Wenecja to miasto pełne atrakcji – muzea, teatry, zabytki, uliczki którymi można spacerować bez końca i nigdy nie mieć dość… Tutaj zawsze jest co robić, a w 3 dni można sporo zwiedzić. Wenecja to miasto, które zbudowano na 117 wyspach. Wyspy te połączono mostami. Miasto jest podzielone na sześć dzielnic: Cannaregio, San Marco, Castello, San Polo, Santa Croce, Dorsoduro. Przeczytajcie, co warto zobaczyć w Wenecji w 3 dni.

PLAC ŚWIĘTEGO MARKA WRAZ Z ZABYTKAMI / WENECJA ATRAKCJE

Po włosku Plac Świętego Marka to Piazza San Marco – w Wenecji tylko ten plac ma „piazza” w nazwie, a wiec czyni go to jednocześnie jedynym placem w mieście. Miejsce to jest sercem Wenecji – tutaj przybywają wszyscy chcąc zobaczyć niesamowite zabytki, chłonąć atmosferę – która niesamowita jest o wschodzie słońca, popijać niespiesznie włoską kawę w jednej z wielu luksusowych kafejek wpatrując się na Wenecką Lagunę. Na Placu Świętego Marka trzeba być i doświadczyć jego magii.

Przeczytajcie: 10 najpiękniejszych miejsc w Dolomitach, które warto zobaczyć.

Najważniejsze zabytki, które znajdują się na Piazza San Marco to:

Pałac Dożów (Palazzo Ducale) – dawniej siedziba weneckich władców i rządu. Budowla ta miała charakter obronny, wybudowana została w stylu gotyckim. Na przestrzeni stuleci doznawała wielu zniszczeń ze względu na pożary. Pałac Dożów był przebudowywany wielokrotnie – w różnych stylach. Obecnie znajduje się tutaj Museo dell’Opera, można zwiedzać także pomieszczenia pałacowe. W ramach zwiedzania obiektu przechodzi się przez Most Westchnień (Ponte dei Sospiri), który prowadzi do więzienia (piombi), w którym dawniej więźniowie przebywali w trudnych warunkach. Przechodzili przez owy most wzdychając do ukochanego miasta przez ażurowe, małe okienka. Most Westchnień był łącznikiem między salą rozpraw, a więzieniem, łączył więzienie z Pałacem Dożów.

Wenencja atrakcje Plac Świętego Marka

Wenencja atrakcje

CIEKAWOSTKA
W więzieniu tym przebywał między innymi słynny Casanova za uprawianie magii i czarów, z którego po 13 miesiącach zbiegł.

Wstęp do Pałacu Dożów jest płatny i w ramach biletu można zwiedzić również takie obiekty jak: Museo Correr, Museo Archeologico Nazionale, Sale Monumentali della Biblioteca Nazionale Marciana.

DOŻA
DOŻA – taki tytuł nosił najwyższy urzędnik / władca Republiki Weneckiej. Doża znaczy – wódz.

Bazylika Świętego Marka – drugim ważnym zabytkiem na Placu Świętego Marka jest bazylika – San Marco. To tutaj spoczął ostatni patron Wenecji – św. Marek. Budowla oszałamia z zewnątrz i wewnątrz, a została zbudowana w 4 lata – w styli bizantyjskim. Wnętrze bazyliki czaruje przepychem i złotem – część można zwiedzać bezpłatnie, zdjęcia wykonuje się tylko za uiszczeniem opłaty. Koniecznie trzeba wejść na loggię, z której roztacza się ciekawy widok na Plac Świętego Marka – jest to nie lada atrakcja w Wenecji.

