Pomorskie

Malownicze punkty widokowe na Gdańsk, Sopot i Gdynię.

Trójmiasto to moc atrakcji, które warto odwiedzić. Możemy się tu zrelaksować słuchając szumu fal, ciesząc oko niesamowitymi widokami. Malownicze i tematyczne spacery po Trójmieście opisałam w moim e-booku pt.: „Trójmiasto – tematyczne wycieczki i spacery. Odkryjecie tam wiele inspiracji, gdzie warto się udać będąc w Trójmieście. Natomiast w tym artykule chciałabym Was zachęcić do zwiedzania Trójmiasta szlakiem punktów widokowych. Tutaj znajdziecie ich mnóstwo, wystarczy tylko się rozejrzeć. Wycieczka na punkt widokowy Gdańsk, Gdynia, czy Sopot to niezapomniane chwile. Podziwiajcie Trójmiasto z góry!

PUNKTY WIDOKOWE – GDAŃSK

Gdańsk od wielu lat przyciąga turystów ze względu na mnogość pięknych zabytków, cudowne morze czy muzea. Do tego wszystkiego możemy doliczyć także niesamowite widoki, które mamy szansę podziwiać z wielu punktów widokowych. Niektóre z nich znajdziecie w centrum Gdańska, inne zaś trochę od niego oddalone. Poniżej przedstawiam Wam moim zdaniem najciekawsze z nich.

WIEŻA BAZYLIKI MARIACKIEJ

Bazylika Mariacka to jeden z głównych zabytków Gdańska i jedna z najwyższych świątyń świata, która została zbudowana z cegły. Jej położenie w „sercu miasta” sprawia, iż można z wieży Bazyliki podziwiać wspaniałe widoki na inne gdańskie zabytki, Trakt Królewski. W oddali widać morze, Sopot i Gdynię. Aby wspiąć się na sam szczyt wieży należy pokonać ponad 400 schodów – łatwo nie jest, ale warto! Wstęp na wieżę Bazyliki Mariackiej jest płatny.

Lokalizacja- Podkramarska 5

16 gotowych planów zwiedzania Gdańska, Sopotu i Gdyni”, który możecie kupić  – tutaj.

Malownicze punkty widokowe na Gdańsk, Sopot i Gdynię.

Malownicze punkty widokowe na Gdańsk

Punkty widokowe na Gdańsk

WIEŻA WIĘZIENNA

W tym miejscu można połączyć dwie atrakcje w czasie jednej wizyty. Zwiedzanie Muzeum Bursztynu oraz podziwianie widoków na Główne Miasto Gdańska z Wieży Więziennej wraz z Katownią, które tutaj się mieszczą. Wieża Więzienna i Katownia tworzą tzw. barbakan – czyli zespół przedbramia ulicy Długiej. Z Wieży Więziennej będziecie podziwiać widoki na Trakt Królewski.  Wstęp zarówno do Muzeum Bursztynu, jak i na punkt widokowy jest płatny.

Lokalizacja – Długa 1

GÓRA GRADOWA GDAŃSK

Jeden z naszych ulubionych punktów widokowych na Gdańsk. Znajdziecie to miejsce na terenie dawnego Bastionu Jerozolimskiego. Darmowy punkt widokowy zapewnia widok na Główne Miasto, jak i też na tereny stoczniowe. Wysokość wzniesienia to 46 m n.p.m. Na szczycie wznosi się Krzyż Milenijny.

Lokalizacja – Śródmieście, Gradowa

GÓRA GRADOWA - PUNKTY WIDOKOWE GDAŃSK

WIEŻA W RATUSZU GŁÓWNEGO MIASTA

Inne miejsce, z którego można podziwiać z góry historyczny Gdańsk to wieża znajdująca się w Ratuszu Głównego Miasta. Tutaj również znajduje się oddział Muzeum Gdańska. Z tego miejsca doskonale zlokalizujecie Fontannę Neptuna – boga mórz, Trakt Królewski, Bazylikę Mariacką. Wstęp płatny.

Lokalizacja – Długa 46

KOŁO WIDOKOWE AMBERSKY

Będąc na Wyspie Spichrzów warto skorzystać z przejażdżki kołem widokowym AmberSky – polecam szczególnie w czasie złotej godziny. Widoki na Gdańsk, a nawet i Hel niezapomniane. Wstęp płatny.

