
Kaszuby to zdecydowanie moc atrakcji. W poniższym artykule przedstawię Wam zaledwie tylko kilka z nich. Mam nadzieję, iż uda nam się odwiedzić kolejne piękne miejsca na Kaszubach i Wam je pokazać. Tymczasem polecam następujące atrakcje Kaszub:
Spis treści
- 1 KASZUBY – CO WARTO ZWIEDZIĆ. PIĘKNE MIEJSCA I ATRAKCJE KASZUB
- 2 GÓRA SOBÓTKA I WIATRAK KOŹLAK, PIĘKNA PANORAMA KASZUB
- 3 DANIELOWA DOLINA – KASZUBY, ATRAKCJE
- 4 DWÓR WYBICKICH / MUZEUM – ATRAKCJE KASZUB
- 5 WDZYDZE KISZEWSKIE I KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY
- 6 SZYMBARK I WIEŻYCA – CO WARTO ZWIEDZIĆ NA KASZUBACH, ATRAKCJE KASZUB
- 7 WSIE KASZUBSKIE DYWAN I LEŚNO
- 8 PAŁAC W RZUCEWIE I OSADA ŁOWCÓW FOK – ZATOKA PUCKA, KASZUBY ATRAKCJE
- 9 REZERWAT PRZYRODY BEKA – ZATOKA PUCKA
- 10 MAPA ATRAKCJI KASZUB
KASZUBY – CO WARTO ZWIEDZIĆ. PIĘKNE MIEJSCA I ATRAKCJE KASZUB
GÓRA SOBÓTKA I WIATRAK KOŹLAK, PIĘKNA PANORAMA KASZUB
Górę Sobótkę wraz z dumnie stojącym na jej szczycie wiatrakiem koźlakiem znajdziecie w kameralnej wsi Ręboszewo. Góra nie jest duża ani wymagająca, a na jej szczycie zobaczycie piękną panoramę kaszubskich jezior raduńskich i pofałdowanych wzgórz – zachwyt totalny! Wiatrak również warto zwiedzić i zapoznać się z jego historią.
Pewnie zastanawiacie się skąd nazwa „koźlak”?
Ano dlatego, iż wiatraki tego typu stawiane na Kaszubach od drugiej połowy XIV wieku posiadały u swej podstawy konstrukcje z drewna nazywaną „kozłem”. Do „kozła” należało przymocować oś wokół której obracał się wiatrak dostosowując się do siły wiatru.
Wiatraki koźlaki przestano produkować w czasie II wojny światowej. Dzisiaj możemy oglądać ich repliki i jedną z takich replik jest wiatrak na Górze Sobótka w Ręboszewie.
W sezonie letnim działa tutaj kawiarenka, a w wiatrak pełni też funkcję noclegową – można nocować w apartamencie wewnątrz wiatraka maksymalnie w 4 osoby, a tuż obok znajdują się domki do wynajęcia. Organizowane są tutaj również uroczystości rodzinne lub firmowe.
Ciekawe jak to jest nocować w wiatraku? Próbowaliście?
Ponadto istnieje możliwość zarezerwowania pokazu pracy w wiatraku – mielenie ziarna, wypiek chleba w piecu, poznaje się różnego rodzaju urządzenia wiatraka – koźlaka.

DANIELOWA DOLINA – KASZUBY, ATRAKCJE
Na pewno się zdziwicie, ale Danielowa Dolina to kameralne osiedle jednorodzinnych domów zbudowanych w stylu kaszubskim kilka lat temu przez dewelopera. Bardzo ciekawa inwestycja wyprzedała się błyskawicznie, a mieszkańcy Danielowej Dolny mogą żyć w otoczeniu kaszubskiej przyrody, którą maja na wyciągnięcie ręki. Osiedle jest strzeżone i nie można na jego teren wchodzić ot tak. My natomiast się odważyliśmy i pospacerowaliśmy wśród kaszubskich chatek. Było sielsko!
Chcielibyśmy mieszkać w kaszubskim domu?
