Kujawsko - Pomorskie

Atrakcje Bydgoszczy – pomysł na ciekawy i piękny weekend w mieście na wodzie.

Od zawsze jeździliśmy do Torunia w kujawsko-pomorskim. Bydgoszcz i jej atrakcje odkładaliśmy często na później. Był to spory błąd. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że Bydgoszcz oferuje tak wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Na szczęście nadrobiliśmy już zaległości i Bydgoszcz zwiedziliśmy. Nasza weekendowa wycieczka była bardzo intensywna. W tym artykule dzielimy się z Wami atrakcjami Bydgoszczy, których doświadczyliśmy i zobaczyliśmy.

EXPLOSEUM

Zestawienie najciekawszych atrakcji Bydgoszczy rozpoczynamy od miejsca, które w Bydgoszczy nie jest, a w jej okolicach. W otaczającej miasto Puszczy Bydgoskiej znajduje się Exploseum – dawna fabryka zbrojeniowa DAG Fabrik Bromberg (wybudowana w latach) 1939-1945 zaopatrująca militarnie III Rzeszę. W DAG Fabrik Bromberg produkowano proch, nitrocelulozę i nitroglicerynę. Ludzie, którzy w tym miejscu pracowali byli zmuszani do pracy ponad siły.

Pierwotnie było tutaj aż 1300 budynków połączonych drogami i torami kolejowym, a wszystko to ukryte w trudno dostępnym, zalesionym terenie. W praktycznie niezmienionym stanie zachowały się budynki, w których produkowano nitroglicerynę i to właśnie w ich wnętrzach powstało Exploseum – muzeum ukazujące historię koncernu DAG, jego pracowników i pracy przymusowej, która wykonywali, uzbrojenia. W Exploseum można zapoznać się też z biografia Alfreda Nobla – wynalazcy dynamitu.

Wystawa Exploseum mieści się w siedmiu budynkach, które zwiedza się przemierzając podziemne i naziemne korytarze. Jest to niesamowite doświadczenie, a atmosfera w trakcie zwiedzania jest przejmująca i niepokojąca. Podobnych uczuć doświadczyliśmy zwiedzając Muzeum w Hiroszimie w Japonii, czy Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu.

EXPLOSEUM BYDGOSZCZ ATRAKCJE

7 budynków Exploseum to:

  • Budynek przygotowania produkcji
  • Budynek nitracji
  • Budynek denitracji kwasów
  • Budynek płuczek kaskadowych
  • Budynek zwany „gwiazdą”
  • Budynek żealtynizacji
  • Budynek walców osuszających i magazynów
EXPLOSEUM BYDGOSZCZ ATRAKCJE

EXPLOSEUM BYDGOSZCZ ATRAKCJE

Zwiedzając zwróćcie uwagę też na budynki – ruiny, które pozostały na tych terenach (pierwsza linia produkcyjna). Dzikie oblicze tej trasy można poznać korzystając ze zwiedzania z przewodnikiem, o czym piszemy poniżej.

W Exploseum dostępne są 3 opcje zwiedzania:

  • Trasa standardowa – zwiedzanie indywidualne lub z przewodnikiem, czas przejścia ok. 2 godziny, długość trasy: 1,5 km.
  • Trasa alternatywna: zwiedzanie z przewodnikiem – konieczna wcześniejsza rezerwacja, czas przejścia ok. 1 godzina, długość trasy: 2 km.
  • Trasa ekstremalna: zwiedzanie z przewodnikiem – konieczna wcześniejsza rezerwacja, czas przejścia ok. 2,5 godz., długość trasy: 2,5 km.

Zwiedzaliśmy Exploseum indywidualnie – byliśmy sami w obiekcie, co też było niesamowitym doznaniem. Uważamy, iż najbardziej ciekawą opcją jest Trasa ekstremalna, która zabiera w miejsca, które nie są dostępne w czasie zwiedzania indywidualnego. Ponadto przewodnik wprowadza odbiorców w świat tamtych trudnych czasów.

Na terenie Exploseum odbywają się również różnego rodzaju warsztaty i zajęcia edukacyjne.