Wenencja atrakcje Plac Świętego Marka

Dzwonnica Świętego Marka (Campanile di San Marco) – z najwyższego budynku w Wenecji roztacza się przepiękny widok. Należy wjechać windą na taras widokowy dzwonnicy, aby móc te widoki zobaczyć na własne oczy. Dzwonnica Świętego Marka ma aż 99 metrów wysokości i powstała w XII wieku. Budowla ta na przestrzeni lat również doznawała wielu zniszczeń w wyniku pożarów, co sprawiało, iż wiele razy ją odbudowywano i zmieniano konstrukcję na bardziej stabilną. Na górze znajduje się 5 dzwonów, ale tylko jeden z nich zachował się oryginalnie. Pozostałe na przestrzeni lat odtworzono. Wjazd na punkt widokowy jest płatny.

Wenencja atrakcje

Uliczki Wenecji we Włoszech

Na Placu Świętego Marka w Wenecji prócz topowych atrakcji, które wymieniłam znajdują się jeszcze urokliwe sklepy, kawiarnie, restauracje ulokowane w podcieniach.

Jednym z takich kultowych miejsc jest historyczna kawiarnia Café Florian z zabytkowymi wnętrzami i ciekawą ofertą słodkości – to kawiarnia z duszą i historią. Bywał w niej sam Casanova i inne osoby związane ze światem kultury, polityki. Podejmowano tutaj ważne decyzje. Ceny w tym miejscu wołają o pomstę do nieba, ale dla wartości historycznej i unikalności tego miejsca warto skusić się na coś słodkiego. Może filiżankę gorącej czekolady o oryginalnej recepturze charakterystycznej tylko dla tego miejsca? My skonsumowaliśmy słynne śniadanie Casanovy tuż po podziwianiu wschodu słońca.

Wenecja kawiarnia Cafe Florian

Wenecja kawiarnia Cafe Florian

Wenecja uliczki

Wieczorem bądź o wschodzie słońca koniecznie przespacerujcie się The Riva Degli Schiovane – prowadząca od Placu Świętego Marka wzdłuż wybrzeża – ten spacer jest wspaniałą atrakcją w Wenecji. Widok unoszących się gondoli na Lagunie Weneckiej i widoczna w oddali wyspa Isola di San Giorgio Maggiore – to widok niezapomniany.

Wenecja atrakcje Pałac Dożów

Wenecja atrakcje

Przeczytajcie: Bergamo na weekend. Co zobaczyć, gdzie nocować i co zjeść?

ATRAKCJE WENECJI / UROKLIWE ULICZKI WRAZ Z KANAŁAMI

Będąc w Wenecji nie sposób zachwycić się wąskimi i starymi uliczkami z zabytkowymi mostami i wodnymi kanałami. Atrakcje Wenecji w postaci klimatycznych uliczek warto odkrywać wczesnym rankiem – jeszcze przed wschodem słońca i o zmroku, kiedy to wielu jednodniowych turystów Wenecję opuszcza. Dzięki temu doświadcza się miasta w zupełnie innym wymiarze, a niżeli w ciągu dnia – kiedy to w uliczkach, na mostach mija się tłumy turystów.

ATRAKCJE WENECJI / UROKLIWE ULICZKI WRAZ Z KANAŁAMI

zakochani w Wenecji

ATRAKCJE WENECJI / UROKLIWE ULICZKI WRAZ Z KANAŁAMI

CIEKAWOSTKA
W roku 1987 Lagunę Wenecką wraz z Wenecją wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Spacerując po Wenecji szczególną uwagę zwróćcie na te atrakcje:

Canal Grande – wenecka cieśnina o długości prawie 4 kilometrów od dawna nazywana najpiękniejszą ulicą w Europie. Przepływa przez środek miasta dzieląc go na dwie części, a brzegi połączone są 4 mostami. Najpiękniejsze widoki na Canal Grande i zabytki roztaczają się z Mostu Rialto i Mostu Akademii. Warto również pójść na spacer w okolice Bazyliki Santa Maria della Salute – gdzie Canal Grande ma swój końcowy odcinek i jest on najszerszy pomiędzy dwoma brzegami. Wzdłuż kanału Grande ulokowane zostały najpiękniejsze weneckie pałace, takie jak: Pałac Ca’ d’Oro, Pałac Ca’ Rezzonico, Pałac Ca’ Foscari. Canal Grande warto przepłynąć wsiadając na vaporetti – tramwaj wodny.