DWÓR WYBICKICH / MUZEUM – ATRAKCJE KASZUB
Ach – cóż to jest za bajkowe miejsce! Dwór Wybickich znajdziecie w kaszubskiej wsi Sikorzyno – miejsce rodu Wybickich, z którego wywodzi się m.in. generał Józef Wybicki – autor słów polskiego hymnu. Dwór można zwiedzać w środku wraz z przewodnikiem i polecam, aby z tej opcji skorzystać i dowiedzieć się jaka jest historia Dworu Wybickich. Dwór odbudowywano przez 10 lat, otworzono w nim muzeum, w którym skolekcjonowano oryginalne piece kaflowe, meble i sprzęty z końca XIX i z początku XX wieku, ciekawie prezentują się wszystkie pomieszczenie w Dworze.
Do Dworu Wybickich przylega malowniczy park wraz z lipową aleją, ogrodem, roślinnym labiryntem. Można podziwiać stary trzystuletni dąb, który jest Pomnikiem Przyrody. Funkcjonuje też herbaciarnia, w której warto napić się oczywiście herbaty i skosztować domowego ciasta.
Aaa i są również dostępne noclegi!
Musicie koniecznie odwiedzić to miejsce. Dwór Wybickich to niesamowita atrakcja na Kaszubach.
WDZYDZE KISZEWSKIE I KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY
Wdzydze Kiszewskie to turystyczna wieś kaszubska. To, co przyciąga tutaj turystów to przede wszystkim nastraszy skansen w Polsce założony w 1906 roku – Kaszubski Park Etnograficzny. O tym miejscu napisałam osobny artykuł:
Przeczytajcie: Poznaj kulturę i historię Kaszub w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.
Ponadto Wdzydze Kiszewskie są położone nad malowniczym jeziorem Gołuń i warto wejść na wieżę widokową, która tutaj się znajduje, aby podziwiać widoki.
SZYMBARK I WIEŻYCA – CO WARTO ZWIEDZIĆ NA KASZUBACH, ATRAKCJE KASZUB
To co przyciąga turystów do Szymbarku – małej wsi kaszubskiej to Dom do góry nogami – łatwo w nim o zawrót głowy! Nas natomiast najbardziej zachwyca Szwajcaria Kaszubska – tak nazywana jest ta część Kaszub – pofalowane wzgórza, wzniesienia, Kaszubski Park Krajobrazowy – jest pięknie! Nie bez powodu istnieje tutaj pasmo Wzgórz Szymbarskich – wzniesienia będące moreną czołową po czwartorzędowym zlodowaceniu. To tutaj również zimą szusują po stoku narciarze! Tak! Nie tylko w górach jest raj dla narciarzy.
Do Szymbarku należy Wieżyca – będąca najwyższym wzgórzem pasma morenowego we Wzgórzach Szymbarskich – 328 metrów. Warto wspiąć się na sam szczyt – szlak nie jest trudny i z wieży widokowej podziwiać widoki na Szwajcarię Kaszubską. Warto!
WSIE KASZUBSKIE DYWAN I LEŚNO
Kaszuby to również malownicze wsie. Jeśli będziecie w okolicach Wieżycy polecam wstąpić do urokliwej śródleśnej osady kaszubskiej o nazwie Dywan. Przez Dywan przepływa rzeka Zbrzyca i Jezioro Dywańskie. Znajduje się tutaj również bardzo popularna agroturystyka o tej samej nazwie co wieś. To miejsce jest również bardzo popularne wśród fotografów – odbywają się tutaj liczne sesje fotograficzne.
Niedaleko znajduje się też inna wieś kaszubska – Leśno. Koniecznie chciałam w tym miejscu sfotografować drewniany Kościół pw. Podwyższenia Krzyża, który pięknie prezentuje się znad jeziora.


