Z pewnością zgodzicie się ze mną, że podróżowanie jest wspaniałą przygodą, ale przygotowanie dobrego planu wymaga czasu i wysiłku. W planowaniu podróży i rezerwacji noclegów najczęściej pomaga nam niezastąpiony Booking.com. Dlatego chętnie podzielimy się z Wami wskazówkami dotyczącymi  korzystania z tego serwisu.

CO TO JEST I JAK DZIAŁA BOOKING.COM?

Booking.com to platforma, która oferuje system rezerwacji online. Najbardziej popularne są tu rezerwacje noclegów, hoteli, apartamentów czy campingów.

W serwisie booking zarezerwujemy nie tylko noclegi. Znajdziemy tu również możliwości wyszukiwania lotów, wypożyczenia samochodu, zamówienia taksówki czy zabukowania ciekawych atrakcji, w miejscu, do którego się wybieramy.

Na czym polega Booking? Serwis obsługuje rezerwacje internetowe i działa niczym niewidzialny agent. Pośredniczy między nami, czyli gośćmi chcącymi zarezerwować pobyt, a danym obiektem, hotelem czy domem wakacyjnym.

Platforma oferuje naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Mamy tu duży wybór miejsc noclegowych, co w połączeniu z wyszukiwarką lotów, samochodów do wypożyczenia i atrakcji, daje nam możliwość kompleksowego zorganizowania wymarzonej podróży.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ BOOKING.COM?

Lubimy korzystać z portalu za jego nieograniczone możliwości. Wybór noclegów jest naprawdę duży. Praktycznie nie spotkaliśmy się nigdy z sytuacją, że wybieraliśmy się w jakieś miejsce i nie mogliśmy znaleźć tam noclegu za pomocą portalu Booking.

Baza noclegowa w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie, powstaje wiele ciekawych miejsc, w sercach największych miast i daleko od tak zwanej cywilizacji. Z pomocą Booking.com mogliśmy swobodnie odkrywać atrakcje Podlasia, czy też udać się w malownicze Bieszczady.

Chociaż są to miejsca, do których ucieka się od zgiełku miasta i pędzącego świata, również oferują szeroką bazę noclegową, którą poznamy właśnie z pomocą portalu Booking. Dzięki temu możemy odkryć, że tradycja łączy się w tych miejscach z nowoczesnością.

Jakie jeszcze zalety, oprócz szerokiej bazy noclegowej ma ta strona rezerwacyjna?

 • możliwość filtracji wyników,
 • atrakcyjne ceny dla aktywnych użytkowników,
 • specjalne kody na rezerwacje umożliwiające określony procent zwrotu w postaci środków do wykorzystania na kolejne podróże,
 • wygodny i przejrzysty sposób wyszukiwania,
 • możliwość tworzenia kolekcji i zapisywania ulubionych miejsc.

Na stronie Booking znajdziemy hotele o różnym standardzie w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Zarezerwujemy noclegi zarówno w dużych miastach, jak Barcelona czy Londyn i blisko przyrody, w tych bardziej odludnych miejscach.

booking.com jak zarezerwować nocleg

REZERWACJA NOCLEGU NA BOOKING.COM – ZACZNIJ OD REJESTRACJI

Pierwsze co należy zrobić, by dokonać rezerwacji noclegu na Booking.com, to utworzenie konta w serwisie. Wyszukiwarka umożliwi nam wtedy znalezienie najlepszych ofert.

W niektórych przypadkach możecie nie mieć możliwości rezerwacji na Booking bez konta, zatem najlepiej będzie je założyć. Dzięki temu, zyskacie też szansę na zbieranie punktów i dokonywanie tańszych rezerwacji.

Rejestracja, założenie konta i logowanie na szczęście są bardzo proste. Opiszę to w kilku krokach:

 • musimy otworzyć stronę i wybrać opcję „zaloguj się lub utwórz konto”,
 • następnie podajemy swój e-mail i ustalamy hasło,
 • należy teraz aktywować konto, klikając w link wysłany na nasz adres mailowy,
 • logowanie może odbyć się przez np. poprzez Google lub Facebooka,
 • gdy jesteśmy już zalogowani, przechodzimy do kolejnego kroku, czyli rezerwacji.

Gdy dokonaliśmy rejestracji i posiadamy już konto, mamy również najwięcej możliwości, by znaleźć w serwisie Booking.com to, co nas interesuje. Do dzieła!

SZUKANIE NOCLEGU I WYBÓR TERMINU

Jak znaleźć i zarezerwować nocleg w interesującym nas miejscu i w określonym terminie? Oto krótka instrukcja obsługi serwisu, która będzie dla Was pomocna:

 • od razu po wejściu na stronę lub do aplikacji przechodzicie do sekcji „pobyty”,
 • w pierwszym okienku podajecie cel podróży, czyli miejsce, do którego chcecie jechać,
 • możecie wpisać tam miasto, wieś czy miasteczko – jeśli macie dokładnie sprecyzowaną destynację,
 • co ciekawe, możecie również wpisać kraj, region czy województwo, jeśli nie wiecie gdzie dokładnie chcecie się udać,
 • następnie wybieracie interesujące Was daty,
 • ustalacie też ilość osób (z podziałem na dorosłych i dzieci) i potrzebnych pokoi,
 • na koniec klikacie „szukaj” i Waszym oczom ukaże się cała masa propozycji, którą Booking.com dla Was przygotował.