Wenecja Canal Grande

Most Rialto (Ponte di Rialto) – to najstarszy i najbardziej oblegany przez turystów most w Wenecji znajdujący nad Canal Grande. Dawniej był to most drewniany, jednak w XVI podjęto decyzję, aby przekształcić konstrukcję na kamienną. Most Rialto opustoszały można podziwiać tylko wczesnym rankiem. W okolicach mostu Rialto odbywa się codziennie lokalny targ – Mercato di Rialto.

Most Akademii (Ponte dell’Accademia) – stąd roztacza się bajeczny widok na Wenecję z bazyliką Santa Maria della Salute w tle. O zachodzie słońca jest tutaj najpiękniej. Most Akademii ma konstrukcję drewniano-żelazną. Prowadzi do Gallerie dell’Accademia – muzeum sztuki.

Wenecja atrakcje

Wytwórnia gondoli przy Rio San Trovaso (Squero di San Trovaso) – spacerując po uliczkach Wenecji warto zobaczyć taką atrakcję jak rzemieślniczą fabrykę gondoli.
W tym zabytkowym warsztacie wytwarza się tradycyjne drewniane gondole. W Wenecji nie ma drugiego takiego miejsca.GONDOLA – rodzaj łodzi wiosłowej prowadzonej przez gondoliera. To symbol Wenecji, który w literaturze, teatrze, filmie został rozpowszechniony jako coś bardzo romantycznego. Czas potrzebny na wyprodukowanie gondoli to 2 miesiące.

Przy Rio San Trovaso prócz zabytkowej wytwórni gondoli znajdziecie mnóstwo uroczych knajpek z aperolem i małymi kanapkami nazywanymi cicchetti. Wspaniale tutaj odpocząć od turystycznego zgiełku.

Wytwórnia gondoli przy Rio San Trovaso Wenecja

INNE DZIELNICE WARTE ODWIEDZENIA / ATRAKCJE WENECJI

Sestiere Cannaregio – to miejsce pozostanie jednym z naszych ulubionych w Wenecji.  Z dala od turystycznego zgiełku można tutaj zaobserwować zwyczajne życie Wenecjan. Spacer Strada Nova – popularną ulicą handlową, wizyta w XVI-wiecznym getcie żydowskim będącym częścią Cannaregio, lampka wina przy kanale znajdującym się na ulicy Fundamenta Misericordia lub Fondamenta dei Ormesini – i brak turystów – to wszystko sprawia, że wrażenia z tego miejsca są wyjątkowe. W dzielnicy tej znajduje się także pałac Ca’ d’Oro z kolekcją sztuki renesansowej.

CIEKAWOSTKA
W dzielnicy Cannaregio urodził się słynny podróżnik Marco Polo.
Wenecja dzielnica Cannaregio

Wenecja dzielnica Cannaregio

Wenecja dzielnica Cannaregio

Sestiere Dorsoduro – warto przemierzyć całą tą dzielnicę pieszo ponownie odłączając się od tłumów turystów. Zwieńczeniem wędrówki będzie wizyta w najsłynniejszej weneckiej bazylice Santa Maria della Salute (jeden z najwspanialszych i najbardziej okazałych zabytków w Wenecji)  oraz podziwianie widoków z nabrzeża tę stronę Wenecji, która jest najbardziej skomercjalizowana. Dorosoduro to dzielnica bardzo spokojna z wąskimi uliczkami, malowniczymi kanałami, rezydencjami. Warto odkrywać tutaj swoje zakątki. Wybraliśmy się również do Galerii Peggy Guggenheim z kolekcją sztuki nowoczesnej, która jest atrakcją w tej weneckiej dzielnicy. Ponadto znajdziecie tutaj Galerie Akademii (Gallerie dell’Accademia) – z największą na świecie kolekcją sztuki weneckiej.

