50-inspirujących-filmów-podróżniczych

Jestem kinomanką. Uwielbiam oglądać filmy, a najbardziej w domowym zaciszu przy zapalonym kominku i gorącą herbatką w dłoniach. Jednymi z moich ulubionych gatunków filmowych są produkcje podróżnicze lub te motywem podróżniczym w tle. Zarówno filmy fabularne, jak i też dokumentalne oraz seriale.
Przedstawiam Wam moją subiektywną listę, wybrałam aż 50 inspirujących filmów podróżniczych. Zaczynamy!

SÓL ZIEMI

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Le sel de la terre - Sól ziemi

Jako przyszły fotograf rozpoczynam dokumentem o jednym z najlepszych fotografów na świecie – Sebastiao Salgado. Fotograf – dokumentalista, który poświęcił swoje życie podróżom po świecie, ale docierał tam, gdzie przeciętny człowiek nigdy nie chciałby dotrzeć. Fotografował wojnę, głód, epidemie, zagrożenia dla zwierząt, środowiska, często okrucieństwo człowieka wobec kuli ziemskiej…zawsze w czerni i bieli. Podejmował się najtrudniejszych tematów i przedstawiał je na swoich fotografiach. Zmęczony bólem i cierpieniem, które spotykał na swojej fotograficznej drodze postanowił z czasem poświęcić się przyrodzie.  W obcowaniu z nią odnalazł spokój i ukojenie.
Wspaniały dokument, który każdy powinien obejrzeć.

Inspiracja do rozwijania się w kierunku fotografii dokumentalnej i podróżniczej oraz zwiedzania całego świata.

ŚCIEŻKI


50-inspirujących-filmów-podróżniczych Tracks – Ścieżki

Film bardzo wzruszający, ukazujący piękno Australii. Młoda kobieta wyrusza po przygodę swojego życia – przemierza w samotności australijską pustynię w towarzystwie psa i czterech wielbłądów.

Inspiracja do odwiedzenia Australii.

DZIKA DROGA

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Wild – Dzika droga

Kolejny film przedstawiający kobiecą siłę i odwagę pomimo trudności życiowych – śmierć matki i rozwód.  Valley wyrusza w samotną wędrówkę pieszym szlakiem – Pacific Crest Trail, który należy do jednych z najpiękniejszych w USA. Po obejrzeniu tego filmu ma się ochotę ubrać solidne buty i wyruszyć przed siebie – tylko ja i mój plecak.

Inspiracja do odwiedzenia Ameryki Północnej.

SEKRETNE ŻYCIE WALTERA MITTY

 

50-inspirujących-filmów-podróżniczych The Secret Life of Walter Mitty – Sekretne życie Waltera Mitty

To jest dopiero film – o marzeniach, fantazji, dążeniu do zmian. Walter Mitty odbywa podróż podróż, która da początek wydarzeniom bardziej niezwykłym niż jego fantazje. A w tle bajkowa Islandia.

Inspiracja do odwiedzenia Islandii, ale i też Grenlandii.

GORYLE WE MGLE

 

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Gorillas in the Mist – Goryle we mgle

Na takich filmach zawsze płaczę, tym bardziej że przeważnie są na faktach autentycznych. Tak samo jest z „Gorylami we mgle”. Dian Fossey – główna bohaterka przybywa do Afryki. Jej zadaniem jest badać tryb życia zagrożonych wyginięciem górskich goryli. Kobieta nawiązuje wspaniałą więź z gorylami, żyje jak one, poznaje ich środowisko, ich zwyczaje, ale też walczy z okrucieństwem człowieka wobec tych majestatycznych zwierząt.

Inspiracja do odwiedzenia Afryki.

TURYSTA

50-inspirujących-filmów-podróżniczych The Tourist – Turysta

Intryga, romans i to wszystko w malowniczej Wenecji. W roli głównej zjawiskowa Angelina Jolie i Johny Deep. Film taki sobie, natomiast warto obejrzeć dla samej Wenecji, którą uwielbiam.

Inspiracja do romantycznej podróży do Wenecji.

