Góry Izerskie leżą zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Należą do Sudetów Zachodnich. Nie są to góry wysokie, stąd idealnie nadają się do wędrówek z małymi dziećmi. Ponadto idealnie się tutaj uprawia turystykę pieszą, rowerową, konną czy też narciarstwo biegowe (na Polanie Jakuszyckiej co roku odbywa się popularny Bieg Piastów). 

O GÓRACH IZERSKICH SŁÓW KILKA

Najbardziej popularne miejscowości, które są otoczone Izerami to: Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój.

Co jeszcze warto wiedzieć o Górach Izerskich? A no to, iż nazywane są polskim biegunem zimna (Hala Izerska). I rzeczywiście pogoda potrafi tutaj płatać figle: śnieg sypie nawet w czerwcu, a mrozi w lipcu. Nas na szczęście takie anomalie pogodowe ominęły, a byliśmy w Górach Izerskich w czerwcu.

Najwyższy szczyt Gór Izerskich to Wysoka Kopa – 1126 m n.p.m.

W Świeradowie Zdroju ma swój początek Główny Szlak Sudecki im. dr. Mieczysława Orłowicza.

Góry Izerskie są malownicze, wręcz idylliczne i bajkowe, a najpiękniej tutaj podobno jesienią, kiedy borowina przybiera czerwony kolor.

SZLAKI W GÓRACH IZERSKICH

Największą atrakcją Gór Izerskich są oczywiście szlaki. Po polskiej stronie jest ok. 400km2 szlaków do przejścia. W tym artykule zaprezentujemy Wam najsłynniejsze szlaki Gór Izerskich, które znajdują się po polskiej stronie. Mamy nadzieję, iż czeska strona tych malowniczych gór jeszcze przed nami.

Góry Izerskie szlaki, atrakcje

SZLAK DO CHATKI GÓRZYSTÓW / GÓRY IZERSKIE 

Eksplorując Góry Izerskie po polskiej stornie nie można pominąć szlaku do słynnej Chatki Górzystów. To tam można skonsumować naleśniki z jagodami zrobione z biszkoptowego ciasta.

Jaki szlak rekomendujemy, aby do Chatki Górzystów dotrzeć? Ano taki:

Start szlak żółty: Świeradów-Zdrój – Schronisko na Stogu Izerskim (wjazd kolejką gondolową) – Stóg Izerski – Droga Borowinowa – Rezerwat Torfowiska Dolina Izery – Hala Izerska – Chatka Górzystów – Polana Izerska – Stara Droga Izerska – Świeradów-Zdrój.

Warto zrobić pętlę!

Góry Izerskie szlaki, atrakcje

Zdecydowaliśmy się skorzystać z kolejki gondolowej i wjechać na Stóg Izerski ze względu na to, iż jest to dość mocno wymagający odcinek szlaku. Dzięki kolejce zaoszczędziliśmy około 2 godzin. Ze Stogu Izerskiego roztaczają się piękne panoramy.

Góry Izerskie szlaki, atrakcje

Czas przejścia ze Stogu Izerskiego do Chatki Górzystów to około 5 godzin.

DLA CHĘTNYCH / ATRAKCJA W GÓRACH IZERSKICH

Dla chętnych polecamy odbicie (szlak zielony) na Smrek (ma dwa wierzchołki: 1123/strona polsko-czeska i 1124 m/strona czeska n.p.m.), na szczycie którego jest wieża widokowa. Dzięki temu zrealizujecie dodatkowy szlak w Górach Izerskich. Smrek należy do Czech i jest najwyższym szczytem Izerów po stronie naszych sąsiadów.

Będąc na Smreku zobaczycie również pomnik Theodora Körnera – niemieckiego poety, który był na szczycie w 1809 roku.

Po zdobyciu Smreka należy powrócić na szlak prowadzący do Chatki Górzystów. Droga wiedzie płasko, większości przez las. Tak naprawdę cały czas się spaceruje, a nie wspina. Tak! Góry Izerskie są bardzo łagodne.

Kiedy ukaże Wam się rozległa Hala Izerska jedyne co można powiedzieć to „wow”. W oddali widać Chatkę Górzystów – kultowe schronisko serwujące pyszne naleśniki.

