W tym artykule zapraszamy Was do poznania pięknego regionu jakim jest Dolny Śląsk. Odkryjcie fascynujący świat i atrakcje Dolnego Śląska. Zanurzcie się w bogactwie jego zabytków, urokliwych miasteczek i malowniczych krajobrazów. Pełne kompendium wiedzy oraz polecane przez nas hotele i restauracje. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Gorąco polecamy zapoznać się z naszym przewodnikiem po atrakcjach Dolnego Śląska. Naprawdę warto tu być!

DOLNY ŚLĄSK – MIEJSCA, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ

Podróżując po Dolnym Śląsku, z pewnością nie brakuje fascynujących miejsc wartych odwiedzenia. Ta malownicza kraina w południowo-zachodniej Polsce urzeka swoją bogatą historią, zabytkami architektury i urokliwymi krajobrazami. Jedną z ciekawszych atrakcji Dolnego Śląska jest oczywiście Wrocław – stolica Dolnego Śląska. Kolejnymi miejscami wartymi odwiedzenia są także Zamek Książ, czy malownicza Góra Ślężą i Śnieżka. Przeczytajcie nasz artykuł i dołączcie do niezapomnianej podróży po tym niezwykłym regionie.

WIEŚ I TWIERDZA SREBRNA GÓRA

Twierdza Srebrna Góra, a dokładniej Twierdza Srebrnogórksa jest największą górską twierdzą w Europie. Jej budowa trwała aż 12 lat. To także jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Uwierzcie nam, jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który ciekawie opowiada o historii tego miejsca. Do zwiedzania udostępniono 2 forty: Donjon i Ostróg. Największe wrażenie robi Donjon, którego położenie jest centralne i składa się z 4 wież. We wnętrzach Donjon-u jest 150 pomieszczeń fortecznych. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą dron, gdyż Twierdza Srebrna Góra najpiękniej prezentuje się z lotu ptaka. To zapierające dech w piersiach piękne widoki. Możliwe jest także nocne zwiedzanie twierdzy, co musi być nie lada frajdą.

Wstęp na teren Twierdzy Srebrnogórskiej jest płatny. Na stronie internetowej obiektu należy sprawdzić aktualny cennik oraz godziny otwarcia i zwiedzania z przewodnikiem.

Obok znajduje się urokliwa wieś o tej samej nazwie – Srebrna Góra. My w tej wsi nocowaliśmy. Warto po miejscowości pospacerować. Nazwa Srebrna Góra wzięła się od złóż srebra, które dawniej na tych terenach odkryto.

GÓRY STOŁOWE – BŁĘDNE SKAŁY I SZCZELINIEC WIELKI

Góry Stołowe są piękne i tajemnicze. My odwiedziliśmy w Górach Stołowych najwyższy ich szczyt – czyli Szczeliniec Wielki należący do Korony Gór Polski. Udaliśmy się także do kolejnej atrakcji. Były to skalne labirynty Błędnych Skał – popularna atrakcja.

Tereny Szczelińca Wielkiego zwiedzaliśmy w czasie zachodu słońca, co sprawiło, iż było jeszcze piękniej. Trasa do celu nie była trudna i długa, a wiedzie przez bajkowy skalny labirynt. Na trasie dochodzi się do schroniska górskiego o nazwie Szczeliniec Wielki.

Koniecznie przeczytajcie nasz osobny artykuł na temat szlaku na Szczeliniec Wielki: 

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Relacja z wędrówki i porady praktyczne.

WIDOKI ZE SZCZELIŃCA WIELKIEGO

SZCZELINIEC WIELKI

Błędne Skały z kolei zrobiły na nas mniejsze wrażenie niż Szczeliniec Wielki. Natomiast ze względu na to, iż są jedną z najpopularniejszych atrakcji Dolnego Śląska nie mogliśmy ich pominąć. Ciekawostką jest, iż na terenie Błędnych Skał kręcono słynny film „Opowieści z Narni„. W skalnym labiryncie podziwia się nietypowe formacje skalne o jeszcze bardziej nietypowych nazwach. Często trzeba przeciskać się między wąskimi, skalnymi korytarzami, co oczywiście jest ciekawą atrakcją dla zwiedzających. Bywało, iż czołgaliśmy się na kolanach, aby pokonać dany odcinek labiryntu.

