Karpacz to najbardziej znana i popularna miejscowość w Karkonoszach, gdyż jest tutaj sporo do zobaczenia. Zarówno latem, jak i zimą przybywają do miasteczka tłumy. Dlaczego? Ano dlatego, iż w Karpaczu jest mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Stąd rozpoczyna swój bieg wiele popularnych szlaków górskich, w tym na Śnieżkę.

Przygotowałam dla Was artykuł na temat miejsc, które warto zwiedzić w Karpaczu i okolicach. Lista miejsc wartych zobaczenia jest bardzo pokaźna.

DEPTAK W KARPACZU

Zwiedzanie Karpacza warto rozpocząć od słynnego deptaka, który znajduje się na ulicy Konstytucji 3 Maja. Nam to miejsce przypomina zakopiańskie Krupówki.

Spacerując warto zwrócić uwagę na:

  • kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z charakterystyczną kopułą,
  • lipę nazywaną Lipą Sądową będącą pomnikiem przyrody,
  • skwer z fontanną,
  • dawną karczmę sądową obecnie pełniącą funkcję restauracji i domu wczasowego,
  • Skwer Śladów Zdobywców z nazwiskami najwybitniejszych polskich himalaistów.

Deptak w Karpaczu atrakcje Karpacza

MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI W KARPACZU

Tuż obok słynnego deptaka znajduje się Muzeum Sportu i Turystyki. W zabytkowym domu przysłupowym zapoznacie się z historią karkonoskiej turystyki, rozwoju sportów zimowych. Prezentowana jest również flora i fauna Karkonoszy.

MUZEUM ZABAWEK

Muzeum Zabawek w Karpaczu to idealna atrakcja dla dzieci – szczególnie w deszczowe dni. Co ciekawe Muzeum Zabawek mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Dzieci i dorośli mogą tutaj zobaczyć ponad 2000 eksponatów. Wiele z nich pochodzi z kolekcji Henryka Tomaszewskiego — twórcy Pantomimy Wrocławskiej. Zabawki z całego świata cieszą oko, a wystawy czasowe stanowią wspaniałe dopełnienie wycieczki po Muzeum Zabawek w Karpaczu.

Muzeum Zabawek w Karpaczu

KARKONOSKIE TAJEMNICE W KARPACZU ATRAKCJĄ DLA DZIECI I DOROSŁYCH

Takiej atrakcji w Karpaczu nie można sobie odmówić. Na pewno Waszą uwagę przykuje postać olbrzyma, który znajduje się przed obiektem. To Duch Gór, a będąc w Karkonoszach często o nim będziecie słyszeć. Zwiedzając to miejsce zapoznaliśmy się w sposób interaktywny z karkonoskimi tajemnicami, legendami. Światła, dźwięki, postacie, gry – tego wszystkiego możecie spodziewać się w Karkonoskich Tajemnicach.

KARKONOSKIE TAJEMNICE W KARPACZU

MULTIMEDIALNE MUZEUM KARKONOSZY

Jak zapewne zauważyliście sporo muzeów jest w Karpaczu. A więc nawet w pochmurną i deszczową pogodę nie będziecie się nudzić. W Multimedialnym Muzeum Karkonoszy poznacie dzieje okolicznych gór. Miejsce to powstało dzięki dzieciom i z myślą o najmłodszych. Ta niesamowita atrakcja dla dzieci i dorosłych w Karpaczu została uznana za najlepszy produkt turystyczny powiatu karkonoskiego.

Przeczytajcie: Ślęża – góra mocy na Dolnym Śląsku.