Góry Izerskie szlaki, atrakcje Chatka Górzystów

Chatka Górzystów Góry Izerskie

Ciekawostka
Na tym terenie mieściła się kiedyś niemiecka wieś Gross-Iser (Izera) z 50 domostwami. Miejscowość założył czeski uciekinier. Zbudował na tym terenie pierwszy dom. Z czasem powstały inne domy oraz młyn, gospoda, schroniska, szkoła, leśniczówka, remiza strażacka Idylliczne życie mieszkańców wsi Izera przerwała II wojna światowa. Mieszkańców wysiedlono do Świeradowa. Ostatni człowiek opuścił miejscowość w roku 1945. Po malowniczej wsi pozostał tylko jeden budynek – a była to szkoła. I to właśnie w tym budynku funkcjonuje Schronisko Chatka Górzystów. We wnętrzach obiektu można obejrzeć stare fotografie z czasów, kiedy działała tutaj szkoła, warto poczytać też o historii miejsca.

Po zjedzeniu kultowych naleśników (inne kultowe naleśniki są w Bieszczadach) ruszyliśmy dalej, a mianowicie na mostek nad Jagnięcym Potokiem. To w tym miejscu w całej okazałości ukaże Wam się wielka atrakcja Gór Izerskich – Rezerwat Torfowisko Doliny Izery.

Jagnięcy Potok, Góry Izerskie

Stąd można ruszyć dalej – do Schroniska Orle, ale my to ciekawe miejsce zostawiliśmy sobie na kolejny dzień.

Do Świeradowa Zdroju powróciliśmy szlakiem niebieskim prowadzącym przez Polanę Izerską.

SZLAK W GÓRACH IZERSKICH NA WYSOKĄ KOPĘ

Wysoka Kopa to najwyższy szczyt w Górach Izerskich i zarazem miejsce, do którego warto dotrzeć. Wysoka Kopa ma 1126 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski. Tutaj ponownie proponujemy Wam zrobienie pętli. Taka opcja jest zawsze ciekawsza. Start na Rozdrożu Izerskim (757 m n.p.m.). Znajdziecie tutaj spory, bezpłatny parking.

Ruszyliśmy szlakiem żółtym, którym podejście jest bardzo łagodne, choć monotonne. Dopiero kiedy doszliśmy do Rozdroża pod Kopą (szlak czerwony) zaczęło być bardziej krajobrazowo. Zachwyciły nas widoki na Halę Izerską przy Sinych Skałkach.

Po chwili znaleźliśmy się pod Wysoką Kopą. Na sam szczyt wchodzić nie wolno ze względu na ochronę ptaków które tam gniazdują. Są to siedliska cietrzewia. Natomiast punkt, który udostępniony jest dla turystów to miejsce, w którym można przybić pieczątkę potwierdzającą zdobycie Wysokiej Kopy.

Wysoka Kopa, Góry Izerskie

Wysoka Kopa, Góry Izerskie

Idąc dalej dochodzi się do dawnej kopalni kwarcu Stanisław, po której pozostał zjawiskowy kamieniołom. Są również stare budynki kopalniane. Na całym terenie jest mnóstwo bryłek kwarcu. Miejsce jest strzeżone, natomiast miły pan ochroniarz ze swoim pieskiem chętnie nas oprowadził po tym nietypowym miejscu.

Kopalnia Kwarcu Stanisław

Ciekawostka
Kopalnia kwarcu Stanisław była niegdyś najwyżej położoną kopalnią w Europie Środkowej. Wydobywano tutaj głównie kwarc mleczny. Wydobyty kwarc służył w przemyśle hutniczym. Niestety ze względu na specyficzny klimat Gór Izerskich i sezonowość wydobycia istnienie kopalni przestało się opłacać.

Kolejnym fragmentem szlaku jest Zwalisko i słynne skałki o nazwie Zawalidroga. Widać stąd Wysoki Kamień, na który również warto się wybrać będąc w Izerach.

Następnie odbiliśmy na szlak zielony i stromym zejściem w dół dotarliśmy do parkingu. W taki oto sposób zrobiliśmy pętlę.

