
Planując podróż po Morawach Południowych w Czechach zgodnie stwierdziliśmy, że powrócimy do Skalnego Miasta, które odwiedziliśmy wiele lat temu. Skalne Miasto, czyli w języku czeskim Adrspach to bardzo interesujący teren z ogromnymi skałami, które powstały z piaskowca. Te monumentalne skały przyciągają jak magnes turystów. Przyciągnęły i nas. Przeczytajcie czy było warto.
Spis treści
- 1 SKALNE MIASTO ADRSPACH W CZECHACH
- 2 ADRSPACH – GDZIE JEST SKALNE MIASTO W CZECHACH I JAK TAM DOJECHAĆ?
- 3 ADRSPACH – KIEDY NAJLEPIEJ POJECHAĆ DO SKALNEGO MIASTA W CZECHACH
- 4 ADRSPACH – ZWIEDZANIE SKALNEGO MIASTA W CZECHACH
- 5 INFORMACJE PRAKTYCZNE – ADRSPACH
- 6 KASA BILETOWA I PARKING
- 7 CENNIK, GODZINY OTWARCIA
- 8 REJS ŁODZIĄ PO JEZIORKU ADRSPACH – CZY WARTO?
- 9 GDZIE ZJEŚĆ W SKALNYM MIEŚCIE?
- 10 GDZIE NOCOWAĆ W SKALNYM MIEŚCIE?
- 11 CO UBRAĆ IDĄC NA WĘDRÓWKĘ PO SKALNYM MIEŚCIE?
- 12 CZY ZIELONY SZLAK W SKALNYM MIEŚCIE JEST TRUDNY?
SKALNE MIASTO ADRSPACH W CZECHACH
ADRSPACH – GDZIE JEST SKALNE MIASTO W CZECHACH I JAK TAM DOJECHAĆ?
Skalne Miasto w Czechach to idealne miejsce na weekendową wycieczkę z Polski, gdyż leży bardzo blisko granicy polsko-czeskiej – województwo dolnośląskie. Z tego też względu jest to miejsce popularne wśród Polaków. Jeżeli będziecie na wycieczce we Wrocławiu lub w okolicach – Skalne Miasto jest już na wyciągnięcie ręki, więc warto i tam się udać. My postanowiliśmy zwiedzić to miejsce już po raz drugi. Tym razem jako punkt programu naszej trasy samochodowej prowadzącej na Morawy Południowe.
Przeczytajcie – Rudawy Janowickie na Dolnym Śląsku – Kolorowe Jeziorka i Sokolik.
ADRSPACH – KIEDY NAJLEPIEJ POJECHAĆ DO SKALNEGO MIASTA W CZECHACH
Idealnym czasem będzie oczywiście niski sezon, kiedy Skalne Miasto nie jest już tak oblegane przez turystów. W sezonie letnim bywają tutaj tłumy i wtedy warto wykonać taki ruch jak my, czyli przybyć do Skalnego Miasta wcześnie rano.
Byliśmy punktualnie o 8.00 – o tej godzinie otwierane są kasy biletowe i zwiedziliśmy Adrspach praktycznie sami. Możecie przybyć na miejsce jeszcze wcześniej, co umożliwi Wam zwiedzanie w formie bezpłatnej i w jeszcze bardziej kameralnych warunkach.
Kiedy opuszczaliśmy Skalne Miasto w okolicach godziny 11.00 były już tłumy turystów. Cieszyliśmy się, że uniknęliśmy zwiedzania i fotografowania w takich warunkach.
Moim zdaniem Skalne Miasto piękniejsze jest złotą jesienią, a kiedy towarzyszy temu miejscu poranna mgła, to już w ogóle jest bajecznie.
Fotograficznie w tym miejscu życzyłam sobie jak najmniej słońca, aby wykonać fotografie tajemnicze i klimatyczne, bo takie właśnie jest Skalne Miasto – udało się. Dzień, w którym byliśmy w Skalnym Mieście, a raczej poranek do słonecznych nie należał.

ADRSPACH – ZWIEDZANIE SKALNEGO MIASTA W CZECHACH
Zwiedzanie Skalnego Miasta zajmuje około 3 godzin szlakiem zielonym – spokojnym tempem i z czasem poświęconym na fotografowanie. Trasa rozpoczyna się przy malowniczym jeziorku, które można obejść szlakiem niebieskim.

Ze szlaku zielonego w pewnym momencie można zboczyć na szlak żółty, który prowadzi do pobliskich Teplickich Skał. Trasa jest wtedy dłuższa i bardziej wymagająca, pomija się też część trasy zielonej, ale zwiedzacie dwa miejsca – Skalne Miasto i Teplickie Skały, które też podobno są piękne.
Do Teplickich Skał można również dotrzeć samochodem, kiedy to już przejdziecie szlak zielony w Skalnym Mieście. Na pewno jest to opcja mniej wymagająca. Dlatego, jeżeli macie więcej czasu myślę, że warto wziąć pod uwagę wizytę w Teplickich Skałach. My powędrowaliśmy dalej szlakiem zielonym i skupiliśmy się tylko na Skalnym Mieście.
Mijając zielonkawo – turkusowe Jeziorko Piskovna znajdziecie się pośród ogromnych skał. Formacje skalne są tak majestatyczne, iż będziecie wysoko zadzierać głowę, aby je podziwiać.
Przeczytajcie: Największe atrakcje Moraw Południowych, czyli czeska Toskania. Film z podróży.


