Planując podróż po Morawach Południowych w Czechach zgodnie stwierdziliśmy, że powrócimy do Skalnego Miasta, które odwiedziliśmy wiele lat temu. Skalne Miasto, czyli w języku czeskim Adrspach to bardzo interesujący teren z ogromnymi skałami, które powstały z piaskowca. Te monumentalne skały przyciągają jak magnes turystów. Przyciągnęły i nas. Przeczytajcie, czy było warto odwiedzić Skalne Miasto Adrspach w Czechach.

SKALNE MIASTO ADRSPACH W CZECHACH

Skalne Miasto Adršpach to niezwykłe miejsce przy polskiej granicy, które zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem o każdej porze roku. W skład Skalnego Miasta Adrspach wchodzi zespół skalnych wież, formacji skalnych, jaskiń i kanionów, które powstały miliony lat temu w wyniku procesów geologicznych. Formacje skalne zapierają dech w piersiach i są jednymi z najpiękniejszych w Europie.

Do Skalnego Miasta Adrspach przybywa co roku tysiące turystów. Opcja idealna także na jeden dzień. Oprócz wspaniałych formacji skalnych, znajdują się tam również liczne trasy turystyczne, ścieżki rowerowe, a także zaplecze gastronomiczne i noclegowe. Skalne Miasto w Czechach to idealne miejsce dla miłośników wspinaczki, turystyki pieszej i rowerowej oraz dla osób, które cenią sobie piękno natury i chcą odpocząć od zgiełku miasta.

ADRSPACH – GDZIE JEST SKALNE MIASTO W CZECHACH I JAK TAM DOJECHAĆ?

Skalne Miasto Adrspach w Czechach to idealne miejsce na weekendową wycieczkę z Polski, gdyż leży bardzo blisko polskiej granicy z Czechami w województwie dolnośląskim. Skalne miasto znajduje się na północ od miasta Hradec Králové. Inne Skalne Miasta znajdują się w Górach Stołowych. Z tego też względu jest to miejsce popularne wśród Polaków. Jeżeli będziecie na wycieczce we Wrocławiu lub w okolicach Skalne Miasto jest już na wyciągnięcie ręki, więc warto i tam się udać. My postanowiliśmy zwiedzić to miejsce już po raz drugi. Tym razem jako punkt programu naszej trasy samochodowej prowadzącej na Morawy Południowe.

Przeczytajcie: Największe atrakcje Moraw Południowych, czyli czeska Toskania.

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

SKLANE MIASTO ADRSPACH W CZECHACH  – KIEDY NAJLEPIEJ POJECHAĆ?

Idealnym czasem na wycieczkę do Adrspach będzie oczywiście niski sezon, kiedy Skalne Miasto nie jest już tak oblegane przez turystów. W sezonie letnim bywają tutaj tłumy i wtedy warto wykonać taki ruch jak my, czyli przybyć do Skalnego Miasta wcześnie rano.

W Skalnym Mieście Adrspach byliśmy punktualnie o 8.00 – o tej godzinie otwierane są kasy biletowe i zwiedziliśmy „miasto” praktycznie sami. Możecie przybyć na miejsce jeszcze wcześniej, co umożliwi Wam zwiedzanie w formie bezpłatnej i w jeszcze bardziej kameralnych warunkach.

Kiedy opuszczaliśmy Skalne Miasto w okolicach godziny 11.00 były już tłumy turystów. Cieszyliśmy się, że uniknęliśmy zwiedzania i fotografowania w takich warunkach.

Naszym zdaniem Skalne Miasto piękniejsze jest złotą jesienią, kiedy towarzyszy temu miejscu poranna mgła. Jesienią krajobraz zmienia się, a wszystkie barwy przybierają cieplejsze odcienie. Sprawia to, że miejsce staje się szczególnie malownicze.

Fotograficznie w tym miejscu życzyliśmy sobie jak najmniej słońca, aby wykonać zdjęcia tajemnicze i klimatyczne, bo takie właśnie jest Skalne Miasto w Czechach – udało się. Dzień, w którym byliśmy w Skalnym Mieście Adrspach, a raczej poranek do słonecznych nie należał.

Podsumowując: każda pora roku nadaje temu miejscu inny charakter i piękno. Bez względu na porę roku, czy przyjedziecie w sezonie letnim czy nie – Skalne Miasto jest warte odwiedzenia i odda nam pięknymi widokami.

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

SKLANE MIASTO ADRSPACH W CZECHACH – ZWIEDZANIE

Zwiedzanie Skalnego Miasta Adrspach zajmuje około 3 godzin zielonym szlakiem – spokojnym tempem i z czasem poświęconym na fotografowanie. Trasa rozpoczyna się przy malowniczym jeziorku, które można obejść szlakiem niebieskim. Trasa szlakiem niebieskim prowadzi wzdłuż brzegu jeziorka, jej przejście zajmuje ok. 45 min.

