mimo wszystko godnie spełnia swoją rolę.  Nas urzekło – spokojem, artystycznym wyrazem, ciszą, pustymi i wąskimi uliczkami w kolorze piaskowca. Podobnie jak w miastach Malty, ale mimo wszystko jakoś tak inaczej. Bardziej sielsko, bardziej klimatycznie, bardziej swojsko. Z naszego tygodniowego pobytu na Malcie to właśnie Victoria na Gozo najbardziej nam się spodobała.

Jeżeli mowa o zabytkach stolicy Gozo to nie zobaczyliśmy ich – ani czas, ani chęci na to nie pozwoliły.

Jeśli ktoś z Was byłby zainteresowany takimi miejscami to przewodniki polecają następujące miejsca:

 • Katedra na terenie Cytadeli
 • Muzeum Katedralne
 • Muzeum Archeologiczne
 • Muzeum Przyrodnicze
 • Muzeum Folkloru
 • Bazylika Świętego Jerzego
 • Stare Więzienie

VICOTORIA STOLICA GOZO

VICTORIA STOLICA GOZO

My woleliśmy pospacerować wąskimi uliczkami, ale i też ulicą główną Trig Ir-Republica – ulica Republiki, posiedzieć na głównym placu It – Tokk – co oznacza: miejsce spotkań, popijając kawę. Tak po prostu, zwyczajnie. Ten sposób zwiedzania i poznawania nowych miejsc jest nam bliższy, a niżeli zwiedzanie kościołów, bazylik, muzeów, których oczywiście na Gozo nie brakuje.

Przeczytajcie: Valletta co zobaczyć w stolicy Malty?

Trochę żałujemy, że nie udało nam się wspiąć na Cytadelę, która dominuje w panoramie stolicy Gozo. Niestety w czasie, w którym byliśmy na wyspie odbywał się remont w pobliżu Cytadeli i wchodzenie na punkt widokowy było wstrzymane. To właśnie w okolicach Cytadeli znajdziecie większość muzeów i katedrę.

Gozo w jeden dzień – tak, to możliwe. Jednak czujemy niedosyt w eksploracji tej wyspy. Za mało, za krótko, chcemy więcej! Gozo oczarowuje. Moc atrakcji i ciekawych miejsc zachęca do odwiedzin. Właśnie przyszedł mi do głowy pewien pomysł: a może by tak na Gozo spędzić najbliższe święta Bożego Narodzenia? Co Wy na to? Ja jestem za!

 

Więcej o Malcie znajdziecie tutaj:
Wyspy Maltańskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!