Chyba każdy kto odwiedza Dolny Śląsk zawita do jakiegoś zamku lub pałacu. Na Dolnym Śląsku takich obiektów jest mnóstwo. Wiele z nich niszczeje, ale bardzo dużo też zostało odnowionych. Pełnią dzisiaj funkcję hoteli i zabytków. Wiele z nich można zwiedzać. My w naszej podróży przez Dolny Śląsk ruszyliśmy szlakiem Doliny Pałaców i Ogrodów. Przeczytajcie jakie pałace i zamki odwiedziliśmy.

DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW / PAŁACE I ZAMKI DOLNEGO ŚLĄSKA

Dolina Pałaców i Ogrodów często jest porównywana do Doliny Loary z pałacami i zamkami we Francji. Położona u podnóży Karkonoszy tworzy ją aż 30 rezydencji – gotyckie zamki, bajkowe pałace, czasami ruiny i pozostałości. Prócz dostojnych budowli towarzyszą im piękne, ogromne parki, ogrody.

W skład Doliny Pałaców i Ogrodów wchodzą:
Pałac w Bukowcu, Park krajobrazowy i folwark w Bukowcu, Pałac w Brunowie, Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Pałac w Czernicy, Pałac w Dąbrowicy, Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich, Dwór w Janowicach Wielkich, Dwór Czarne w Jeleniej Górze, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Dębowy w Karpnikach, Zamek w Karpnikach, Pałac Smyrna w Kowarach, Pałac w Ciszycy – Kowary, Nowy Dwór w Radocinach – Kowary, Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy, Pałac w Miłkowie, Dwór w Mniszkowie, Pałac Królewski w Mysłakowicach, Pałac w Pakoszowie, Pałac w Sobieszowie, Zamek Chojnik w Sobieszowie, Wieża Książęca w Siedlęcinie, Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym, Pałac w Staniszowie Górnym, Pałac w Wojanowie, Pałac w Wojanowie-Bobrowie

Zamki i pałace, które mają pogrubioną czcionkę to te, które odwiedziliśmy w czasie naszego tygodniowego tripu po Dolnym Śląsku.

Dolny Śląsk drzewo

Przeczytajcie: Rudawy Janowickie na Dolnym Śląsku – Kolorowe Jeziorka i Sokolik.

PAŁAC WOJANÓW

Listę pałaców i zamków Dolnego Śląska zaczynamy od bajkowego Pałacu Wojanów, w którym postanowiliśmy nocować. W naszej podróży po Dolnym Śląsku nie mogło zabraknąć nocowania w takim miejscu – pałace i zamki to przecież wizytówka tego regionu.

Pałac Wojanów obecnie pełni funkcję hotelu wraz z obiektem spa. Zachwyca architekturą z zewnątrz oraz malowniczym parkiem wokół. Ponadto na jego terenie znajdują się Stajnia i Oficyna. My spaliśmy w Stajni, która zachwycała wnętrzami. Szczególnie hol z cegły urzekł nas najbardziej.

Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z roku 1281. Pałac w swojej historii wiele razy zmieniał właścicieli. W roku 1831 przeszedł na własność Karla Albrecha Ike. Karl dokonał jego gruntownej przebudowy – zmienił obiekt w romantyczną rezydencję dworką. Kolejny właściciel – król pruski Fryderyk Wilhelm III stworzył wokół Pałacu park krajobrazowy.

W czasie II wojny światowej w Pałacu Wojanów przebywali jeńcy. Pałac był grabiony i plądrowany, popadł w ruinę. W 1995 roku obiekt kupiła włoska firma, która poddała obiekt renowacji. Niestety w 2002 roku wybuchł pożar i ponownie budowla uległa zniszczeniu.

Od 2004 roku właścicielem obiektu jest Spółka z.o.o. Pałac Wojanów. Pałac Wojanów latach 2005-2007 gruntownie odrestaurowano i otworzono hotel.

Pałac Wojanów na Dolnym Śląsku

Pałac Wojanów na Dolnym Śląsku

Przeczytajcie: Zamek w Mosznej – miejsce z klimatem w województwie opolskim.

PAŁAC ORAZ ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W BUKOWCU

Kolejne miejsce warte odwiedzenia to Pałac i Zespół Pałacowo – Parkowy w Bukowcu.

Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XIII wieku. Z dworu warownego Karl Ike przebudował obiekt, który do dzisiaj możemy zwiedzać i podziwiać. Przebudowa była dokonana w stylu neogotyckim. Friedrich Wilhelm von Reden stworzył w Bukowcu kilkunastohektarowy park krajobrazowy, który do dzisiaj stanowi największą atrakcję tego miejsca ze względu na bajeczne widoki, stawy, parkowe budowle, folwark. Park był inspirowany sztuką ogrodową Anglii.

Żoną Wilhelma była o wiele młodsza Johanne Julianne Friederike von Reden, której kochający mąż podarował Pawilon na terenie parku. Julianne była zakochana nie tylko w swoim dobrym mężu, ale i też w tym miejscu, które bardzo rzadko opuszczała. Poświęciła swoje życie po śmierci męża na rzecz pracy dla innych ludzi – ubogich i sierot. Dzięki działaniom Julianne do Karpacza została sprowadzona z Norwegii Świątynia Wang.