DROGA ŻYCIA

 

50-inspirujących-filmów-podróżniczych The Way – Droga życia

Najsłynniejszy szlak pielgrzymkowy w Hiszpanii – Droga Świętego Jakuba. Drogę tę przemierza człowiek, który utracił syna – właśnie na tym szlaku. Wspaniała podróż w głąb siebie i cytat, który pamiętam do dzisiaj: „Życia się nie wybiera, życie się przeżywa”.

Inspiracja do odbycia pieszej wędrówki do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

BŁĘKITNA LAGUNA

 

50-inspirujących-filmów-podróżniczych The Blue Lagoon – Błękitna Laguna

Film z moich nastoletnich czasów. Uwielbiam go. Bezludna wyspa, dzieci – rozbitkowie, następnie piękni i młodzi – zakochani w sobie. Nauka życia w trudnych warunkach mimo, że na tropikalnej wyspie. Coś niesamowitego.

Inspiracja do odwiedzenia bezludnej wyspy.

NIEBIAŃSKA PLAŻA

 

50-inspirujących-filmów-podróżniczych The Beach – Niebiańska plaża

Ach boski Leo i Tajlandia. Grupa młodych ludzi tworzy swoje życie na nieodkrytej tajskiej plaży, o której nikt nie wie. Plaża ta – nazywana dzisiaj Maya Bay jest licznie odwiedzana przez turystów z całego świata.

Inspiracja do odwiedzenia Tajlandii.

WYZNANIA GEJSZY

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Memoirs of a Geisha – Wyznania gejszy

Życie gejsz, trudności, zmaganie się z niesprawiedliwym losem. Obraz świata widziany pięknymi oczami małej dziewczynki Chiyo, która z dnia na dzień została gejszą.

Inspiracja do odwiedzenia kraju kwitnącej wiśni, czyli Japonii.

DOBRY ROK

50-inspirujących-filmów-podróżniczych A Good Year – Dobry rok

Powrót do dziecięcych lat w Prowansji. Biznesmen z Wielkiej Brytanii przyjeżdża do Francji, ponieważ odziedziczył winnicę wuja. Przyjazd ten odmienia jego życia. Prowansalskie krajobrazy i życie jak ze snu. To wszystko w tym filmie. Więcej o Prowansji znajdziesz TUTAJ.

Inspiracja do odwiedzenia Prowansji.

OSTATNIE LWY

 

50-inspirujących-filmów-podróżniczych The Last Lions – Ostatnie lwy

Najwspanialszy dokument o życiu zwierząt, który oglądałam (realizacja National Geographic). Film opowiada piękną historię lwiej rodziny – prawdziwa fabuła.
Historia lwicy (Ma di Tau), która z walczy o swoje potomstwo i przetrwanie. Los bywa okrutny i na każdym kroku na lwią rodzinę czyhają niebezpieczeństwa. Miłość lwicy do swoich kociąt, determinacja, walka z wrogiem, rozpacz matki, prawa natury i wiele więcej. Oglądałam z zapartym tchem.

Inspiracja do wybrania się na afrykańskie safari.

WSZYSTKO ZA ŻYCIE

 

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Into the Wild – Wszystko za życie

Tego filmu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Klasyk podróżniczy i prawdziwa gratka dla podróżników. Historia (autentyczna) chłopaka z USA, który wbrew oczekiwaniom rodziny i presji społecznej wyrusza w samotną podróż na Alaskę. Nie potrzebuje dużo w życiu, droga jest najważniejsza. Żyje w zgodzie ze sobą, jest autentyczny. Nie musi każdego dnia zakładać maski, aby przetrwać we współczesnym świecie. Film o poszukiwaniu sensu w życiu i swojej drogi.

Inspiracja do wyruszenia na Alaskę.

POZA ŚWIATEM

 

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Cast Away – Poza światem

Film w stylu „Błękitnej Laguny”, jednak w tym filmie na bezludnej wyspie ląduje mężczyzna, a nie dzieci. Wiele lat spędzonych na wyspie, walka o przetrwanie, jedyny przyjaciel, którym jest piłka, egzotyczne krajobrazy. Oczywiście nigdy wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że ta wyspa naprawdę istnieje. Ale już wiem – jest na Fiji.

