Wzruszające filmy na Boże Narodzenie.

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. To czas zatrzymania się, spotkań z rodziną, obdarowywania się prezentami – czas pełny ciepła, miłości i nadziei. Wieczorami, kiedy jesteśmy już z Michałem w domowym zaciszu uwielbiamy rozpalić kominek i oglądać świąteczny film, ale nie tylko – w tym czasie w duszy nam grają filmy przenoszące do świata baśni i bajki. Przygotowałam dla Was listę filmów na Boże Narodzenie, które są idealne na świąteczne wieczory!

HOLIDAY

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie - Holiday

Listę rozpoczyna słynny film Holiday, który po prostu uwielbiam. Przede wszystkim za to, że pokazuje uroki angielskiej wsi. Moim marzeniem jest zobaczyć jak angielskie wsie wyglądają w rzeczywistości. Na fotografiach i w filmach są po prostu jak z bajki.
Film opowiada o dwóch kobietach, które przeżywają miłosne rozterki. Aby zapomnieć o problemach nawiązują kontakt przez Internet i zamieniają się na święta Bożego Narodzenia domami. Iris przeprowadza się do luksusowej willi w Los Angeles, a Amanda do zasypanego śniegiem domku położonego w Anglii. Te decyzje na zawsze zmienią ich losy. Film jest wzruszający, bawi i wprowadza w atmosferę świąt.

OPOWIEŚCI Z NARNII. LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie - Opowieści z Narnii

Słowo Narnia zawsze rozbudzało moją wyobraźnię, więc kiedy dowiedziałam się, iż amerykańscy producenci będą realizowali film Opowieści z Narnii wiedziałam, że muszę go zobaczyć. Film nie jest stricte świąteczny, ale jego magia, fantazja, efekty, zimowa szata sprawiają, iż na świąteczny seans jak najbardziej się nadaje. Film opowiada o czwórce rodzeństwa, którzy odnajdują w domu profesora żyjącego na wsi starą szafę, a w niej przejść do magicznej krainy zwanej Narnią. I tu zaczynają się ich niesamowite przygody…Dla mnie to baśń, a nie film. W tym roku ponownie obejrzymy Opowieści z Narnii, bo jest to film idealny na Boże Narodzenie.

Przeczytajcie: 50 inspirujących filmów podróżniczych.

EKSPRES POLARNY

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie - Ekspres Polarny

Film nie zebrał dobrych recenzji. Zarzuca mu się sztuczność i pozbawienie życia bohaterów, gdyż jest to film animowany przedstawiony w bardzo nowoczesnej odsłonie – zastosowana została technika „Performance Capture” (nowatorska animacja).
To historia dorastającego chłopca, który przestał wierzyć w Mikołaja i magię Świąt. Zostaje pasażerem tajemniczego pociągu, który zabierze go na daleki biegun północny, aby mu tą wiarę w Boże Narodzenie przywrócić. Film dla całej rodziny – i tych młodszych i tych starszych.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie - Opowieść Wigilijna

Klasyka kina świątecznego. Jako mała dziewczynka oglądałam bajkę pod tym samym tytułem, ale zdecydowanie to produkcja filmowa z roku 1999 najbardziej utkwiła mi w pamięci i chętnie do niej w czasie świąt wracam. Historia zgorzkniałego człowieka, którego postać w oryginale została zaprezentowana w powieści Charlesa Dickensa. Człowiek ten w czasie Bożego Narodzenia zmienia się za sprawą nawiedzających go trzech duchów. Magia, klimat, refleksja.

MAŁA KSIĘŻNICZKA

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie - Mała Księżniczka

Kolejny wzruszający film na Boże Narodzenie. Film z mojego dzieciństwa i ulubiona wersja to ta z 1995 roku. Dobro zawsze zwycięża – taka myśl przychodzi mi do głowy, kiedy przypominam sobie tę produkcję.
Główną bohaterką filmu jest dziewczynka o imieniu Sara – córka zamożnego kapitana. Dziecko trafia do elitarnej szkoły z internatem, którą zarządza oschła dyrektorka. Kiedy ojciec dziewczynki umiera i zostaje stracony cały jego majątek Sara przestaje być uczennicą szkoły i trafia na poddasze internatu otrzymując funkcję sprzątaczki. Wszystko w jej życiu się zmienia i musi radzić sobie z przeciwnościami losu.
Film jest dla mnie również niesamowity pod względem przepięknych zdjęć. Zasmuca, uczy i wzrusza. Idealny dla całej rodziny na Święta.

