Spis treści
Kochacie górskie wycieczki i co roku planujecie zdobycie nowych szlaków? A może pierwszy raz w życiu zdobyliście się na odwagę i chcecie przeżyć prawdziwą przygodę? Zastanawiacie się, co spakować w góry?
Takie wyprawy warto dobrze zaplanować. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie rzeczy przydadzą się na górskim szlaku i podczas zdobywania szczytów, przeczytajcie poradnik na temat tego, co zabrać w góry.
CO ZABRAĆ NA WYCIECZKĘ W GÓRY? / LISTA RZECZY
Zacznijmy od razu od konkretów. Na pewno przydatną wskazówką będzie to, że w góry najlepiej wziąć mniej niż więcej. Dlaczego? Na szlak z reguły zabieramy plecak, zatem oczywistą rzeczą jest, że nie chcemy aby był on zbyt ciężki.
Co zabrać w góry? Oto nasza lista:
- plecak turystyczny – to podstawa dla każdego podróżnika, bez niego nie obejdzie się żadna górska wyprawa,
- odpowiednie obuwie – polecamy buty trekkingowe, ale jeśli trasa nie jest trudna, trampki czy adidasy również zdadzą egzamin,
- kurtka przeciwdeszczowa – jeśli nie macie porządnej kurtki, warto spakować chociażby zwykły foliowy płaszcz przeciwdeszczowy,
- apteczka turystyczna – to bardzo ważny element w każdym plecaku, powinna zawierać plastry, bandaże, wodę utlenioną i coś przeciwbólowego – nigdy nie wiadomo, co nas spotka na szlaku, a warto być przygotowanym na wszystko,
- zapas wody – owszem, spotkamy na swojej drodze górskie strumyki, dlatego warto mieć ze sobą również bidon lub pustą butelkę, ale odpowiedni zapas wody jest niezbędny, ponieważ góry potrafią być nieprzewidywalne,
- jedzenie – ten punkt może Wam się również wydać oczywisty, ale nie pomijajcie go, gdy będziecie się pakować, oprócz kanapek, postawcie na suche przekąski, takie jak batoniki proteinowe, orzechy oraz produkty liofilizowane,
- artykuły dla bezpieczeństwa – mamy tu na myśli np. gwizdek i scyzoryk, które pomogą w sytuacjach awaryjnych, a o których możemy zapomnieć, gdy zastanawiamy się, co zabrać w góry.
- sprzęt fotograficzny – jeśli Waszą pasją jest oczywiście fotografia i uwielbiacie upamiętniać Wasze przeżycia na matrycy aparatu fotograficznego. Warto zainwestować w sprzęt fotograficzny, który nie będzie mocno obciążał plecaka.
WSKAZÓWKA: jeśli nie wiecie, ile wody zabrać w góry, oceńcie mniej więcej czas, który przeznaczacie na wędrówkę i trudność szlaku. Pamiętajcie, że niektóre szlaki mogą być wymagające, a latem nasz organizm będzie potrzebował większego nawodnienia.
Przeczytajcie: Góry Bystrzyckie – ciekawe szlaki i atrakcje.
CO WARTO WZIĄĆ ZE SOBĄ NA GÓRSKA WYPRAWĘ?
Musimy zapakować oczywiście to, co niezbędne. Zastanówmy się jednak również nad tym, co warto zabrać na górskie szlaki. Mamy tu na myśli takie akcesoria, jak np.:
- kijki trekkingowe – to naprawdę pomocny gadżet, szczególnie przy bardziej wymagających trasach,
- mapę, kompas, GPS – czyli wszystko to, co pomoże nam się zorientować w terenie i nie pozwoli się zgubić,
- latarkę – czołówkę,
- powerbank,
- koc termiczny,
- bieliznę termoaktywną,
- skarpetki zapobiegające przetarciom stóp.