Start szlak żółty: Rozdroże Izerskie – Rozdroże pod Kopą – Sine Skałki – Wysoka Kopa – Kopalnia kwarcu Stanisław – Zwalisko – Rozdroże Izerskie. Czas zrobienia pętli o około 7 godzin z przerwami.

SZLAK DO STACJI TURYSTYCZNEJ ORLE / GÓRY IZERSKIE 

Ta atrakcja w Górach Izerskich jest idealna dla rodzin z dziećmi. Ruszyliśmy na ten krótki i nie wyczerpujący szlak z Jakuszyc (szlak żółty prowadzący na Rozdroże pod Działem Izerskim, następnie szlak zielony, czas dotarcia około 1,5 godziny). Do celu wędrówki, czyli Stacji Turystycznej Orle po prostu przyjemnie się spaceruje asfaltową alejką w otoczeniu przyrody.

Samochód zaparkowaliśmy w podziemnym tunelu sportowego centrum.

A co nas skusiło, aby wybrać się do Stacji Turystycznej Orle? Ano zupa pokrzywowa, którą tam serwują i ciekawa, kamienna architektura schroniska. Niestety zdjęcia architektury nie mogliśmy zrobić ze względu na wielki biały namiot wystawiony przed budynkiem, który niestety nijak pasował do otoczenia.

Samo miejsce jest bardzo idylliczne. Ogromna polana zachęca do wypoczynku. Z oddali widać niewielki szczyt – Granicznik (870 m). W tle szumi potok Kamionek.

Słynne kamienne schronisko, czyli Leśniczówka to pozostałość po nieistniejące już osadzie, przy której działała huta szkła. Odszukajcie również pomnik bryły kwarcu i astrościeżkę, która powstała w ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. No i koniecznie w schronisku skosztujcie zupy pokrzywowej.

Stąd można ruszyć dalej, a mianowicie na Most na Izerze (tuż przy granicy z Czechami) i dalej do uroczej czeskiej wsi Jizerka.

Stacja Turystyczna Orle

Stacja Turystyczna Orle

WĘDRÓWKA DO CZESKIEJ JIZERKI

Do urokliwej wsi w Czechach położonej blisko granicy można dojechać samochodem. Jednak ciekawsza opcją jest dojście do Jizerki od Stacji Turystycznej Orle, którą powyżej Wam opisujemy.

Jizerka to najwyżej położona miejscowość w Czechach, którą charakteryzuje otoczenie górami i zabudowa drewniana. Wszystko to tworzy niesamowity klimat i ma się wrażenie, ze w Jizerce czas się zatrzymał.

Nad Jizerką dumnie wznosi się szczyt Bukovec ( 1005 metrów n.p.m.). Jest tutaj również Muzeum Gór Izerskich.

Jizerka zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Planujemy kiedyś do Jizerki powrócić i zostać na nocleg. Działa tutaj kilka pensjonatów.

Przeczytajcie inny artykuł z Czech: Praga – atrakcje miasta z duszą i klimatem. Poznajcie stolicę Czech!

Jizerka, Czechy

Jizerska Czechy

WYSOKI KAMIEŃ I ZAKRĘT ŚMIERCI

Kolejnym łatwym szlakiem, na który warto się wybrać będąc w Górach Izerskich jest Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.). Na szczyt prowadza dwa szlaki: żółty i czerwony. Polecamy Wam wędrówkę szlakiem żółtym, gdyż dzięki temu poznacie kolejną atrakcję jaką jest Zakręt Śmierci ze zjawiskowym punktem widokowym na Karkonosze.

Zakręt Śmierci to fragment drogi charakteryzujący się ostrym zakrętem (należy do Drogi Sudeckiej). Ta niefortunna nazwa nie wzięła się bez powodu. Na owym zakręcie miało miejsce sporo wypadków samochodowych.

Aby dostać się na wspomniany punkt widokowy przy Zakręcie Śmierci należy podejść nieoznakowaną leśną ścieżką około 200 metrów.

Po „zaliczeniu” punktu widokowego idzie się już przyjemną trasą do schroniska Wysoki Kamień. Trasa wiedzie przez las i co chwilę mija się różne skałki i ostańce. Dotarcie do Czerwonych Skałek i Czarnej Góry będzie dla Was sygnałem, iż połowa trasy za Wami.