MAŁY KSIĄŻĘ

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie - Mały Książę

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – najsłynniejszy cytat z książki Saint-Exupéry’ego. W czasie świąt Bożego Narodzenia mamy w sercach i umysłach mnóstwo refleksji nad naszym życiem.  Chcemy być lepsi, chcemy się zmieniać… Mały Książę – zarówno książka jak i film animowany z roku 2015 wprowadza nas w stan zatrzymania się i refleksji. Ta powszechnie znana historia jest ponadczasowa, a chłopiec będący Małym Księciem to życiowy drogowskaz. W filmie animowanym oczarowała mnie również muzyka.

Przeczytajcie: 20 wspaniałych pomysłów na prezent dla podróżniczki.

EDWARD NOŻYCORĘKI

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie

Bajka dla dorosłych. A o czym? O samotności. Johnny Depp wciela się w postać chłopca – cyborga, który zamiast rąk posiada ostre nożyce. Kiedy umiera jego twórca i chłopiec pozostaje bez opieki opuszcza zamek, w którym mieszkał do tej pory. Zewnętrzny świat go przeraża, ale i też zadziwia. Znajduje w nim Kim – nastolatkę, którą obdarza uczuciem. Ten film sprawi, iż w święta Bożego Narodzenia uronicie niejedną łzę.

MÓJ PRZYJACIEL HACHIKO

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie - Hachiko

W związku z tym, iż niedawno wróciliśmy z Japonii i odwiedziliśmy miejsce poświęcone temu wiernemu psu nie mogę nie wspomnieć i o tym filmie. Tak! To film o psie – o psie, który czekał. Film oparty jest na faktach, które miały miejsce w Japonii – w Tokio. Pokazuje losy profesora japońskiej uczelni i jego wiernego psa Hachiko, którego zaadoptował.
Pies każdego dnia odprowadzał swojego pana na stację w Tokio, kiedy ten jechał do pracy. Codziennie też na swojego pana czekał. Pewnego dnia profesor już nie wrócił…
Nie opiszę co działo się dalej i mam nadzieję, że tym znakiem zapytania zachęcę Was do obejrzenia tego filmu w czasie świąt. Ja po obejrzeniu nie mogłam dojść do siebie przez kilka dni.
W Tokio w dzielnicy Shibuya znajduje się pomnik poświęcony pamięci wiernego psa Hachiko.

MARZYCIEL

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie - Marzyciel

Historia powstania słynnej powieści „Piotruś Pan”, która od lat zachwyca dzieci i dorosłych. Film oskarowy, a Oskara za muzykę otrzymał Polak – Jan Kaczmarek.
Obsada aktorska również wspaniała – Johnny Depp i Kate Winslet. Film opowiada historię niesamowitej przyjaźni pomiędzy pisarzem, a wdową z czwórką dzieci. Ta przyjaźń zainspirowała pisarza do napisania powieści „Piotruś Pan” – największego dzieła i najbardziej czarodziejskiej książki w twórczości tego autora. Warto poznać tę historię i przenieść się również do świata bajki.

ALICJA W KRAINIE CZARÓW

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie - ALicja w krainie czarów

Boże Narodzenia to czas magii i spełnionych życzeń – szczególnie dla najmłodszych. Może warto w tym zaczarowanym i przepełnionym dobrem czasie obejrzeć Alicję w Krainie Czarów? Produkcja z roku 2010, w której w rolę Kapelusznika wcielił się Johnny Depp jest wizualnym rarytasem. Kostiumy, charakteryzacje, plenery, które przenoszą widza do tytułowej Krainy Czarów. Przecież czasami każdy z nas chciałby być jak Alicja…

TO WSPANIAŁE ŻYCIE

Wzruszające filmy na Boże Narodzenie - To wspaniałe życie

Kolejny ponadczasowy film na Boże Narodzenie, aż z roku 1946 – wersja czarno – biała. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby życie Waszych rodzin, przyjaciół, osób z najbliższej okolicy, pracy gdyby Was nie było? No właśnie! Warto o tym pomyśleć. O tym jest ten film. George Bailey przechodzi załamanie nerwowe i chce popełnić samobójstwo – tuż przed Bożym Narodzeniem. Opieką otacza go Anioł Stróż. Pokazuje mu jakby wyglądał świat bez niego.

Moim marzeniem jest, aby powstał film „Królowa śniegu” oparty na baśni Hansa Christiana Andersena.

Zdecydujecie się na któryś z podanych przeze mnie filmów w czasie Bożego Narodzenia? A może macie innych faworytów?

 

 

Więcej znajdziecie tutaj:
Inspiracje

 

Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!