Szklarska Poręba, jej atrakcje i okolice bardziej nam się podobały aniżeli Karpacz. Wiele w tym komercyjnym miasteczku jest do zobaczenia. Będąc w Szklarskiej Porębie nawet w deszczową pogodę na nudę nie można narzekać. Przeczytajcie artykuł i dowiedzcie się co warto zwiedzić w Szklarskiej Porębie.

SZLAK WALOŃSKI

Szlak Waloński ma kształt pętli, którą warto zatoczyć i zobaczyć miejsca związane z Walończykami. Mianem Walończyków byli nazywani ludzi, którzy przybyli z Europy Zachodniej w karkonoskie góry i poszukiwali minerałów oraz kamieni szlachetnych. W tym celu przeszukiwali góry. Zamieszkiwali Starą Wieś Szklarską, która obecnie jest częścią Szklarskiej Poręby Dolnej. Trasa szlaku jest bardzo łatwa i przyjemna. Przy każdym punkcie znajduje się tablica z opisem, aby przybliżyć odwiedzającym dane miejsce i dzieje Walończyków.

Przeczytajcie: Karpacz – atrakcje, które warto zwiedzić i zobaczyć w Karpaczu i okolicach. Przewodnik.

Szlak Waloński prowadzi między innymi przez:

KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM MATKI BOSKIEJ RÓŻAŃCOWEJ

W tym miejscu Szlak Waloński ma swój początek. Kościół Matki Boskiej Różańcowej to najstarszy obiekt kościelny w Szklarskiej Porębie. Pochodzi z roku 1650. Warto wejść do środka i obejrzeć między innymi nagrobki rodziny Preusslerów – założycieli hut szkła na tych terenach.

LIPA SĄDOWA

Zwróćcie uwagę na dostojną lipę, która jest kolejnym punktem szlaku Walońskiego i ciekawą atrakcją. To właśnie tutaj Walończycy założyli wieś o nazwie Stara Wieś Szklarska wraz z lipą i karczmą.

Szlak Waloński Szklarska Poręba

POZOSTAŁOŚCI NAJSTARSZEJ HUTY SZKŁA

Tuż obok znajduje się stary, opuszczony budynek, a przy nim tablica informacyjna. To najstarsza huta szkła w Szklarskiej Porębie i okolicach.

CHATA IZERSKA

W Chacie Izerskiej koniecznie zatrzymajcie się na walońskie jadło. Między innymi można skosztować:

  • placka walońskiego,
  • pierogów walońskich,
  • żurka walońskiego,
  • chleba walońskiego,
  • piwa walońskiego,

i wielu innych pyszności.

RZEKA KAMIENNA

To właśnie w tej rzece Walończycy wydobywali złoto i kamienie szlachetne. Nazwy wielu strumieni nawiązują do tych faktów. Między innymi: „Złoty Potok”, „Szafirowa Struga”.

Gdzie nocować w Szklarskiej Porębie ?

WODOSPAD SZKLARKI I SCHRONISKO KOCHANÓWKA

Wędrując dalej szlakiem Ducha Gór dotrzecie to zjawiskowego Wodospadu Szklarki tuż obok którego znajduje się górskie schronisko Kochanówka.

Jest to drugi pod względem wielkości najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Wodospad Szklarki jest bardzo popularną atrakcją w Szklarskiej Porębie.

Szklarska Poręba wodospad szklarki

STARA CHATA WALOŃSKA

Kontynuując spacer szlakiem czarnym wzdłuż brzegu potoku Szklarka dotrzecie do Starej Chaty Walońskiej. To miejsce mimo zaniedbania ma swego rodzaju magię i tajemniczość. Można tutaj obejrzeć minerały, kamienie, biżuterię. Wstęp jest bezpłatny.

Stara Chata Walońska w Szklarskiej Porębie atrakcje

MUZEUM ZIEMI JUNA

W pewnym momencie dociera się do Muzeum Ziemi Juna, w którym znajduje się kolekcja minerałów z Karkonoszy i Gór Izerskich, innych części świata. W miejscu tym zapoznacie się także z historią Walończyków oraz będziecie mogli kupić minerały. Muzeum Ziemi Juna zainteresuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Wstęp jest płatny, jeśli chce się zwiedzić ekspozycję na dwóch piętrach.

Co zobaczyć w Szklarskiej Porębie Muzeum Ziemi Juna

WLASTIMILÓWKA – DOM WLASTIMILA HOFMANA

Dom malarza Wlastimila Hofmana – mistrza pędzla, który tworzył przez prawie 23 lata. W domu tym mieszkał ze swoja żoną Adą. Wystrój domu został taki sam, jak za życia artysty. Niestety na ten moment obiekt przechodzi renowację i nie można zwiedzać wnętrz. Dzieła i wyposażenie domu zostały przeniesione do opisanego przeze mnie poniżej Domu Carla i Gerharta  Hauptmannów.