EXPLOSEUM BYDGOSZCZ

EXPLOSEUM BYDGOSZCZ

EXPLOSEUM BYDGOSZCZ

Godziny otwarcia Exploseum:

MARZEC
poniedziałek: nieczynne
wtorek-niedziela: 9.00-15.00

KWIECIEŃ – PAŹDZIERNIK
poniedziałek: nieczynne
wtorek-niedziela: 10.00-18.00

LISTOPAD – LUTY
Exploseum jest nieczynne

Ile kosztuje wstęp do Exploseum?

  • Wstęp do muzeum normalny: 20 zł
  • Wstęp do muzeum ulgowy: 17 zł
  • Wstęp do muzeum rodzinny: 60 zł

Wszystkie aktualności dotyczące Exploseum należy sprawdzić na stronie internetowej obiektu. Podane godziny otwarcia i ceny pochodzą z roku 2023.

Przeczytajcie: Toruń – co zobaczyć w mieście piernika i Kopernika? Ciekawe atrakcje miasta.

STARE MIASTO W BYDGOSZCZY

Stare Miasto jest najstarszą częścią Bydgoszczy i to tutaj znajduje się najwięcej zabytków wartych zwiedzenia. Na bydgoskiej „starówce” malowniczo są ulokowane zabytkowe budynki, gdyż otacza je rzeka Brda. Uwagę zwracają Bulwary nad Brdą, katedra, spichrze, budynki poprzemysłowe, ale i też nowoczesne.

STARE MIASTO W BYDGOSZCZY

STARE MIASTO W BYDGOSZCZY

STARE MIASTO W BYDGOSZCZY

Zwiedzając Stare Miasto w Bydgoszczy warto zwrócić uwagę na:

STARY RYNEK

Stary Rynek w Bydgoszczy jest centralnym placem miasta – tutaj dzieje się. Został wytyczony w 1346 roku, a jego zabudowa pochodzi z XIX wieku.

Będąc na Starym Rynku Waszą uwagę zwróci na pewno:

  • Pomnik „W hołdzie ofiarom faszyzmu”
  • Ratusz w okazałam gmachu dawnego kolegium jezuickiego
  • Fontanna z rzeźbą Dzieci bawiące się gęsią” usytuowana przed Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną
  • Mistrz Twardowski, który codziennie w godzinach 13:13 i 21:13 pojawia się na szczycie kamienicy nr 15
  • 18 południk długości geograficznej wschodniej
  • Zegar odmierzający czas bydgoski

Na Starym Rynku jest sporo kawiarni i restauracji. Zachwycają secesyjne kamienice.

STARY RYNEK BYDGOSZCZ

ULICA DŁUGA

Ulica Długa jest najdłuższą ulicą Starego Miasta. Zwiedzając tą atrakcję Bydgoszczy warto zwrócić na urokliwe i zabytkowe kamieniczki oraz słynną Bydgoską Aleję Autografów – przedstawiają podpisy ludzi zasłużonych dla miasta.

Na ulicy Długiej znajduje się również Muzeum Mydła i Historii Brudu – dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawych rzeczy na temat historii związanej z higieną człowieka oraz mogliśmy wykonać własne mydło. Bardzo polecamy wizytę w tym miejscu.

W kamienicy z numerem 22 urodził się słynny malarz Maksymilian Piotrowski.

Na ulicy Długiej znajduje się również zabytkowy bydgoski tramwaj, który dodaje uroku tejże ulicy.

ULICA DŁUGA W BYDGOSZCZY

MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU

MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU

BYDGOSKA ALEJA AUTOGRAFÓW

POMNIK KAZIMIERZA WIELKIEGO

Pomnik Kazimierza Wielkiego jest na ulicy Trybunalskiej w Bydgoszczy. Król Kazimierz Wielki to ważna postać w dziejach miasta, gdyż nadał Bydgoszczy prawa miejskie i zbudował zamek. Pomnik ukazuje króla trzymającego w dłoni akt lokacyjny.

POMNIK KAZIMIERZA WIELKIEGO

KATEDRA ŚW. MARCINA I MICHAŁA / FARA

Blisko Starego Rynku znajduje się Fara, a więc Katedra pod wezwaniem Św. Marcina i Michała. Budowlę stawiano w latach 1466-1502 w stylu gotyckim. Do jej wnętrza prowadzą spiżowe drzwi, które ważą aż 500 kilogramów. Wnętrza katedry również są bardzo ciekawe.