Lokalizacja – Ołowianka 1

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

Jeśli wybierzecie się do Europejskiego Centrum Solidarności, aby poznać dzieje odzyskiwania przez Polskę wolności i niepodległości pamiętajcie, aby wybrać się również na taras widokowy, który w tym miejscu się mieści. Z szóstego pietra budynku będziecie podziwiać stoczniowe żurawie.

Lokalizacja – Pl. Solidarności 1

TARAS WIDOKOWY W WIEŻOWCU OLIVIA STAR

Gdańska dzielnica Oliwa również oferuje ciekawe miejsca z widokiem na Trójmiasto i Zatokę Gdańską. Jednym z takich miejsc jest taras widokowy w wieżowcu Olivia Star, który jest najwyższym budynkiem w Gdańsku. Na 32 piętrze widokowym prócz wspaniałych krajobrazów za szkłem będziecie mogli skorzystać z oferty kawiarniano – restauracyjnej. Bardzo nowoczesne i ciekawe miejsce. Wstęp na taras widokowy jest płatny, ale dzięki aplikacji Olivka możecie wjechać na taras bezpłatnie.

Lokalizacja – Gdańsk Oliwa, Al. Grunwaldzka 472 C

TARAS WIDOKOWY W WIEŻOWCU OLIVIA STAR

WIDOK Z WIEŻOWCA OLIVIA STAR

WZGÓRZE PACHOŁEK GDAŃSK OLIWA

Kolejny, całkiem znany punkt widokowy w dzielnicy Gdańsk Oliwa – tym razem bezpłatny. Wzgórze Pachołek to wzniesienie o wysokości 100,8 metrów n.p.m. znajdujące się w Lasach Oliwskich. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa. Wejdźcie na nią i podziwiajcie wspaniałe widoki! Poniżej znajdziecie jeszcze jeden punkt widokowy o nazwie Tomasz. Lasy Oliwskie są interesującym miejscem na spacery i dłuższe wędrówki.

Lokalizacja – Gdańsk Oliwa, Lasy Oliwskie

WZGÓRZE PACHOŁEK W GDAŃSKU OLIWIE

SASSY ROOFTOP BAR – PUNT WIDOKOWY GDAŃSK

Idealne miejsce na randkę, spotkanie z przyjaciółmi. Klub muzyczny, koktajl bar wraz z włoska restauracją, no i oczywiście niezwykłe widoki na miasto, dzięki tarasowi widokowemu. Połączenie smaków wraz z krajobrazami na stary Gdańsk – brzmi pięknie. To miejsce również polecam o zachodzie słońca.

Lokalizacja – Chmielna 10/25

JUNGLA COCKTAILS AND FOOD

W galerii handlowej Forum Gdańsk znajdziecie kolejny ciekawy koktajl bar serwujący również pyszne przekąski i dania. To ciekawe miejsce w centrum Gdańska, które posiada taras widokowy z baldachimami. Wszystko bardzo elegancko i nowocześnie urządzone, no i te widoki…

Lokalizacja – Targ Sienny 7

LATARNIA MORSKA W NOWYM PORCIE

Miejsce oddalone od turystycznego szlaku – mieści się w dzielnicy Nowy Port. W moim e-booku pt.: Trójmiasto – tematyczne wycieczki i spacery zajdziecie bardzo szczegółowy plan wycieczki tematycznej po tej części Gdańska. Wycieczka nazywa się – Poczuj morską bryzę i historię.
Natomiast ciekawe widoki możecie podziwiać z latarni morskiej, która znajduje między innymi na Westerplatte właśnie w dzielnicy Nowy Port. Warto odwiedzić to miejsce, poznać historię latarni i zobaczyć widoki, które oferuje ze szczytu. Wstęp jest płatny.

Lokalizacja – Nowy Port, Przemysłowa 6

LATARNIA MORSKA W NOWYM PORCIE
LATARNIA MORSKA W NOWYM PORCIE

ŻURAW M3 W STOCZNI CESARSKIEJ – PUNKTY WIDOKOWE GDAŃSK

Żuraw M3 znajduje się na terenie Stoczni Cesarskiej, która jest udostępniana zwiedzającym. To symbol tego miejsca. Wspięcie się na szczyt Żurawia M3 umożliwia podziwianie widoków na teren stoczniowe z wysokości ponad 30 metrów, a w samej Stoczni Cesarskiej doświadczycie, niesamowitej, industrialnej atmosfery. Wejście na Żuraw M3 jest płatne.

