Podkarpacie od zawsze kojarzyło nam się z Bieszczadami, które zwiedzaliśmy wiele lat temu. Ucieszyliśmy się kiedy ze strony miasta Jarosław otrzymaliśmy zaproszenie, aby uczestniczyć w Jarmarku Jarosławskim – tak mało znamy Podkarpacie i dzięki temu ponownie mogliśmy odkrywać ten region Polski. Poznajcie miasteczko Jarosław i Jarmark Jarosławski, który w mieście odbywa się co roku w sierpniu.

JAROSŁAW – TROCHĘ HANDLOWEJ HISTORII

Jarosław jest położony na pograniczu dwóch krain geograficznych: Doliny Dolnego Sanu i Podgórza Rzeszowskiego. Przez Jarosław przebiegały dawniej ważne szlaki handlowe stąd miejsce to zasłynęło z jarmarków i kupiectwa. Leży nad rzeką San. Jarosław założył na wzgórzu książę kijowski Jarosław Mądry w wieku XII. W 1375 roku miasto zostało przeniesione na sąsiednie wzgórze przez księcia Władysława Oploczyka.

Jarosław do dnia dzisiejszego zachował późnośredniowieczny układ – dzieli się na kwartały skupione wokół Rynku.

Handel kwitł w Jarosławiu w XVI i XVII wieku. W tych czasach miasto było drugim największym ośrodkiem handlowym w Europie – zaraz po Frankfurcie nad Menem. Jarmarki odbywały się aż cztery razy do roku, a najsłynniejszym był ten sierpniowy (trwał 4 tygodnie i przyjeżdżali na niego kupcy z całej Europy i Bliskiego Wschodu), którego tradycja zachowała się do dnia dzisiejszego. Do Jarosławia przybywali ludzie z różnych stron Polski, Anglii, Moskwy, Persji… – było barwnie – prawdziwy kulturowy tygiel.

Jak to w polskiej historii bywa również Jarosław doznawał licznych upadków, zniszczeń, pożarów poprzez najazdy wrogów, co miało wpływ na handel.

Jarmark Jarosławski, Jarosław na Podkarpaciu

Przeczytajcie: Bieszczady – szlaki i szczyty, które warto zwiedzić.

JARMARK JAROSŁAWSKI – HANDEL. TEATR. MUZYKA

Wspaniałe jest to, iż w Jarosławiu zachowała się tradycja organizowania jarmarku – i tak w czasie letnim odbywa się Jarmark Jarosławski. W tym roku (2022) jarmark odbył się w dniach 25 – 28 sierpnia. To barwne przedsięwzięcie przyciąga wielu gości z Polski i z zagranicy pragnących poznać bliżej wielokulturowość miasta oraz dawne zjazdy kupieckie. W tych dniach przeszłość łączy się z teraźniejszością.

Program Jarmarku Jarosławskiego jest bardzo ciekawy i inspirujący. Prym wiodą oczywiście stragany, a w nich można kupić co tylko dusza zapragnie – produkty żywnościowe, biżuterię, kosmetyki, wyroby rzemieślnicze. Funkcjonuje także pchli targ – a więc gratka dla fanów przedmiotów z duszą.

Jarmark Jarosławski na Podkarpaciu

Jarmark Jarosławski

Przechadzając się po Jarmarku Jarosławskim czuć zapachy kuchni z różnych stron świata – jest kuchnia tatarska, węgierska, syryjska, grecka, gruzińska.. oczywiście też polska – bo jakże mogłoby być inaczej.

Nie tylko handlem człowiek żyje i z tego też powodu Jarmark Jarosławski oferuje odwiedzającym wiele innych atrakcji. Między innymi różnego rodzaju występy, pokazy artystyczne i rzemieślnicze, warsztaty np. ceramiczne, z kaligrafii, krawieckie itp., zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zejście do jarosławskich podziemi, wieczorne koncerty i tradycyjne tańce, przedstawienia. Program 4 dniowego Jarmarku Jarosławskiego jest bardzo bogaty w atrakcje dla dzieci i dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jarosław na Podkarpaciu

Ratusz, Jarosław na Podkarpaciu

Jarmark Jarosławski, Jarosław na Podkarpaciu

Odkrywając Jarmark Jarosławski zdecydowanie przypadły nam do gustu występy artystyczne oraz nocny pokaz ognia – cóż to były za emocje! Ponadto zwiedziliśmy jarosławskie podziemia oraz miasto – panie przewodniczki ciekawie opowiadały o Jarosławiu, a przede wszystkim o historii handlowej związanej z tym miastem.