GRÓB KARKONOSZA

Czyli grób Ducha Gór, który został wypędzony przez ludzi i tutaj znalazł miejsce wiecznego spoczynku wpatrując się w karkonoskie góry. Grób symbolizuje kamienna płyta z napisem w języku niemieckim Rübezahl.

 PUNKT WIDOKOWY ZŁOTY WIDOK

Wędrując Szlakiem Walońskim nie można pominąć punktu widokowego Złoty Widok, z którego rozciąga się panorama Karkonoszy: od Śnieżki po Szrenicę. Dawniej miejsce to chętnie odwiedzali Walończycy. Złoty Widok został wyposażony w dwa poziomy platformy z ławkami i leżakami z drewna. Można wygodnie położyć się i podziwiać otaczające krajobrazy.

Punkt Widokowy Złoty Widok Szklarska Poręba

Punkt Widokowy Złoty Widok Szklarska Poręba

Punkt Widokowy Złoty Widok Szklarska Poręba

CHYBOTEK

Granitowy głaz, który można rozkołysać. Stąd podobno Walończycy rozpoczynali swoje wyprawy i odprawiali tutaj obrzędy. W Chybotku według legend znajdują się ukryte skarby. Przybywający turyści chętnie wspinają się na Chybotka, aby go rozkołysać. Niestety niewielu to się udaje. Może Wam się uda? Powodzenia. Chybotek w Szklarskiej Porębie warto zobaczyć.

Chybotek co zobaczyć w Szklarskiej Porębie

MAPA SZLAKU WALOŃSKIEGO

DOM CARLA I GERHARTA HAUPTMANNÓW

Dom Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie pełni funkcję Muzeum Karkonoskiego. Obecnie (i prawdopodobnie aż do roku 2024) znajduje się tutaj również wyposażenie wspomnianej powyżej Wlastimilówki.

Carl i Gerhart Hauptmannowie byli dramatopisarzami pochodzenia niemieckiego. Wiele osiągnęli w zakresie swojej twórczości. Gerhart został noblistą za powieść ”Tkacze”, a jego starszy brat Carl zasłynął z powieści pt.: „Księgi Ducha Gór”.

Dom, w którym obecnie można obejrzeć pamiątki i informacje dotyczące życia braci, wystawę poświęconą Duchowi Gór, hutnictwu Carl i Gerhart nabyli w 1890 roku.

DOM CARLA I GERHARTA HAUPTMANNÓW Szklarska Poręba

CIEKAWOSTKA
W Jeleniej Górze warto odwiedzić Dom Gerharda Hauptmana z pięknymi wnętrzami i ciekawa architekturą zewnętrzną.

ZAKRĘT ŚMIERCI

Ależ nazwa tej atrakcji w Szklarskiej Porębie groźnie brzmi! Na owym zakręcie miało miejsce sporo wypadków. Natomiast, to co przyciąga tutaj odwiedzających to punkt widokowy, z którego roztacza się widok na góry i Szklarską Porębę. Z tego miejsca można również rozpocząć wędrówkę szlakiem żółtym na Wysoki Kamień w Górach Izerskich.

Atrkacje Szklarskiej Poręby Zakręt Śmierci

MUZEUM MINERALOGICZNE W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

Jeśli ciągle będzie Wam mało opowieści i ciekawostek o minerałach wybierzcie się do Muzeum Mineralogicznego. Obejrzycie tutaj prawie 3000 eksponatów pochodzących z całego świata. A wśród nich będą: minerały, skamieniałości, meteoryt z kosmosu, szkielety i jaja dinozaurów. Tuż przed budynkiem znajduje się jedyny w Europie las karboński – skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły 300 milionów lat temu. Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie warto zobaczyć.

STARA STACJA KOLEJOWA SZKLARSKA PORĘBA ŚREDNIA

W to miejsce trafiliśmy przypadkiem. Jadąc samochodem naszą uwagę przykuła zapomniana stacja kolejowa. Podobno kiedyś mnóstwo turystów wysiadało tutaj, aby eksplorować szklarski kurort i malownicze Karkonosze. A my w dzisiejszych czasach spotkaliśmy tylko śpiącego kota. Warto zatrzymać się chociażby na chwilę i przenieść się do przeszłości Szklarskiej Poręby.

STARA STACJA KOLEJOWA SZKLARSKA PORĘBA ŚREDNIA

KRUCZE SKAŁY

W Karpaczu są Krucze Skały i w Szklarskiej Porębie również. Spacer do tych dostojnych formacji skalnych będzie przyjemnością. Wędrujcie szlakiem czerwonym od ulicy Sikorskiego. 30 metrowe skały podziwia się z dołu. Na górze Kruczych Skał jest punkt widokowy na Góry Izerskie, dolinę i Szklarską Porębę.