Lokalizacja – Wyposażeniowców, teren Stoczni Cesarskiej

ŻURAW M3 W STOCZNI CESARSKIEJ - PUNKTY WIDOKOWE GDAŃSK

Przeczytajcie: Żuławy Wiślane – szlakiem domów podcieniowych, mennonitów i holenderskich wiatraków.

PUNKTY WIDOKOWE – SOPOT

Dla większości osób Sopot kojarzy się głównie z malowniczym Molo i wyprzedzającym go tzw. „Monciakiem”. Jednak niewiele z nich jest świadomych tego, że to miasto można podziwiać również z wielu punktów widokowych. Zobaczcie jakie miejsca warto w tym celu odwiedzić.

PUNKT WIDOKOWY NA GLINNEJ GÓRZE

Będąc w Sopocie warto wybrać się na wędrówki Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym np. Szlakiem Wiewiórek. Prócz podziwiania dostojnych drzew i innych walorów przyrodniczych będziecie mieli możliwość oglądania Sopotu z punktów widokowych. Idąc Szlakiem Wiewiórek dojdziecie do Rezerwatu Zajęcze Wzgórze, a tam znajduje się punkt widokowy na Glinnej Górze. Ukaże Wam się Sopot w pięknej odsłonie i widoczne w oddali Morze Bałtyckie. Dalej można kontynuować spacer Szlakiem Borsuka. Trójmiejski Park krajobrazowy to miejsce obowiązkowe na mapie Sopotu.

W e-booku proponuję Wam bardzo ciekawy spacer tematyczny po Sopocie: Szlakiem punktów widokowych i przyrodniczych tras.

PUNKT WIDOKOWY NA GLINNEJ GÓRZE

PUNKT WIDOKOWY NA GLINNEJ GÓRZE

WZNIESIENIE STRZELECKIE

Warto wybrać się również na punkt widokowy o nazwie Wzniesienie Strzeleckie, które znajdziesz w okolicach Opery Leśnej. Wysokość Wzniesienia Strzeleckiego to 79,7 metrów nad poziomem morza, a podziwiać będziecie Sopot i Gdańsk.

ŁYSA GÓRA

Nieopodal Wzniesienia Strzeleckiego znajduje się Łysa Góra, która zima zamienia się w stok narciarski. Tuta również możecie podziwiać ciekawe krajobrazy.

ŁYSA GÓRA

LATARNIA MORSKA

W ścisłym centrum Sopotu odnajdziecie nieczynną już latarnię morską – tuż przy dawnym  Zakładzie Balneologicznym. Warto wspiąć się na szczyt latarni, aby zobaczyć morskie krajobrazy z molem w tle oraz Sopot z góry. Wstęp płatny.

Lokalizacja – Plac Zdrojowy 3

LATARNIA MORSKA Sopot

MOLO

Obowiązkowym punktem zwiedzania Sopotu jest wizyta na molo. W sezonie letnim za wejście na obiekt pobierane są opłaty. Z końca mola roztaczają się piękne widoki – między innymi na słynny Hotel Grand, w którym nocowało wiele słynnych osobistości ze świata kultury i polityki.

Lokalizacja – Plac Zdrojowy 2

Widok z Mola w Sopocie

PUNKTY WIDOKOWE – GDYNIA

Do Gdyni podchodzę z ogromnym sentymentem – to właśnie tutaj mieszkamy. Uwielbiam chodzić na długie spacery i zatracać się w krajobrazach tego miasta. Gdynię także możemy obserwować z wielu platform widokowych. Poznajcie moim zdaniem najciekawsze z nich.

KAMIENNA GÓRA

Najpiękniejszy widok na Gdynię roztacza się z Kamiennej Góry, na którą można wejść o własnych siłach – a sił dużo nie potrzeba lub wjechać bezpłatną kolejką znajdującą się na placu Grunwaldzkim. Z punktu widokowego na Kamiennej Górze widać port jachtowy, skwer Kościuszki i Zatokę Gdańską. Symbolem punktu widokowego Kamienna Góra jest wysoki krzyż. Kamienna Góra stanowi też bogata dzielnicę mieszkalną Gdyni – pospacerujcie wśród willowych, dworkowych i nawiązujących do gdyńskiej moderny zabudowań.

