Kraków zachwyca atmosferą i klimatem. Dla nas ma retro duszę. Postanowiliśmy odwiedzić wspaniałe fotograficzne miejsca w Krakowie, aby zrobić zdjęcia jak retro pocztówki. Przeczytajcie jakie to miejsca i oceńcie czy udało nam się na zdjęciach pokazać klimat Krakowa.

„ Inne miasta żyją teraźniejszością, przyszłością. Kraków żyje przeszłością samą, zaczerpniętymi w niej siłami…Wszystko w nim stare…”
Józef Ignacy Kraszewski

KLIMATYCZNE ULICZKI STAREGO MIASTA

W Krakowie zabytkowych i klimatycznych uliczek jest mnóstwo. Warto spacerować i odkrywać swoje miejsca. Kupiliśmy pocztówkę z zabytkową krakowską uliczką Poselską na Starym Mieście i postanowiliśmy ją odszukać. Udało się. Krakowskie uliczki to zdecydowanie ciekawe miejsca na zdjęcia.

Najbardziej klimatyczne uliczki Starego Miasta to:

 • ulica Kanonicza
 • ulica Grodzka
 • ulica Floriańska
 • ulica Bracka

KRAKÓW STARE MIASTO

KOŚCIÓŁ MARIACKI, GOŁĘBIE I SUKIENNICE

Na Rynku Głównym w Krakowie dumnie stoi Kościół Mariacki, z którego każdego dnia wybrzmiewa hejnał. Ale prócz hejnału kultowe są gołębie, które nad Rynkiem i Kościołem Mariackim fruwają. Warto „ustrzelić” gołębia z Kościołem Mariackim w tle. Super pomysł na zdjęcie. Kolejne ujęcie Kościoła Mariackiego, które warto zrobić jest spod słynnych krakowskich Sukiennic, które są tuż obok.  Takie fotografie wychodzą bardzo klimatycznie i tajemniczo. Kolejne ciekawe zdjęcia z Krakowa.

CIEKAWOSTKA
Sukiennice pełniły kiedyś funkcję budynku handlowego, w którym znajdowały się liczne kramy i stoiska sprzedażowe. Sprzedawano sporo sukna, stąd nazwa Sukiennice.

KRAKÓW KOŚCIÓŁ MARIACKI SUKIENNICE

ZAUŁEK NIEWIERNEGO TOMASZA

Jedną z naszych ulubionych krakowskich uliczek jest ulica Św. Tomasza z Zaułkiem Niewiernego Tomasza i słynną kawiarnią Café Camelot. Tak naprawdę Zaułek ten mieści się na skrzyżowaniu dwóch ulic: Świętego Tomasza i Świętego Jana. Znajduje się tutaj Kościół pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela. Bądźcie wcześnie rano, aby uniknąć osób trzecich na zdjęciach, a potem wpadnijcie na pyszne śniadanko do Café Camelot. To jedno z najpiękniejszych i klimatycznych miejsc Starego Krakowa.

Przeczytajcie: Kraków – gdzie zjeść? 10 sprawdzonych miejsc na śniadanie, kolację, kawę i drinka.

KRAKÓW ZAUŁEK NIEWIERNEGO TOMASZA

MAŁY RYNEK

Na Małym Rynku w Krakowie, który mieści się blisko Rynku Głównego odetchniecie od tłumów turystów i zgiełku. Na tym prostokątnym placyku będziecie mogli podziwiać zabytkowe kamieniczki o pastelowych kolorach. Zdecydowanie bardzo ciekawe miejsce na zdjęcia w Krakowie. Jest fotogenicznie.

KRAKÓW MAŁY RYNEK

DZIEDZINIEC COLLEGIUM MAIUS

Dziedziniec Collegium Maius to bardzo fotogeniczne miejsce będące najstarszą częścią Akademii Krakowskiej. Podziwiać można ciekawe krużganki ze sklepieniami, ozdobne drzwi, tarasy, schody profesorskie, a na środku jest studnia. Miejsce to znajdziecie na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej.

DZIEDZINIEC COLLEGIUM MAIUS KRAKÓW

PUNKT WIDOKOWY NA KRAKÓW Z RESTAURACJI METRUM BISTRO

Restauracja ta dawniej nazywała się „U Romana”. Mieści się na dachu Akademii Muzycznej w Krakowie, skąd prócz konsumpcji smakowitości można podziwiać przepiękną panoramę na Kraków. Widać stąd mnóstwo ważnych krakowskich budowli, no i sam widok jest niesamowity. Uroku dodają rozwieszone na tarasie żarówki – wieczorem zapalane. Ciekawostką jest, iż na dachu restauracji kręcone były sceny do filmu Juliusza Machulskiego pt.: „Vinci”. Super miejsce na odpoczynek. Akademia Muzyczna znajduje się na ulicy Świętego Tomasza 43.