KOŚCIÓŁ WANG

Symbol Karpacza nazywany także Świątynią Wang. Kościół Wang powstał w Norwegii w miejscowości Vang na przełomie XII i XIII wieku. Kiedy stał się zbyt mały dla lokalnej społeczności postanowiono go sprzedać i przenieść w inne miejsce. Początkowo miał stanąć w Berlinie, ale dzięki hrabinie Fryderyce von Reden z Bukowca dotarł do Karpacza – na Dolny Śląsk. Tutaj też dokonano jego rekonstrukcji. Kościół Wang został zbudowany z sosny norweskiej bez użycia gwoździ. Obiekt można zwiedzać wewnątrz. Tuż obok jest mały cmentarz, na którym spoczywa Tadeusz Różewicz.

KOŚCIÓŁ WANG ATRAKCJA KARPACZA

DOM MORGENSTERNA

Dom przy ulicy Skłodowskiej 1 zbudował Carl Ernst Morgenstern – malarz, pejzażysta, grafik pochodzenia niemieckiego. Nauczał w Szkole Sztuki we Wrocławiu, z której ze swoimi studentami wyruszał w Karkonosze, aby szukać inspiracji do tworzenia prac malarskich. Z czasem na stałe zamieszkał w Karpaczu, gdzie zmarł 9 września 1928 roku. Obiekt można obejrzeć tylko z zewnątrz, jest własnością prywatną.

DOM MORGENSTERNA W KARPACZU

ZAPORA NA ŁOMNICY W KARPACZU

Zapora na rzece Łomnica, którą warto zobaczyć powstała w latach 1910-1915. Powodem budowy była katastrofalna w skutkach powódź w Karpaczu z 1897 roku. Zadaniem zapory na Łomnicy jest zapobieganie takim zdarzeniom. Korona zapory o długości 105 m jest udostępniona dla pieszych. Tędy prowadzi również Główny Szlak Sudecki.

ZAPORA NA ŁOMNICY W KARPACZU

MŁYNEK MIŁOŚCI

Młynek Miłości znajduje się w Karpaczu Górnym przy ulicy Karkonoskiej 53. To szczęśliwe miejsce dla zakochanych ma związek z miłosną legendą córki młynarza do Ducha Gór. Na pamiątkę tego wielkiego uczucia lokalna ludność zbudowała Młynek Miłości.

CO ZWIEDZIĆ W KARPACZU MŁYNEK MIŁOŚCI

KOLEJ LINOWA NA KOPĘ

Idealna opcja dla osób chcących zdobyć Królową Sudetów, czyli Śnieżkę. Łatwo, przyjemnie i bez wysiłku. Szczególnie polecamy rodzicom z dziećmi, którzy przybywają do Karpacza.

Kopa to szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. na którym znajduje się początek wielu tras narciarskich. Dzięki kolejce linowej „Zbyszek” na Kopie znajdziecie się już po 7 minutach i stąd do słynnej Ścieżki dzieli Was tylko ok. 1 godzina. Długość przejścia z Kopy na Śnieżkę wynosi 2,5 kilometra (szlak czarny).

Idealne rozwiązanie: w ciągu jednego dnia zdobywamy dwa szczyty.

ŚNIEŻKA

Śnieżka nazywana jest Królową Sudetów. Jej wysokość to 1602 m n.p.m. co sprawia, że jest najwyższym szczytem Karkonoszy i Sudetów. Szczyt ten można zdobyć zarówno od strony polskiej, jak i czeskiej. Prowadzi do niego wiele szlaków. Łatwą opcję zdobycia Śnieżki podałam Wam powyżej. Istnieją oczywiście wersje trudniejsze np. wędrówka szlakiem niebieskim od Kościoła Wang przez schronisko górskie Samotnia. Szlak ten jest bardzo krajobrazowy i malowniczy.

Na szczycie Śnieżki po stronie polskiej znajdują się:

  • kaplica św. Wawrzyńca
  • stare obserwatorium meteorologiczne
  • Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
  • nieistniejący budynek polskiego schroniska

U podnóża Śnieżki można także przenocować i zjeść coś pysznego – a wszystko to w Domu Śląskim.

ŚNIEŻKA I SCHRONISKO SAMOTNIA KARKONOSZE SZLAKI

Przeczytajcie: Szlaki w Górach Stołowych – Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.