Kiedy dotrzecie do celu Waszym oczom ukaże się nie tylko schronisko, ale i też niedokończona wieża.

Z miejscem tym jest związana niesamowita historia. W 1837 roku ród szlachecki Schaffgotschów buduje na szczycie schronisko Hochsteinbaude (jedno z pierwszych w Sudetach). W roku 1875 roku przy obiekcie powstaje wieża. Po kilku latach cały kompleks doznaje zmieszczenia przez pożar, ale nakładem wielu sił i zaangażowanie zostaje odbudowany. W czasie wojny doznaje wielu zniszczeń i popada w ruinę. W roku 1963 zostaje rozebrany.

Wszystko zmienia się w 1996 roku, kiedy to emerytowany nauczyciel pan Paweł Gołba za wszystkie oszczędności kupuje teren i odbudowuje schronisko i wieżę. Ten proces trwa do dziś. W schronisku nocować nie można, ale czeka na Was ciasto domowej roboty, kawa, herbata. Wszystko przygotowane przez żonę pana Pawła. Na ten moment nie ma też w obiekcie toalet. Wieża ciągle jest budowana. Pan Paweł marzy, aby na jej szczycie znalazła się przeszklona kopula oraz lunety. Trzymamy kciuki, aby te marzenia udało się zrealizować.

Przeczytajcie: Międzygórze – atrakcje. Co warto zwiedzić w Międzygórzu nazywanym Małą Szwajcarią?

ZŁOTY WIDOK I CHYBOTEK W GÓRACH IZERSKICH / ATRAKCJE 

Kolejną i zarazem ostatnią atrakcją Gór Izerskich, którą chcemy Wam przedstawić jest Zloty Widok wraz ze słynnym Chybotkiem.

Proponujemy Wam następującą trasę: Wlastimilówka – Złoty Widok – Grób Karkonosza – Chybotek – powrót (trasa ta sama).

Ta około 30 minutowa wędrówka dostarczy Wam przyjemnych wrażeń, przede wszystkim dlatego, że punkt widokowy Złoty Widok przeszedł renowację. A panorama na Karkonosze ze Złotego Widoku jest przepiękna. Widać Szrenicę, Wielki Szyszak, a czasem i Śnieżkę. Są tutaj wygodne, drewniane leżaki: idealne miejsce na relaks z książką w otoczeniu gór.

Następnie udajcie się w stronę Chybotka – symbolicznego głazu z granitu, który daje się rozkołysać, chociaż my nie próbowaliśmy. Po drodze miniecie grób Karkonosza (Liczyrzepy, Ducha Gór).

Jeśli będziecie poruszać się samochodem to parkingi znajdziecie w okolicach obok domu Wlastimila Hofmana, czyli Wlastimilówki (polecamy zwiedzić). Chętni mogą rozwinąć wędrówkę o Wodospad Szklarki.

Przeczytajcie: Karpacz – atrakcje, które warto zwiedzić i zobaczyć w Karpaczu i okolicach. Przewodnik.

Złoty Widok, Góry Izerskie

Złoty Widok, Góry Izerskie

Złoty Widok, Góry Izerskie, Chybotek

GDZIE SPAĆ W GÓRACH IZERSKICH?

Wybierając się w Góry Izerskie warto nocować w Szklarskiej Porębie lub w Świeradowie Zdroju. My zdecydowaliśmy się na tą drugą miejscowość, która jest również słynnym w Polsce uzdrowiskiem.

Nocowaliśmy w bajkowej Willi Świeradówka – miejscu z duszą i klimatem położony z dala od turystycznego zgiełku. Właściciele tego miejsca dbają o każdy detal. Wnętrza są urządzone ze smakiem i z zachowaniem ducha zabytkowej willi. Widoki z pokoju na okoliczne góry zachwycały.

Jeśli pragniecie stylowego wypoczynku z duszą zarezerwujcie nocleg w Willi Świeradówka. (kliknijcie w ten link)

Gdzie nocować w Świeradowie Zdroju ?

gdzie nocować w Górach Izerskich

Góry Izerskie oczarowały nas swoją dzikością. Atrakcji tutaj mnóstwo. Mamy nadzieję, iż zachęciliśmy Was do wizyty w tej części Dolnego Śląska.

 

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!