KATEDRA ŚW. MARCINA I MICHAŁA / FARA

MOST I RZEŹBA PRZECHODZĄCY PRZEZ RZEKĘ

Docierając do najbardziej reprezentacyjnego miejsca należącego do Bulwarów nad Wisłą (ulica Stary Port na nabrzeżu Brdy) Waszym oczom ukaże się Most Staromiejski im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego – najstarszy most w mieście. Widok z mostu w stronę wschodnią ukazuje rzeźbę linoskoczka – Przechodzący przez rzekę, która zawisła w tym miejscu z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z mostu pięknie widać poniżej opisane zabytki, jak: Spichrze nad Brdą, Pałacyk Lloyda, nowoczesne spichrze czy Barkę Lemara. Ciekawie prezentuje się także kamienica przy ulicy Stary Port 1-3 : ten neobarokowy gmach zbudował jeden z najsłynniejszych bydgoskich budowniczych Józef Święcicki.

Przeczytajcie: Atrakcje Pomorze – wędrówka po urokliwych zakątkach polskiego wybrzeża. Odkryj „perełki” woj. pomorskiego.

SPICHRZE NAD BRDĄ

Spichrze nad Brdą są symbolem Bydgoszczy. Bardzo malownicze prezentują się tuż u brzegu rzeki – Bulwary nad Brdą. Trzy szachulcowe spichlerze przy ulicy Grodzkiej pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. Kiedyś pełniły funkcję magazynów, w których przechowywano zboże. Obecnie mieści się tutaj odział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, w którym poznaje się historię Bydgoszczy.

SPICHRZE NAD BRDĄ I RZEŹBA PRZECHODZĄCY PRZEZ RZEKĘ BYDGOSZCZ

PAŁACYK LLOYDA

Tuż obok Spichrzy znajduje się zabytkowy Pałacyk Lloyda, który należy do bydgoskich atrakcji wartych odwiedzenia. Obiekt został wybudowany w stylu manieryzmu niderlandzkiego w latach 1885-1886. Pałacyk Lloyda zaprojektował Waldemar Jenisch. W pałacyku swoją siedzibę miało największe przedsiębiorstwo żeglugowe. Zwróćcie uwagę na nowoczesne, oszklone spichrze – tzw. Nowe Spichrze oraz makietę bydgoskiego zamku, które są tuż obok Pałacyku Lloyda.

PAŁACYK LLOYDA NOWE SPICHRZE BYDGOSZCZ ATRAKCJE

CIEKAWOSTKA
Zamek w Bydgoszczy (po którym nic nie pozostało) zbudowano na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. A było to w 1346 roku – w tych czasach toczyły się walki z zakonem krzyżackim. Umocnienia tego typu były bardzo potrzebne. W bydgoskim Zamku przez ponad 300 lat urzędowali starostowie. Budowlę zniszczył potop szwedzki. Obecnie możemy zobaczyć tylko makietę zamku.

BARKA LEMARA

Jedną z naszych ulubionych atrakcji w Bydgoszczy została zabytkowa Barka Lemara. Pan Jerzy, który oprowadza po barce ciekawie o niej opowiada i dzieli się różnego rodzaju ciekawostkami z historii barki. Dawniej po Kanale Bydgoskim kursowało wiele barek. Jedna z nich była Barka Lemara, która zbudowano w 1937 roku. Tego typu barki nazywano „Finówkami”. Warto zwiedzić to żywe muzeum, a nawet usiąść za stery barki. Pan Jerzy zdradził nam, iż planuje sprowadzenie do Bydgoszczy zabytkowego holownika z Niemiec. A więc być może niebawem będzie można zwiedzać wnętrza kolejnego wodnego obiektu.