JAKUSZYCE

Jakuszyce to atrakcja Szklarskiej Poręby dla fanów narciarstwa. W tej dzielnicy miasta znajduje się słynny ośrodek narciarski Polana Jakuszycka. Tutaj organizuje się np. Bieg Piastów, Puchar Polski, Puchar Karkonoszy i wiele innych imprez sportowych. To miejsce uwielbiają fani narciarstwa biegowego. Specyficzny mikroklimat sprawia, iż śnieg zalega bardzo długo. Stąd idealne warunki do uprawiania sportów zimowych, ale i też chodzenia po szlakach Gór Izerskich.

Przeczytajcie: Jak się ubrać w góry zimą? Skompletuj wygodny strój na zimową wędrówkę.

HUTA SZKŁA KRYSZTAŁOWEGO JULIA W PIECHOWICACH

Historia tego miejsca sięga XIX wieku i warto ją poznać. Hutę Szkła Julia zwiedza się z przewodnikiem. W czasie zwiedzania ogląda się pracę ludzi zatrudnionych w tym miejscu, proces wyrabiania kryształów: dmuchanie, prasowanie, wolnoformowanie. Organizuje się tutaj sporo warsztatów np. malowanie na szkle. Działa także Krystalium – interaktywna wystawa poświęcona szkłu kryształowemu.

ZAMEK CHOJNIK

Na szycie góry Chojnik stoi zamek o tej samej nazwie. Warownia powstała w latach 50. XIV wieku. Został wzniesiony przez książęta świdnicko – jaworskich. Pełnił funkcje myśliwską, z czasem obronną. 31 sierpnia 1675 roku w zamczysko uderzył piorun, co sprawiło, że obecnie oglądamy tylko ruiny tej budowli.

Na Zamek Chojnik prowadzi szlak czerwony rozpoczynający się przy parkingu w miejscowości Sobieszów.

Zamek Chojnik Dolny Śląsk

Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.

SZLAK DO WODOSPADU KAMIEŃCZYKA

Być w Szklarskiej Porębie i nie zobaczyć takiej atrakcji jak Wodospad Kamieńczyka? Nie ma takiej możliwości. To największy wodospad w Karkonoszach po stronie polskiej. Najkrótszy szlak, który prowadzi do tego miejsca rozpoczyna się w dzielnicy Szklarska Poręba-Huta. Jest to szlak czerwony. Jego długość wynosi tylko 1,5 km, a czas przejścia zajmuje ok. 30 minut. Ostatni odcinek szlaku jest bardziej męczący – prowadzi stromo pod górkę, po kamieniach.

Będąc na miejscu ma się dwie opcje obejrzenia Wodospadu Kamieńczyka. Pierwsza jest bezpłatna – widoki z platformy, na której znajduje się Schronisko Kamieńczyk. Druga – płatna: zejście w kasku do Wąwozu Kamieńczyka. Opcja druga jest zdecydowanie ciekawsza.

Gdzie nocować w Szklarskiej Porębie ?

Wodospad Kamieńczyka Szklarska Poręba atrakcje

Wodospad Kamieńczyka Szklarska Poręba atrakcje

KOLEJKA LINOWA NA SZRENICĘ I SZLAK NA ŚNIEŻNE KOTŁY

Ta atrakcja w okolicach Szklarskiej Poręby pozostaje cały czas naszym niespełnionym marzeniem. W czasie pobytu niestety zabrakło śniegu, a na słynne Śnieżne Kotły chcemy wejść w otulinie zimowej.

Jednego dnia możemy zdobyć w łatwy sposób Szrenicę i Śnieżne Kotły. Jak to zrobić? Już opisuję. Przy ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie znajduje się stacja kolejki na Szrenicę. Dzięki temu nie trzeba pokonywać szlaku na szczyt o wysokości 1361 m.

Będąc na górze warto zakotwiczyć na chwilę w górskim schronisku na Hali Szrenickiej, i obejrzeć ciekawą formację skalną o przewortnej nazwie Trzy Świnki. Następnie czas ruszyć na Śnieżne Kotły.

Przejście ze Szrenicy do Śnieżnych Kotłów (kotły polodowcowe) zajmuje ok. 1,5 godziny w jedną stronę – trasa jest łatwa. Po drodze mija się jeziora polodowcowe – Śnieżne Stawki.

Na szczycie Śnieżnych Kotłów znajduje się stacja przekaźnikowa.

Jak zapewne zauważyliście atrakcji wartych poznania w Szklarskiej Porębie jest mnóstwo. Zarówno dorośli jak i dzieci znajdą coś dla siebie. Jestem ciekawa, które ze słynnych miasteczek w Karkonoszach Wam się bardziej podobało? Karpacz czy Szklarska Poręba?

 

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!