Gdzieniegdzie skały pokrywa soczyście zielony mech, a ich nazwy rozbudzają wyobraźnię niejednego przybysza: Głowa Cukru, Rynek Słoni, Starosta i Starostowa, czy też najpopularniejsza skała o nazwie Kochankowie – symbol Skalnego Miasta. Nie bez powodu to tutaj kręcono wiele scen do filmu „Opowieści z Narnii”.
Prócz wielkich i dziwnie uformowanych skał na trasie wędrówki trafice również na:
Bramę Gotycką, za którą znajduje się wąskie przejście pomiędzy skałami.

Mały Wodospad ze Srebrnym Źródełkiem – tutaj możecie zboczyć z zielonej trasy i wejść na szlak żółty prowadzący do Teplickich Skał.
Adrszpaskie Jezioro, po którym odbywają się rejsy łódkami z dowcipnymi czeskimi flisakami.
Wielki Wodospad.
Wielką Panoramę – punkt widokowy na majestatyczne skały.

Do wszystkich miejsc traficie bez problemu, gdyż kupując bilet otrzymacie mapkę, a na terenie Skalnego Miasta przed każdym ważnym obiektem umieszczone są tabliczki opisujące to miejsce – również w języku polskim.
Opuszczając Skalne Miasto traficie na piękną polanę, zza której w oddali wyłaniają się adrszpaskie skały na pożegnanie. W drodze powrotnej warto także udać się na wspomniany powyżej szlak niebieski, który otacza Jezioro Piskovna. Idzie się wokół jeziorka, które powstało w zgłębieniu dawnego kamieniołomu. Trasa wynosi około 2 km. Pamiętajcie tylko, aby nie karmić kaczek pływających po jeziorku. Wielu turystów niestety nie przestrzega tego zakazu.

Następnie po obejściu jeziorka znajdziecie się w punkcie, w którym wycieczka miała swój początek. Na tym możecie zakończyć przygodę ze Skalnym Miastem i udać się na przykład do Teplickich Skał.
INFORMACJE PRAKTYCZNE – ADRSPACH
KASA BILETOWA I PARKING
Kasa biletowa znajduje się przy stacji kolejowej Adrspach, obok jest płatny, duży parking. Na teren Skalnego Miasta można wprowadzić psa na smyczy. Przy zakupie biletu dla zwierzaka otrzymuje się też woreczek na odchody.
CENNIK, GODZINY OTWARCIA
Informacje odnośnie cen biletów wstępu i godzin otwarcia warto sprawdzić na stronie internetowej Skalnego Miasta.
REJS ŁODZIĄ PO JEZIORKU ADRSPACH – CZY WARTO?
My byliśmy w Adrspach po raz drugi. Za pierwszym razem korzystaliśmy z wycieczki łodzią. Atrakcja nie należy do rewelacyjnych, ale myślę że warto, jeśli jest się w danym miejscu po raz pierwszy. Ta forma zwiedzania Skalnego Miasta cieszy się dużą popularnością, a więc w sezonie spodziewajcie się postoju w kolejce. Atrakcją tego rejsu są żarty czeskich flisaków i figurki Krecika, Rumcajsa, Wodnika Szuwarka, jeżyka, które spotyka się w trakcie rejsu. Drewniana budka, w której kupicie bilety na łódkę znajduje się na szlaku żółtym. Będąc na szlaku zielonym w okolicach skały Hromový kámen należy skierować się na szlak żółty i po chwili będziecie mogli zakupić bilety.
Łodzie dostępne są w terminie od kwietnia do października.