BARKA LEMARA BYDGOSZCZ

BARKA LEMARA

BARKA LEMARA BYDGOSZCZ

RZEŹBA TRZY GRACJE

Spacerując bulwarami nad Brdą zwróćcie uwagę na kolejne bydgoskie posągi o nazwie Trzy Gracje. Autorem tegoż dzieła jest Jerzy Buczkowski. W 1989 roku dzieło zostało odsłonięte i ukazane szerszej publice. Posąg przedstawia trzy kobiety: Talię, Aglaję i Eufrosyne z mitologii greckiej będące boginiami wdzięku i radości. Tuż za boginiami dumnie prezentuje się gmach budynku Poczty Głównej w Bydgoszczy.

HALA TARGOWA

Kolejnym zabytkowym miejscem na Starym Mieście w Bydgoszczy jest Hala Targowa oddana do użytku w roku 1906. Obecnie zamknięta. Natomiast warto ten obiekt obejrzeć z zewnątrz. Zwraca uwagę styl neogotycki połączony z modernistycznym. Umieszczono nad wejściem głównym herb Bydgoszczy. Dawniej handlowano tutaj produktami rybnymi i  mięsnymi.

BASZTA V

Przy ulicy Pod Blankami 4 zachował się jedyny fragment baszty w Bydgoszczy. Baszta V została zbudowana z cegieł gotyckich. W średniowieczu pełniła funkcję warowną. Była wiele razy remontowana, aż ostateczny kształt do dnia dzisiejszego nadano jej w latach 1948-1949.

ULICA ZAUŁEK

Klimatyczną uliczką Starego Miasta w Bydgoszczy jest Zaułek. W jednym ze sklepików kupiliśmy retro pocztówkę z wizerunkiem tej pięknej uliczki. Co ciekawe ulica ta przetrwała w niezmienionym kształcie od czasów średniowiecznych. Najciekawszym fragmentem ulicy Zaułek jest ten z „mostem westchnień”.

ULICA ZAUŁEK W BYDGOSZCZY

REJS TRAMWAJEM WODNYM

Niesamowitą atrakcją w Bydgoszczy jest rejs tramwajem wodnym po Brdzie. Niestety nam tej wycieczki nie udało się doświadczyć – zabrakło czasu. Dzięki temu można doświadczyć miasta z innej perspektywy – z poziomu wody. Z tego typu rejsów można skorzystać od maja do września. Wtedy to słynne tramwaje wodne o nazwie Słoneczniki wyruszają w dwie trasy: Staromiejską i Słoneczną. Na obu trasach mija się oczywiście znane obiekty w Bydgoszczy i inne ciekawe miejsca.

Chętnych na tą bydgoską atrakcję nie brakuję, a więc lepiej zarezerwować bilety wcześniej. Tramwaje wodne wypływają z Rybiego Rynku. Maksymalna ilość pasażerów to 28.

Ile kosztuje wycieczka tramwajem wodnym? W roku 2023 to wydatek 15 zł bilet normalny | 10 zł bilet ulgowy.

WYSPA MŁYŃSKA NA STARYM MIEŚCIE W BYDGOSZCZY

Będąc na Starym Mieście w Bydgoszczy nie sposób nie dotrzeć na piękna Wyspę Młyńską, która również oferuje moc atrakcji. Wyspa Młyńska znajduje się w sercu miasta i jest zielona oazą. Urzeka swym pięknem i ilością miejsc wartych zobaczenia.

Na Wyspie Młyńskie znajdują się muzea:

  • Biały Spichrz ze zbiorami archeologicznymi (najstarszy obiekt na Wyspie Młyńskiej)
  • Europejskie Centrum Pieniądza ( tutaj znajduje się Skarb Bydgoski – oryginalna kolekcja złotych monet, biżuterii, ozdób odkryta w tajemniczej kasetce w roku 2018)
  • Galeria Sztuki Nowoczesnej
  • Dom Leona Wyczółkowskiego

Przy Białym Spichrzu warto odnaleźć metalową konstrukcję z południkami i równoleżnikami upamiętniającą 18. Południk.

Na Wyspie Młyńskiej zachwyca nowoczesny budynek Przystani Bydgoskiej – to tutaj można wypożyczyć sprzęt wodny np. kajaki i powiosłować po Brdzie. Mieści się tutaj hotel, w którym nocowaliśmy.