Wenecja atrakcje

Galeria Peggy Guggenheim w Wenecji

ATRAKCJA W WENECJI – TEATR OPEROWY LA FENICE

Gran Teatro La Fenice wyjątkowe miejsce warte zobaczenia nie tylko z zewnątrz. Nazwa teatru operowego w Wenecji nawiązuje do mitycznego feniksa odradzającego się z popiołów. Feniks stał się symbolem La Fenice. Teatr operowy był wiele razy niszczony przez pożary. Będąc w Wenecji podziwialiśmy wnętrza tej wspaniałej budowli, w której grano dzieła Beethovena czy Wagnera.

TEATR OPEROWY LA FENICE Wenecja

TEATR OPEROWY LA FENICE Wenecja

PUNKTY WIDOKOWE NA WENECJĘ TEŻ SĄ ATRAKCJĄ

Wenecję koniecznie trzeba podziwiać przynajmniej z jednego punktu widokowego.

My polecimy Wam ich kilka:

 • Taras widokowy z dzwonnicy Św. Marka – wstęp płatny
 • Punkt widokowy z dachu galerii handlowej Fondaco dei Tedeschi – wstęp bezpłatny
 • Punkt widokowy na Wenecję z Mostu Akademii
 • Scala Contarini del Bovolo spiralna klatka schodowa – wstęp płatny

Wenecja atrakcje

KSIĘGARNIA ACQUA ALTA

Kiedy na Instagramie pod hasztagiem #Wenecja zobaczyłam zdjęcie z tego miejsca wiedziałam, iż musimy je odwiedzić. Uwielbiamy księgarnie z klimatem i stare antykwariaty… Przed wejściem do Acqua Alta zobaczycie napis, iż jest to najpiękniejsza księgarnia na świecie – myślę, że są ładniejsze i bardziej klimatyczne, ale i w tej zdecydowanie warto być. Znajdziecie ją w wąskiej uliczce w dzielnicy Castello, a założył ją w 2004 roku Luigi Frizzo

Co jest wyjątkowego w tym miejscu?:

 • można spotkać tutaj koty
 • atrakcją księgarni w Wenecji jest urokliwe, książkowe podwórko
 • taras widokowy na kanał Rio della Tetta stworzony ze sterty starych książek, które zniszczyła wielka woda
 • książki poumieszczane w łodziach i gondolach

stara gondola do której można wejść i zrobić sobie zdjęcie

Jest to bardzo klimatyczne i wyjątkowe miejsce na mapie Wenecji.

KSIĘGARNIA ACQUA ALTA WENECJA
KSIĘGARNIA ACQUA ALTA WENECJA
KSIĘGARNIA ACQUA ALTA WENECJA

CIEKAWOSTKA
Acqua Alta – określenie to oznacza „duży przypływ” „wysoka woda”. W Wenecji bardzo często dochodzi do podniesienia poziomu wody w okresie między jesienią i zimą.

REJS GONDOLĄ

Czy będąc w Wenecji warto zafundować sobie taką atrakcję jak rejs gondolą? Pewnie, że warto, ale to droga atrakcja. Ceny zaczynają się od 80 euro od osoby za rejs. Będąc kilka lat temu w Wenecji na wycieczce objazdowej po Włoszech doświadczyłam rejsu gondolą w Wenecji. Z tego też względu na tym wyjeździe z tej atrakcji zrezygnowaliśmy. Uważamy jednak, iż raz w życiu warto zobaczyć Wenecję z poziomu gondoli.

