Maj to w Polsce miesiąc kwiatów, wszystko kwitnie, budzi się do życia, jest już iście wiosennie i coraz cieplej. Wszyscy zniecierpliwieni po szarej jesieni i zimie czekamy na promyki słońca i ciepło. Niektórzy czekać nie muszą, na przykład Maderczycy. Madera to wyspa wiecznej wiosny, wyspa kwiatów, ogród na Atlantyku. Cieszę się, że mieliśmy możliwość odwiedzenia tej pięknej wyspy, która „tonie” w kwiatach.

DLACZEGO NA MADERZE JEST TYLE KWIATÓW?

Bujną roślinność i różnorodność kwiatów wyspa zawdzięcza ziemi pochodzenia wulkanicznego, która jest bardzo żyzna oraz podzwrotnikowemu klimatowi. Wszystko to sprawia, że będąc na Maderze ma się wrażenie, że ta jest ziemią obiecaną, ogrodem pływającym swobodnie po wodach Oceanu Atlantyckiego.

Prócz kwiatów Madera oferuje też inne przyrodnicze atrakcje, dowiedzcie się jakie i skorzystajcie z porad praktycznych.

Madera – wyspa kwiatów.

FESTIWAL KWIATÓW NA MADERZE

W stolicy – Funchal co roku odbywa się Festiwal KwiatówFesta da Flor. Ulice miasta są w tym czasie pokryte kwiatami, wszystko pięknie pachnie i jest bardzo kolorowo. My na podobne święto kwiatów trafiliśmy przypadkowo, przejeżdżając przez malutką miejscowość na wyspie, której nazwy nawet nie pamiętam.  Kwiatowe dywany pozostaną już na zawsze w mojej pamięci. Było to coś niesamowitego!

W czasie Festiwalu Kwiatów Funchal przyciąga ogromną liczbę turystów i gości. Ulice miasta toną w kwiatach, a ich zapach unosi się w powietrzu. Święto Kwiatów ma już długoletnią tradycję i odbywa się w kwietniu każdego roku, po Wielkanocy. W tym czasie prócz kwiatowych dywanów, które pokrywają ulice Funchal odbywają się uroczyste parady, koncerty, wystawy, warsztaty.

W czasie Festiwalu Kwiatów budowany jest także Mur Nadziei – wznoszą go maderyjskie dzieci. Mur Nadziei ma symbolizować pokój na świecie. W przedsięwzięciu tym bierze udział około 1000 dzieci. Każde z nich niesie swój kwiat – symbol Muru Nadziei od Avenida Arriaga do Praça do Município. Punkt kulminacyjny to wypuszczenie gołębi i występy artystyczne dzieciaków. Mur Nadziei budowany jest w sobotę.

Niedziela w czasie Festiwalu Kwiatów to słynna parada. Przebrani w stroje z elementami kwiatów mieszkańcy paradują po ulicach Funchal i świętują. Tworzone są także barwne dywany kwiatowe.
W taki oto sposób Madera świętuje nadejście wiosny.

Madera – wyspa kwiatów. Festiwal Kwiatów na Maderze.

Festiwal Kwiatów na Maderze.
Przeczytajcie:  Alfama – klimatyczna dzielnica Lizbony. Stare miasto w stolicy Portugalii.

MADERA – WYSPA KWIATÓW. KWIATY NA MADERZE I ICH NAZWY

Rośnie tutaj około 200 gatunków endemicznych objętych ścisłą ochroną. Na Maderze prócz kwiatów dziko żyjących spotkamy też i te uprawiane, które można kupić na kwiatowych targach czy straganach. Mieszkańcy wyspy bardzo o nie dbają zapewniając im przetrwanie. Stragany z kwiatami, ogródki ze strelicjami królewskimi czy dzikie hortensje, które można spotkać przy drogach to tylko namiastka.

Madera – wyspa kwiatów.

STERLICJA KRÓLEWSKA

Najsłynniejszy maderyjski kwiat to sterlicja królewska – symbol Madery. To kwiat, w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Dlaczego rajski? Bo pomarańczowy i niebieski kolor, który charakteryzuje strelicję przypomina ubarwienie rajskiego ptaka. Kwiat ideał – dostojny, egzotyczny. Ostry koniec nadaje mu niepowtarzalnego charakteru i wymowności. Tak mnie zachwycił, że musiałam wejść pewnemu Maderczykowi do ogródka, aby zrobić sobie zdjęcie dumnej sterlicji królewskiej.

Przeczytajcie: Zdjęcia, które sprawią, że pojedziesz do Japonii jesienią. Fotorelacja.

sterlicja królewska - symbol Madery

Inne kwiaty, które można zobaczyć na Maderze:

agapanty – kwiaty miłości
orchidee
żmijowce
hortensje
anturium
kwiaty bananowców
różaneczniki
mlecze

BOTANICZNE OGRODY NA MADERZE

Na wyspie można odwiedzić także wiele botanicznych ogrodów, które zachwycają roślinnością. My wybraliśmy się do Ogrodu Tropikalnego Jardim Tropical Monte Place w Funchal. W tym tropikalnym ogrodzie można podziwiać orchidee, kaktusy, paprocie, azalie, anturium, bromelie, palmy i wiele innych. Niezliczone barwy kwiatów widać na każdym kroku podążając ścieżkami ogrodu, a dodatkową atrakcją jest aranżacja w stylu japońskim.

Inne ogrody botaniczne w Funchal to:

Jardim Botanico
Jardim de Sao Francisco
Jardim de Santa Catarina
Ogrody Palheiro

Jeśli pragniecie otoczyć się przyrodą, kolorami, egzotyką, która jest na wyciągnięcie ręki, a nie chcecie wyjeżdżać na inny kontynent to Madera będzie idealnym wyborem.
Na Maderze mogłabym zamieszkać i żyć prostym, zwyczajnym i mało skomplikowanym życiem, no i na pewno miałabym ogródek pełen kwiatów, w którym najwięcej byłoby strelicji królewskich. Chętnie powróciłabym tutaj właśnie w czasie Festiwalu Kwiatów – byłoby to na pewno wspaniałe przeżycie.

Jakie są Wasze ulubione kwiaty? Byliście już na Maderze?

Więcej o Portugalii znajdziecie tutaj:
Portugalia

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!