Kolejnym nowoczesnym obiektem na Wyspie Młyńskiej jest Opera Nova zaprojektowana w 1961 roku. Operę budowano ponad 30 lat. Co roku odbywa się tutaj Bydgoski Festiwal Operowy. Tuż obok znajduje się Most Zakochanych oraz rzeźba Łuczniczki Nowej.

Spacerując po Wyspie Młyńskiej odnajdźcie koniecznie rzeźbę Flisaka (nawiązuje do wodnych tradycji miasta) i ławeczkę Ireny Jarockiej.

WYSPA MŁYŃSKA W BYDGOSZCZY ATRAKCJE

WYSPA MŁYŃSKA W BYDGOSZCZY

Co jeszcze warto zobaczyć na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy? Zdecydowanie industrialne Młyny Rothera. Kiedyś były to obiekty przemysłowe, obecnie w zmodernizowanych przestrzeniach odbywa się wiele przedsięwzięć kulturalnych. Można wejść bezpłatnie, aby obejrzeć wnętrza i wejść na punkt widokowy ukazujący panoramę Wyspy Młyńskiej.

MŁYNY ROTHERA BYDGOSZCZ

WENECJA BYDGOSKA

Wiedzieliście, że Bydgoszcz ma swoją Wenecję? Ano ma i to bardzo urokliwą. Nieopodal Wyspy Młyńskiej znajduje się szereg starych i wysłużonych kamienic i fabryk z XIX i początku XX wieku. To ich architektura tworzy niezwykły klimat oraz przepływająca tędy rzeka Młynówka będąca odnogą Brdy. Koniecznie wybierzecie się tymi terenami na spacer o zachodzie słońca i podziwiajcie widoki ze stalowej Kładki Wenecji Bydgoskiej lub Kładki Krzysztofa Klenczona. Tutaj znajduje się również słynna Warzelnia Piwa i herbaciarnia.

WENECJA BYDGOSKA

WENECJA BYDGOSKA

CIEKAWOSTKA
Na terenie Wenecji Bydgoskiej została ulokowana akcja filmu dla dzieci w reżyserii Andrzeja Maleszka pt.: „ Magiczne drzewo”.

ŚRÓDMIEŚCIE W BYDGOSZCZY

Po zwiedzeniu Starego Miasta w Bydgoszczy warto wybrać się do Śródmieścia, w którym prym wiedzie klimat secesyjny. Zachwycają tutaj zabytkowe, secesyjne kamienice. Najpiękniejsze znajdziecie na ulicy Gdańskiej – reprezentacyjnej ulicy Śródmieścia oraz na ulicy Cieszkowskiego – bardziej kameralnej części bydgoskiego Śródmieścia. Ciekawym miejscem w Śródmieściu jest też Dzielnica Muzyczna. O tym wszystkim opowiemy Wam w dalszej części artykułu o atrakcjach w Bydgoszczy.

ULICA GDAŃSKA Z SECESYJNYMI KAMIENICAMI

Idąc długą ulicą Gdańską warto zwrócić uwagę na następujące secesyjne kamienice: nr 5,15, 17, 48, 50. Budynki cieszą oko zdobieniami i eleganckim wyglądem. Najpiękniejsza kamienica znajduje się na pobliskim Placu Wolności 1 – od razu ja zauważycie. Zaprojektował ją najsłynniejszy bydgoski budowniczy – Józef Święcicki. Charakterystyczny dla tejże kamienicy jest baniasty hełm na jej szczycie.

Waszą uwagę przykuje na pewno Hotel Pod Orłem – zabytkowy obiekt z piękną historią. Bywał w nim sam Józef Piłsudski. Przy kolejnej wizycie w Bydgoszczy na pewno zarezerwujemy w Hotelu Pod Orłem nocleg, bo zachwyca wnętrzami i standardem. Hotel Pod Orłem został wybudowany w latach 1892-1894. Wchodząc do wnętrza zachwyciły nas sztukaterie, witraże i złocone balustrady.

Naprzeciwko Hotelu Pod Orłem znajduje się pomnik Wędrowca – zbieg ulic Gdańskiej, Dworcowej i Pomorskiej.

