Wyjazdy w góry, wędrowanie szlakami i obcowanie z górską naturą to forma podróży najbliższa naszemu sercu. Uwielbiamy Tatry, a najpiękniejsze dla nas są włoskie Dolomity. Marzymy, aby kiedyś zobaczyć ogromne Himalaje. W górach odnajdujemy spokój i wytchnienie. Ten inny rodzaj wysiłku jest wybawieniem od codzienności. Przedstawiamy Wam nasze ulubione cytaty o górach. Poruszające słowa górskich wspinaczy, Jana Pawła II, który kochał góry oraz zestawienie cytatów o Tatrach.

CYTATY O GÓRACH WYBITNYCH TATERNIKÓW, ALPINISTÓW I HIMALAISTÓW

W Polsce mamy wielu wybitnych górskich wspinaczy. Wielu z nich mierzyło się z ogromem gór w Himalajach. Góry były i są dla nich drugim domem. Niestety wielu z nich w górach wysokich zostało już na zawsze. Oto cytaty o górach wybitnych taterników, alpinistów i himalaistów.

„Góry mają w sobie coś magicznego, człowiek nie zje, nie dośpi, pachnie coraz gorzej, ale nie chce przestać się wspinać. W górach liczy się tylko tu i teraz. Nikt nic ode mnie nie chce, telefon nie dzwoni, a ja czuję, że z każdym krokiem przekraczam granice swoich możliwości. Kiedy na początku wspinaczki człowiek stoi przed szczytem i patrzy na potężną górę, czuje się przytłoczony. Kiedy patrzy na tę samą górę już po zejściu – jest dumny i ma wrażenie, że może osiągnąć wszystko…”
Martyna Wojciechowska

„Kiedyś ktoś mnie zapytał: „Dlaczego chodzisz po górach?” Odpowiedziałem, że ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym nie trzeba tej pasji tłumaczyć i na tych, których się jej nie wytłumaczy.”
Piotr Pustelnik

„Góry tylko wtedy mają sens, gdy jest w nich człowiek ze swoimi uczuciami, przeżywający klęski i zwycięstwa. I wtedy, gdy coś z tych przeżyć zabiera ze sobą w doliny…”
Andrzej Zawada

„Czasami myślę, że wspinam się dlatego, aby przekonać się, jak droga jest mi nasza szara codzienność. Wracając poznaję, jak smakuje kubek gorącej herbaty pod dniach pragnienia, sen po wielu nieprzespanych nocach, spotkanie z przyjaciółmi po długiej samotności, cisza po godzinach przeżytych w przeraźliwej wichurze.”
Wanda Rutkiewicz

„Gdyby najkrócej określić to, co właściwie wciąż ciągnie mnie w góry, to jest to – przyjemność. Przyjemność pojawia się wtedy, gdy nie myśli się jedynie o wejściu na wierzchołek, ale gdy np. idąc po lodowcu, człowiek zaśpiewa, zaśmieje się, czy zrobi komuś jakiś kawał. Jest też w górach tyle piękna i w tylu postaciach, że trudno to wyrazić. Jest to urlop od spraw codziennych i oddalenie się od nich, choć nie oznacza to ucieczki, a tylko potrzebny względem nich dystans.”
Wanda Rutkiewicz

Przeczytajcie: Cytaty z Małego Księcia, które chwytają za serce i uczą.

cytaty o górach

„Pobudek do wspinania się po górach jest wiele, bardzo wiele, gdyż miłość do gór stanowi sferę doznań subiektywnych, a często też – irracjonalnych. Dlatego odpowiedzi „Dlaczego?” najlepiej szukać w samym sobie. Każdego pcha ku górze jego własna siła i każdy znajduje we wspinaczce swoją własną radość.”
Józef Nyka

„Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do Ciebie.”
Piotr Pustelnik

„W ciągu miesiąca intensywnego życia w górach przeżywa się tyle, co zwyczajnie w czasie kilku lat; to jest zajęcie dla ludzi zachłannych na życie – życia człowiekowi jest za mało.”
Jerzy Kukuczka

„W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem.”
Krzysztof Wielicki

„Na początku twoje życie toczy się normalnie, czasem przerywasz je wyprawami; potem twoje wyprawy toczą się normalnie i czasem przerywasz je życiem…”
Piotr Morawski

cytaty o górach krótkie

KRÓTKIE CYTATY O GÓRACH

Krótkich cytatów o górach jest całkiem sporo. Ich przekaz jest konkretny i w jednym zdaniu ujęte jest to co w górach najpiękniejsze – poczucie wolności.

