Góry Orlickie - szlaki

Góry Orlickie znajdujące się w rejonie Dolnego Śląska w Polsce oraz w Czechach są najwyższą częścią Sudetów Środkowych. Najwyższy szczyt znajduje się po stronie czeskiej – jest to Wielka Desztna. W Polsce natomiast prym wiedzie graniczna Orlica – 1 084 m n.p.m. Będąc zimą w tym rejonie postanowiliśmy wejść na oba szczyty.

GÓRY ORLICKIE, SZLAKI – WIELKA DESZTNA

najwyższy szczyt w Sudetach Środkowych
środkowo-wschodnia część Gór Orlickich w Czechach
1115 m n.p.m.
szlak czerwony z Czech: przejście graniczne we wsi Mostowice
dystans w obie strony: 7,2 km
czas przejścia w obie strony: 2:10 h

Góry Orlickie - szlaki - Wielka Desztna w Czechach

Na Wielką Desztnę można wybrać się z Zieleńca – dzielnicy miasteczka Duszniki Zdrój. Jednak my zdecydowaliśmy się na szlak najłatwiejszy i bardzo przyjemny ze względu na to, iż przybyliśmy tutaj zimą. Szlak ten rozpoczyna się po stronie czeskiej. Należy przekroczyć przejście graniczne w Mostowicach i zaparkować przy najbliższym parkingu, od którego rozpoczyna się wędrówkę.

Parking zaznaczyłam na mapce poniżej.

Szlak prowadzący na Wielką Desztnę nie jest wymagający. Przez większość trasy wędruje się szeroką, asfaltową drogą – zimą pokrytą śniegiem i dopiero pod sam koniec zbacza się z szerokiej trasy na leśną ścieżkę.

Zimą miejsce to jest uczęszczane przez narciarzy biegowych, a wiosną/latem przez rodziny z dziećmi, rowerzystów. Idąc mija się Małą Desztnę. Będąc u celu naszym oczom ukazała się wieża widokowa o ciekawej konstrukcji architektonicznej. Weszliśmy na górę wieży, aby pooglądać widoki na Góry Orlickie i Góry Bystrzyckie. Podobno najpiękniej tutaj zimą. Potwierdzamy!

Przeczytajcie: Dolny Śląsk – lista miejsc, które trzeba zobaczyć. Przewodnik, porady.

Góry Orlickie - szlaki - Wielka Desztna w Czechach

Idąc z powrotem ta sama drogą skierowaliśmy się w kierunku schroniska górskiego Masarykova Chata, w którym odpoczęliśmy i kupiliśmy pamiątkową pocztówkę.

Masarykova Chata

MAPA SZLAKU NA WIELKĄ DESZTNĘ – GÓRY ORLICKIE

GÓRY ORLICKIE, SZLAKI – ORLICA

najwyższy szczyt w Sudetach Środkowych po stronie polskiej
1084 m n.p.m.
szlak: zielony z Zieleńca: od Kamienia Rubartscha – prekursora turystyki, narciarstwa i aktywnego wypoczynku w Górach Orlickich, budowniczego wieży widokowej i schroniska na Orlicy (już nieistniejące)
dystans w obie strony: 4,2 km
czas przejścia w obie strony:1,5 godziny
należy do Korony Gór Polski

Orlica to najwyższy szczyt Gór Orlickich po stronie polskiej, chociaż sam wierzchołek należy do Czech. To kolejny bardzo łatwy i przyjemny szlak. A na szczycie czeka na Was kolejna wieża widokowa, z której widać Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika oraz wiele innych. Wieża ta ulokowana jest ok. 50 metrów od wierzchołka góry. A więc po wizycie widokowej idźcie dalej, aby znaleźć się na szczycie Orlicy.

Uważni zwrócą również uwagę na pozostałości schroniska górskiego i drewnianej wieży w tym miejscu, które wzniósł Heinrich Rübartsch w XIX wieku.

Co ciekawe, na wierzchołku Orlicy byli nawet: cesarz Józef II, prezydent USA – John Quincy Adams oraz nasz maestro Fryderyk Chopin. Wizyty te upamiętnia obelisk znajdujący się na szczycie.

GÓRY ORLICKIE, SZLAKI - ORLICA

Po zejściu warto udać się na rozgrzewającą zupę do Schroniska Orlica, które znajduje się w Zieleńcu. Zimą mnóstwo tutaj narciarzy i jest gwarno.

MAPA SZLAKU NA ORLICĘ

SZLAK SAMOCHODOWY AUTOSTRADA SUDECKA – DROGA NUMER 389

Będąc w rejonie Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich warto pokonać trasę samochodową o nazwie Autostrada Sudecka. Ta malownicza krajobrazowo trasa rozpoczyna się na przełęczy Polskie Wrota i ciągnie się aż do Międzylesia przez Przełęcz Spaloną. Pamiętajcie jednak, iż zimą mogą panować na trasie trudne warunki. Bądźcie zatem ostrożni.

DOLINA DZIKIEJ ORLICY

Oddziela Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich po czeskiej stronie. Ma aż 25 kilometrów, jednak najpiękniejsza jest w okolicach czeskiego górskiego schroniska – Orlicka Chata U Rampušáka, które zamieszkują dwie owce – Sam i Daisy. Stąd rozpoczynają się malownicze szlaki Doliną. Warto tutaj przybyć na pyszne knedliki, odwiedzić owce zamieszkujące schronisko i następnie wybrać się na spacer właśnie – Doliną Dzikiej Orlicy. Jest pięknie. Trasa samochodowa do schroniska jest bardzo malownicza.

Schronisko Orlicka Chata u Rampusaka Góry Orlickie

GÓRY ORLICKIE – GDZIE NOCOWAĆ?

W tym rejonie przetestowaliśmy jeden nocleg i z czystym sumieniem mogę Wam to miejsce polecić. Jest to Wzgórze Owiec we wsi na końcu świata – Mostowice – tuż przy granicy z Czechami. Do tego sielskiego miejsca dotrzecie zimą autem z napędem 4×4 lub piechotką, zostawiając samochód we wsi – jest to w końcu wzgórze. U nas sprawdziła się opcja druga – nie chcieliśmy ryzykować usterki samochodu.

Na wzgórzu stoją dwie chaty – jedna dla gości, druga właścicieli i już z oddali słychać beczenie owiec. Owce są zdecydowanie wizytówką tego miejsca. Jest pięknie, wiejsko-sielsko i na końcu świata – a tak lubimy najbardziej.

Do dyspozycji gości są dwa apartamenty – mniejszy i większy. A w nich wszystko co potrzeba – czyściutko, cieplutko, przytulnie… pełne kuchenne wyposażenie, aby po wędrówce upichcić coś na szybko.

Prócz owiec właściciele mają również dwa psy – Werę i Herę, kury oraz konia. Slow, że ho ho. Bardzo polecamy!

Gdzie nocować w Górach Orlickich ?

Wzgórze Owiec we wsi Mostowice

Wzgórze Owiec we wsi Mostowice

Wzgórze Owiec we wsi Mostowice

Góry Orlickie to miejsce idealne na zimowe wędrówki. Szlaki Gór Orlickich nie są wymagające i można doświadczyć prawdziwej, śnieżnej zimy.

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!