ŚRÓDMIEŚCIE BYDGOSZCZ

Na ulicy Gdańskiej znajduje się również muzeum Apteka Pod Łabędziem. Warto tutaj wstąpić, aby poznać historię bydgoskiego aptekarstwa, zapoznać się ze zbiorami np. naczyń recepturowych, moździerzy, mebli aptecznych itp. Dostępne są również druki i dokumenty o tematyce medycznej z dawnych czasów.

Wystawa w muzeum Apteka Pod Łabędziem podzielona jest na cztery części:

  • Dzieje bydgoskiego aptekarstwa
  • Izba ekspedycyjna
  • Izba recepturowa
  • Laboratorium galenowe

Wstęp do Apteki Pod Łabędziem jest płatny. Ceny w roku 2023 to: bilet normalny / 15 zł, bilet ulgowy / 10 zł. Muzeum nieczynne jest w poniedziałki. W pozostałe dni tygodnia czynne w godzinach:

wtorek, czwartek: 10.00-18.00
środa, piątek: 12.00-20.00
sobota, niedziela: 12.00-18.00

Wszystkie aktualności odnośnie biletów i godzin otwarcia należy sprawdzić na stronie internetowej obiektu.

APTEKA POD ŁABĘDZIEM

ŁAWECZKA MARIANA REJEWSKIEGO

Będąc w Śródmieści warto odwiedzić taką atrakcję jak pomnik – Ławeczka Mariana Rejewskiego. A kim był Marian Rejewski? To sławny matematyk i kryptolog, który złamał szyfr Enigmy podczas II wojny światowej.

FONTANNA POTOP Z ŁAWECZKĄ PROF. ZYGMUNTA MACKIEWICZA

Jak już zapewne zauważyliście Bydgoszcz rzeźbami, pomnikami i posągami stoi. Tak – jest tego sporo. Kolejnym tego typu miejscem jest monumentalna fontanna Potop, która znajduje się w parku im. Kazimierza Wielkiego. To co przykuwa uwagę przechodniów to przedstawiona scena z Biblii – z Potopu – w postaci rzeźby wielofigurowej. Tuż obok jest pomnik – ławeczka prof. Zygmunta Mackiewicza. Obok parku jest także kościół Św. Piotra i Pawła.

DZIELNICA MUZYCZNA

Piękną atrakcją w bydgoskim Śródmieściu jest Dzielnica Muzyczna. Ta zielona enklawa jest oazą spokoju. To tutaj ma swoje miejsce Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego. Można spacerować w Parku im. Jana Kochanowskiego, w którym stoi mnóstwo rzeźb słynnych wirtuozów i kompozytorów. Zobaczycie w tym miejscu najsłynniejszy bydgoski pomnik – „Łuczniczka”. Kiedyś wzbudzał wiele kontrowersji, dzisiaj bydgoszczanie nie wyobrażają sobie, aby „Łuczniczki” mogło zabraknąć.

Dzielnica Muzyczna jest idealnym miejscem na relaks.

DZIELNICA MUZYCZNA BYDGOSZCZ RETRO TRAMWAJ

ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ

W pobliżu znajduje się również Dębowa Aleja Ossolińskich oraz Sielanka – dzielnica/ogród.

POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA

W pobliżu Dzielnicy Muzycznej można obejrzeć nietypowy pomnik przedstawiający Mikołaja Kopernika. W takim wydaniu ów mistrza astronomii jeszcze nie widzieliśmy. Twórczynią tego dzieła jest Maria Chudoba-Wiśniewska. Wielu przechodniów z zaciekawieniem wpatruje się w pomnik, wielu nie do końca rozumie – o co autorce chodziło? Jesteśmy ciekawi, jakie Wam towarzyszyć będą odczucia wobec tego pomnika.

POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA W BYDGOSZCZY

OGRÓD BOTANICZNY

Kolejnym miejscem, w którym można odetchnąć od zgiełku dużego miasta jest Ogród Botaniczny w bydgoskim Śródmieściu. Znajdują się tutaj liczne gatunki roślin i drzew, malownicze stawy. Co istotne miejsce to posiada status arboretum od roku 1995 i jest pomnikiem przyrody.

BAZYLIKA MNIEJSZA

Bazylikę Mniejszą wzniesiono w latach 1925-1968. Jest to największa świątynia w Bydgoszczy i jedna z największych w Polsce. Bardzo chcieliśmy obejrzeć wnętrza tego obiektu, ale niestety był zamknięty. Samo obejście dookoła Bazyliki Mniejszej było dłuższym spacerem.

