Góry Bystrzyckie – ciekawe szlaki i atrakcje.

Góry Bystrzyckie są nazywane górami dla wytrwałych piechurów. Dlaczego? Ano dlatego, iż są to tereny bardzo zalesione i nie posiadającej odpowiedniej infrastruktury turystycznej. Dzięki temu można tutaj znaleźć ciszę i spokój i być z dala od zmasowanej turystyki. Tylko niewielka cześć Gór Bystrzyckich należy do Czech, większość znajduje się po stronie polskiej. Najwyższy szczyt to Sasanka – zwana Jagodną Północną – 985 m n.p.m., która należy do masywu Jagodnej. Nazwa Gór Bystrzyckich wzięła się od nazwy rzeki oraz miasta – Bystrzyca.Przeczytajcie jakie miejsca zobaczyliśmy eksplorując tą część Dolnego Śląska.

GÓRY BYSTRZYCKIE NA DOLNYM ŚLĄSKU

GÓRY BYSTRZYCKIE, SZLAKI – JAGODNA

977 m n.p.m.
szlak: niebieski od Schroniska PTTK Jagodna
dystans w obie strony: 8,5 kilometra
czas przejścia w obie strony: ok. 3 godziny
należy do Korony Gór Polski

My w czasie naszego pobytu na Dolnym Śląsku wybraliśmy się na Jagodną. To  nieskomplikowany szlak – idealny na zimę. Wiedzie przez las. Na szczycie oczy cieszy wieża widokowa, z której można podziwiać piękne panoramy. Wieża ta została wybudowana w roku 2019, a jej wysokość wynosi 23 metry. Z okrągłej platformy widokowej można zobaczyć między innymi Góry Orlickie i Masyw Śnieżnika.

Przeczytajcie: Czeska Szwajcaria, Hrensko – atrakcje, które trzeba zobaczyć.

CIEKAWOSTKA
Bardzo często – błędnie – podaje się, iż Jagodna jest najwyższym wzniesieniem Gór Bystrzyckich ze względu na to, iż to na ten szczyt prowadzi szlak i znajduje się u szczytu platforma widokowa. Wspomniana powyżej Sasanka jest wyższym wierzchołkiem tej samej góry.

Góry Bystrzyckie – ciekawe szlaki i atrakcje.

GÓRY BYSTRZYCKIE

GÓRY BYSTRZYCKIE, SZLAKI - JAGODNA

MAPA SZLAKU

 

CIEKAWOSTKA
Wieże widokowe, które znajdują się na wielu szczytach w tym rejonie powstały w ramach projektu: „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”. Dzięki temu programowi powstało aż 11 wież, w tym 7 po stronie polskiej.

GÓRY BYSTRZYCKIE – TORFOWISKO POD ZIELEŃCEM

szlak: zielony
czas przejścia w obie strony – 1h/1,5h

Będąc w Górach Bystrzyckich warto zawitać do Rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem, które znajduje się na zachodnim zboczu szczytu Biesiec.

CIEKAWOSTKA
Torfowisko pod Zieleńcem utworzono w roku 1954. Dzieli się ono na dwie części: Topieliska oraz fragmentu Czarnego Bagna. Łączny obszar torfowiska wynosi 270 ha.

Najlepiej wybrać się tutaj złota polską jesienią lub wiosną – wtedy doświadcza się w najpiękniejszej odsłonie widoków niczym z tundry syberyjskiej. My zawitaliśmy zimą, a więc roślinności, bagien, torfowisk nie było widać pod śnieżnym puchem, ale i tak było warto pospacerować w tym miejscu.

Najkrótsza opcja  zwiedzenia rezerwatu to zaparkowanie samochodu na niewielkim parkingu tuż przy wejściu na szlak zielony prowadzący do miejsca docelowego. W trakcie wędrówki będziecie spacerować ścieżką dydaktyczną, na której postawione zostały tablice informacyjne oraz dawniej znajdowała się wieża widokowa.

Najciekawszym miejscem spaceru będzie dojście do drewnianej kładki w kształcie podkowy. Znajduje się tutaj mnóstwo roślin i piękne widoki na okoliczne lasy. Rośnie w tym miejscu ponad 100 gatunków roślin, w tym wiele z nich nielicznie występuje w naszym kraju. Podziwiać można unikatową brzozę karłowatą.

Wejście na teren Torfowiska pod Zieleńcem jest bezpłatne.

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem

ATRAKCJE W GÓRACH BYSTRZYCKICH

ATRAKCJE W GÓRACH BYSTRZYCKICH – MIASTECZKO UZDROWISKOWE POLANICA ZDRÓJ

Jeśli poczujecie zmęczenie górskimi wędrówkami udajcie się do Polanicy Zdroju – uzdrowiska, w którym warto odkryć ciekawe miejsca.

Co warto zobaczyć w Polanicy Zdroju?

