Spis treści
- 1 SKWER ANDRZEJA WAJDY
- 2 BRAMA WODNA W GRUDZIĄDZU I MURY MIEJSKIE
- 3 STARE SPICHRZE I BŁONIA NADWIŚLAŃSKIE
- 4 STARE MIASTO W GRUDZIĄDZU I JEGO ATRAKCJE
- 5 RUINY ZAMKU KRZYŻACKIEGO I WIEŻA KLIMEK
- 6 BAZYLIKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
- 7 PAŁAC OPATEK ATRKACJA W GRUDZIĄDZU
- 8 TRAMWAJE W GRUDZIĄDZU
- 9 TWIERDZA GRUDZIĄDZ – ATRAKCJA DLA FANÓW FORTYFIKACJI
- 10 PUNKT WIDOKOWY NA GRUDZIĄDZ PO DRUGIEJ STRONIE WISŁY
- 11 MAPA ZWIEDZANIA GRUDZIĄDZA – ATRAKCJE I PARKING
Grudziądz – miasto nad Wisłą, w województwie kujawsko-pomorskim. Z ogromną ochotą zawitaliśmy do Grudziądza i bardzo chcieliśmy poznać atrakcje miasta. Okazało się, że Grudziądz ma dużo do zaoferowania. Oto atrakcje Grudziądza.
SKWER ANDRZEJA WAJDY
Tuż przy parkingu nad Wisłą zaczęliśmy zwiedzanie Grudziądza. Pierwszą atrakcją miasta (przed przekroczeniem zabytkowych murów miasta) jest Skwer Andrzeja Wajdy. Miejsce to upamiętnia wydarzenia filmowe oraz wybitnego polskiego reżysera. To tutaj – w Grudziądzu w roku 2008 Andrzej Wajda zrealizował zdjęcia do filmu „Tatarak”. Niech Waszą uwagę zwrócą pamiątkowe tablice z filmowymi scenami, cytatami i wypowiedziami osób związanych z jego tworzeniem.
Na Skwerze Andrzeja Wajdy w Grudziądzu znajduje się też Pomnik Flisaka – rzeźba autorstwa Ryszarda Kaczora. Flisacy odgrywali w Grudziądzu znaczącą rolę. Pełnili funkcję w handlu i transporcie wiślanym, a z tego słynął Grudziądz.
Ponadto warto zobaczyć taką atrakcję jak tablice z nazwą ulicy Grudziądzkiej. Zostały sprowadzone z różnych części Polski, a nawet Europy.
Przeczytajcie: Atrakcje Bydgoszczy – pomysł na ciekawy i piękny weekend w mieście na wodzie.
BRAMA WODNA W GRUDZIĄDZU I MURY MIEJSKIE
Jak już zwiedzicie Skwer Andrzeja Wajdy skierujcie się w stronę zabytkowej Bramy Wodnej. Jej przekroczenie wprowadzi Was do zabytkowej części Grudziądza.
Brama Wodna w Grudziądzu to jedyna, zachowana brama miejska w mieście. Powstała na początku XIV. W historii swojego istnienia przeszła dwa pożary. Gruntownie odrestaurowano obiekt po II wojnie światowej i obecnie w Bramie Wodnej mieści się miejskie muzeum.
Od Kościoła Ewangelickiego aż do Bramy Wodnej ciągnie się fragment Murów Miejskich, które w dawnych czasach pełniły funkcje obronne. Było ich w przeszłości więcej, do dnia dzisiejszego zachowały się tylko nieliczne fragmenty.
STARE SPICHRZE I BŁONIA NADWIŚLAŃSKIE
Stare Spichrze w Grudziądzu są największą atrakcją. Najpiękniej prezentują się od strony Błoni Nadwiślańskich – szczególnie w czasie zachodzącego słońca. Czerwony i pomarańczowy kolor budulca spichrzy robi wrażenie w czasie złotej godziny. Spichrze od wieku XIV również były fortyfikacjami obronnymi. Z czasem stały się magazynami, a nawet znajdowały się w nich mieszkania.
Wzdłuż Błoni Nadwiślańskich biegnie Wiślana Trasa Rowerowa i mieści się też niewielka, ale nowoczesna marina.
STARE MIASTO W GRUDZIĄDZU I JEGO ATRAKCJE
Jedną z atrakcji Starego Miasta w Grudziądzu jest Rynek z kolorowymi i odrestaurowanymi kamieniczkami. Kamienice to niestety rekonstrukcje. Autentyczne budowle zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. W centralnej części Rynku zwróćcie uwagę na Pomnik Żołnierza Polskiego, a tuż obok pomnik – ławeczkę Mikołaja Kopernika.
Uwagę na grudziądzkim Rynku zwraca też zabytkowa Kamienica Pod Łabędziem – najstarsza w mieście. Rynek zdobią również latarnie stylizowane na te z XIX wieku.
Stare Miasto w Grudziądzu to nie tylko Rynek. Kolejną atrakcją jest spacer ulicą Spichrzową, przy której stoi Pomnik ułana z dziewczyną. Autorem dzieła jest artysta-plastyk Ryszard Kaczor. Rzeźba nawiązuje do umieszczonego poniżej fragmentu wiersza generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego: „Bo serce ułana, gdy położysz je na dłoń: Na pierwszym miejscu panna, przed panną tylko… koń.”