PUNKT WIDOKOWY NA KRAKÓW Z RESTAURACJI METRUM BISTRO

PUNKT WIDOKOWY NA KRAKÓW Z RESTAURACJI METRUM BISTRO

WAWEL I BULWARY WIŚLANE – CIEKAWE MIEJSCE NA ZDJĘCIA W KRAKOWIE

Któż nie zna tego miejsca? Chyba nie ma takiej osoby. Wizytówka i symbol Krakowa, miejsce magiczne, pełne historii i ważnych wydarzeń. Nam marzyło się zdjęcie z widokiem na Wawel, ale na pierwszym planie chcieliśmy mieć łabędzia – serio! A sporo ich pływa w tym miejscu. Udało się! Takie zdjęcie z panoramą Wawelu, rzeką i łabędziami zrobicie kierując się na drugą stronę Wisły – obchodząc dookoła Bulwary Wiślane.

WAWEL I BULWARY WIŚLANE W KRAKOWIE

WAWEL I BULWARY WIŚLANE W KRAKOWIE

SZYLDY NA ULICY SZEROKIEJ I KLIMATYCZNY KAZIMIERZ

Najbardziej fotograficznym miejscem na krakowskim Kazimierzu są zdecydowanie zabytkowe szyldy sklepowe na ulicy Szerokiej. Każdy kto przybywa do Krakowa i zwiedza Kazimierz chce tutaj zrobić zdjęcia.

KRAKÓW KAZIMIERZ

Przeczytajcie: Spacer po Kazimierzu – klimatycznej dzielnicy Krakowa.

KŁADKA OJCA BERNATKA

Trasa rowerowo – piesza łącząca Kazimierz z Podgórzem. Fajna i ciekawa konstrukcja mostu, widok na Wisłę, zawieszone kłódki zakochanych. To wszystko sprawia, iż Kładka Ojca Bernatka jest kolejnym ciekawym miejscem do zrobienia zdjęć, a stąd już tylko „rzut beretem” na krakowskie Podgórze.

KŁADKA OJCA BERNATKA KRAKÓW

ZAKRZÓWEK

To miejsce często można zobaczyć na Instagramie. Przeglądając to medium widzieliśmy wiele pięknych zdjęć z Zakrzówka – dawnej wsi, która z czasem została włączona do Krakowa. Dziś pełni funkcję jego dzielnicy – Dębniki. Fotograficzną furorę robi sztuczny zbiornik wodny – Zalew Zakrzówek, którego woda często mieni się pięknymi odcieniami błękitu i jest otoczona skałami. Tuż obok znajdują się Skałki Twardowskiego – jest to grupa skalnych ścian.

Dlaczego Skałki Twardowskiego?

Ano dlatego, iż legenda głosi iż mistrz Twardowski – polski szlachcic – prowadził w tym miejscu szkołę magii. Eksplozja jego czarodziejskiego laboratorium sprawiła, że powstało w tym miejscu mnóstwo skał. Prócz fotografów licznie przybywają tutaj fani wspinaczki skałkowej. Jadąc w to miejscu kierujcie się w stronę dzielnicy Dębniki.

TYNIEC I OPACTWO BENEDYKTYNÓW – OKOLICE KRAKOWA – CIEKAWE MIEJSCA NA ZDJĘCIA

Opactwo Benedyktynów to najstarszy klasztor w Polsce. Od dawna chcieliśmy to miejsce sfotografować i zobaczyć. Przy kolejnej wizycie w Krakowie na pewno wybierzemy się do Tyńca na dłużej i klasztor zwiedzimy. Póki co zrobiliśmy kilka zdjęć.

Tyniec jest oddalony od Krakowa o ok. 12 kilometrów. Aby sfotografować Opactwo Benedyktynów w całej okazałości najlepiej zrobić to z drugiego brzegu rzeki Wisły – czyli nie wjeżdżajcie do Tyńca, a skierujcie się na miejscowość Piekary. Znajdźcie interesujące punkty widokowe na klasztor i fotografujcie. Opactwo Benedyktynów na pewno pięknie wygląda o wschodzie słońca – jesienią często otulone poranną mgłą.

TYNIEC I OPACTWO BENEDYKTYNÓW

INNE CIEKAWE MIEJSCA NA ZDJĘCIA W KRAKOWIE, KTÓRE PLANUJEMY ODWIEDZIĆ

 • Kryspinów
 • Kopiec Kraka
 • Dziedziniec Zamkowy na Wawelu
 • Kopiec Kościuszki z Aleją Jerzego Waszyngtona – szczególnie złotą polską jesienią
 • Ogród Botaniczny
 • Podgórze
 • Giełda Kwiatowa

Przeczytajcie: Moje pomysły na jesienne zdjęcia.

Kraków – miasto legend i królów. Miasto ze starą duszą, którą warto odkryć. Mamy nadzieję, że szukanie ciekawych miejsc na zdjęcia w Krakowie będzie dla Was łatwe, dzięki temu artykułowi. I na zakończenie fragment wiersza Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej o Krakowie.

„… I już słowik na Bielanach zakląskał –
I już Wisła – już krakowski klimat –
już tramwajem dzwoni Zwierzyniecka –
już dom widać…”
Maria Pawlikowska Jasnorzewska

 

 

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze