W tym artykule zapraszamy Was do poznania tego pięknego regionu. Odkryj fascynujący świat i atrakcje Dolnego Śląska. Zanurzcie się w bogactwie jego zabytków, urokliwych miasteczek i malowniczych krajobrazów. Pełne kompendium wiedzy oraz polecane przez nas hotele i restauracje. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Gorąco polecamy zapoznać się z naszym przewodnikiem po atrakcjach Dolnego Śląska. Naprawdę warto tu być!

DOLNY ŚLĄSK – LISTA MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ

Podróżując po Dolnym Śląsku, z pewnością nie brakuje fascynujących miejsc wartych odwiedzenia. Ta malownicza kraina w południowo-zachodniej Polsce urzeka swoją bogatą historią, zabytkami architektury i urokliwymi krajobrazami. Jedną z ciekawszych atrakcji Dolnego Śląska jest oczywiście Wrocław – stolica Dolnego Śląska. Kolejnymi miejscami wartymi odwiedzenia są także Zamek Książ, czy malownicza Góra Ślężą i Śnieżka. Przeczytajcie nasz artykuł i dołączcie do niezapomnianej podróży po tym niezwykłym regionie.

WIEŚ I TWIERDZA SREBRNA GÓRA

Twierdza Srebrna Góra, a dokładniej Twierdza Srebrnogórksa jest największą górską twierdzą w Europie. To także jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Uwierzcie nam, jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który ciekawie opowiada o historii tego miejsca. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą drona, gdyż Twierdza Srebrna Góra najpiękniej prezentuje się z lotu ptaka. To zapierające dech w piersiach piękne widoki. Obok znajduje się urokliwa wieś o tej samej nazwie – Srebrna Góra. My w tej wsi nocowaliśmy. Warto po miejscowości pospacerować. Zdjęcie Twierdzy Srebrna Góra z drona jest powyżej.

GÓRY STOŁOWE – BŁĘDNE SKAŁY I SZCZELINIEC WIELKI

Góry Stołowe są piękne i bardzo tajemnicze. My odwiedziliśmy w Górach Stołowych najwyższy ich szczyt – czyli Szczeliniec Wielki należący do Korony Gór Polski. Udaliśmy się także do kolejnej atrakcji. Były to skalne labirynty Błędnych Skał. To bardzo popularna atrakcja.

WIDOKI ZE SZCZELIŃCA WIELKIEGO

SZCZELINIEC WIELKI

LABIRYNTY BŁĘDNYCH SKAŁ

BŁĘDNE SKAŁY

Przeczytajcie: Szlaki w Górach Stołowych – Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.

DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW – DOLNY ŚLĄSK, CO WARTO ZOBACZYĆ

Jak zapewne wiecie Dolny Śląsk pałacami i zamkami stoi. Jest ich tutaj tak dużo, iż stworzono turystyczny szlak zwiedzania pod nazwą Dolina Pałaców i Ogrodów. Na jednym wyjeździe nie da się zobaczyć wszystkich obiektów. My odwiedziliśmy kilka i opisałam je w poniższym artykule:

Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.

ZAMEK KSIĄŻ I ZAMEK CZOCHA

Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Zamek Czocha to popularne zamki. Nie należą do Doliny Pałaców i Ogrodów, ale na trasie zwiedzania nie możecie ich pominąć. To zamki symbole.

O Zamku Książ krążą liczne legendy. Głoszą o ukrytym tam złotym pociągu czy bursztynowej komnacie. W zamku miały się także znajdować tajemnicze podziemia. Jego atrakcje są niezliczone. Istny raj dla miłośników tajemnic. Zamek co roku przyciąga turystów i wcale nas ten fakt nie dziwi.

ZAMEK KSIĄŻ

ZAMEK CZOCHA

ZAMEK CZOCHA

Przeczytajcie: Zamek Książ i Zamek Czocha. Zwiedzanie Dolnego Śląska.

WIEŚ SOKOŁOWSKO

Wieś Sokołowsko odnajdziecie w otulinie Gór Suchych w Sudetach Środkowych. Co nas tutaj przywiodło? Już odpowiadam – Krzysztof Kieślowski. To właśnie w Sokołowsku słynny reżyser spędził swoje dzieciństwo. Spacerując natkniecie się na dwie tablice upamiętniające, iż mieszkał tutaj mieszkał. Co roku odbywa się w Sokołowsku festiwal filmowy – poświęcony jego osobie oraz prężnie działa Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, z której właścicielką mieliśmy przyjemność porozmawiać.