Inspiracja do odwiedzenia Fiji.

O PÓŁNOCY W PARYŻU

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Midnight in Paris – O północy w Paryżu

Bardzo lubię stylowe filmy, które cofają się w swej fabule w przeszłość: kostiumy, muzyka, klimat miasta… to wszystko znajdziecie właśnie w tym filmie, a główną rolę odgrywa symboliczny Paryż. Miłość, urok miasta, Paryż w deszczu, Paryż nocą, francuski styl. Jest na co popatrzeć.

Inspiracja do dowiedzenia Paryża.

SIEDEM LAT W TYBECIE

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Seven Years in Tibet – Siedem lat w Tybecie

Przymusowy pobyt w Tybecie z powodu wybuchu wojny zmusza młodego himalaistę do ułożenia sobie życia na nowo. Wszystko się zmienia, kiedy poznaję Dalajlamę.

Inspiracja do odwiedzenia Tybetu.

VICKY CRISTINA BARCELONA

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Vicky Cristina Barcelona

Dwie Amerykanki – Vicky i Cristina, przyjeżdżają na wakacje do Barcelony. Poznają przystojnego Juana Antonio, z którym dają się wciągnąć w romantyczną i seksualną przygodę. Prawdziwa komedia z uroczą Barceloną w tle.

Inspiracja do odwiedzenia Barcelony.

BIAŁA MASAJKA

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Die Weisse Massai – Biała Masajka

Film o miłości – wielkiej miłości i poświęceniu się dla drugiego człowieka bez względu na różnice kulturowe. Szwajcarka zakochuje się w Masaju i postanawia zostawić swoje dotychczasowe życie i wyprowadzić się do Kenii, aby zamieszkać z ukochanym w jego rodzimej wiosce.

Inspiracja do odwiedzenia Kenii.  

POD SŁOŃCEM TOSKANII

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Under the Tuscan Sun – Pod słońcem Toskanii

Film z polskim akcentem. Frances po rozwodzie postanawia kupić dom w Toskanii, który remontuje przy pomocy polskiej ekipy budowlanej. Piękne toskańskie krajobrazy, wino, śródziemnomorskie słońce. Życie jak z bajki. Toskania zachwyca – jak zawsze. Więcej o Toskanii pisałam TUTAJ.

Inspiracja do odwiedzenia Toskanii.

MALOWANY WELON

50-inspirujących-filmów-podróżniczych The Painted Veil – Malowany welon

Kolejny film o miłości. Dawne czasy, wspaniale kostiumy, cudne krajobrazy, ale też epidemia choroby, nieszczęśliwe małżeństwo. No i zjawiskowe Chiny.

Inspiracja do odwiedzenia Chin.

JEDZ, MÓDL SIĘ I KOCHAJ

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Eat, pray, love – Jedz, módl się i kochaj

3 kraje: Włochy, Indie i Indonezja. Podróż, która odmienia życie kobiety.

Inspiracja do odwiedzenia, aż trzech krajów: Włoch, Indii i Indonezji.

ANIA, NIE ANNA

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Anne – Ania, nie Anna

Ania z Zielonego Wzgórza w najnowszym wydaniu Netflix. Jak mi się ten serial podoba! Jest trochę mroczny, aktorka odgrywająca rolę Ani – niesamowita, kunszt aktorski opanowany to perfekcji, pozostali aktorzy również grają świetnie. Serialowi nadano nowy charakter, gdyż są wątki, których nie ma w książce. A krajobrazy Kanady i Wyspy Księcia Edwarda – ujmujące.

Inspiracja do odwiedzenia Kanady.  

BABEL

50-inspirujących-filmów-podróżniczych Babel

Cztery historie i cztery kraje – Maroko, USA, Japonia i Meksyk – co je łączy? Jeden strzał wymierzony w amerykańską turystkę.