Nie mogło obyć się bez jarmarcznych zakupów – uwielbiamy miody, a więc słoiczek miodu z podkarpackich ziem wylądował w naszym zakupowym koszyku oraz prześliczny kwiatek wykonany z ceramiki. Na pchlim targu „upolowałam” starą książkę z mapami – zawsze o takiej marzyłam.

Przeczytajcie: Atrakcje w Bieszczadach – co warto zobaczyć i odkryć. Przewodnik i porady praktyczne.

Jarmark Jarosławski, Jarosław na Podkarpaciu

Jarmark Jarosławski

Hasło przewodnie Jarmarku Jarosławskiego to: Handel. Teatr. Muzyka.

Bardzo spodobała nam się także inscenizacja historyczna – Bitwa o Jarosław oraz koncert węgierskiego Zespołu Muzyki Dawnej Szelindek – muzyka historyczna Europy i Azji w ramach Muzyki ze Styku Kultur.

CO WARTO ZWIEDZIĆ W JAROSŁAWIU?

Podczas naszego pobytu w Jarosławiu nie mogło zabraknąć zwiedzania miasta. Jednym z punktów programu Jarmarku Jarosławskiego było zwiedzanie z przewodnikiem i tak oto wybraliśmy się na spacer po starym mieście. Przeszliśmy się popularną ulicą Grodzką z zabytkowymi kamienicami mieszczańskimi, halą targową i Bramą Krakowską.

Na Rynku naszą uwagę zwróciły następujące kamienice:

Kamienica Orsettich, którą zwiedziliśmy wewnątrz – najokazalsza i najpiękniejsza kamienica w Jarosławiu, w której mieści się Muzeum ukazujące historię miasta i regionu.

Kamienica Attavantich – obecnie siedziba Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Są tutaj aż trzy galerie sztuki oraz Sala Lustrzana.

Kamienica Gruszewiczów – typowy przykład kamienicy kupieckiej dostosowanej do potrzeb handlu  – szeroka brama, sień, murowane sklepienia, wielka izba pełniąca kiedyś funkcję miejsca, w którym prowadzono transakcje handlowe.

Zwiedzanie Jarosławia na Podkarpaciu

Jarmark Jarosławski, Jarosław na Podkarpaciu

Jarmark Jarosławski

W podziemiach kamienic Orsettich, Attavantich, Gruszewiczów znajduje się Podziemne Przejście Turystyczne w postaci multimedialnej.

Kamienica Rydzikowa wraz z Podziemną Trasą Turystyczną im. prof. Feliksa Zalewskiego – również udostępniona zwiedzającym.

Podziemne trasy ściśle wiążą się z handlem – w związku z tym, iż do Jarosławia dawniej napływało mnóstwo towarów trzeba było je gdzieś przechowywać. I tak oto wymyślono podziemne miasto z bardzo dużą ilością podziemnych korytarzy i komór. Podziemia miały też inną funkcję – chroniły ludzi przed najazdami wrogów oraz przed klęskami żywiołowymi.

Weszliśmy również na punkt widokowy znajdujący się w Ratuszu – oglądanie Jarmarku Jarosławskiego z lotu ptaka było ciekawym doświadczeniem.

Przeczytajcie: Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce. Moja subiektywna lista.

Jarmark Jarosławski

Jarmark Jarosławski

Ponadto bardzo spodobała nam się Cerkiew grekokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego oraz punkt widokowy, z którego widać wzgórze Św. Mikołaja z Jarosławskim Opactwem i Dolinę Dolnego Sanu.

Moją uwagę zwrócił zieleniec, na którym zobaczyłam pomnik – ławeczkę, a na niej siedzącego pana – postać Edwarda Kieferlinga – znanego malarza jarosławskiego, który uczył w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu.

Tych kilka chwil na Jarmarku Jarosławskim na długo zapadnie w naszej pamięci i sercach. W ogóle nie zdawaliśmy sobie sprawy, iż na Podkarpaciu znajduje się miasto, które było kiedyś tak wielokulturowe i wielonarodowe. Wspaniale było poczuć się jak w dawnych czasach przechadzając się wśród jarmarcznych straganów.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

„Artykuł finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach projektu „JarosLove – z miłości do ludzi”, realizowanego z programu Rozwój Lokalny.”

 

 

 

Więcej o Podkarpaciu znajdziecie tutaj:
Podkarpackie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!