BAZYLIKA MNIEJSZA BYDGOSZCZ

MURAL PIOTRUŚ PAN

Bydgoszcz stoi również muralami. Sztuki ulicznej w mieście jest mnóstwo i warto odkrywać Bydgoszcz także od tej strony. My na szlak murali w Bydgoszczy czasu nie mieliśmy. Jednak dotarliśmy do najbardziej popularnego muralu w Bydgoszczy – „Piotruś Pan”. Znajdziecie go na ulicy 3 Maja 16. Jest rzeczywiście wielki i pięknie zdobi blog z czasów PRL. Mural „Piotruś Pan” namalowano w 2009 roku. W pobliżu znajdują się inne wielkoformatowe dzieła.

SECESYJNE KAMIENICE PRZY ULICY CIESZKOWSKIEGO

Klimatyczne, secesyjne kamienice znajdują się również przy ulicy Cieszkowskiego. Reprezentacyjne kamienice cieszą oko. Zwróćcie uwagę na kamienicę nr 22 – w jej narożniku znajduje się rzeźba halabardnika.

Ulica Cieszkowskiego w Bydgoszczy przypominała nam Notting Hill w Londynie.

WIEŻA CIŚNIEŃ Z PUNKTEM WIDOKOWYM

Zwiedzając atrakcje Bydgoszczy nie pomińcie wizyty w Wieży Ciśnień, która znajduje się na krawędzi Zbocza Bydgoskiego – w parku Henryka Dąbrowskiego. W Wieży Ciśnień jest żywe Muzeum Wodociągów oraz punkt widokowy na Bydgoszcz.

CIEKAWOSTKA / SZLAK TeH2O

Bydgoszcz można zwiedzać podążając szlakiem o nazwie TeH2O. Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła opowiada historię Bydgoszczy, która jest miastem nierozerwalnie związanym z wodą.

Trasa wycieczki obejmuje aż 22 interesujące miejsca, a są to:

Fabryka Lloyda
Młyny Rothera
Dawna mennica
Słoneczny Młyn
Mural Fotografistka
Ekoelektrociepłownia
Pałace Ostromecko
Exploseum
Spichrze nad Brdą
Wyspa Młyńska
Kanał Bydgoski z zabytkowymi śluzami
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Wieża Ciśnień
Muzeum Fotografii
Warzelnia Piwa Bydgoszcz
Apteka „Pod Łabędziem”
Muzeum Kanału Bydgoskiego
Hala Pomp Wodociągowych
Introligatornia
Dawna Gazownia
Miejska Fabryka Obrabiarek do Drewna
Barka Lemara

STARY KANAŁ BYDGOSKI

GDZIE ZJEŚĆ W BYDGOSZCZY?

W czasie naszej weekendowej wycieczki do Bydgoszczy odwiedziliśmy kilka miejsc, w których można smacznie zjeść. I te kulinarne miejsca Wam polecimy:

Gdzie warto zjeść w Bydgoszczy?

  • Restauracja Apteka: klimatyczne wnętrze nawiązujące do starej apteki, która kiedyś tutaj się mieściła. Smaczne dania. Idealne miejsce na kolację.
  • Restauracja Czosnek i Oliwa: piękny wystrój. Wyszukane dania podane w elegancki sposób.
  • Kawiarnia Weranda: kawiarnia należąca do pięciogwiazdkowego hotelu. Wnętrza w starym stylu, pyszne desery, klimatycznie i w parku.
  • Klubopiekarnia Woda w Młynach Rothera: ciekawe miejsce na śniadanie i popołudniowy deser, ale i też na wieczornego drinka – ogromny wybór.
  • Przystań na lody: tutaj zjecie podobno najlepsze lody w Bydgoszczy. Nam bardzo smakowały.

GDZIE ZJEŚĆ W BYDGOSZCZY

GDZIE NOCOWAĆ W BYDGOSZCZY?