Moja wskazówka: warto mieć na uwadze takie szczegóły, jak np. walutę płatności za nocleg. Nieraz może się zdarzyć, ze serwis pokaże Wam ceny w innej jednostce pieniężnej. Jak zmienić walutę na Booking?

Najłatwiej zrobicie to w aplikacji. Należy wejść w „mój profil”, przejść do ustawień i tam znajdziecie opcję „waluta” – możecie ją ustawić według preferencji. Macie wtedy wpływ na to w jakiej walucie Booking pokaże Wam ceny.

booking.com jak zarezerwować nocleg hotel

FILTRY ORAZ SEGREGACJA WYNIKÓW NA BOOKING.COM

Gdy szukamy noclegu w danym miejscu, warto wpisać bezpośrednio w wyszukiwarkę miasto + nazwę serwisu z ofertą noclegową. My lubimy robić to w ten sposób, że wpisujemy gotowe hasła np. „Warszawa booking”, „Zakopane booking” czy „booking Wrocław” i od razu widzimy ofertę noclegów w tych miejscach.

Na szczęście platforma oferuje wiele filtrów, które ułatwiają poszukiwania i dostosowanie noclegów do indywidualnych preferencji. Ustawianie filtrów potrafi ułatwić sprawę i zawęzić poszukiwania, a jak wspominałam, opcji noclegowych na Booking.com jest naprawdę mnóstwo.

Dzięki filtrom możecie zdecydować, jakie usługi danego obiektu będą dla Was najbardziej istotne. Chcecie pokój ze śniadaniem czy bez? Interesuje Was centrum miasta czy coś tańszego w dalszej odległości? Możecie wybrać naprawdę wiele opcji i różnorodnych udogodnień.

Chcecie by w obiekcie znajdował się basen, spa, restauracja, by oferował możliwość przyjazdu z pupilem, dostawki dla dziecka, bezpłatny parking, wypożyczalnie rowerów? Sami chcecie wybrać rodzaj obiektu? Wszystko to ustalicie za pomocą filtrów.

Wyniki można też odpowiednio posegregować. Możliwe jest nawet wybranie jakości oferowanych noclegów, zarówno poprzez ocenę gości na platformie, jak i przez ocenę standardu hotelu i liczbę gwiazdek, które mu przyznano.

Przydatną opcją jest określenie interesującego nas przedziału cenowego lub sposób sortowania według ceny. My wolimy drugą opcję i przy wyborze noclegu ustalamy sortowanie według ceny (od najniższej do najwyższej).

Jeśli jesteście wzrokowcami, możecie skorzystać z opcji „pokaż na mapie” – to również ciekawe narzędzie. Dzięki niemu, od razu ustalicie odległość noclegu od interesujących Was atrakcji w danym miejscu.

Często zdarza się (szczególnie w wysokim sezonie), że w określonych przez nas datach, upatrzony wcześniej obiekt nie jest już dostępny. Mógł zostać zarezerwowany lub zamknięty, co niestety ostatnio często się zdarza. Tu przychodzi nam z pomocą opcja „wyświetl tylko dostępne obiekty”. Dzięki niej system pokaże nam miejsca, które możemy jeszcze zarezerwować w wybranej lokalizacji. Unikniemy w ten sposób rozczarowania.

BEZPŁATNE ODWOŁANIE REZERWACJI – CZY WARTO DOPŁACIĆ?

Jeśli macie pewność, że w danym terminie będziecie w stanie zrealizować zabukowany pobyt, uważam, że nie ma sensu dopłacać za bezpłatne odwołanie rezerwacji. Często jednak obiekty oferują taką opcję za naprawdę niewielką dopłatę. Wtedy można się nad tym zastanowić.

Najlepszą okazję złapiemy, znajdując obiekt, który bezpłatne odwołanie rezerwacji zapewni nam w cenie noclegu. Trzeba tylko uważać, żeby się „nie naciąć”. Często widujemy obiekty, które udostępniają bezpłatnie tę opcję, jednak wyznaczają datę odwołania, która jest stosunkowo daleko od daty przyjazdu.

Wszystko oczywiście zależy od ceny, zdarza się, że bezpłatne odwołanie rezerwacji to koszt rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych – co z pewnością warto wybrać. Problem pojawia się, gdy za takie udogodnienie trzeba zapłacić więcej. Warto wtedy przemyśleć wszystkie za i przeciw. Rozważyć np.: czy często chorujemy, co może doprowadzić do zmiany planów, czy mamy podpisany wniosek urlopowy albo czy nie mamy innych ważnych zobowiązań, które mogą przypaść na dany termin.

Na Booking bezpłatne odwołanie rezerwacji i przedpłata są ustalane w sposób bardzo klarowny. Serwis zwraca uiszczoną przedpłatę, jeśli macie wykupioną opcję bezpłatnej rezygnacji. Nie ponosicie wtedy żadnych kosztów.

booking.com jak zarezerwować nocleg hotel

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC MIEJSCE POBYTU?