 O tym miejscu również powstał osobny artykuł. Przeczytajcie: 

Błędne Skały w Górach Stołowych – zwiedzanie Skalnego Labiryntu i porady praktyczne.

LABIRYNTY BŁĘDNYCH SKAŁ

BŁĘDNE SKAŁY

DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW – DOLNY ŚLĄSK ATRAKCJE

Jak zapewne wiecie Dolny Śląsk pałacami i zamkami stoi. Jest ich tutaj tak dużo, iż stworzono turystyczny szlak zwiedzania pod nazwą Dolina Pałaców i Ogrodów. Na jednym wyjeździe nie da się zobaczyć wszystkich obiektów. My odwiedziliśmy kilka i opisaliśmy je w poniższym artykule:

Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.

Nasze ulubione pałace i zamki na Dolnym Śląsku to: 

  • Pałac Wojanów
  • Zamek Chojnik
  • Pałac Marianny Orańskiej
  • Zespół Pałacowo – Parkowy w Bukowcu

Naszym marzeniem i planem podróżniczym jest odwiedzić zapomniane pałace i zamki na Dolnym Śląsku oraz inne obiekty, które trzeba ocalić od zapomnienia. Jest ich sporo i wielka szkoda, że niszczeją. Jednym z takich miejsc jest dawny Szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich nazywany „pałacem”, chociaż nigdy nim nie był. Natomiast jego historia zatrważa. O tym miejscu piszemy w dalszej części artykułu.

SZPITAL ZAKONU KAWALERÓW MALATAŃSKICH – OPUSZCZONY „PAŁAC”

Na temat dawnego szpitala Zakonu Kawalerów Maltańskich powstało już wiele programów telewizyjnych i artykułów. Obiekt jest od lat opuszczony i zaniedbany, znajduje się w niewielkiej wsi o nazwie Mokrzeszów. Wzniesiono go w stylu neogotyckim w drugiej połowie XIX wieku. Pełnił funkcje szpitala, w którym znajdował się dom starców i lecznica dla pilotów rannych w czasie I wojny światowej. Z czasem powstało sanatorium. Zakonnikom z Zakonu Kawalerów Maltańskich było trudno tak wielki obiekt utrzymać. W związku z tym sprzedali to miejsce prywatnemu inwestorowi, który był Żydem. Kiedy nadeszły czasy żydowskich prześladowań w wyniku działalności Adolfa Hitlera nowy właściciel obiektu w Mokrzeszowie był zmuszony go opuścić.  I w tym miejscu zaczyna się najbardziej tajemniczy czas dla „pałacu” w Mokrzeszowie.

Istnieje sporo dowodów na to, że w latach 1938 – 1945 działał tutaj ośrodek stowarzyszenia Źródło Życia (niem. Lebensborn). W tego typu ośrodkach Niemcy realizowali politykę rasową, a więc „produkowali” idealne aryjskie dzieci (nordycką rasę nadludzi). Do ośrodka przybywali wyselekcjonowani mężczyźni oraz kobiety, którzy realizowali ten okropny projekt nazistów. Takich ośrodków w całej Europie było więcej. Dzieci urodzone w ośrodkach Lebensborn już po 6 miesiącach trafiały do III Rzeszy.

Potwierdzeniem na istnienie tego typu ośrodka w danym Szpitalu Zakonu Kawalerów Maltańskich w Mokrzeszowie mają być odkrycia szczątków żołnierzy, kobiet i dzieci na terenie pobliskiego cmentarza oraz opowieści mieszkańców.

Po zakończeniu II wojny światowej w „pałacu” w Mokrzeszowie funkcjonowały różne szkoły. Obiekt niszczał i coraz bardziej odchodził w zapomnienie. Z czasem został zakupiony przez Niemca, który i tak szybko o nim zapomniał. Polsce udało się odzyskać prawo do obiektu i do dnia dzisiejszego jest wystawiony na sprzedaż. Póki co chętnego kupca brak, a „pałac” rozbudza wyobraźnię przybywających.

Obiekty zwiedzać nie można, ale odważni wchodzą na jego teren i odkrywają co znajduje się za jego murami. I my to zrobiliśmy. Zwiedzanie tego zapomnianego, tajemniczego obiekty przypominającego dom strachów sprawia, iż ma się gęsią skórkę i ciarki na plecach.

ZAMEK KSIĄŻ

Zamek Książ w Wałbrzychu to popularny obiekt i niesamowita atrakcja Dolnego Śląska. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. W rozmachu wyprzedza go tylko Zamek w Malborku i Zamek na Wawelu. Zamek Książ znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Warto zwiedzić ten obiekt.

Zamek Książ oferuje następujące miejsca do zwiedzania na jego terenie: 

  • wnętrza – zwiedzanie z przewodnikiem lub z audio przewodnikiem
  • stajnie
  • ogrody
  • palmiarnię
  • podziemia (tajemnicze tunele wydrążone w czasie II wojny światowej na polecenie Adolfa Hitlera)
  • nocne zwiedzanie

Na terenie Zamku Książ można spędzić cały dzień. Raz w roku odbywa się tutaj wspaniała uroczystość: Festiwal Kwiatów i Sztuki. Koniecznie wybierzcie się do Zamku Książ, kiedy będziecie zwiedzać atrakcje Dolnego Śląska.

ZAMEK KSIĄŻ

ZAMEK CZOCHA

Drugim zamkiem symbolem na Dolnym Śląsku jest Zamek Czocha. Tę atrakcję znajdziecie w miejscowości Sucha nad Zalewem Leśniańskim. W odróżnieniu do powyższej budowli Zamek Czocha pełnił funkcje obronną. Zamek w swoich dziejach ma burzliwą historię. Był oblegany przez husytów, po II wojnie światowej rozkradziono wiele dóbr, które się w nim znajdowały. W swych dziejach był też Domem Wczasowym oraz ośrodkiem dla uchodźców z Grecji.

Od 1996 roku jest obiektem hotelowo – rekreacyjnym.

Zamek Czocha zwiedziliśmy z przewodnikiem i taką opcję Wam polecamy. Ponadto udaliśmy się do Gabinetu Osobliwości oraz Multimedialne Sale Tortur.

Więcej o Zamku Książ i Zamku Czocha napisaliśmy w tym artykule: Zamek Książ i Zamek Czocha. Zwiedzanie Dolnego Śląska.

ZAMEK CZOCHA

WIEŚ SOKOŁOWSKO

Wieś Sokołowsko odnajdziecie w otulinie Gór Suchych w Sudetach Środkowych. Co nas tutaj przywiodło? Już odpowiadamy – Krzysztof Kieślowski. To właśnie w Sokołowsku słynny reżyser spędził swoje dzieciństwo. Spacerując natkniecie się na dwie tablice upamiętniające, iż  tutaj mieszkał. Co roku odbywa się w Sokołowsku festiwal filmowy – poświęcony jego osobie oraz prężnie działa Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, z której właścicielką mieliśmy przyjemność porozmawiać.

Sokołowsko to mekka artystów. Na każdym rogu czuć artystyczną duszę. Dawniej Sokołowsko było uzdrowiskiem. Robiąc przerwę w trakcie spaceru po klimatycznym i artystycznym Sokołowsku zawitajcie do Kawiarni Klubowej Palmiarnia.