SCHRONISKO SAMOTNIA I KOCIOŁ MAŁEGO STAWU

Wiele osób przybywających do Karpacza wybiera się na spacer szlakiem niebieskim do słynnego schroniska górskiego Samotnia położonego nad Kotłem Małego Stawu (jezioro polodowcowe). Czas przejścia od kościoła Wang wynosi 1,5 godziny.

W klimatycznym schronisku Samotnia można nocować, posilić się i miło spędzić czas w otoczeniu górskiej przyrody. To jedno z najstarszych górskich schronisk w Polsce. Byliśmy w tym miejscu już dwa razy: w czasie przepięknej, letniej pogody i zimą, kiedy otoczenie otuliła mgła.

Nieopodal znajduje się jeszcze inne schronisko – Strzecha Akademicka, do którego warto wstąpić – tam będzie na pewno spokojniej i kameralnie aniżeli w słynnej Samotni.

SCHRONISKO SAMOTNIA KARKONOSZE SZLAKI

SCHRONISKO SAMOTNIA KARKONOSZE SZLAKI

SZLAK DO FORMACJI SKALNYCH – KOTKI, PIELGRZYMY, SŁONECZNIK

Jeśli wystarczy Wam czasu polecamy w drodze powrotnej z Samotni zboczyć na szlak żółty prowadzący do pięknych formacji skalnych. Pierwszą z nich będą Kotki, następnie Pielgrzymy, a na samym końcu majestatyczny Słonecznik o wysokości 12,5 m. Warto przeznaczyć także osobny dzień na zobaczenie tych trzech atrakcji wędrując tylko szlakiem żółtym.

KARKONOSZE FORMACJA SKALNA KOTKI SZLAK ATRAKCJE

FORMACJA SKALNA PILEGRZYMY W KARKONOSZACH

KRUCZE SKAŁY W KARPACZU

Jeśli zapragniecie widoków na Śnieżkę, Kopę, skocznię Orlinek wybierzcie się na szczyt Kruczych Skał, które znajdują się w Karpaczu. Krucze Skały mają aż 25 metrów wysokości i są atrakcją nie tylko dla spacerujących, ale i też dla wspinaczy skałkowych. Zachód słońca z punktu widokowego Kruczych Skał musi być zjawiskowy.

KRUCZE SKAŁY W KARPACZU ATRAKCJA

SKOCZNIA NARCIARSKA ORLINEK

Spacerując po Karpaczu Waszą uwagę zwróci na pewno wielka skocznia narciarska o nazwie Orlinek. Po zawaleniu skoczni wskutek silnej wichury w roku 1962 zbudowano nową. Skocznię narciarską otwarto w 1979 roku i do 2010 pełniła funkcję miejsca, w którym odbywały się zawody sportowe. Obecnie jest punktem widokowym.

DZIKI WODOSPAD

Dziki Wodospad to tak naprawdę zapora przeciwrumoszowa na Łomnicy powstała w celu ochrony przed skutkami powodzi. Zbudowano ją w latach 1910-1915. Miano Dzikiego Wodospadu zyskała później. Obecnie jest celem spacerów turystów przybywających do Karpacza.

KARPACZ DZIKI WODOSPAD

WODOSPAD PODGÓRNEJ

Wodospad Podgórnej znajduje się w okolicach Karpacza – w miejscowości Przesieka. Pod względem wielkości to trzeci wodospad w Karkonoszach. Posiada naturalny basen,
w którym można skorzystać z kąpieli.

PUNKT GRAWITACJI W KARPACZU

Na ulicy Strażackiej można podobno doświadczyć dziwnych fizycznych zjawisk niekoniecznie podlegającym założeniom grawitacji. Anomalii grawitacyjnych w tym miejscu doświadcza się w różnego rodzaju sytuacjach, np. puszczając butelkę pod górkę zobaczysz, iż sama się na nią wtacza… Warto wykonać takie doświadczenie i sprawdzić, czy rzeczywiście anomalie grawitacyjne w Karpaczu istnieją? Hit czy kit?

