O Podlasiu na blogu pisaliśmy już wiele razy, ale w tym artykule chcielibyśmy pokazać Wam prawdziwe perełki tego regionu. Podlasie to interesująca kultura, ludzie różnych wyznań żyjący obok siebie, nieskażona przyroda, niezliczone ciekawe atrakcje. Bociany już zawsze będą kojarzyć się nam z Podlasiem – jest ich tam mnóstwo. Region często pomijany przez zwiedzających, naszym zdaniem niesłusznie. Poznajcie 10 pięknych i wyjątkowych naszym zdaniem atrakcji Podlasia, które warto odwiedzić.

WIEŚ TATARSKA KRUSZYNIANY

Wieś tatarska Kruszyniany to miejsce magiczne i orientalne zarazem. Nie ma takiego drugiego w Polsce. Tutaj poznacie historię Tatarów, ich obyczaje i kulturę. Będąc w tym miejscu obowiązkowo trzeba odwiedzić meczet i posłuchać opowieści prawdziwego Tatara. Zaraz obok jest słynna Tatarska Jurta, w której można skosztować tatarskich potraw. Wieś tatarska Kruszyniany jest niesamowitą atrakcją Podlasia, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Być może następnym razem przejdziemy przez Szlak Tatarski? Zdecydowanie jest tu po co wrócić.

WIEŚ TATARSKA KRUSZYNIANY NA PODLASIU

Przeczytajcie: Kruszyniany – tatarska wieś na Podlasiu. Tatarska Jurta, meczet i cmentarz muzułmański.

PODLASKIE CERKWIE – ATRAKCJE PODLASIA

Podlasie to bardzo zróżnicowany pod względem religii region w Polsce. Żyją tutaj katolicy, muzułmanie i prawosławni. Podróżując po Podlasiu co chwila zauważa się prawosławne, dostojne, kolorowe cerkwie. Cerkwie można zobaczyć praktycznie w każdej podlaskiej wiosce.

Najpopularniejsze cerkwie na Podlasiu to:

  • Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi koloru niebieskiego
  • Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach koloru niebieskiego
  • Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance koloru zielonego

KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC

Kraina Otwartych Okiennic to kolejne bardzo znane miejsce na Podlasiu, którego pominąć nie można. Kraina ta to trzy wsie – Trześcianka, Soce i Puchły. Warto odwiedzić też pobliskie Ciełuszki. To miejscowość, która naszym zdaniem powinna również należeć do Krainy Otwartych Okiennic. Skąd się wzięła nazwa Kraina Otwartych Okiennic? Otóż drewniane domy posiadają ornamenty i okiennice pięknie zdobione. W każdej wsi panuje sielankowa atmosfera, a naszą ulubioną została wieś Soce. Nigdzie indziej w Polsce tak udekorowanych domów nie zobaczycie, dlatego koniecznie musicie zawitać do Krainy Otwartych Okiennic!

CERKWIE I BOCIANY NA PODLASIU ATRAKCJE

Przeczytajcie: Kraina Otwartych Okiennic – atrakcja Podlasia. Trześcianka, Puchły, Soce i Ciełuszki.

GÓRA GRABARKA / PODLASIE ATRAKCJE 

Góra Grabarka to kolejne mistyczne i prawosławne miejsce na Podlasiu ze wzruszającą historią w tle. Każdego roku przybywają tutaj wierni prawosławni na pielgrzymkę. W roku 1710 na okolicznych terenach rozwinęła się cholera, ludzie chorowali i umierali. Jeden z mieszkańców doznał proroczego snu, w którym przekazano mu, iż aby wyzdrowieć trzeba wejść na górę z krzyżem. Ludzie udali się na górę z krzyżami, które tam zostawili symbolicznie. Obmyli się też w pobliskim źródełku, które do dnia dzisiejszego jest uznawane za uzdrawiające. Ludzie wyzdrowieli, a cholera minęła. Ludzie nadal przychodzą w to miejsce i modlą się. Góra Grabarka jest przepełniona duchowością. Na tym terenie znajduje się też klasztor mniszek i cerkiew. Mniszki dbają i opiekują się Górą Grabarką. Tę atrakcję Podlasia warto zobaczyć i poznać historię tego miejsca.

GÓRA GRABARKA PODLASIE ATRAKCJE

SKIT W ODRYNKACH ŚWIĘTYCH ANTONIEGO I TEODOZJUSZA PIECZERSKICH

Czy wiecie, że w Polsce istnieje pustelnia dla mnichów? Tak! To skit w Odrynkach na Podlasiu. Z dala od wszystkich i wszystkiego, na obrzeżach wsi, na wysepce rozlewisk Narwi w otoczeniu tylko przyrody stoi prawosławny skit. W miejsce to można dostać się dzięki drewnianej kładce. Kolejne miejsce warte zobaczenia i pobycia sama na sam z własnymi myślami.