Park Zdrojowy, znajdujący się w centrum miasta. Jest pełny alejek, fontann, wiosną mnóstwo tutaj kolorów. Dzieli się na 5 części, ale najbardziej atrakcyjny jest Par Centralny. Do Parku Zdrojowego należą również: Park Leśny, Park Józefa, Park Szachowy. Ten ostatni warto również zobaczyć.

Pijalnia Wód Mineralnych w Parku Zdrojowym to najbardziej atrakcyjne miejsce w Polanicy Zdroju. To tutaj można skorzystać z wypicia wody leczniczej oraz uzdrowiskowych zabiegów. Wewnątrz znajduje się także klimatyczna kawiarnia Bohema.

Deptak w Polanicy Zdroju, przez którego środek przepływa Bystrzyca Dusznicka. Sporo tutaj restauracji, sklepów z pamiątkami, a nawet jest Aleja Gwiazd Koszykówki.

Platforma widokowa „Góralka”, z której można podziwiać miasteczko z góry. Na ten punkt widokowy wiedzie zielony szlak rozpoczynający się blisko Parku Szachowego.

Przeczytajcie: Dolny Śląsk – lista miejsc, które trzeba zobaczyć. Przewodnik, porady.

ATRAKCJE W GÓRACH BYSTRZYCKICH - MIASTECZKO UZDROWISKOWE POLANICA ZDRÓJ

MIASTECZKO UZDROWISKOWE POLANICA ZDRÓJ

ATRAKCJE W GÓRACH BYSTRZYCKICH – SCHRONISKA GÓRSKIE, W KTÓRYCH WARTO ZAWITAĆ

Jak już wiecie uwielbiamy odwiedzać górskie schroniska, wczuwać się w ich atmosferę, zajadać pyszną, swojską kuchnię, a nawet w nich nocować. Będąc w Górach Bystrzyckich w schroniskach nie nocowaliśmy, ale za to odwiedziliśmy dwa.

Schronisko Jagodna na Przełęczy Spalonej ( miejsce z super atmosferą i pyszną kuchnią – polecam racuszki)
Schronisko „Pod Muflonem” – szlak żółty pod górę z Dusznik Zdroju ( schronisko z prawdziwego zdarzenia z niesamowitą atmosferą i wystrojem)

NA ZDJĘCIACH: SCHRONISKO „POD MUFLONEM”

SCHRONISKO "POD MUFLONEM"

SCHRONISKO "POD MUFLONEM"

INNE POLECANE ATRAKCJE W GÓRACH BYSTRZYCKICH

DUKT WIECZNOŚĆ

Góry Bystrzyckie słyną z leśnych duktów, które mają fajne nazwy: Ścieżka Wielkiego Strachu, Droga Zbłąkanych Wędrowców, Droga ku szczęściu, Złodziejska Ścieżka, Dukt Wieczność.

I to właśnie ten ostatni jest naszym zdaniem najciekawszy i tajemniczy. Ma ponad 200 lat i liczy 6 kilometrów w jedną stronę. Prowadzi nas świerkowy las, który sprawia wrażenie jakby nie miał końca, a w pewnym momencie naszym oczom ukazuje się Strażnik Wieczność. Ta kamienna figura w cylindrze sprawia, ze ma się ciarki na plecach. Strażnik Wieczność trzymający ręce w mufce jest dla wędrowców drogowskazem. Na mufce widnieje napis Nesselgrud” – co oznacza „Pokrzywno” i strzałka wskazująca dalszą trasę. Na kapeluszu natomiast widnieje napis „Grauer Mann”.

CIEKAWOSTKA
W tym miejscu dawniej stał inny strażnik – niestety został skradziony. Obecny Strażnik Wieczność pochodzi z lat 90-tych i podobno w miejscu, w którym stanął zamarzł kiedyś wędrowiec.

GÓRY BYSTRZYCKIE – GDZIE NOCOWAĆ?

Będąc w Górach Bystrzyckich warto jeszcze eksplorować sąsiadujące Góry Orlickie, o których napisałam osobny artykuł:

Przeczytajcie: Góry Orlickie – szlaki, które warto przejść – Wielka Desztna w Czechach i Orlica.

W artykule tym polecam Wam miejsce, w którym warto nocować. To Wzgórze Owiec we wsi Mostowice otoczone Górami Orlickimi i Bystrzyckimi. Prym wiodą tutaj owce, ale są też kury, konik i dwa psy, no i przemili właściciele. Wzgórze Owiec to agroturystyka na końcu świata. Popatrzcie na zdjęcia.

Gdzie nocować w Górach Bystrzyckich ?

GÓRY BYSTRZYCKIE - GDZIE NOCOWAĆ?

Wzgórze Owiec we wsi Mostowice

Mam nadzieję, iż tym artykułem zachęciłam Was do wizyty w Górach Bystrzyckich.


Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!