PAŁAC W RZUCEWIE I OSADA ŁOWCÓW FOK – ZATOKA PUCKA, KASZUBY ATRAKCJE
Kaszuby to również malownicza zatoka pucka, a tutaj polecam odwiedzić Pałac w Rzucewie nad morzem, który nazywany jest również Zamkiem Jana III Sobieskiego. Mamy ogromny sentyment do tego miejsca, gdyż to właśnie tutaj odbyło się nasz wesele kilka lat temu. Od wielu lat Pałac w Rzucewie pełni funkcję hotelu. Jest tutaj również stadnina koni. Atrakcyjne otoczenie pałacu zachęca do wejścia. Dla turystów zostały przygotowane dwa pomieszczenia, które można obejrzeć bez opłat – jednym z pomieszczeń jest klimatyczna biblioteka. Ponadto warto zatrzymać się na obiad w zamkowej restauracji lub na słodki deser. W pobliżu pałacu znajduje się kameralna plaża.
Przeczytajcie o innych pałacach i zamkach:
Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.
Zamek Książ i Zamek Czocha. Zwiedzanie Dolnego Śląska.
Spacerując po wsi Rzucewo warto wybrać się na spacer do Parku Kulturowego – Osady Łowców Fok położona na Cyplu Rzucewskim – to tutaj w epoce kamienia III-II tys. p.n.e. schronienia znajdowały plemiona łowców fok. Stworzyli oni swoją kulturę wytwarzając ceramikę, wyroby bursztynowe, narzędzia z kamienia. Osadę Łowców Fok odkryto w roku 1894. Do dnia dzisiejszego prowadzone są tutaj prace wykopaliskowe o epoce kamienia na Pomorzu.
Jest tutaj bardzo malowniczo – przyroda, morze, samotne rybackie łódeczki, w oddali żaglówki, a samo centrum to chata kaszubska, którą można zwiedzać. Cały obszar to Park Kulturowy Osada Łowców Fok.
W chacie kaszubskiej ogląda się wystawy:
„Rzucewo w epoce kamienia”
„Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub”
Warto wybrać się na spacer „Szlakiem łowców fok” i obejrzeć rekonstrukcje obiektów z epoki kamienia.
REZERWAT PRZYRODY BEKA – ZATOKA PUCKA
Jedno z naszych ulubionych miejsc na Kaszubach. Często wybieramy się tutaj na piesze wycieczki, czy też plenery fotograficzne. Cudnie jest oglądać ptaki żyjące w Rezerwacie i przyrodę. O Rezerwacie Przyrody Beka napisałam osobny artykuł. Zachęcam Was do przeczytania.
Przeczytajcie: Rezerwat Przyrody Beka – niesamowita atrakcja Kaszub.
MAPA ATRAKCJI KASZUB
Artykuł na temat atrakcji Kaszub będzie cyklicznie uzupełniany o kolejne wyjątkowe miejsca.
Więcej na Pomorzu znajdziecie tutaj
Pomorskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Piękne zdjęcia! I fajne miejsca:) Szczególnie Wdzydze Kiszewskie polecam, moje ulubione:)
Jak zwykle, czytając o nadmorskiej północy Polski ogarnia mnie żal, że to taki kawał drogi z Krakowa i że tak rzadko tam bywam. Oglądając Twoje zdjęcia mam ochotę jechać choćby jutro 🙂
Jestem wprost olśniona bogactwem atrakcji w tym regionie, a w Danielowej dolinie mogłabym zamieszkać od razu. Dawno temu biwakowałam jako nastolatka z przyjaciółmi nad j. Wdzydze, ale teraz wiem, ze muszę kiedyś wrócić na Kaszuby i zobaczyć te wszystkie cuda. Pozdrawiam i dziękuję za inspirujący przewodnik:)
Kaszuby – jedno już z chyba nielicznych miejsce w Polsce, w których nie byłem, ale dzięki Twojemu wpisowi wiem, że muszę to szybko zmienić!
Przepiękne zdjęcia! ❤️ Robią apetyty na Kaszuby! Chętnie bym tam wróciła po wielu latach. Pamiętam, że Kaszubski Park Etnograficzny zwiedzałam na jakieś szkolnej wycieczce.
Piękne zdjęcia, co oczywiste. Ale równie ciekawe zestawienie interesujących zdjęć. Ten region jest mi słabo znany, więc chętnie skorzystam z propozycji. Pozdrawiam serdecznie
rewelacyjne zdjęcia, szkoda mi troche ze nie wiedziałem o dolinie wcześniej i odwiedziłem tylko wiatrak