Wybierając miejsce pobytu, oprócz zaznaczenia preferowanych filtrów, najlepiej zwracać uwagę na ocenę gości i ich opinie.

Klienci często zostawiają na Booking.com opinie odnośnie zrealizowanych pobytów, chętnie dzielą się również zdjęciami z danego miejsca. Warto te opinie przejrzeć i zobaczyć „prawdziwe zdjęcia” obiektu, a nie takie dopieszczone przez fotografa.

PROCES REZERWACJI OBIEKTU NA BOOKING.COM KROK PO KROKU

Proces rezerwacji w serwisie booking jest łatwy i przejrzysty. Jak to zrobić? Przedstawiam krótką instrukcję krok po kroku:

 • klikacie na wybrany obiekt i przechodzicie do „zobacz swoje opcje” lub „wybierz pokoje”,
 • tam wybieracie opcję, która Wam najbardziej odpowiada (ilość łóżek, ze śniadaniem czy bez, z bezpłatnym odwołaniem lub wersję bezzwrotną itp.),
 • klikacie w daną opcję i zaznaczacie „wybierz”,
 • następnie klikacie „zarezerwuj teraz”,
 • podajecie swoje dane i realizujecie kolejne kroki aż do uzyskania potwierdzenia rezerwacji w aplikacji lub na mailu.

To naprawdę łatwe, szybkie i przyjemne – na koniec możecie cieszyć się zarezerwowanym noclegiem i odliczać dni do podróży.

PŁATNOŚĆ NA BOOKING.COM – KIEDY PLATFORMA POBIERA OPŁATĘ?

Kiedy Booking pobiera pieniądze? Płatność za rezerwację na Booking może odbywać się na różne sposoby. Możemy zapłacić dopiero po dotarciu na miejsce lub po zakończeniu pobytu – przy opuszczaniu obiektu.

Nieraz przedpłata lub cała kwota zostaje pobrana od razu, a po przyjeździe nie musimy ponosić już żadnych dodatkowych kosztów. Booking chce od nas numer karty, żeby się zabezpieczyć, gdybyśmy zrezygnowali z pobytu.

JAK ODWOŁAĆ REZERWACJĘ NA BOOKING – U?

W celu odwołania rezerwacji warto najpierw sprawdzić, czy jest to możliwe bez opłat. Nawet jeśli nie, to często zdarza się, że musimy ponieść jedynie koszty przedpłaty. Gdy musimy i tak opłacić cały pobyt, a nie możemy go zrealizować – pieniądze niestety przepadają.

Możemy oczywiście spróbować dogadać się z Booking czy z obiektem, żeby jakoś zminimalizować te straty lub postarać się o zmianę terminu przyjazdu. Zawsze jednak mamy możliwość odwołania rezerwacji w aplikacji, za pośrednictwem swojego konta na Booking.com lub też z pomocą linku, który dostaliśmy na maila wraz z potwierdzeniem.

booking.com jak zarezerwować nocleg hotel

PROGRAM LOJALNOŚCIOWY GENIUS NA BOOKING.COM

Jak zostać Genius Booking i co to w ogóle jest? Otóż jest to bardzo fajny program lojalnościowy, który premiuje aktywnych klientów. Mamy 3 poziomy Genius, a każdy z nich oferuje stopniowo coraz więcej nagród i zniżek dla gości. Im więcej rezerwujecie, tym więcej zyskujecie, odblokowując kolejne poziomy Genius Booking.

NASZE SPOSOBY REZERWACJI NOCLEGÓW NA BOOKING.COM

Czym kierujemy się przy wyborze noclegów i na co zwracamy najczęściej uwagę? Zazwyczaj wybieramy określone miejsce i datę oraz ulubione filtry.

W pierwszej kolejności zaznaczamy wszystkie filtry, na których nam zależy, np.: nocleg ze śniadaniem, prywatną łazienką, obiekt w centrum, z basenem, z oceną „bardzo dobry: ponad 8” – wszystko, czego tylko  oczekujemy od noclegu w danym miejscu. Zaczynamy sortowanie po cenie.

Jeśli ceny są dla nas zbyt duże, po kolei rezygnujemy z filtrów, na których najmniej nam zależy. Robimy to dopóki nie znajdziemy satysfakcjonującego noclegu w dobrej cenie.

Kiedy szukać noclegów na Booking.com? Najlepiej w trakcie tygodnia. Panuje tu podobna zasada, jak z poszukiwaniem tanich lotów – loty i noclegi weekendowe są zdecydowanie droższe. Jeśli zależy Wam na jakimś obiekcie, np. w Polsce, na krótki odpoczynek w spa – polecam rezerwację w środku tygodnia.

Mam nadzieję, że teraz już wiecie jak korzystać z Booking.com i uda Wam się zarezerwować ciekawe noclegi w pięknych miejscach. A może już rezerwujecie noclegi przez ten serwis? Podzielcie się w komentarzach Waszymi wskazówkami i najlepszymi rezerwacjami.

Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!