Wybór noclegów w Bydgoszczy jest spory. Zauważyliśmy, iż nawet dostępne są domki na wodzie. My nocowaliśmy w słynnym hotelu Przystań Bydgoszcz (możecie dokonać rezerwacji obiektu przez ten link), który mieści się na Wyspie Młyńskiej. Bardzo polecamy ten obiekt – spokojnie, czysto, schludnie, smaczne śniadania i piękne widoki na Brdę.

A może zainteresuje Was nocowanie na wodzie? To w Bydgoszczy też jest możliwe: zarezerwujcie Apartamenty na Wodzie.

Będąc kolejny raz w Bydgoszczy skusimy się na nocleg w zabytkowym i opisanym powyżej Hotelu Pod Orłem (zarezerwujcie pobyt w tym hotelu przez ten link) – na pewno warto.

Gdzie jeszcze nocować w Bydgoszczy ?

Bydgoszcz to bardzo ciekawe miasto i w ogóle nie spodziewaliśmy, iż tak nam się spodoba. Chcemy wrócić! Chcielibyśmy odbyć rejs bydgoskimi kanałami, zwiedzić jeszcze kilka muzeów, zawitać do słynnego Myślęcina, na którego zabrakło nam czasu. No i ponownie planujemy odwiedzić Exploseum – tym razem obowiązkowo z przewodnikiem. Mamy wiele powodów, aby do Bydgoszczy wrócić i odkryć kolejne atrakcje miasta.

 

Więcej o Kujawach znajdziecie tutaj:
Kujawsko – pomorskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!

 

 

 

 

 

O Autorce
Pasjonatka podróży i fotografii z duszą. Ciekawość świata i możliwość pokazywania go poprzez klimatyczne kadry napędza ją do działania. Nie lubi stać w miejscu! Zdecydowana zwolenniczka wprowadzania ciągłych zmian w życiu. Kreuje swoją codzienność poza utartym schematem i wędruje własnymi ścieżkami. Żyje kreatywnie! W tej wędrówce towarzyszy jej mąż – Michał – największy życiowy przyjaciel i nieodzowny kompan w podróży. Entuzjastka Instagrama, kapeluszy, wschodów słońca, cappuccino i Ani z Zielonego Wzgórza. Nieustannie odkrywa jak fajne jest życie. Martyna Jabłońska-Makowska
Może zainteresować Ciebie również:
Kujawsko - Pomorskie
Biskupin i Muzeum Archeologiczne – osada, którą warto zwiedzić.
31 sierpnia, 2023
Kujawsko - Pomorskie
Grudziądz – atrakcje miasta, które warto zobaczyć. Przewodnik po Grudziądzu.
10 sierpnia, 2023
Kujawsko - Pomorskie
Toruń – co zobaczyć w mieście piernika i Kopernika? Ciekawe atrakcje miasta.
13 maja, 2016
Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata

Byłam w Bydgoszczy, ostatnio zimą, ale planuję wrócić w sezonie letnim/ ewentualnie jesienią. Fajnie, że też Ci się podobało.

Magda
Magda
1 rok temu

Bydgoszcz pozytywnie zaskakuje♥️

Olka
1 rok temu

Ewidentnie jest sporo powodów, by Bydgoszcz odwiedzić. 🙂

ws
ws
1 rok temu

Byłem/widziałem kilka miejsc opisanych przez Ciebie. Udało mi się też namówić rodzinę do odwiedzenia miasta, które mnie pozytywnie zaskoczyło. Do listy dodałbym jeszcze Leśny Ogród Botaniczny przy drodze wylotowej na Gdańsk.

Malwina
Malwina
1 rok temu

Nigdy nie byłam w Bydgoszczy, ale będę musiała na pewno to zmienić, ponieważ miejsce to wydaje się być bardzo ciekawe. Póki co wybieram się do hotelu z basenem w Małopolskim. To również będzie mój pierwszy wypad w te strony.

Gosia-Voyagerka
1 rok temu

Wyjazd do Bydgoszczy wspominam bardzo dobrze, jest tam co zwiedzać. 🙂

Tomek
Tomek
11 miesięcy temu

Polecamy TeH2O. Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła no i generalnie okolice starówki oraz nowy wyremontowany stary rynek w Fordonie.

Zamknij
7
0
Would love your thoughts, please comment.x