Inspiracja do odwiedzenia Maroka, USA, Japonii i Meksyku

HOTEL MARIGOLD

50-inspirujących-filmów-podróżniczych The Best Exotic Marigold Hotel – Hotel Marigold

To film o szalonych emerytach, którzy postanawiają wyruszyć w podróż do Indii. Urlop spędzają w ekskluzywnym hotelu, w którym się poznają. Ich przygody chwytają za serce.

Inspiracja do odwiedzenia Indii.

MISJA

50-inspirujących-filmów-podróżniczych The Mission – Misja

Ojciec Gabriel ma zadanie, aby zbudować tytułową misję dla Indian Guarani. W realizacji tego celu pomaga mu nawrócony łowca niewolników. Kiedy Hiszpania sprzedaje kolonię Portugalii, nowi władcy chcą zniszczyć misję.  Jezuici bronią swego dzieła przed agresją Portugalczyków. Wspaniała muzyka Ennio Morricone.

Inspiracja do odwiedzenia Ameryki Południowej.

OSTATNI TRAPER

Filmy_podroznicze Le Dernier trappeur – Ostatni traper

Historia trapera wiodącego życie zgodnie z rytmem przyrody i zmieniających się pór roku. Główny bohater zamieszkuje dom w dzikiej puszczy opierając się wynalazkom współczesnej cywilizacji. Wspaniała opowieść o przyjaźni człowieka ze zwierzętami. Uczta dla oczu i duszy.

Inspiracja do podróży poza miasto i do obcowania z przyrodą.

INSTYNKT

Filmy_podroznicze Instinct – Instynkt

Historia człowieka, który poświęcił swoje życie gorylom w Rwandzie – Ethan Powell. Wszystko się zmienia, kiedy na jego drodze staną inni ludzie. Bardzo wzruszająca historia.

Inspiracja do odwiedzenia Rwandy

BARAKA / SAMSARA

Filmy_podroznicze Baraka / Samsara

Dwie części filmu dokumentalnego – to podróż przez cały świat i na wszystkie kontynenty. Muzyka i zmieniające się obrazy są niezapomnianym przeżyciem. Reżyser pokazuje piękno świata, ale i też przedstawia człowieka i jego oblicze, porusza problemy współczesnego świata.

Inspiracja do odbycia podróży dookoła świata.

THELMA I LOUISE

Filmy_podroznicze Thelma & Louise

Film o wielkiej przyjaźni dwóch kobiet znudzonych dotychczasowym życiem, które postanowiły wziąć los w swoje ręce i wyruszyć na wspólny weekend do domku w górach, aby oderwać się od codzienności. Pech i niespodziewany splot wydarzeń zmusza kobiety do skierowania się w stronę Meksyku. Ucieczka przed policją, morderstwo w afekcie, piękne plenery USA i amerykańskich prowincji, przygoda, wolność.

Inspiracja do odwiedzenia zachodniej części USA.

ŻYCIE PI

Filmy_podroznicze Life of Pi – Życie Pi

Podczas morskiej podróży z Indii do Kanady tonie statek. Chłopcu o imieniu Pi udaje się przetrwać na niewielkiej szalupie wspólnie z hieną, orangutanem, zebrą i tygrysem. Przeżywają przygody, walczą o życie. Czy przetrwają?

Inspiracja do żeglowania po świecie.

DWA DNI W PARYŻU

Filmy_podroznicze 2 Days in Paris - Dwa dni w Paryżu

Marion i Jack – główni bohaterowie przeżywają kryzys w związku, dopada ich nuda. Starając się wskrzesić dawną miłość wybierają się na wakacje do Europy – do Paryża. W Paryżu spotykają rodziców dziewczyny oraz ku zdziwieniu Jacka byłych mężczyzn Marion. To wszystko powoduje splot śmiesznych wydarzeń.

Inspiracja do odwiedzenia Paryża.

POŻEGNANIE Z AFRYKĄ

Filmy_podroznicze Out of Africa – Pożegnanie z Afryką

Klasyka, film o miłości, życiu w Afryce – w Kenii, o trudnych wyborach, no i w głównej roli cudowna Meryl Streep. Bajeczne krajobrazy Czarnego Lądu gwarantowane.