Na chwilę obecną obiekt należy do prywatnej spółki i pełni funkcje hotelowo – rekreacyjną.

Warto zwiedzić Pałac w Bukowcu wewnątrz, zabudowania folwarczne, ale też przejść wielokilometrowy park krajobrazowy. Dzięki temu będziecie mogli podziwiać malowniczą przyrodę, widoki na Karkonosze i Śnieżkę.

Na Waszej trasie spaceru spotkacie:

 • Pawilon
 • Herbaciarnię
 • Grupy Skalne
 • Krąg Druidów
 • Opactwo
 • Ponurą kapliczkę
 • Dom Ogrodnika
 • Dom Rybaka
 • Wieżę Widokową i ruiny Zamku Kessela

Przy zabudowaniach folwarcznych (na ich terenie znajduje się kawiarenka i można tam kupić pamiątki) znajdziecie dużą mapę opisującą trasę spaceru. Wstęp jest bezpłatny, parking również. Opłata jest pobierana za wstęp do Pałacu.

PAŁAC ORAZ ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W BUKOWCU

PAŁAC ORAZ ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W BUKOWCU

PAŁAC ORAZ ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W BUKOWCU

ZAMEK KARPNIKI – DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW

Zamek Karpniki obecnie pełni funkcję luksusowego hotelu. Zwiedzanie wewnątrz nie jest możliwe. Natomiast warto tutaj zawitać i pospacerować malowniczym parkiem w sercu, którego mieści się staw z mnóstwem kaczek. Wewnątrz Zamku znajduje się kawiarnia i restauracja. To zamek z prawdziwego zdarzenia, gdyż posiada średniowieczną fosę, wieżę, a w środku labirynty korytarzy i komnat.

Zamek gruntowanie przebudowano w wieku XIX nadając mu neogotycki wygląd. Nocowała tutaj między innymi Królowa Maria Bawarska. Jej apartament można na nocleg również wynająć. Wnętrza apartamentów zamkowych zachwycają. Miejscowość o tej samej nazwie – Karpniki leży u podnóża Gór Sokolich.

Przeczytajcie: Zamek Książ i Zamek Czocha. Zwiedzanie Dolnego Śląska.

ZAMEK KARPNIKI - DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW

ZAMEK CHOJNIK

Ze szczytu Zamku Chojnik można podziwiać wspaniałe widoki. To kolejne miejsce, na które należy się wspiąć.

Nasza trasa:

 • Parking w miejscowości Sobieszów.
 • Następnie wędrówka szlakiem czerwonym prowadzącym do Zamku Chojnik.
 • Zejście: szlak żółty, zielony, czerwony do miejscowości Sobieszów.

Zamek powstał w roku 1292 – wznieśli go książęta świdnicko – jaworscy. Na początku Zamek był malutki, drewniany i pełnił funkcję myśliwską. Z czasem rozrósł się w kamienną twierdzę. Podobno nigdy go nie zdobyto. 31 sierpnia 1675 roku uderzenia pioruna wywołało pożar zamku, po którym do dziś zostały ruiny.

Ruiny zamku znajdują się na ternie Karkonoskiego Parku Narodowego, na teren którego wstęp jest płatny. Aby zwiedzić ruiny zamku również pobierana jest opłata.

ZAMEK CHOJNIK NA DOLNYM ŚLĄSKU

DOLNY ŚLĄSK

RUINY ZAMKU BOLCZÓW – DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW

Zamek Bolczów powstał pod koniec XIV wieku jako zamek warowny. I taką funkcję spełniał. Jego znaczenie szczególnie wzrosło w czasach wojen husyckich. Co ważne – budowla to została zbudowana z naturalnych skał granitowych. W roku 1433 został zdobyty, a następnie zburzony. Odbudowano go pod koniec wieku XV poszerzając o wielki dziedziniec. W latach 1537-1543 zamek został przebudowany w stylu renesansowym, posiadał fosę i liczne fortyfikacje. Pożar prawdopodobnie wzniecony przez Szwedów w roku 1645 sprawił, iż po obiekcie zostały tylko ruiny.

Na terenie zamku znajduje się wiele pomników przyrody – starych i dostojnych drzew. Aby dostać się w to miejsce należy pokonać nietrudny szlak wiodący przez las ruszając z Janowic Wielkich. Miejsce to jest dostępne 24 godziny na dobę, wstęp bezpłatny.

Przeczytajcie: Złoty Jar na Dolnym Śląsku – miejsce z duszą i klimatem.

RUINY ZAMKU BOLCZÓW DOLNY ŚLĄSK

RUINY ZAMKU BOLCZÓW DOLNY ŚLĄSK

RUINY ZAMKU BOLCZÓW DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku zamków i pałaców jest mnóstwo. Dolina Pałaców i Ogrodów to miejsce, którego nie można pominąć wybierając się w ten region naszego kraju. Prawdopodobnie na Dolnym Śląsku będziemy ponownie – a więc kto wie – może znowu odkryjemy kolejne pałacowe i zamkowe obiekty, ich tajemnice i piękne wnętrza.

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!