SKIT W ODRYNKACH PODLASIE ATRAKCJE

BIAŁOWIEŻA, PUSZCZA BIAŁOWIESKA I BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY

Na Podlasiu ciekawych miejsc na pewno nie zabraknie. Jednym z nich jest Białowieża – duża wieś o małomiasteczkowym charakterze. Można tutaj zjeść pyszny obiad w Restauracji Carskiej, odwiedzić Dworek Gubernatora, Muzeum Przyrodniczo- Leśne. Jednak, to co przyciąga turystów najbardziej to Białowieski Park Narodowy i Puszcza Białowieska. Wielu chce stanąć oko w oko z prawdziwym żubrem. Tak! To tutaj można zobaczyć całe stada żubrów. Żubry, podobnie jak bociany są wizytówką Puszczy Białowieskiej i piękną atrakcją Podlasia.

ŻUBRY W BIAŁOWIEŻY NA PODLASIU

Przeczytajcie:: Co warto wiedzieć o Białowieży? Atrakcje Białowieży. Puszcza Białowieska, żubry i carska kuchnia.

NARWIAŃSKI PARK NARODOWY – PODLASIE ATRAKCJE

Narwiański Park Narodowy jest położony nad rzeką Narwią (stąd jego nazwa). Aby zobaczyć piękno tego parku należy spacerować wyznaczonymi do spacerów drewnianymi kładkami, gdyż większość terenu jest podmokła. Atrakcyjna kładka znajduje się we wsi Waniewo. Na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego spotkacie też miejsca widokowe. Wieża widokowa to idealny miejsce do oglądania tutejszej przyrody. Mnóstwo tutaj ptactwa. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą lornetkę. Dworek w Kurowie to siedziba parku, którą również warto odwiedzić.

W województwie podlaskim jest jeszcze klika parków narodowych, których nie udało nam się zobaczyć. Jednak podobno warto przespacerować się po ich terenach. Należą do nich:

  • Biebrzański Park Narodowy
  • Wigierski Park Narodowy

Mamy nadzieję, że uda nam się je odkryć następnym razem, bo są to niewątpliwie ciekawe miejsca.

NARWIAŃSKI PARK NARODOWY - PODLASIE ATRAKCJE

EUROPEJSKA WIEŚ BOCIANIA

Miejsce to znajdziecie we wsi Pentowo na terenie Dworku Pentowo, w którym również można nocować. Fundacja Euronatur tej właśnie miejscowości nadała miano Europejskiej Wsi Bocianiej. Bardzo nam się w tym miejscu podobało, ze względu na wszechobecne bociany. Ptaki te w czasie wiosenno – letnim zamieszkują dachy i drzewa, opiekują się małymi bocianami. Bociany można obserwować z dwóch wież widokowych. Na terenie znajduje się również stadnina koni. Można tutaj poczytać sporo ciekawostek o bocianach.

EUROPEJSKA WIEŚ BOCIANIA

ŻYDOWSKIE MIASTECZKO TYKOCIN

Podobno Supraśl jest najpiękniejszym miasteczkiem Podlasia – nas jednak nie urzekł, może ze względu na wszechobecne remonty i chaos tym spowodowany, kiedy byliśmy. Natomiast Tykocin totalnie nas oczarował. Koniecznie musicie zobaczyć to małe, klimatyczne miasteczko nad Narwią i poznać jego historię, posmakować żydowskich potraw (ich lokalnej kuchni), wrócić do przeszłości, kiedy to Żydzi mieszkali na tych terenach.

TYKOCIN ŻYDOWSKIE MIASTECZKO NA PODLASIU

Przeczytajcie: Tykocin – klimatyczne miasteczko na Podlasiu. Zamek, synagoga i żydowska kuchnia.

BIAŁYSTOK NA PODLASIU 

Białystok to wielokulturowa stolica regionu. W Białymstoku zawitaliśmy na jeden dzień. Było warto! W ogóle nie zdawaliśmy sobie sprawy, że stolica Podlasia ma tyle do zaoferowania. Reprezentatywny Pałac Branickich, centrum miasta i Rynek Kościuszki, białostockie murale i słynny mural „Dziewczynka z Konewką”. Miasto także można zwiedzać wyznaczonymi szlakami, przez co w ten sposób odkryjecie Białystok Żydowski.

BIAŁYSTOK PODLASIE

BIAŁYSTOK PODALSIE ATRAKCJE

Przeczytajcie: Białystok – stolica Podlasia. Atrakcje i mapa miasta. Co zobaczyć w jeden dzień?

Podlasie to region w Polsce, do którego warto wracać. Jest tam tyle ciekawych miejsc, iż wielu z nich poświęciliśmy osobne artykuły na blogu – nie mogło być inaczej. Mamy zamiar jeszcze na Podlasie wrócić i odkryć kolejne sielskie miejsca  i inne atrakcje. Być może uda się dotrzeć do wspomnianych wcześniej parków narodowych jak Wigierski Park Narodowy lub przejść Szlak Tatarski? Mamy nadzieję, że nasze artykuły o Podlasiu pomogą Wam zorganizować wyjazd w te strony.

Więcej o Podlasiu i Suwalszczyźnie znajdziecie tutaj:
Podlaskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!