GDZIE ZJEŚĆ W SKALNYM MIEŚCIE?
Obok kasy biletowej znajduje się mnóstwo sklepów z pamiątkami i jedzeniem, jednak jakość posiłków jest w naszej ocenie fatalna. Byliśmy bardzo głodni po wędrówce i skusiliśmy się na grillowaną kiełbaskę. Po pierwszym kęsie zrezygnowaliśmy z dalszej konsumpcji. Smakował nam tylko świeżo wyciskany sok owocowy. Głodni pojechaliśmy dalej w trasę.
GDZIE NOCOWAĆ W SKALNYM MIEŚCIE?
Tutaj nie będę miała dobrych wieści, gdyż niestety z naszego noclegu zadowoleni nie byliśmy, mimo, iż na portalu rezerwacyjnym miejsce to posiada opinie wręcz rewelacyjne. Mowa o Apartmán Carpe Diem w miejscowości Teplice nad Metují.
Z zewnątrz stary, tajemniczy dom – to akurat bardzo nam się podobało, pani właścicielka przesympatyczna – rozumiejąca język polski, chętnie doradza w kwestii zwiedzania i na tym plusy się kończą.
We wnętrzu domu niby klimatycznie, ale w sumie to strasznie. Zimno i jakoś wszystko tak na opak – może taki urok tej miejscówki.
Toaleta i łazienka są wspólne. Obok naszego pokoju była wspólna kuchnia. Ściany w ogóle nie są szczelne, wszystko słychać. I tak obok w pokoju trafił nam się pan, który do pokoju późno wrócił – chyba pijany i chrapał niemiłosiernie całą noc. Koszmar dla moich wrażliwych uszu.
Miejsce to ma zdecydowanie swój klimat, ale w naszej ocenie daleko mu do miejsca, w którym można po prostu spokojnie odpocząć. Było nam też bardzo zimno w pokoju.
CO UBRAĆ IDĄC NA WĘDRÓWKĘ PO SKALNYM MIEŚCIE?
Wybierając się na wędrówkę po Skalnym Mieście ubierzcie buty trekkingowe lub inne, stabilniejsze obuwie. Klapki, sandałki nie są wskazane. Reszta ubrania uzależniona będzie od aktualnej pogody, na którą traficie. Ja zaopatrzyłam się również w kurtkę przeciwdeszczową.
CZY ZIELONY SZLAK W SKALNYM MIEŚCIE JEST TRUDNY?
Szlak jest łatwy, jednak niektóre podejścia wymagają większej kondycji fizycznej, inne mniejszej. Na szlaku bywa wąsko w niektórych szczelinach, w czasie deszczu może być ślisko.
Skalne Miasto Adrspach to miejsce, które bardzo polecamy. Majestatyczne skały, przyroda, wędrowanie… lubimy taki klimat i taki sposób spędzania czasu. Pod względem fotograficznym Skalne Miasto jest również interesującym miejscem. Z Polski mamy tak blisko do tego tajemniczego miejsca. Jest to idealne rozwiązanie na weekend lub jednodniową wycieczkę, jeśli będziecie w pobliżu.
Podziwialiście już skały w Adrspach czy to miejsce dopiero przed Wami?
Więcej o Czechach znajdziecie tutaj:
Czechy
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Nie mogłam się już doczekać Twoich zdjęć! Pięknie. Wiesz co mi się marzy? Wspólny wyjazd. Byłoby cudnie, np. Czechy czy inne skalne miejsca (ja mam już swoją listę!).
Wspólny wyjazd to mega pomysł! Trzeba o tym pomyśleć!
Niesamowite miejsce. Te formacje skalne są zadziwiające
Nam również bardzo się podobało.
W Czechy wydają się być bardzo interesujące. Nie wiem czemu nie miałam ich w swoich planach podróżniczych. Dzieki temu wpisowi chętnie pomyślę o zorganizowaniu wycieczki do tych miejsc 🙂
My też wcześniej Czech nie braliśmy pod uwagę, a jednak…
Dobrze się składa, bo polecasz Skalne Miasto poza sezonem, a ja tego lata nie bardzo miałam czas na podróże. Przypomniałaś mi też o kolorowych jeziorkach! 🙂 Boję się tylko, że zanim się wyrobię, to łódeczki już będą niedostępne… Bardzo ładne zdjęcia, ta żółta kurtka i ciemniejsze tło od razu skojarzyły mi się z Michałem Sadowskim i klimatem Jego zdjęć, inspirowałaś się może? Cz tak, czy nie, bardzo fajne zdjęcia! 🙂
Hej, hej. Podróże poza sezonem są cudne. Ja nie lubię sezonu. Dzięki za miłe słowa odnośnie zdjęć. Michała znam, ale nie inspiruje się nim i w sumie to nikim – myślę, że na chwilę obecną wypracowałam sobie już swój własny styl w zakresie fotografii zarówno na blogu, jak i na instagramie:) Taką własną drogę polecałabym każdemu.Akurat do tego miejsca pasowała mi ciemniejsza obróbka w klimacie tajemniczości. Pozdrawiam.
Imponujące!
Dzięki za słowo uznania;)
Ale dawno nie byłam w tych rejonach, zdjęcia bardzo zachęcają na taką wyprawę.
Myślę, że warto odwiedzić też Teplickie Skały:)
Fantastyczne zdjęcia!! Faktycznie czuć tu klimat Narni. Kto by pomyślał, że to tak blisko! I faktycznie to chyba dobre miejsce na wizytę poza sezonem.
Martyna, miejsce miejscem, ale te zdjęcia są po prostu przepiękne! <3
Dziękuję:)
Wygląda niesamowicie, na pewno kiedyś odwiedzimy to miejsce. Tylko jeszcze niech mi troszeczkę dzieciaki podrosną 🙂 Chociaż pamiętam, że z pierwszą córką chodziliśmy z plecakiem turystycznym-nosidełkiem i bardzo jej się siedzenie w nim podobało.
A więc może czas się wybrać z dzieciakami!
Bardzo fajne zdjęcia skalnego miasta, wybraliśmy się tam i na pewno jeszcze wrócimy 🙂