Spis treści
Co zjeść na Pomorzu? – nie będzie już dla Was zagadką. Od wielu lat tutaj mieszkam. Jako dziecko zamieszkiwałam tereny Borów Tucholskich, następnie Kociewia, a teraz najbliżej mam na Kaszuby. Kuchnia regionalna Pomorza jest mi bardzo bliska od najmłodszych lat. Chciałabym się z Wami podzielić pysznościami, których możecie skosztować w tym rejonie Polski.
CO ZJEŚĆ NA POMORZU? ŚLEDZIE I INNE RYBY
Pomorze ze względu na bliskość Morza Bałtyckiego i ogromną ilość jezior może poszczycić się wieloma daniami z ryb. Ryby wiodą prym na Pomorzu. Przede wszystkim każdy, kto tutaj przybywa, powinien skosztować śledzia, a dostępny jest on w różnych postaciach:
tatar ze śledzia
śledzik w śmietanie
forszmak – puree ziemniaczane zapiekane ze śledziem
śledzie po kaszubsku – z rodzynkami, polane kwaśno – słodką zalewą
sałatka śledziowa – dominują w niej ziemniaki, kiszone ogórki i jabłka
Na Pomorzu interesującą opcją wartą skosztowania są pierogi z rybnym farszem – palce lizać! Ciekawe przepisy na śledzie różnych postaciach znajdziecie na portalu Przepisy.pl (tutaj) Na pomorskich stołach króluje również smażony dorsz, wędzona makrela, sandacz.
NA ZDJĘCIACH: SANDACZ Z ZIEMNIACZANYM PUREE, PIEROGI Z RYBNYM FARSZEM, TATAR Z POLĘDWICY WOŁOWEJ
NA ZDJĘCIU: ŚLEDZIK W ŚMIETANIE
CO ZJEŚĆ NA POMORZU? MIĘSO
Na Pomorzu Gdańskim króluje gęsina – tak samo jak śledź jest podawana w różnych postaciach. Gęsina może być pieczona, nadziewana, a nawet wędzona. Pierogi wypełnione farszem z gęsiny często spotyka się w restauracjach.
Będąc na Kaszubach i Kociewiu, można spotkać się z daniem, które mi się kojarzy z dzieciństwem oraz obiadem z okazji uroczystości przyjęcia pierwszej komunii świętej. Co zjeść na Pomorzu? O jakim daniu mowa? O Frikase – potrawce z kury podawanej z ryżem i polanej białym sosem z rodzynkami.
NA ZDJĘCIACH: POTRAWKA Z KURY, TATAR ZE ŚLEDZIA
Bywając w wielu restauracjach na Pomorzu, miałam przyjemność skosztować również takich dań regionalnych jak:
polędwica wołowa z sosem pieprzowo – truskawkowym na bazie truskawki kaszubskiej
nadmorski podpłomyk
regionalne przekąski: tatar z łososia, kozie sery, pasztet z dzika, pasztet z kaczki, śledzik bałtycki w śmietanie i w oleju z korzeniami, tatar z polędwicy wołowej
sarnina z purée z pasternaku
NA ZDJĘCIACH: ROSTBEF WOŁOWY, SMAŻONY ŚLEDŹ BAŁTYCKI
CO ZJEŚĆ NA POMORZU? ZUPY
Na gęsinie gotuje się również wiele zup np. zupę z brukwi – serwowaną na Kaszubach. Do tego dania trzeba mieć cierpliwość – zupę brukwiową gotuje się długo ze względu na twardość tego warzywa.
Kiedy pomyślę o Pomorzu, zupach i moim dzieciństwie, od razu przypominam sobie czerninę, której tak wiele osób nie lubi. Ja uwielbiam i całkiem niedawno po wielu latach znowu skosztowałam tego regionalnego przysmaku.
Być może nie każdy z Was wie, co to czernina? Podstawowymi składnikami tego specjału jest krew i rosół z gęsi, smaku dodają: cukier, ocet, owocowe syropy lub suszone owoce. Dopełnieniem są małe kluseczki, z którymi podaje się czerninę.
Co jeszcze warto zjeść będąc na Pomorzu?
zupę rybną
dziadówkę kaszubską – krem ziemniaczany z pyzami i okrasą
zupę musztardową
CO ZJEŚĆ NA POMORZU? ZIEMNIAKI
Podstawą kuchni z Pomorza są również ziemniaki. Często zajada się ziemniaki w mundurkach z dodatkiem śmietany lub kiszonej kapusty. Pyzy, kopytka, flyndze – placki ziemniaczane, kluski, refkacze – małe kluseczki… dań ziemniaczanych jest mnóstwo.
CO ZJEŚĆ NA POMORZU? REGIONALNE DESERY
Myśląc: co zjeść na Pomorzu? – nie można pominąć deserów.
Słodkie zestawienie rozpocznę od specjału kaszubskiego, a mianowicie od ruchanek, których pierwszy raz skosztowałam zwiedzając skansen we Wdzydzach Kiszewskich na Kaszubach. Ruchanki to słodkie placuszki z ciasta drożdżowego najczęściej posypane cukrem pudrem lub owocami.
Inny deser, który polecam, to legumina po kaszubsku – deser powstający z połączenia białka, żółtka, cukru, cytryny i żelatyny.
NA ZDJĘCIACH: LEGUMINA PO KASZUBSKU, RUCHANKA
W moim słowniku codziennym często można usłyszeć słowo „kuch” – z języka kaszubskiego. Jakże zdziwiony był mój mąż, kiedy to słowo usłyszał pierwszy raz w moim wykonaniu. Nie wiedział co to znaczy? Kuch to po prostu ciasto drożdżowe. Chociaż ja kuchem nazywam wszystkie ciasta.
Bywając w restauracjach regionalnych, lubię również skosztować wielu innych deserów, takich jak na przykład pieczonych kaszubskich jabłek.
NA ZDJĘCIU: PIECZONE KASZUBSKIE JABŁKA
Kuchnia regionalna Pomorza jest bardzo różnorodna. W tym artykule skupiłam się na Pomorzu Gdańskim i odkryłam przed Wami: co warto zjeść na Pomorzu? Na pewno kulinarnie nie wyczerpałam tematu. Prócz morza, jezior, są przecież jeszcze lasy, a w nich grzyby i leśne owoce, z których również przyrządza się wiele tradycyjnych potraw. Zachęcam Was do poznawania smaków i tradycji kulinarnych Pomorza. Jest tutaj pysznie!
Artykuł powstał we współpracy z portalem Przepisy.pl
Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Chętnie spróbowałabym niektórych dań!
świetnie przygotowany poradnik! Jestem pod wielkim wrażeniem, naprawdę. Będę miała z czego pokorzystać 🙂
Chyba najmocniej przemawiają do mnie regionalne desery 🙂
Kompletnie nieznane mi specjały! Nic tylko wybrać się w kulinarną podróż
Nie wiem, czy odważyłabym się zjeść czerninę. 🙂
Czernina nie jest zupą z Kaszub tylko z Kujaw i jest gotowana na kaczce a nie na gęsi .Często dodawane są suszone owoce śliwka lub gruszka.