Jak to dobrze, że w tym roku na nasz urlop wybraliśmy Polskę. Pojechaliśmy w Bieszczady. Po powrocie cały czas przeglądam zdjęcia, strony internetowe o tej części Polski. Co tam Dominikana, wyspy greckie, Madera… W Bieszczadach jest najpiękniej. Kontakt z przyrodą jest na wyciągniecie ręki, szlaki to niskie góry i połoniny zachwycające swoją dostojnością. W Bieszczadach żyje się skromnie, bez pośpiechu oddycha się pełną piersią. Widzi ostoję i przystań na spokojną codzienność. Same Bieszczady – szlaki, szczyty chwytają za serce! Byliśmy tutaj siedem dni. Udało nam się przejść jedną z najsłynniejszych połonin – Połoninę Wetlińską i odwiedzić popularne schronisko – Chatkę Puchatka. Poza tym przeszliśmy przez szlaki w Bieszczadach jak: Mała Rawka – Wielka Rawka, Tarnica. Poniżej opisuję Wam nasze wędrówki.

SZLAK W BIESZCZADACH – MAŁA RAWKA – WIELKA RAWKA

Informacje dotyczące szlaku

  • Parking – Przełęcz Wyżniańska
  • Szlak zielony
  • Przełęcz Wyżniańska – Mała Rawka 3,1 km,  czas: 1:45 h
  • Mała Rawka –  Wielka Rawka 1,5 km, czas: 0,5 h

Wejście na szlak od Przełęczy Wyżniańskiej

Szlak Mała Rawka-Wielka Rawka jest krótki, jednak bardzo wymagający pod względem sprawnościowym. Cały czas prowadzi stromo pod górkę. Mimo to jak ktoś wybiera się pierwszy raz, trasa nie powinna sprawiać problemów. Mimo trudu wędrówki daliśmy radę. Widoki były bezcenne, pogoda idealna na szlak. Jeżeli chcielibyście tą trasę pokonać w sposób łatwiejszy to warto wybrać się na Wielką Rawkę. Punkt startowy na szlak to Ustrzyki Górne. Idzie się spory odcinek przez las, ale droga nie jest tak męcząca jak ta od Przełęczy Wyżniańskiej. Wielka Rawka to doskonały punkt widokowy.

Z Wielkiej Rawki można pójść dalej w stronę Krzemieńca, gdzie zbiegają się trzy granice: granice Polski, Słowacji i Ukrainy (to tak zwany trójstyk granic).

My dotarliśmy do Małej Rawki i Wielkiej Rawki. Potem cofnęliśmy się tym samym szlakiem , aby zejść. Tym razem już w dół, ale i tak szło się trudno. Drugiego dnia nie czuliśmy nóg i byliśmy cali obolali, ale warto było, gdyż widoki na szczycie Wielkiej Rawki rekompensują trudy wędrówki.

Informacja praktyczna

Do przełęczy można dojechać samochodem – od miejscowości Ustrzyki Górne lub od Wetliny. Przed wejściem na szlak należy kupić bilety wstępu. Parking jest płatny. Przejście z Małej Rawki do Wielkiej Rawki nie zajmie Ci więcej niż pół godziny.

Po około 20 minutach pojawi się drewniane schronisko – bacówka „Pod Małą Rawką” – przygotowywane były tu kiedyś słynne i bardzo popularne w Bieszczadach naleśniki giganty, które zostały przeniesione do Wetliny.

SZLAK W BIESZCZADACH – MAŁA RAWKA - WIELKA RAWKA

roślinność w Bieszczadach

SZLAK W BIESZCZADACH – TARNICA – SZLAKI I SZCZYTY, KTÓRE WARTO ZWIEDZIĆ

Informacje dotyczące szlaku

  • Szlak niebieski
  • Wołosate – Tarnica 5km
  • Czas: 2,15 h

Wejście na szlak od parkingu we wsi Wołosate.

Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczadów i całego województwa podkarpackiego, należy do Korony Gór Polski. To tutaj leży Bieszczadzki Park Narodowy. Nie za dużo o tym szlaku jestem w stanie napisać, gdyż całą drogę towarzyszyła nam mgła, która zasłaniała widoki. Od Wołosate do Tarnicy większość czasu idziemy niebieskim szlakiem.

Na samym szczycie Tarnicy nie było nic widać, prócz pogrążonego we mgle symbolicznego krzyża postawionego na cześć Jana Pawła II, który to miejsce odwiedził. Ten bieszczadzki szlak przeszliśmy w warunkach mglistych i wietrznych.

Po zejściu z góry była już lepsza pogoda, więc mogłam wykonać kilka przyrodniczych ujęć. Następny razem powtarzamy wejście na Tarnicę przy sprzyjającym słońcu.

Jeśli wejście na Tarnicę to dla Was za mało, możecie cofnąć się do Przełęczy pod Tarnicą i przejść na Szeroki Wierch. Prowadzi do niego szlak czerwony.

Przeczytajcie: Atrakcje w Bieszczadach – co warto zobaczyć i odkryć. Przewodnik i porady praktyczne.