„Przygotowując się do wspinaczki na górę, spakuj lekkie serce.”
Dan May

„Wspinaczka przemawia do naszego charakteru, ale myślę, że widok do naszych dusz.”
Lori Lansens

„Miłości do gór nauczyć się nie można. Trzeba je pokochać z samego siebie.”
Walery Goetel

„Góry wzywają i muszę iść.”
John Muir

„Wyjazd w góry jest jak powrót do domu.”
John Muir

„Jeśli myślisz, że osiągnąłeś szczyt, znajdź nową górę.”
Nieznany

„Nie jesteś w górach. Góry są w tobie.”
John Muir

Przeczytajcie: Polskie góry na weekend i wakacje – gdzie pojechać?

cytaty o górach

CYTATY O GÓRACH – TATRY

W Tatry wracamy często. Przeszliśmy już sporo szlaków i ciągle w planach mamy nowe. Tatry to góry ukochane, najpiękniejsze złotą polską jesienią. Wiele ciekawych słów na temat Tatr zostało wypowiedzianych. Oto nasze ulubione cytaty o Tatrach.

„Tatry nie są zwykłym pięknem, są pięknem ponad inne piękna. Tam, gdzie piękno łączy się z tęsknotą za pięknem, rodzi się miłość. Góry trzeba ukochać, później idziemy w nie jakby oczyszczeni z trosk i problemów, hartujemy zdrowie zmaganiami fizycznymi, a silną wolą często pokonujemy samych siebie. Jeżeli kochamy góry, to wszystko w nich jest piękniejsze, miłość i przyjaźń, sami jesteśmy lepsi. Dlatego idziemy w góry młodzi i starzy i rodzice z zupełnie małymi dziećmi.”
Autor nieznany

„Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr.”
Jan Sztaudynger

„Kocham Tatry. Kocham ich pustkę i milczenie, ich martwość o spokój posępny. W ich mgłach błąka się myśl moja i szuka dawnych swoich wierzeń i miłości, uczuć i siły. Po ich dolinach i przełęczach chodzi myśl moja i smuci się, że nie może być ogniem w ogniu, wichrem w wichrze, światłem w świetle; że nie można być z wami, być waszym, o duchy żywiołów! Nad potokami usiada myśl moja i smuci się…”
Kazimierz Przerwa-Tetmajer

„Widziałem góry większe, wspanialsze i bardziej majestatyczne. W góry piękniejsze od Tatr jednak nie wierzę”.
Stanisław Zieliński

„Gdy wyruszam w Tatry, czuję się stary i ociężały jak ptak pozbawiony skrzydeł, ale gdy z nich wracam, jestem odmłodzony i pełen życia.”
ks. Roman Rogowski

„Oto Tatry opętane mitologią. Tu nie mają nic do roboty sprawy ludzkie”.
Jalu Kurek

Przeczytajcie: 50 inspirujących filmów podróżniczych.

góry cytaty

CYTATY O GÓRACH JANA PAWŁA II

Papież Jan Paweł II wielką miłością darzył góry. Uwielbiał wędrować po Tatrach i zawsze pięknie o tych górach mówił.

„Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności.”

„Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd.”

„Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter,
kontakt z przyrodą daje pogodę ducha.”

„Mogłem w dniu dzisiejszym spojrzeć z bliska na Tatry i odetchnąć powietrzem mojej młodości.”

„W górach – bliżej Boga.”

cytaty Jana Pawła II o górach

Mamy nadzieję, iż nasze subiektywne zestawienie cytatów o górach umili Wam wędrówki po szlakach, a może zmotywuje do rozpoczęcia przygód z górami i ich poznawaniem.
A może znacie inne cytaty o górach? Jeśli tak – podzielcie się sentencjami w komentarzu.

Zdjęcia ze strony pixabay.com.

 

Więcej znajdziecie tutaj:
Inspiracje

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!