Kochacie zimowe szaleństwo? Narty, snowboard albo po prostu sanki? Ten wpis może Wam się przydać. Jak się ubrać na wycieczkę w góry zimą, jakie materiały i technologie będą najlepsze, a także które akcesoria sprawdzą się na zimowe wędrówki – odpowiemy na wszelkie Wasze wątpliwości.  Jeśli nie macie pomysłu na to, jak się ubrać w góry zimą – odpowiedź znajdziecie poniżej.  

STRÓJ W GÓRY NA ZIMĘ – PODSTAWOWE WSKAZÓWKI

Zima sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a śnieg potrafi zapewnić rozrywkę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Strój w góry na zimę powinien być zatem odpowiednio przemyślany i indywidualnie dopasowany.

Zalecamy trzymanie się podstawowej i uniwersalnej zasady: kompletujcie ubrania na cebulkę. Co to znaczy? Taki sposób ubierania się, to po prostu nakładanie na siebie wielu warstw odzieży, które później łatwo zdjąć. Lepiej założyć więcej i ściągnąć poszczególne rzeczy, niż zmarznąć i się rozchorować.

Być może znacie szlaki, na które macie zamiar wyruszyć i wiecie, że nic Was tam nie zaskoczy. Może się jednak zdarzyć, że wybierzecie zupełnie nową trasę i będziecie musieli przemyśleć, jak się ubrać w góry, których nie znacie.

W takiej sytuacji ubranie na cebulkę będzie bardzo pomocne. Na takim szlaku sprawdzą się również przydatne akcesoria w góry, takie jak czapka, komin, rękawiczki i termos z gorącą herbatą.

Przeczytajcie: Co zabrać na wyjazd w góry? Lista rzeczy, których nie może zabraknąć podczas wyprawy.

Polskie góry zimą Gorce

UBRANIA W GÓRY ZIMĄ – JAKIE MATERIAŁY I TECHNOLOGIE SĄ NAJLEPSZE?

Ubrania outdoorowe charakteryzują się tym, że są wykonane z odpowiednich materiałów. Na pewno sprawdzi się tu odzież wodoodporna i taka, która zapewni Wam komfort termiczny. Niezastąpiona może okazać się również bielizna termoaktywna.

Jakie materiały będą najbardziej odpowiednie na zimowe szaleństwo?

  • wełna merino – czyli wełna owiec merynosów, ubrania z niej uszyte są bardzo cienkie i sprężyste, mają również świetne właściwości termoizolacyjne,
  • polar – to przyjemna w dotyku i niezwykle miękka dzianina, która dobrze izoluje ciepło oraz jest hydrofobowa, czyli ma zdolność odpychania od siebie wody,
  • softshell – to materiał, który zgodnie ze swoją nazwą, ma za zadanie stworzyć na ciele pewnego rodzaju ochronną skorupę, jest wiatroodporny i bardzo elastyczny,
  • hardshell – najczęściej stosowany jest przy odzieży wierzchniej, np. nieprzemakalnych kurtkach, zapewni nam ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Wiecie już, jakie materiały będą najlepsze. Zatem, jeśli nadal zastanawiacie się, jak się ubrać w góry zimą, po prostu sprawdzajcie i porównujcie składy ubrań, które kupujecie.

jak się ubrać w góry zimą

CO UBRAĆ W GÓRY ZIMĄ?

Przejdźmy do konkretów – co ubrać w góry zimą? Na pewno wiele warstw uszytych z materiałów adekwatnych do poszczególnych części garderoby.

Pierwszą warstwą powinna być bielizna, najlepiej wybrać bieliznę termoaktywną, czyli taką, która odprowadzi nadmiar wilgoci. Dzięki temu nie spocimy się za bardzo podczas aktywności i zachowamy komfort nawet w najchłodniejszy zimowy dzień.

Drugą warstwą będzie odzież termiczna, czyli taka, która ma za zadanie utrzymać ciepło. Możecie wybrać np. bluzę z polaru i spodnie softshell, chroniące przed wiatrem i wilgocią.

Na wierzch ubieramy trzecią warstwę. Tu najbardziej sprawdzi się odzież hardshellowa, kurtka puchowa ze specjalną membraną oraz koniecznie wygodne i ciepłe buty trekkingowe.

Pamiętajcie też, że oprócz wszelkich właściwości termoregulujących oraz przeciwdeszczowych, ubrania w góry na zimę powinny być przede wszystkim wygodne. Nie ma nic gorszego, niż uprawianie zimowego trekkingu lub narciarstwa w niewygodnej, gryzącej czy uwierającej odzieży.

Warto więc, jeszcze przed zakupem, przymierzyć cały zestaw i trochę się w nim poruszać. W ten sposób będziemy w stanie sprawdzić, czy jest on wygodny i funkcjonalny.

zima w górach

Beskid Niski zimą

PRZYDATNE AKCESORIA NA PASMA GÓRSKIE ZIMĄ

Bez względu na to, czy wybierzecie wysokie Tatry, niższe Góry Świętokrzyskie czy tez Góry Bystrzyckie, musicie zadbać o odpowiednie akcesoria. Wiecie już, jak się ubrać w góry zimą, a co może Wam się przydać podczas zimowych wycieczek?

  • raki na buty – sprawdzą się w wysokie góry,
  • kijki trekkingowe – przydadzą się podczas długich wędrówek,
  • stuptuty – to sprytny gadżet, który ochroni nogawki spodni oraz buty przed wodą i uszkodzeniami,
  • termos z gorącą kawą lub herbatą i termos obiadowy,
  • okulary przeciwsłoneczne – w górach trzeba mieć oczy dookoła głowy i nic nie powinno zakłócać nam widoków, a w szczególności mocne słońce odbijające się białego od śniegu,
  • krem do opalania – może Wam się to wydać nietypowe, ale słońce zimą może naprawdę zaskoczyć i przyrumienić nam twarz, a w szczególności nos.

Już teraz wiecie, co spakować w góry zimą i jakie akcesoria okażą się przydatne. Pamiętajcie, góry bywają nieprzewidywalne, dlatego do takiej wyprawy, warto się odpowiednio przygotować.

Mamy nadzieję, że z pomocą naszych wskazówek przeżyjecie niezapomnianą zimową przygodę!

 

Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!