GONDOLE WENECJA

WENECJA ATRKACJE

Z WENECJI NA BURANO / WENECJA ATRAKCJE

Warto wygospodarować kilka godzin na wycieczkę do pobliskiego Burano – oddalonego od Wenecji tylko 7 kilometrów. To kolorowe miejsce na mapie Włoch każdy powinien zobaczyć. I my nie odmówiliśmy sobie tej frajdy. Popłynęliśmy na Burano wcześnie rano, aby w ciszy i kameralnych warunkach doświadczyć kolorów tego miejsca. Było warto – Burano okazało się bardzo ciekawą atrakcją Laguny Weneckiej.

BURANO

Przeczytajcie: Burano, Włochy. Co zobaczyć na kolorowej wyspie Laguny Weneckiej?

WENECJA – GDZIE ZJEŚĆ?

W czasie zwiedzania atrakcji Wenecji nie mogło zabraknąć czasu na odkrywanie restauracji i kawiarni serwujących pyszne, włoskie dania. Dzielimy się z Wami naszymi odkryciami w zakresie kulinarnych miejsc w Wenecji.

Polecamy: 

 • Caffè Florian – o tej historycznej kawiarni piszemy powyżej. Warto przyjść do tego miejsca na śniadanie Casanovy i wypić gorącą czekoladę według autorskiej receptury. Jest to kawiarnia droga, ale mimo wszystko warto – tutaj płaci się nie tylko za słodkości i śniadanie, ale też za walory historyczne miejsca i cudowne wnętrza.
 • Da Cherubino – autentyczna włoska restauracja serwująca pyszne dania i mimo, że położona w centrum Wenecji ceny ma bardzo przystępne.
 • I Tre Mercanti – to sklep spożywczy dla wielbicieli włoskich przysmaków. Koniecznie skosztujcie przepysznego tiramisu, które serwują i można obserwować panie, jak je przygotowują.
 • Suso – w tej lodziarni zjecie najlepsze lody w Wenecji, ale trzeba swoje odstać w kolejce.
 • Arte Della Pizza – jeśli będziecie mieli ochotę na szybki lunch w przystępnej cenie to w tej pizzerii serwującej pizzę na kawałki się nie rozczarujecie.
 • Magna Bevi Tasi – klimatyczny bar serwujący weneckie cicchetti – małe przekąski z dodatkami zazwyczaj w formie kanapek. Najlepiej smakują z aperolem. 

WENECJA – GDZIE NOCOWAĆ? 

Decydując się na city break w Wenecji podjęliśmy decyzje, iż będziemy nocować w pobliskim Mestre – w hotelu Venezia (możecie dokonać rezerwacji tego obiektu przez aktywny link), który spełnił nasze oczekiwania i byliśmy zadowoleni z wyboru. Hotel Venezia jest urządzony w weneckim stylu, serwuje śniadania i znajduje się blisko przystanku autobusowego, z którego odjeżdżają autobusy do Wenecji. W taki sposób codziennie dojeżdżaliśmy do miasta na zwiedzanie atrakcji. Pokój w hotelu był przestronny i czysty, mieliśmy zapewnioną ciszę i spokój, wifi działało bez zarzutu. Co ważne – w Mestre hotele są tańsze niż w Wenecji i z tego też powodu wile osób decyduje się właśnie na Mestre jako bazę noclegową. Uważamy, iż to dobry wybór. Dojazd na wschód słońca w Wenecji również nie stanowił dla nas żadnego problemu – pojechaliśmy pierwszym dostępnym autobusem z Mestre i mogliśmy cieszyć oczy wschodzącym słońcem na Placu Świętego Marka. Z Mestre do Wenecji można również dojechać pociągiem.

Gdzie jeszcze warto nocować w Mestre?

A jeśli chcielibyście nocowac w Wenecji zapoznajcie się z noclegami klikając w poniższy link: 

Wszystkie opisane powyżej atrakcje zobaczyliśmy w 3 dni – czyli całkiem sporo, prawda? Na pewno jeszcze wiele atrakcji w Wenecji przed nami. Planujemy wrócić. Marzy nam się spędzenie czasu w Wenecji w czasie karnawału.

Więcej o Włoszech znajdziecie tutaj:
Włochy

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!