Ze szlaku zielonego w pewnym momencie można zboczyć na szlak żółty, który prowadzi do pobliskich Teplickich Skał. Trasa jest wtedy dłuższa i bardziej wymagająca, pomija się też część trasy zielonej, ale zwiedzacie dwa miejsca – Skalne Miasto i Teplickie Skały, które też podobno są piękne.

Do Teplickich Skał można dotrzeć samochodem, kiedy to już przejdziecie szlak zielony w Skalnym Mieście. Na pewno jest to opcja mniej wymagająca. Dlatego, jeżeli macie więcej czasu, warto wziąć pod uwagę wizytę w Teplickie Skały. My powędrowaliśmy dalej szlakiem zielonym i skupiliśmy się tylko na Skalnym Mieście.

Mijając zielonkawo – turkusowe Jeziorko Piskovna znajdziecie się pośród ogromnych skał. Formacje skalne są tak majestatyczne, iż będziecie wysoko zadzierać głowę, aby je podziwiać.

Gdzieniegdzie skały pokrywa soczyście zielony mech, a ich nazwy rozbudzają wyobraźnię niejednego przybysza: Głowa Cukru, Rynek Słoni, Starosta i Starostowa, czy też najpopularniejsza skała o nazwie Kochankowie – symbol Skalnego Miasta Adrspach (możecie je znaleźć pod koniec wycieczki). Nie bez powodu to tutaj kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narnii”.

Przeczytajcie: Praga – atrakcje miasta z duszą i klimatem. Poznajcie stolicę Czech!

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Prócz wielkich i dziwnie uformowanych skał na trasie wędrówki trafice również na:

  • Bramę Gotycką, za którą znajduje się wąskie przejście pomiędzy skałami.
  • Mały Wodospad ze Srebrnym Źródełkiem – tutaj możecie zboczyć z zielonej trasy i wejść na szlak żółty prowadzący do Teplickich Skał.
  • Adrszpaskie Jezioro, po którym odbywają się rejsy łódkami z dowcipnymi czeskimi flisakami.
  • Wielki Wodospad.
  • Wielką Panoramę – punkt widokowy na majestatyczne skały.

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Do wszystkich miejsc traficie bez problemu, gdyż kupując bilet otrzymacie mapkę z naniesionymi szlakami. Na terenie Skalnego Miasta przed każdym ważnym obiektem umieszczone są tabliczki opisujące to miejsce – również w języku polskim.

Opuszczając Skalne Miasto Adrspach traficie na malowniczą polanę, zza której w oddali wyłaniają się adrszpaskie skały na pożegnanie. W drodze powrotnej warto także udać się na wspomniany powyżej szlak niebieski, który otacza Jezioro Piskovna. Idzie się wokół jeziorka, które powstało w zgłębieniu dawnego kamieniołomu. Trasa wynosi około 2 km. Pamiętajcie tylko, aby nie karmić kaczek pływających po jeziorku. Wielu turystów niestety nie przestrzega tego zakazu.

Następnie po obejściu jeziorka znajdziecie się w punkcie, w którym wycieczka miała swój początek. Na tym możecie zakończyć przygodę ze Skalnym Miastem i udać się na przykład do Teplickich Skał.

Przeczytajcie: Błędne Skały w Górach Stołowych – zwiedzanie Skalnego Labiryntu i porady praktyczne.

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

SKLANE MIASTO ADRSAPCH – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Co warto wiedzieć przed przyjazdem do Skalnego Miasta w Czechach? Między innymi to, że wejście jest płatne. Oprócz tego na terenie obowiązuje zakaz wspinaczki bez uprawnień oraz zanieczyszczania środowiska, dlatego należy przestrzegać zasad regulaminu. Poniżej znajdziecie szczegółowe i ważne informacje praktyczne.

SKLANE MIASTO W CZECHACH – KASA BILETOWA I PARKING

Kasa biletowa znajduje się przy stacji kolejowej Adrspach. Dworzec kolejowy znajduje się tuż przy wejściu na teren parku, tak jak płatny, duży parking. Na teren Skalnego Miasta można wprowadzić psa na smyczy. Przy zakupie biletu dla zwierzaka otrzymuje się też woreczek na odchody. W kasie biletowej można płacić kartą.

Dodatkowo: Koleje Dolnośląskie dojeżdżają z Wrocławia do Adrspach.

Przeczytajcie: Apteczka podróżna – co zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd?

SKLANE MIASTO ADRSAPCH – CENNIK, GODZINY OTWARCIA

Informacje odnośnie aktualnych cen biletów wstępu i godzin otwarcia warto sprawdzić na stronie internetowej Skalnego Miasta. Można także kupić bilety online.

Ceny biletów zaczynają się od 110 Kč (np. dzieci od 3 lat, studenci do 26 r.ż.). Za bilet dla osoby dorosłej zapłacicie 160 Kč. Dostępny jest także bilet rodzinny.

