Jesień to idealna pora roku, aby zrobić klimatyczne zdjęcia pełne ciepłych barw i nostalgii. Poranne mgły, feria rudych barw, dary jesieni…to wszystko sprzyja fotografowaniu. Jesienią najczęściej chwytam za aparat i szukam miejsc, w których mogę zrobić zdjęcia pełne jesiennej atmosfery.
Przygotowałam dla Was zestawienie moich ulubionych miejsc, w których z jesienią jest się za pan brat oraz pokazuję jakich przedmiotów używam w jesiennej fotografii oraz które detale warto sfotografować. Zainspirujcie się do robienia jesiennych zdjęć.

JESIENNE ZDJĘCIA W PARKU

Jesień w parkach jest magiczna. Te kolory, ścieżki po których można spacerować, często małe stawy z kaczkami. Idealny plener do jesiennych zdjęć. Znajdźcie piękny i malowniczy park w miejscu, w którym mieszkacie lub w okolicy.  Zabierzcie aparat i róbcie jesienne zdjęcia. Moim ulubionym parkiem do jesiennej fotografii jest Park Oliwski w Gdańsku. To duży obszar ze stawem, ogrodem w stylu japońskim, romantycznymi alejkami, dostojnymi drzewami, klimatycznymi mostkami…oj mogłabym wymieniać bez końca. Poniżej kilka zdjęć z Parku Oliwskiego.

Pomysły na jesienne zdjęcia Park Oliwski

Pomysły na jesienne zdjęcia Park Oliwski

Przeczytajcie: Fotografia w podróży – jak się przygotować i robić coraz lepsze zdjęcia? 8 fotograficznych porad dla początkujących.

JESIENNE ZDJĘCIA W LESIE

Kolejnym ciekawym miejscem do jesiennych zdjęć bardziej w stylu moody – jest las.  Pełny grzybów, paproci, a nawet fioletowych wrzosów. W tym roku odkryłam Las Lubiatowo nad naszym pięknym, polskim morzem niedaleko Sasina. Fotografując las jesienią nie trzeba jechać daleko. Często mamy las blisko naszych domów. Wystarczy wyjść na pobliski spacer, zabrać aparat i fotografować las w jesiennej aurze. Idealnym akcesorium do leśno – jesiennej fotografii będzie lampa naftowa i świeczka. Pamiętajcie tylko, aby zachować środki ostrożności używając tych przedmiotów w lesie.

Pomysły na jesienne zdjęcia - Las lubiatowski

Pomysły na jesienne zdjęcia

Pomysły na jesienne zdjęcia

Pomysły na jesienne zdjęcia

JESIENNE ZDJĘCIA NAD MORZEM

Spacery wzdłuż nadmorskich plaż to coś co uwielbiam, ale tylko poza sezonem. Czas lata bardziej odstrasza mnie, aby nad polskie morze udać się na spacer. Jest tam po prostu zbyt dużo turystów. Ale jesienią…Jesienią jest idealnie! Cicho, pusto, tylko wiatr i szum morza. Lubię jesienią spacerować po plaży w  pobliskiej Rewie i w Gdyni Orłowie – najpiękniejszej dzielnicy Gdyni. Jesień w tych nadmorskich miejscach jest piękna! Warto jesienią wybrać się na weekend nad polskie morze i „ustrzelić” sporo ciekawych, nadmorskich kadrów. Jesienne zdjęcia na pustych plażach będą na pewno piękne.

Pomysły na jesienne zdjęcia - Gdynia Orłowo

Pomysły na jesienne zdjęcia - Gdynia Orłowo

JESIENNE ZDJĘCIA W GÓRACH

Polskie góry jesienią to już nasza tradycja. Wracamy na przełomie września i października w Tatry. Wtedy jest najpiękniej, mimo iż ryzykujemy z aurą pogodową. Zdjęcia jesienne w otulinie gór robią się praktycznie same. Uwielbiam, kiedy wędrując po szlakach towarzyszą mi mgiełki i ciemne jesienne chmury. W takich warunkach atmosferycznych można zrobić idealne jesienne fotografie z nutą nostalgii. W tym roku udało nam się zobaczyć niesamowite zjawisko – kiedy jesień spotyka się z zimą. W wyższych partiach gór był już śnieg! Bardzo zachęcam Was do zorganizowania wycieczki w góry jesienią. Krajobrazy, kolory, atmosfera…wszystko jest niesamowite. Góry jesienią fotograficznie – jak najbardziej jestem za!

Pomysły na jesienne zdjęcia - Tatry

Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na Tatry, do których dojedziesz samochodem. Mapa dojazdu.