- stuptuty w przypadku dużej ilości śniegu
- okulary przeciwsłoneczne
- ochronę przeciwdeszczową na plecak
Nie są to oczywiście rzeczy niezbędne, ale odpowiadają na pytanie: co zabrać w góry, szczególnie na całodzienne trasy. Jeśli wybieracie się na dłuższą wycieczkę i planujecie nocowanie pod namiotem, spakujcie oczywiście namiot, karimatę i śpiwór.
JEDZENIE NA TRASĘ W GÓRY
Co zabrać ze sobą w góry, jeśli chodzi o pożywienie? Najbardziej przydatny będzie tak zwany „suchy prowiant”, czyli jedzenie, które nie wymaga od nas żadnej obróbki termicznej.
Warto postawić na różnego rodzaju przekąski. Te, które warto zabrać w góry, to np.: bakalie, batoniki energetyczne, gotowe musy w tubkach, sucharki.
Zwróćcie uwagę na to, aby przekąski były pełnowartościowe. Podczas wyprawy na szlak lepiej będzie spożywać posiłki, które dodadzą nam energii i siły na dalszą wędrówkę. Zdrowe jedzenie, które zabieramy w góry również ma znaczenie. Nie ma sensu spożywać jedynie pustych kalorii. Zamiast białych bułek i chipsów, wybierzcie owoce i warzywa. Małe marchewki, banany i jabłka to coś, co łatwo przekąsić na szlaku lub podczas krótkiego postoju. Nie zapominajcie oczywiście o wodzie, a dodatkowo możecie spakować napoje izotoniczne, które uzupełnią poziom elektrolitów przy dużym wysiłku na szlaku.
Przeczytajcie: Góry Orlickie – szlaki, które warto przejść – Wielka Desztna w Czechach i Orlica.
CO ZABRAĆ W GÓRY ZIMĄ?
Najlepszą poradą na temat ekwipunku na zimowe wyprawy w góry, będzie zadbanie o odpowiednią garderobę. Słynne ubranie się „na cebulkę” w tym wypadku może okazać się kluczowe.
Eksperci polecają włożenie na siebie trzech warstw odzieży. Ważna będzie tu bielizna termoaktywna, odzież termiczna i warstwa zewnętrzna – czyli odpowiednia kurtka i spodnie. Najlepiej, żeby były nieprzemakalne.
Nie zapominajcie również o akcesoriach, takich jak czapka, rękawiczki, szalik lub komin, ciepłe skarpety i oczywiście odpowiednie buty. Ciekawą opcją może być również ponczo termiczne.
Oprócz ubioru, który jest podstawą podczas górskich wędrówek i innych aktywności na świeżym powietrzu, warto zastanowić się, co spakować w góry zimą?
Z pewnością warto włożyć do plecaka termos z ciepłą herbatą lub popularne wśród turystów – termosy obiadowe. Dzięki nim możemy podczas pieszych wędrówek posilić się ciepłymi potrawami, nawet jeśli nie znajdziemy na szlaku schroniska.
CO ZABRAĆ W GÓRY LATEM?
Latem na szczęście możemy pozwolić sobie na spakowanie do plecaka mniejszej ilości rzeczy. Musimy pamiętać oczywiście o zapasie wody i jedzenia.
Co jeszcze jest potrzebne w górach latem? Na pewno lekka i przewiewna odzież trekkingowa, dzięki której, mimo upałów, zachowamy komfort podczas wędrówki.
Przyda się również czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania, ponieważ słońce w górach lubi zaskoczyć i grzeje naprawdę mocno, czego można nie poczuć podczas zdobywania szczytów.
Życzymy Wam samych udanych wypraw w góry z dobrym przygotowaniem. Może kiedyś na którymś ze szlaków się spotkamy? Kto wie?
Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
U mnie obowiązkowo chusta wielofunkcyjna i okulary sportowe z wymienianymi szybami.
Ja niezbyt często chodzę po górach, więc chętnie wrócę do tego wpisu przy najbliższej okazji!
Bez zapasu wody, a najlepiej termosa z czymś ciepłym, w góry się nie ruszam 🙂