Podczas zakupu biletów online możecie natrafić na promocyjne godziny wejścia do Skalnego miasta.

REJS ŁODZIĄ PO JEZIORKU ADRSPACH – CZY WARTO?

My byliśmy w Adrspach po raz drugi. Za pierwszym razem korzystaliśmy z wycieczki łodzią. Atrakcja nie należy do rewelacyjnych, ale uważamy że warto, jeśli jest się w danym miejscu po raz pierwszy. Ta forma zwiedzania Skalnego Miasta cieszy się dużą popularnością. W sezonie spodziewajcie się postoju w kolejce. Atrakcją tego rejsu są żarty czeskich flisaków i figurki Krecika, Rumcajsa, Wodnika Szuwarka, jeżyka, które spotyka się w trakcie rejsu.

Drewniana budka, w której kupicie bilety na łódkę znajduje się na szlaku żółtym. Będąc na szlaku zielonym w okolicach skały Hromový kámen należy skierować się na szlak żółty i po chwili będziecie mogli zakupić bilety.

Łodzie dostępne są w terminie od kwietnia do października.

Przeczytajcie: Co spakować na wyjazd? Kompletna lista rzeczy przydatnych w podróży.

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

GDZIE ZJEŚĆ W SKALNYM MIEŚCIE?

Obok kasy biletowej znajduje się mnóstwo sklepów z pamiątkami i jedzeniem, jednak jakość posiłków jest w naszej ocenie fatalna. Byliśmy bardzo głodni po wędrówce i skusiliśmy się na grillowaną kiełbaskę. Po pierwszym kęsie zrezygnowaliśmy z dalszej konsumpcji. Smakował nam tylko świeżo wyciskany sok owocowy. Głodni pojechaliśmy dalej w trasę.

GDZIE NOCOWAĆ W SKALNYM MIEŚCIE W CZECHACH?

Tutaj nie mamy dobrych wieści, gdyż niestety z naszego noclegu zadowoleni nie byliśmy, mimo, iż na portalu rezerwacyjnym miejsce to posiada opinie wręcz rewelacyjne. Mowa o Apartmán Carpe Diem w miejscowości Teplice nad Metují.

Z zewnątrz stary, tajemniczy dom – to akurat bardzo nam się podobało, pani właścicielka przesympatyczna – rozumiejąca język polski, chętnie doradza w kwestii zwiedzania i na tym plusy się kończą.
We wnętrzu domu niby klimatycznie, ale w sumie to strasznie. Zimno i jakoś wszystko tak na opak – może taki urok tej miejscówki.
Toaleta i łazienka są wspólne. Obok naszego pokoju była wspólna kuchnia. Ściany w ogóle nie są szczelne, wszystko słychać. I tak obok w pokoju trafił nam się pan, który do pokoju późno wrócił – chyba pijany i chrapał niemiłosiernie całą noc.

Miejsce to ma swój klimat, ale w naszej ocenie daleko mu do miejsca, w którym można po prostu spokojnie odpocząć. Było nam też bardzo zimno w pokoju. Polecamy inne miejsca na nocleg:

CO UBRAĆ IDĄC NA WĘDRÓWKĘ PO SKALNYM MIEŚCIE?

Wybierając się na wędrówkę po Skalnym Mieście ubierzcie buty trekkingowe lub inne, stabilniejsze obuwie. W sezonie letnim warto założyć wygodne buty i lekkie ubranie, najlepiej z dodatkiem bawełny, które pozwoli na swobodne poruszanie się po skałach. Klapki, sandałki nie są wskazane o każdej porze roku. Reszta ubrania uzależniona będzie od aktualnej pogody, na którą traficie. My zaopatrzyliśmy się  również w kurtki przeciwdeszczowe.

Przeczytajcie: Jak się ubrać w góry zimą? Skompletuj wygodny strój na zimową wędrówkę.

CZY ZIELONY SZLAK W SKALNYM MIEŚCIE JEST TRUDNY?

Szlak zielony w Skalnym Mieście jest łatwy, jednak niektóre podejścia wymagają większej kondycji fizycznej, inne mniejszej. Na szlaku bywa wąsko w niektórych szczelinach, w czasie deszczu może być ślisko.

Skalne Miasto Adrspach to miejsce, które bardzo polecamy. Majestatyczne skały, przyroda, wędrowanie. Lubimy taki klimat i taki sposób spędzania czasu. Pod względem fotograficznym Skalne Miasto w Czechach jest również interesującym miejscem. Z Polski mamy tak blisko do tego tajemniczego miejsca. Jest to idealne rozwiązanie na weekend lub jednodniową wycieczkę, jeśli będziecie w pobliżu.

Podziwialiście już skały w Adrspach czy to miejsce dopiero przed Wami?


Więcej o Czechach znajdziecie tutaj:
Czechy

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!