Lokalizacja – Adama Mickiewicza 1/3

KAMIENNA GÓRA w Gdyni

Widok z Kamiennej Góry w Gdyni

WIDOKI Z ORŁOWSKIEGO KLIFU

Pocztówkowym miejscem w Gdyni jest klif orłowski, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na bezkresne Morze Bałtyckie i Gdynię Orłowo. Spieszcie się, aby zobaczyć krajobrazy z orłowskiego klifu, gdyż powoli zanika będąc podmywanym przez wody Bałtyku.

Lokalizacja – Gdynia Orłowo

WIDOKI Z ORŁOWSKIEGO KLIFU

INFO BOX

W gdyńskim Śródmieściu również znajdziecie ciekawy punkt widokowy, który znajduje się w ścisłym centrum. To 22 metrowa wieża widokowa nazywana Info Box. Roztacza się z niej krajobraz na Śródmieście i na szczycie znajduje się peryskop oraz panoramiczne zdjęcie z zaznaczonym ważnymi punktami, które widać z tego miejsca.

Lokalizacja – Świętojańska 30

INFO BOX

BULWAR OKSYWSKI

Mało znane miejsce w Gdyni, a jakże tu pięknie. Spacerując wzdłuż bulwaru będziecie podziwiać widoki na dawne dwie torpedownie – Formozy i tę, która znajduje się na Babich Dołach. Widoki na Morze Bałtyckie, statki i żaglówki będą ukojeniem.

Lokalizacja – dzielnica Oksywie

Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na Tatry.

BULWAR OKSYWSKI

BULWAR OKSYWSKI

Mam nadzieję, iż zwiedzanie Gdańska, Sopotu i Gdyni szlakiem punktów widokowych będzie dla Was alternatywą do tradycyjnego poznawania Trójmiasta.  Jestem ciekawa, które okażą się dla Was najbardziej atrakcyjne? Napiszcie w komentarzu.

 

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!

 

O Autorce
Pasjonatka podróży i fotografii z duszą. Ciekawość świata i możliwość pokazywania go poprzez klimatyczne kadry napędza ją do działania. Nie lubi stać w miejscu! Zdecydowana zwolenniczka wprowadzania ciągłych zmian w życiu. Kreuje swoją codzienność poza utartym schematem i wędruje własnymi ścieżkami. Żyje kreatywnie! W tej wędrówce towarzyszy jej mąż – Michał – największy życiowy przyjaciel i nieodzowny kompan w podróży. Entuzjastka Instagrama, kapeluszy, wschodów słońca, cappuccino i Ani z Zielonego Wzgórza. Nieustannie odkrywa jak fajne jest życie. Martyna Jabłońska-Makowska
Może zainteresować Ciebie również:
Pomorskie
Gdzie wybrać się nad polskie morze? Ciekawe miejsca nad Bałtykiem w województwie pomorskim.
13 czerwca, 2024
Pomorskie
Gdańsk Oliwa – atrakcje i nie tylko Park Oliwski.
11 kwietnia, 2024
Pomorskie
Gdańsk Wrzeszcz – ciekawe miejsca i retro smaczki.
26 lutego, 2024
Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
2 lat temu

Zapisuję na przyszłość:) Przyda się podczas zwiedzania Trójmiasta.

pojedztam.pl
2 lat temu

Większość tych znanych w Gdańsku mamy odwiedzone oprócz ECS i restauracji, w Gdyni i Sopocie mamy co nadrabiać.

Krzysiek
2 lat temu

Smutne to Trójmiasto. Takie zdesaturyzowane. Szkoda trochę

Krzysiek
2 lat temu
Reply to  Martyna Soul

To prawda. Każdemu może się zdarzyć pomyłka. Na szczęście strażnicy polszczyzny zawsze czujni. 😉

Wędrówki po kuchni
Wędrówki po kuchni
2 lat temu

Jakże znajome mi są te miejsca, mieszkałam w trójmieście 9 lat

Luiza
2 lat temu

Ja też zapisuję – uwielbiam takie perspektywy 🙂

Zamknij
7
0
Would love your thoughts, please comment.x