Sokołowsko to mekka artystów. Na każdym rogu czuć artystyczną wenę. Dawniej Sokołowsko było uzdrowiskiem. Robiąc przerwę w trakcie spaceru po klimatycznym i artystycznym Sokołowsku zawitajcie do Kawiarni Klubowej Palmiarnia.

SOKOŁOWSKO

SOKOŁOWSKO KIEŚLOWSKI

GÓRA ŚLĘŻA

Góra Ślęża, będąca jednym z symboli Dolnego Śląska, to magiczne miejsce o niezwykłej atmosferze. To kolejna góra należąca do Korony Gór Polski, nazywana miejscem mocy. Na szczycie góry, na wysokości 718 metrów n.p.m., znajduje się imponująca wieża widokowa z pięknym widokiem. Takie atrakcje Dolnego Śląska lubimy!

SZLAK NIEBIESKI NA ŚLĘŻĘ

SZLAK NA ŚLĘŻĘ

Przeczytajcie: Ślęża – góra mocy na Dolnym Śląsku.

GÓRA ŚNIEŻKA I ŚWIĄTYNIA WANG W KARPACZU

Zwiedzając województwo dolnośląskie koniecznie trzeba odwiedzić Karpacz i wspiąć się na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Polecam zdobywanie szczytu szlakiem niebieskim – jest najbardziej malowniczy. Rozpoczyna się tuż przy drewnianej Świątyni Wang – sprowadzonej do Polski z Norwegii z miejscowości Vang. Na szczycie znajduje się wieża widokowa do podziwiania krajobrazu.

ŚNIEŻKA

ŚNIEŻKA

RUDAWY JANOWICKIE – KOLOROWE JEZIORKA I SOKOLIK

Rudawy Janowickie – pasmo górskie w Sudetach Zachodnich. Warto odwiedzić w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka oraz Sokolik ze szczytu którego przy odrobinie szczęścia będziecie mogli podziwiać  słoneczne lasery. Nam niestety nie było dane, aby to zjawisko zobaczyć. Niewątpliwie możemy zaliczyć to do ciekawych miejsc w Polsce.

KOLOROWE JEZIORKA – JEZIORKO BŁĘKITNE I WIDOK Z SOKOLIKA O PORANKU

KOLOROWE JEZIORKA, SOKOLIK

Przeczytajcie: Rudawy Janowickie na Dolnym Śląsku – Kolorowe Jeziorka i Sokolik.

WROCŁAW – DOLNY ŚLĄSK, CO WARTO ZOBACZYĆ

Na koniec zestawienia stolica Dolnego Śląska, a więc Wrocław, który zwiedzaliśmy w grudniu 2019, kiedy odbywał się jarmark bożonarodzeniowy. O Wrocławiu powstały, aż 3 wpisy:

Wrocław na weekend – atrakcje, które warto zobaczyć. Mapa atrakcji.

Gdzie pysznie zjeść we Wrocławiu? 6 polecanych miejsc.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu.

Wrocław to doskonałe miejsce dla osób, które poszukują zabytków oraz dobrego jedzenia. Tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie.

POLECANE NOCLEGI NA DOLNYM ŚLĄSKU

Zarezerwujcie rekomendowane przez nas obiekty:

POLECANE RESTAURACJE I KAWIARNIE NA DOLNYM ŚLĄSKU

 • Restauracja Aquakultura w Stawach Podgórzyńskich
 • Restauracja i kawiarnia Bohema w Szczawno Zdrój
 • Kawiarnia Klubowa Palmiarnia w Sokołowsku
 • Restauracja Dwór Liczyrzepy serwująca kuchnię regionalną w Karpaczu
 • Restauracja Sutra w Karpaczu
 • Restauracja włoska Mamma Mia w Karpaczu

MAPA MIEJSC NA DOLNYM ŚLĄSKU, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ

Kilku miejsc niestety nie udało nam się odwiedzić. Jeśli powyższe punkty Wam nie wystarczą, do listy możecie sobie dopisać następujące atrakcje turystyczne:

 • Góry Sowie i piękne widoki z wieży widokowej,
 • zabytkowa kopalnia Złota w Złotym Stoku, jej podziemna trasa turystyczna i magiczny podziemny wodospad,
 • Muzeum Papiernictwa,
 • Podziemne Miasto Osówka,
 • Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Jakie miejsca uważacie za najbardziej atrakcyjne na Dolnym Śląsku? Planujecie podróżowanie po tym regionie Polski?

 

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!