ZAMEK KSIĘCIA HENRYKA W OKOLICACH KARPACZA

Na szczycie Wzgórza Grodna w okolicach Karpacza wznoszą się ruiny zamku myśliwskiego Księcia Henryka.

Wędrówka do obiektu jest bardzo przyjemna, gdyż prowadzi przez las.

A dotrzeć do miejsca docelowego można na trzy sposoby:

  • szlakiem żółtym ze Staniszowa lub od strony Sosnówki – około 20-30 minut
  • szlakiem niebieskim z Marczyc – około 15 minut

Ze szczytu, na którym górują ruiny zamku roztaczają się widoki na Karkonosze – od Śnieżki po Śnieżne Kotły.

W pobliżu znajduje się punkt widokowy, na który się wybierzcie, aby podziwiać widoki na góry i zamek z oddali.

Wstęp do ruin zamku jest płatny.

ZAMEK KSIĘCIA HENRYKA W OKOLICACH KARPACZA

DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW

Wiadomo, że Dolny Śląsk stoi pałacami i zamkami. Te przepiękne budowle warto zobaczyć nie tylko z zewnątrz. Wnętrza zamków i pałaców są również imponujące. W czasie naszych wielokrotnych pobytów w tym regionie Polski zwiedziliśmy sporo tego typu obiektów. W szczególności zachwyciła nas Dolina Pałaców i Ogrodów.

Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.

SZKLARSKA PORĘBA

W pobliżu Karpacza znajduje się drugie popularne miasteczko wśród turystów. To Szklarska Poręba, która jest także świetnym punktem wypadowym, aby eksplorować karkonoskie szlaki. Podobno obie miejscowości cały czas ze sobą konkurują o tytuł tej najpopularniejszej w Karkonoszach. Wędrując popularnym szlakiem Walońskim doświadczycie wiele atrakcji Szklarskiej Poręby. Zwieńczeniem doznań będzie szlak na Szrenicę lub Śnieżne Kotły.

O tym wszystkim opowiem, Wam w kolejny artykule – właśnie o atrakcjach Szklarskiej Poręby.

GDZIE NOCOWAĆ W KARPACZU?

Będąc w Karpaczu wybraliśmy nocleg w klimatycznym apartamencie należącym do obiektu o nazwie Wilcza For Rest. W dwóch budynkach zbudowanych na styl wiejskiej stodoły znajduje się 15 apartamentów w pełni wyposażonych. Plusem jest lokalizacja, gdyż obiekt znajduje się w spokojnej i kameralnej dzielnicy Karpacza – Wilcza Poręba.

Wszystkie apartamenty są oszklone i można podziwiać widoki na las, Śnieżkę, Karpacz.

Wnętrza apartamentów są minimalistyczne i nawiązują do natury. Wspaniale się tutaj wracało po trudach wędrówki na karkonoskim szlaku.

GDZIE NOCOWAĆ W KARPACZU

KARPACZ NOCLEGI

WNĘTRZA APRATMENTU W KARPACZU GDZIE NOCOWAĆ

GDZIE ZJEŚĆ W KARPACZU?

Polecamy następujące miejsca:

  • Restauracja Dwór Liczyrzepy serwująca kuchnię regionalną
  • Restauracja Sutra
  • Restauracja włoska Mamma Mia
  • Restauracja Aquakultura w Stawach Podgórzyńskich

Atrakcji i miejsc wartych zobaczenia w Karpaczu jest mnóstwo. Mimo, że miasteczko jest przesycone reklamowymi plakatami i kiczem można znaleźć „swoje” miejsca warte uwagi. Tak długą listą atrakcji Karpacza i okolic mam nadzieję, ze Wam to udowodniłam i zachęciłam do wizyty.

 

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!