SZLAK W BIESZCZADACH – TARNICA

SZLAK W BIESZCZADACH – TARNICA

SZLAK W BIESZCZADACH – BUKOWE BERDO

Informacje dotyczące szlaku

  • Muczne – Bukowe Berdo
  • szlak żółty
  • 3,1 km
  • Czas: 1:15 h
  • Bukowe Berdo – odejście żółtego szlaku – Krzemień
  • niebieski szlak
  • 2,5 km
  • Czas: 1 h

Wejście na szlak w miejscowości Muczne.

Często słyszeliśmy, że najpiękniejsze szlaki są w Bieszczadach. Te na Bukowe był najlepszy ze wszystkich czterech, które przeszliśmy w Bieszczadach. Plusem jest jego kameralność. Podziwianie piękna przyrody na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego to jak wygrać w totka. Widoki na połoniny są piękne – rozległe, zielone, dzikie. W tym samym dniu, w którym przeszliśmy Bukowe Berdo na portalu społecznościowym odbywał się konkurs na najpiękniejszy szlak Bieszczadów. Chyba nie muszę mówić jaki szlak wygrał – właśnie Bukowe Berdo. Nie Połonina Caryńska czy Wetlińska, nie Tarnica – jedne z najbardziej obleganych szlaków. Ten szlak trzeba przejść. Warto przyjść tu wieczorem – zachód słońca jest stąd przepiękny.

Informacja praktyczna

Przy wejściu na szlak nie ma parkingu. Samochód należy zostawić przy głównej drodze w wiosce Muczne. W sezonie turystycznym należy kupić bilety. Szlak oznaczony jest jako żółty i najłatwiejszy jest z miejscowości Muczne.

SZLAK W BIESZCZADACH – BUKOWE BERDO

Bieszczady szlaki i szczyty

krajobrazy Bieszczadów szlaki i szczyty

SZLAK W BIESZCZADACH – POŁONINA WETLIŃSKA – SZLAKI I SZCZYTY, KTÓRE WARTO ZWIEDZIĆ

Informacje dotyczące szlaku

  • Przełęcz Wyżnia – Schronisko PTTK Chatka Puchatka
  • Żółty szlak
  • 2,5 km
  • Czas: 1,15h
  • Schronisko PTTK Chatka Puchatka – przez Połoninę Wetlińską – Osadzki Wierch
  • 2,2 km
  • Czas: 0,40 h

Wejście na szlak od  Przełęczy Wyżnejnajkrótsza trasa na szczyt połoniny.

Połonina Wetlińska to druga po Połoninie Caryńskiej królowa Bieszczadów. Chociaż Połonina Caryńska jest równie piękna, zdecydowaliśmy się na tę pierwszą. Szlak jest łatwy i przyjemny. Dobry dla osób początkujących górskie wędrówki.

Z tego też względu wędrówkę tym szlakiem odbywa mnóstwo turystów. Jest on bardzo popularny. Turyści w większości wędrują tylko do Chatki Puchatka i schodzą w dół. My natomiast skierowaliśmy się od Chatki Puchatka w kierunku Osadzkiego Wierchu. Latające nad głową ogromne ptaki i skałki dodawały magii całemu otoczeniu. Jeśli jednak ktoś chce zatrzymać się w obrębie Chatki – za schroniskiem znajduje się taras widokowy i przepiękne widoki.

Informacja praktyczna

Wchodząc na szlak żółty należy wykupić bilety wstępu.

Informacja dodatkowa – Połonina Caryńska

Od Schroniska Chatka Puchatka kierując się szlakiem czerwonym można dojść do wyżej wspomnianej Połoniny Caryńskiej.

Przeczytajcie: Pieniny – najpiękniejsze szlaki turystyczne.

SZLAK W BIESZCZADACH – MAŁA RAWKA - WIELKA RAWKA

SZLAK W BIESZCZADACH - POŁONINA WETLIŃSKA schronisko Chatka Puchatka

SZLAK W BIESZCZADACH - POŁONINA WETLIŃSKA

Ciekawostka
Zaraz za punktem, w którym nabywa się bilety na szlak znajdują się dwa głazy, które upamiętniają poetę Jerzego Harasymowicza – wielkiego miłośnika Bieszczadów. Na jednym z głazów możemy zapoznać się z treścią jednego z jego wierszy.

Szlaki w Bieszczadach były naprawdę różne pod względem trudności, krajobrazu, pogody. Było wiele wrażeń, przygód, estetycznych zachwytów nad otaczającą rzeczywistością. Jest wiele powodów by ruszyć w Bieszczady – szlaki, góry, mili i gościnni mieszkańcy, mała ilość turystów, a więcej prawdziwych zapaleńców gór. Cisza i spokój, lokalne produkty, pasje ludzi i ich historie. Dzisiaj wiemy dlaczego tak wiele osób zostawia swoje dotychczasowe życie i osiedla się w Bieszczadach. To wspaniałe miejsce do dobrego życia, a wokół najpiękniejsze szlaki.

Pakujecie plecak i ruszacie w Bieszczady? Przecież wiecie już, które w Bieszczadach szlaki i szczyty warto zwiedzić.

 

Więcej o Podkarpaciu znajdziecie tutaj:
Podkarpackie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!