SOKOŁOWSKO

SOKOŁOWSKO KIEŚLOWSKI

GÓRA ŚLĘŻA

Góra Ślęża, będąca jednym z symboli Dolnego Śląska, to magiczne miejsce o niezwykłej atmosferze. To kolejna góra należąca do Korony Gór Polski. Nazywana jest miejscem mocy. Ślęża była nazywanaświętą górą, gdyż czczono na niej bożków i słońce. Na szczycie góry, na wysokości 718 metrów n.p.m., znajduje się imponująca wieża widokowa z pięknym widokiem. Ponadto są tutaj kamienne rzeźby kultu, bo przecież Ślęża to tajemnice i legendy. Takie atrakcje Dolnego Śląska lubimy!

Przeczytajcie więcej o tej niesamowitej górze: Ślęża – góra mocy na Dolnym Śląsku.

SZLAK NIEBIESKI NA ŚLĘŻĘ

SZLAK NA ŚLĘŻĘ

GÓRA ŚNIEŻKA I ŚWIĄTYNIA WANG W KARPACZU

Zwiedzając województwo dolnośląskie koniecznie trzeba odwiedzić Karpacz i wspiąć się na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Polecamy zdobywanie szczytu szlakiem niebieskim – jest najbardziej malowniczy. Rozpoczyna się tuż przy drewnianej Świątyni Wang – sprowadzonej do Polski z Norwegii z miejscowości Wang. Świątynia Wang to również ciekawy obiekt na Dolnym Śląsku, który warto zwiedzić.

Na szczycie Śnieżki znajduje się wieża widokowa do podziwiania krajobrazu.

ŚNIEŻKA

ŚNIEŻKA

RUDAWY JANOWICKIE / KOLOROWE JEZIORKA I SOKOLIK

Rudawy Janowickie to pasmo górskie w Sudetach Zachodnich. Warto odwiedzić w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka oraz Sokolik, ze szczytu którego przy odrobinie szczęścia będziecie mogli podziwiać  słoneczne lasery. Nam niestety nie było dane, aby to zjawisko zobaczyć.

Kolorowe Jeziorka znajdują się niedaleko miejscowości Wieściszowice. Składają się z następujących jeziorek:

  • żółtego
  • purpurowego
  • szmaragdowego
  • najwyżej położonego zielonego

Teren Kolorowych Jeziorek to pozostałości po dawnych kopalniach pirytu. Rozpuszczone w wodzie minerały nadały jeziorem niesamowitych kolorów.

Sokolik znajduje się w pobliżu Kolorowych Jeziorek. Idąc szlakiem mija się Schronisko Szwajcarka. Na szczyt Sokolika u celu prowadzą dość strome, metalowe schody. Dla wytrwałych polecamy jeszcze wizytę w kolejnej atrakcji Rudaw Janowickich – Zamku Bolczów, który również jest w pobliżu.

Przeczytajcie: Rudawy Janowickie na Dolnym Śląsku – Kolorowe Jeziorka i Sokolik.

KOLOROWE JEZIORKA – JEZIORKO BŁĘKITNE I WIDOK Z SOKOLIKA O PORANKU

KOLOROWE JEZIORKA, SOKOLIK

MIĘDZYGÓRZE

Naszą ulubioną miejscowością na Dolnym Śląsku jest Międzygórze nazywane „małą Szwajcarią”. I cos w tym jest. Tę niepozorną wieś królewna Marianna Orańska przekształciła w letniskowy kurort. Powstały tu drewniane wille w stylu tyrolskim, które do dnia dzisiejszego można podziwiać, a nawet w nich nocować. Międzygórze zachwyca atmosferą. Prowadzi stąd wiele górskich szlaków, między innymi na słynny Śnieżnik.

Będąc w Międzygórzu warto zwiedzić też takie atrakcje jak: Wodospad Wilczki, zapora wodna, sanktuarium Maria Śnieżna, Ogród Bajek – atrakcja dla dzieci.

PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ

Powyżej padło imię i nazwisko holenderskiej królewny Marianny Orańskiej. To osoba, która bardzo zasłużyła się na Dolnym Śląsku w związku ze swoją działalnością, która ten region rozwijała. Na Dolnym Śląsku zachował się dostojny pałac, w którym mieszkała Marianna Orańska. Obiekt znajdziecie w Kamieńcu Ząbkowickim. Pałac warto zwiedzić z przewodnikiem, gdyż dzięki temu poznacie jego niesamowitą historię.

Pałac Marianny Orańskiej po II wojnie światowej został rozkradziony z praktycznie wszystkich dóbr, które posiadał (meble, dzieła sztuki, obrazy, zastawy itp.). Doznał też zniszczeń. Od lat jest odbudowywany i być może już niebawem będzie go można podziwiać w całej okazałości. Już teraz jest zjawiskowy.

PODZIEMNE MIASTO „OSÓWKA” 

Ta atrakcja Dolnego Śląska jest pełna zagadek i tajemnic. Adolf Hitler w czasie II wojny światowej wybrał tereny Gór Sowich na miejsce, w którym dokona się czegoś niemożliwego. Zbuduje się sieć podziemnych korytarzy połączonych ze sobą, w których zaufani Hitlerowi naziści, jak i on sam znajdą schronienie. Są hipotezy, iż miejsca te miały też służyć produkcji zbrojeniowej. Podziemne Miasto „Osówka” jest jednym z wielu takich miejsc. Podejrzewa się, iż finalnie wszystkie miały być ze sobą połączone i tworzyć wielkie podziemne miasto. Cały plan został nazwany „Projekt Riese”, z niemieckiego „Olbrzym”. Projekt realizowano w latach 1943-1945.

Inne lokalizacje tajnego, podziemnego projektu i miejsca z nim związane, które można zwiedzać to:

  • podziemia Zamku Książ
  • Pałac Jedlinka
  • Włodarz
  • Sztolnie Walimskie
  • Muzeum Molke

Wiele okrytych miejsc mających związek z Projektem Riese nie jest udostępnionych turystom, między innymi:

  • Sokolec (Gontowa)
  • Soboń
  • Jugowice Górne (Jawornik)

Nam póki co udało się zobaczyć Podziemne Miasto „Osówka”, które robi niesamowite wrażenie. Zwiedza się je z przewodnikiem i dostępne są dwa programy: zwiedzanie trasy historycznej oraz zwiedzanie ekstremalne. Uważamy, że najlepiej rozpocząć poznawanie tego miejsca od trasy historycznej, a następnie przejść do trasy ekstremalnej. Nie zapomnijcie o eksploracji naziemnych konstrukcji z niecnego hitlerowskiego projektu znajdujących się po wyjściu z podziemi. Są dostępne bezpłatnie (Siłownia i Kasyno).

Projekt „Riese” do dzisiaj pozostaje owiany tajemnicą i na jego temat istnieją tylko hipotezy czemu miał służyć. Nie pozostawiono na jego temat żadnych dokumentów.

MUZEUM MIEJSKIE „DOM GERHARTA HAUPTMANNA” 

Będąc na Dolnym Śląsku odkryliśmy kolejną niesamowitą perełkę tego regionu – Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”.

Gerhart Hauptmann był niemieckim pisarzem i noblistą. Tereny Dolnego Śląska dawniej należały do Niemiec. Gerhart Hauptmann zauroczony Karkonoszami postanowił zamieszkać w Szklarskiej Porębie, a następnie przeniósł się do Jagniątkowa (niem. Agnetendorf) – obecnie dzielnicy Jeleniej Góry. Zamieszkał w willi „Wiesenstein” – Łąkowy Kamień. Willa została zbudowana w stylu secesji.

Dzisiaj możemy zwiedzać dom Gerharta Hauptmanna, gdyż jest przekształcony na muzeum. To co zachwyca najbardziej to barwny i ogromny hol rajski z polichromiami artysty J.M.Avenariusa. Ponadto w muzeum znajduje się mnóstwo pamiątek po pisarzu. Ogląda się gabinet, salę kominkową, bibliotekę.