Inspiracja do odwiedzenia Afryki.

MARZYŁAM O AFRYCE

Filmy_podroznicze I Dreamed of Africa – Marzyłam o Afryce

Kuki Gallman postanawia spełnić swoje marzenie z dzieciństwa i z mężem oraz synem z pierwszego małżeństwa wyprowadza się do Afryki. Mąż Kuki nagle zostaje zastrzelony i kobieta musi na nowo odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości spodziewając się dziecka. Uczy się zarządzać ranczem, które wspólnie stworzyli.

Inspiracja do odwiedzenia Afryki.

CO SIĘ WYDARZYŁO W MADISON COUNTY

Filmy_podroznicze The Bridges of Madison County – Co się wydarzyło w Madison County

I znowu amerykańska prowincja, piękne plenery i miłość. Miłość, która nie powinna się wydarzyć, a jednak.  Trudny wybór kobiety, gospodyni domowej – iść za głosem serca czy rozumu. Wybrać rodzinę czy fotografa, z którym nawiązała przelotny romans i się zakochała – z wzajemnością. Warto obejrzeć. Kolejny raz w roli głównej moja ulubiona – Meryl Streep.

Inspiracja do odwiedzenia prowincji w USA.

BEZ GRANIC

Filmy_podroznicze Beyond Borders – Bez granic

Angelina Jolie i Clive Owen w rolach głównych. Główna bohaterka po wysłuchaniu wystąpienia lekarza postanawia zaangażować się w pomoc ludziom w Etiopii oraz w innych krajach. Film o miłości, przekraczaniu własnych granic, poświęceniu dla drugiego człowieka.

Inspiracja do odwiedzenia Etiopii i Kambodży.

ALIVE, DRAMAT W ANDACH

Filmy_podroznicze Alive – Alive, dramat w Andach

W Andach rozbija się samolot z urugwajską drużyną rugby. Wszyscy walczą o przetrwanie, a przyjdzie im się zmierzyć z niewyobrażalnie trudnymi warunkami.

Inspiracja do podróży w Andy.

EVEREST

Filmy_podroznicze Everest

Kolejna pozycja filmowa dla wszystkich fanów gór. Wspinaczka na najwyższy szczyt świata i walka o przetrwanie w czasie burzy śnieżnej. Czy uda się zdobyć szczyt i pokonać żywioł?

Inspiracja do odwiedzenia rejonu gór wysokich.

WENDY AND LUCY

Filmy_podroznicze Wendy and Lucy

Wendy marzy o lepszym życiu i postanawia osiągnąć swój cel. Chce dotrzeć na Alaskę i tam zacząć wszystko od początku. W drodze towarzyszy jej pies.

Inspiracja do podróży na Alaskę.

127 GODZIN

Filmy_podroznicze 127 Hours – 127 godzin

Cały film toczy się w jednym miejscu i występuje w nim jeden bohater. Może się to wydawać nudne, prawda? Ale nic podobnego! Wspinacz Aron Ralston doznaje wypadku wędrując po Kanionie Blue John w USA. Osuwający się głaz przygniata mu rękę. Mężczyzna podejmuje desperacką walkę o przetrwanie.

Inspiracja do zobaczenia amerykańskich kanionów.

WIELKI BŁĘKIT

Filmy_podroznicze Le grand bleu – Wielki błękit

Film o rywalizacji między dwojgiem przyjaciół. Obaj chcą pobić rekord w nurkowaniu bez butli.

Inspiracja do nauki nurkowania.

PRZYGODA NA ANTARKTYDZIE

Filmy_podroznicze Eight Below – Przygoda na Antarktydzie

Uwielbiam filmy z udziałem zwierząt, a ten właśnie taki jest. Przedstawia losy kilku psów, które zostały pozostawione na stacji badawczej znajdującej się na Antarktydzie. Psy walczą o przetrwanie w niesprzyjających antarktycznych warunkach.

Inspiracja do podróży na Anatarktydę.