INNE CIEKAWE MIEJSCA – WŁASNE POMYSŁY NA JESIENNE ZDJĘCIA

Nie ograniczajcie się tylko do lasu, morza, gór… Znajdźcie miejsca do fotografowania, o których nikt inny nawet by nie pomyślał. Na przykład moim tegorocznym odkryciem jest miejscowość Rutki blisko Gdyni i stary most, który w niej się znajduje wraz z nieczynnymi torami. Miejsce pełne klimatu. Szukajcie drewnianych mostków, miejsc ze stawami, chatkami… Podążajcie poza utartym szlakiem. Często niepozorne i
„na pierwszy rzut oka” nieciekawe miejsca okazują się prawdziwymi „perełkami” fotograficznymi.

Pomysły na jesienne zdjęcia - Most Rutki

Pomysły na jesienne zdjęcia - Most Rutki

Pomysły na jesienne zdjęcia - Tatry

FOTOGRAFOWANIE ZWIERZĄT JESIENIĄ

Do swojego albumu z jesiennymi fotografiami warto dorzucić zdjęcia zwierząt, które z tą porą roku się kojarzą. Pierwsza myśl to oczywiście: lis i wiewiórka, bo są rude. Lisa jeszcze nie udał mi się na zdjęciu uchwycić, natomiast wiewiórkę już tak i to dwukrotnie. Sporo wiewiórek, które potrafią pięknie pozować do zdjęć można spotkać w parkach. W Parku Oliwskim w Gdańsku jest ich całkiem sporo. Rudy kociak również idealnie będzie pasował do klimatu jesiennych zdjęć. Łabędzia i gołębia także udało mi się sfotografować. Jesienne zdjęcia i na nich rude zwierzaki? Oj tak!

Pomysły na jesienne zdjęcia

Pomysły na jesienne zdjęcia

Pomysły na jesienne zdjęcia - Park Oliwski

Pomysły na jesienne zdjęcia - Park Oliwski

NIEKORZYSTNA AURA POGODOWA KLUCZEM DO CIEKAWYCH JESIENNYCH ZDJĘĆ

Fotografujcie nie tylko złotą polska jesień, która emanuje czerwonymi, żółtymi i brązowymi barwami. Róbcie zdjęcia też w pochmurną pogodę. Być może uda się wstać o świcie i sfotografować jesienne mgły. Pogoda, która nie sprzyja nam – jest często sprzymierzeńcem klimatycznych i ciekawych zdjęć. Nie bójcie się deszczu, wiatru i pochmurnej pogody. Zdjęcia w takiej aurze są piękne i na pewno wyróżniają się wśród innych.

Pomysły na jesienne zdjęcia - Zamek Olsztyn

Pomysły na jesienne zdjęcia - Tatry

DETALE NA JESIENNYCH ZDJĘCIACH

Fotografując jesień nie skupiajcie się tylko na kolorowych  krajobrazach nad morzem, w górach czy w lesie. „Złapcie” na zdjęciach również  jesienne detale, które wspaniale będą uzupełniać  jesienną kolekcję zdjęć. Tymi detalami są oczywiście liście, jarzębina, kasztany…i wiele innych elementów, które kojarzą się z jesienią. Pokuście się o pokazanie dynamiki i ruchu na zdjęciach – wykonajcie zdjęcia seryjne – na przykład podrzucając liście. Uchwyćcie chwilę, ruch, pokażcie że zdjęcie może być dynamiczne. Klimatycznymi elementami na zdjęciach będą też tajemnicze drzwi, stare okna…

Pomysły na jesienne zdjęcia

Jesienne zdjęcia

FARMA DYŃ

Dynie od zawsze kojarzą nam się z jesienią, a więc wybierzcie się na farmę dyń! Takich miejsc jest coraz więcej w Polsce i fotografowie odnaleźli tam wspaniałe plenery do sesji rodzinnych. Na temat fotografowania z dyniami w tle napisałam osobny artykuł. Zachęcam Was do przeczytania. To kolejna inspiracja do zrobienia jesiennych zdjęć.

Farma dyń na Pomorzu – atrakcja dla dzieci i pasjonatów pięknych jesiennych zdjęć.

Pomysły na jesienne zdjęcia - Farma dyń

KILKA POMYSŁÓW NA JESIENNE PORTRETY

Być może lubicie fotografować innych ludzi. Jesień sprzyja realizowaniu jesiennych sesji. Warto wykonać kilka jesiennych portretów, na których uwiecznicie siebie lub inne bliskie Wam osoby.

Pomysły na jesienne zdjęcia

Bardzo chciałabym, aby zdjęcia które zrobiłam były dla Was inspiracją do wykonywania jesiennych fotografii. Jesień od zawsze mnie inspiruje! Miejsca, detale, światło, pogoda, kadrowanie – to wszystko ma wpływ na efekt końcowy zdjęcia. Następnie – kolejnym elementem bardzo istotnym jest wywołanie zrobionych zdjęć, nadanie im – dzięki obróbce pięknego klimatu i tego czegoś, co będzie je wyróżniało. Ale to już temat na inny blogowy wpis.

Lubicie robić zdjęcia jesienią? Co Was najbardziej inspiruje?

 

 

Więcej inspiracji znajdziecie tutaj:
Fotografia

 

Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku


Do zobaczenia gdzieś w drodze!