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna to wspaniałe miejsce na Dolnym Śląsku.

KOPALANIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

Złoty Stok to najstarszy ośrodek górniczy w Polsce. Obecnie największa atrakcję jest tutaj Kopalnia Złota, którą można zwiedzać. Dawniej wydobywano tutaj mnóstwo złota. Pod ziemią działało aż 190 kopalni.

Zwiedzając zabytkową Kopalnię Złota doświadcza się widoku jedynego podziemnego wodospadu o wysokości aż 10 metrów. Działa tutaj podziemna trasa turystyczna, dzięki której pływa się łodzią po zalanej sztolni. W programie jest tez podziemna wycieczka kolejką szynową.

Inne atrakcje, które są dostępne to:

  • odlewanie złotej sztabki
  • poszukiwanie cennych minerałów ziemi
  • wybijanie złotych monet
  • płukanie złota
  • zwiedzanie średniowiecznej osady górniczej
  • Sztolnia Ochrowa

WROCŁAW / DOLNY ŚLĄSK, CO WARTO ZOBACZYĆ

Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław i nie można tego miasta pominąć w programie zwiedzania. Jest to bardzo ciekawe miasto. Na zwiedzanie Wrocławia najlepiej przeznaczyć kilka dni, gdyż jest tutaj co robić. Najważniejsze atrakcje Wrocławia to: 

  • Rynek
  • Hala Stulecia
  • Ostrów Tumski
  • Sky Tower
  • wrocławskie krasnale

We Wrocławiu znajduje się też wiele miejsce z pysznym jedzeniem i bogatą oferta kulturalną.  Na temat Wrocławia napisaliśmy kilka osobnych artykułów, dzięki którym zaplanujecie wizytę w tym mieście:

Wrocław na weekend – atrakcje, które warto zobaczyć. Mapa atrakcji.

Gdzie pysznie zjeść we Wrocławiu? 6 polecanych miejsc.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu.

Wrocław to doskonałe miejsce dla osób, które poszukują zabytków oraz dobrego jedzenia. Tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie.

POLECANE NOCLEGI NA DOLNYM ŚLĄSKU

Zarezerwujcie rekomendowane przez nas obiekty:

POLECANE RESTAURACJE I KAWIARNIE NA DOLNYM ŚLĄSKU

  • Restauracja Aquakultura w Stawach Podgórzyńskich
  • Restauracja i kawiarnia Bohema w Szczawno Zdrój
  • Kawiarnia Klubowa Palmiarnia w Sokołowsku
  • Restauracja Dwór Liczyrzepy serwująca kuchnię regionalną w Karpaczu
  • Restauracja Sutra w Karpaczu
  • Restauracja włoska Mamma Mia w Karpaczu

MAPA MIEJSC NA DOLNYM ŚLĄSKU, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ

Na Dolny Śląsk nadal będziemy wracać, aby odkrywać kolejne ciekawe miejsca i atrakcje. Te miejsca już są na naszej podróżniczej liście:

  • Góry Sowie i piękne widoki z wieży widokowej,
  • Twierdza Kłodzko
  • zapomniane pałace
  • Szrenica i Śnieżne Kotły
  • Zdrój Wojciech
  • Projekt Arado na Kamiennej Górze
  • Kraina Wygasłych Wulkanów
  • Zamek Gordziec
  • Zamek Bolków
  • Inne obiekty należące do Projektu Riese
  • nocne zwiedzanie Zamku Czocha lub Zamku Książ
  • szczyt Wielka Sowa w Górach Sowich
  • Jaskinia Niedźwiedzia
  • Kopalnia Uranu
  • Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Jakie miejsca uważacie za najbardziej atrakcyjne na Dolnym Śląsku? Planujecie podróżowanie po tym regionie Polski?

 

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!