ANNA I KRÓL

Filmy_podroznicze Anna and the King - Anna i król

Film ukazujący Azję – Tajlandię i właśnie przed podróżą do Tajlandii go oglądałam. Paradoks jest taki, że wcale kręcony w Tajlandii nie był, a w Malezji. Dużo w nim historii, ale i też miłości.

Inspiracja do odwiedzenia Tajlandii.

TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN

Filmy_podroznicze Brokeback Mountain – Tajemnica Brokeback Mountain

Kontrowersyjny film o romansie, miłości dwóch kowbojów, którzy zakochują się w sobie w czasie pracy w górach, w malowniczym Brokeback. Piękne górskie krajobrazy.

Inspiracja do podróży po rejonach górskich w USA.

AMELIA

Filmy_podroznicze Le fabuleux destin d'Amélie Poulain – Amelia

Zabawny film o sympatycznej dziewczynie Amelii, która żyje w Paryżu i postanawia uszczęśliwiać innych.

Inspiracja do odwiedzenia Paryża.

W STRONĘ MARRAKESZU

Filmy_podroznicze W stronę Marrakeszu

Jeżeli planujecie podróż do Maroka to ten film będzie idealnym wyborem, gdyż pięknie pokazuje Marrakesz i inne zakątki Maroka. Poza cudownymi krajobrazami nie ujął mnie niczym szczególnym. Historia kobiety, która nie chce żyć w Londynie i wspólnie z córkami zostawia męża i wyjeżdża do Maroka – tam szuka swojego szczęścia i miejsca na ziemi. Dla marokańskich widoków warto obejrzeć.

Inspiracja do podróży po Maroko.

DZIKA RZEKA

Filmy_podroznicze The River Wild – Dzika rzeka

Rodzinna spontaniczna wycieczka nad rzekę zamienia się w koszmar, kiedy to na drodze rodziny staje dwóch przestępców. Piękne, dzikie i naturalne krajobrazy USA.

Inspiracja do podróży po USA.

MÓJ PRZYJACIEL LIS

Filmy_podroznicze Le renard et l'enfant – Mój przyjaciel lis

Ten film polecam dla wszystkich dzieciaków, ale i też dorosłych. Jest to opowieść o dziewczynce, która w trakcie spaceru po lesie spotyka lisiczkę i postanawia ją oswoić. Film przedstawia piękno przyrody, zwierzęcych zachować i ludzkich postaw wobec zwierząt. Świetna pozycja filmowa na rodzinny seans.

Inspiracja do częstszego obcowania z przyrodą i zrozumienia praw nią rządzących.

KEVIN SAM W NOWYM JORKU

Filmy_podroznicze Home Alone 2: Lost in New York – Kevin sam w Nowym Jorku

Od zawsze marzę, aby pojechać do Nowego Jorku w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Póki co nie udało mi się tego marzenia spełnić. Wierzę, że kiedyś to nastąpi i poczuję się jak Kevin błądząc po Nowym Jorku w wigilijny wieczór. Obym tylko złodziei nie spotkała na swojej drodze. Świąteczny klasyk, którego chyba nikomu nie muszę przedstawiać.

Inspiracja do odwiedzenia Nowego Jorku.

WICHRY NAMIĘTNOŚCI

Filmy_podroznicze Legends of the Fall – Wichry namiętności

Miłość, zdrada, wojna, cudowne krajobrazy, podróże i wiele więcej. Jedna kobieta i bracia dążący ją wielką miłością. Co z tego wyniknie? Film osadzony we wspaniałych indiańskich plenerach USA, magiczna muzyka, przyroda, podróże jednego z bohaterów. Ten film to uczta dla zmysłów. Oglądałam kilka razy. Zasmuca, bawi, czasami przeraża i na długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

Inspiracja do podróży po amerykańskich terenach zamieszkiwanych przez Indian.

 

Które z powyższych filmów oglądaliście? Które macie w planach? A być może odkryliście jakąś filmową nowość? Który film Was zainspirował do kolejnej podroży? Piszczcie w komentarzach również tytuły innych filmów podróżniczych, których nie ma w moim subiektywnym zestawieniu. Czekam na Wasze propozycje.

 

Więcej znajdziecie tutaj:
Inspiracje

 

Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!