Tuż obok pomnika znajdują się schody, którymi można zejść na Błonia Nadwiślańskie.
Będąc na Starym Mieście należy zwrócić uwagę na opisane wcześniej Stare Spichrze – tym razem od drugiej strony – od Starego Miasta. Obecnie w Starych Spichrzach znajduje się Muzeum Handlu Wiślanego.
Spacerując po Starym Mieście koniecznie wejdźcie w klimatyczną uliczkę Mikołaja Reja z kolorowymi parasolkami.
Przeczytajcie: Historia Gdańska – szlakiem znanych gdańszczan.
RUINY ZAMKU KRZYŻACKIEGO I WIEŻA KLIMEK
Jedną z najciekawszych atrakcji Grudziądza jest Wieża Klimek, z której można podziwiać panoramę miasta i widok na rzekę. Na Wzgórzu Zamkowym kiedyś usytuowany był zamek krzyżacki. Niestety w wyniku najazdów i wojen został całkowicie zniszczony. Niemcy w 1945 roku zniszczyli również Wieżę Klimek, którą odbudowano w roku 2014 i urządzono taras widokowy (wstęp jest bezpłatny). Ponadto na tym terenie odsłonięto także ruiny zamku krzyżackiego, które można oglądać. Wieża Klimek wraz z ruinami zamku krzyżackiego to bardzo ciekawa atrakcja Grudziądza.
BAZYLIKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
W Grudziądzu warto zwiedzić taką atrakcję jak Bazylikę Świętego Mikołaja nazywaną „matką grudziądzkich kościołów”. To najstarszy kościół w mieście. Bazylika Świętego Mikołaja w Grudziądzu została zbudowana w stylu gotyckim. Prace nad jej powstaniem zakończono na początku XV wieku. W swej historii przeszła etapy przebudowy oraz odbudowy po II wojnie światowej. We wnętrzu uwagę zwraca XIII-wieczna chrzcielnica i barokowe ołtarze. W weekendy podczas wakacji można wejść na wieżę kościelną i obejrzeć dwa zabytkowe dzwony oraz krajobrazy okolicy.
PAŁAC OPATEK ATRKACJA W GRUDZIĄDZU
Pałac Opatek w Grudziądzu wzniesiono w 1730 roku jako część klasztoru benedyktynek. To niestety kolejny obiekt, który uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Odbudowano go w latach 40 i początkowo służył jako przestrzeń edukacyjna dla szkoły muzycznej. Od 1954 roku mieści się w Pałacu Opatek Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, gdzie prezentowana jest wystawa stała: Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939.
Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.
TRAMWAJE W GRUDZIĄDZU
Grudziądz jest najmniejszym miastem w Polsce posiadającym samodzielną sieć tramwajową, co zdecydowanie jest ciekawą atrakcją. Historia grudziądzkich tramwajów sięga aż 1896 roku – zaczęły funkcjonować tramwaje konne. Następnie pojawiły się tramwaje elektryczne. Sieć tramwajowa w Grudziądzu ma tylko 9 kilometrów i obsługuje ją jedna linia – numer 2.
Obecna trasa jest praktycznie identyczna, jak wtedy kiedy powstawała, a tramwaje również do nowoczesnych nie należą. Dzięki temu mknące przez Grudziądz zabytkowe pojazdy stanowią interesującą atrakcję i wpisują się ciekawie w krajobraz miasta.
TWIERDZA GRUDZIĄDZ – ATRAKCJA DLA FANÓW FORTYFIKACJI
Twierdza Grudziądz to system fortów z XIX wieku, które znajdują się na terenie Grudziądza, jak i okolicznych miejscowości. Jeśli starczy Wam czasu warto odbyć wycieczkę szlakiem owych fortów i zapoznać się z ich historią. Forty miały ochronić Grudziądz przez najazdem wojsk rosyjskich.
Wyróżnia się następujące forty i umocnienia Twierdzy:
- Cytadela – centralny punkt Twierdzy Grudziądz
- Fort Dąb
- Fortyfikacje Kępy Fortecznej
- Fort Tarpno
- Fort Świerkocin
- Fort Nowa Wieś
- Fort Parski
- Bateria północna
- Fort Mała Księża Góra
- Fort Wielka Księża Góra
- Fort Strzemięcin
- Południowy Front Nizinny
- Fort Gać
- Fort Lasek Miejski
- Fort Tuszewo
- Bateria Półpancerna Leśny Dwór
PUNKT WIDOKOWY NA GRUDZIĄDZ PO DRUGIEJ STRONIE WISŁY
Będąc w Grudziądzu nie zapomnijcie wybrać się na drugą stronę Wisły, aby w całej okazałości ujrzeć panoramę miasta ze Starymi Spichrzami na pierwszym planie. Niech ta atrakcja Grudziądza będzie „wisienką na torcie” podczas całej wycieczki. Mieszkańcy miasta lubią tutaj spędzać czas i wypoczywać.
MAPA ZWIEDZANIA GRUDZIĄDZA – ATRAKCJE I PARKING
Mamy nadzieję, że Grudziądz i jego atrakcje przypadły Wam do gustu i zaplanujecie wizytę w tym mieście. Jest tutaj zdecydowanie co robić. My chętnie wrócimy do Grudziądza przy kolejnej okazji.
Więcej o Kujawach znajdziecie tutaj:
Kujawsko – pomorskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku
Do zobaczenia gdzieś w drodze!