Wakacje 2020 będą zdecydowanie należeć do Polski. Zapewne większość z nas przez pandemię koronawirusa wybierze wypoczynek, urlop, wakacje w naszym kraju. W związku z tym stworzyłam dla Was moja subiektywną listę 10 miejsc, które są warto zobaczyć w Polsce. Każde z tych miejsc odwiedziłam i potwierdzam, że warto.

PAŁAC W MOSZNEJ

Moją subiektywną listę ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Polsce otwiera bajkowy Pałac w Mosznej. Swoim wyglądam przypomina Pałac Disneya, jednak jego historia i losy rodzin, które go zamieszkiwały już taka bajkowa nie jest. O historii Pałacu w Mosznej możecie przeczytać w osobnym wpisie, który na temat tego miejsca napisałam:

Przeczytajcie: Zamek w Mosznej – miejsce z klimatem w województwie opolskim.

Pałac jest piękny z zewnątrz – dostojny, ogromny, tajemniczy. Otacza go wielki park, po którym można spacerować i podziwiać roślinność. Zwiedzanie pałacu wewnątrz również jest możliwe i zachęcam, aby z tej opcji skorzystać – o tym również przeczytacie w powyższym artykule. Jeśli ponownie zawitam w tym miejscu to zdecydowanie wybiorę się na ekstremalne zwiedzanie (jedna z opcji zwiedzania) tego bajkowego obiektu.

Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce - Moszna

ZALIPIE

Czy znacie najbardziej kolorową wieś w Polsce? Jest nią Zalipiemiejsce, które warto zobaczyć w Polsce. Ta malownicza wieś znajduje się w województwie małopolskim, więc jeśli będziecie na tych terenach nie możecie pominąć tak wspaniałej atrakcji. Co na Was czeka w Zalipiu? Kolorowe i kwieciście zdobione chatki i domy, których malowanie zapoczątkowała Felicja Curyłowa, Dom Malarek, piękne tereny krajobrazowo – przyrodnicze, Muzeum Felicji Curyłowej, barwne płoty, mostki, kapliczki przydrożne, a nawet przy odrobinie szczęścia spotkacie słynną panią Danusię, która jest popularną osobą z Zalipia.

Przeczytajcie: Zalipie – malowana wieś jak z obrazka.

Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce - Zalipie

Zalipie

LANCKORONA – MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W POLSCE

Kolejna klimatyczna wieś w Polsce leżąca bardzo blisko Krakowa. W tym miejscu chętnie kiedyś bym się zatrzymała na nocleg. Nostalgiczne kawiarenki, piekarnia z historią, wszechobecność aniołów i innych pięknych dziel rękodzielniczych, ceramika. Centralnym miejscem Lanckorony jest Rynek, ale ja polecam Wam zagubić się w uliczkach tej uroczej wsi, wspiąć się wzgórze zamkowe, mimo że z zamku niewiele już zostało, poszukać swoich klimatycznych ścieżek – jest ich w Lanckoronie sporo. Lanckorona złotą jesienią musie wyglądać pięknie. Polecam Wam przeczytanie mojego artykułu na temat tego malowniczego miejsca:

Przeczytajcie: Atrakcje Lanckorony – najbardziej klimatycznej wsi w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce - Lanckorona

Lanckorona

WYDMY W ŁEBIE – MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W POLSCE

A teraz przenosimy się na północ Polski. Łeba to bardzo popularne miejsce w naszym kraju ze względu na największe ruchome wydmy. Wydmy położone są na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Obszar wydmowy tworzy Wydma Łącka.  Można tutaj poczuć się jak na pustyni, a obecność Morza Bałtyckiego i jeziora Łebsko jeszcze bardziej zachęca do wizyty. Warto tutaj przybyć przed szczytem sezonu letniego, aby na spokojnie po wydmach pospacerować. Będąc w Łebie na wydmy można udać się pieszo lub podjechać meleksem (opcja płatna w jedną lub w dwie strony). Polecam spacer na wydmy, a po intensywnym zwiedzaniu pustynnego terenu powrót meleksem do Łeby.

Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce - wydmy Łeba

KOLOROWE JEZIORKA

Jeśli chodzi o Dolny Śląsk zawsze jestem na tak. Jedną z atrakcji tego miejsca są Kolorowe Jeziorka – feria barw gwarantowana. Na ternie Kolorowych Jeziorek dawniej były niemieckie kopalnie, które wydobywały tak zwany piryt przerabiany na kwas siarkowy. Kiedy zakończono prace pozostawiono zgłębienia i natura w sposób naturalny wypełniła je wodą – wodą kolorową, gdyż podłoża zgłębień miały różne barwy. I tak oto powstały Kolorowe Jeziorka, które chętnie odwiedzane są przez turystów. Na trasie wędrówki zobaczycie Jeziorko Żółte, Purpurowe, Błękitne, Zielone. Więcej przeczytacie na ten temat w moim artykule:

Przeczytajcie: Rudawy Janowickie na Dolnym Śląsku – Kolorowe Jeziorka i Sokolik.

Kolorowe Jeziorka to miejsce, które warto zobaczyć w Polsce. Wpisujcie na listę!

Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce - kolorowe jeziorka

WIEŚ TATARSKA KRUSZYNIANY

Była już wieś kolorowa, artystyczna, a teraz czas na wieś w Polsce bardzo egzotyczną – Kruszyniany na Podlasiu. Mało wioska Kruszyniany ukryła się blisko Puszczy Knyszyńskiej i to tutaj możecie być bliżej kultury tatarskiej. Kruszyniany to wieś tatarska. Będąc w tym miejscu skosztujcie tatarskiej kuchni i posłuchajcie tatarskich opowieści. Co roku odbywa się w Kruszynianach słynny tatarski festiwal Sabantuj.
A o tym wszystkim przeczytacie tutaj:

Przeczytajcie: Kruszyniany – tatarska wieś na Podlasiu. Tatarska Jurta, meczet i cmentarz muzułmański.

Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce - Kruszyniany

KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC – MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W POLSCE

Podróżując po Polsce być może traficie na piękne Podlasie – prócz Kruszynian koniecznie odwiedźcie Krainę Otwartych Okiennic. Tworzą ją trzy malownicze wioski: Trześcianka, Soce i Puchły. Ja polecę Wam jeszcze wizytę w Ciełuszkach – równie piękna i moim zdaniem powinna należeć do Krainy Otwartych Okiennic. Co wyróżnia te wsie? Drewniana zabudowa i charakterystyczne okiennice ciekawie zdobione. Cechą charakterystyczną dla tych wsi jest wzornictwo snycerskie. Miejsce obowiązkowe podczas wizyty na Podlasiu.

Przeczytajcie: Kraina Otwartych Okiennic – atrakcja Podlasia. Trześcianka, Puchły, Soce i Ciełuszki.

Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce - Kraina Otwartych Okiennic

WYDMA CZOŁPIŃSKA

Prócz powyżej opisywanej przeze mnie Wydmy Łąckiej w Łebie warto odwiedzić Wydmę Czołpińską również należącą do Słowińskiego Parku Narodowego. W tym miejscu będzie zdecydowanie bardziej spokojnie i kameralnie, a niżeli na słynnych wydmach w Łebie. Trasę wędrówki zaczyna się od parkingu o nazwie Czołpino Leśny, następnie idzie się przez las, aby po chwili ujrzeć pierwsze wydmowe wzniesienia. Po wspięciu się na pustynną górę naszym oczom ukazuje się pustynny, wydmowy teren – jest prawie jak na pustyni w Maroku. Wędrując wydmami dotrzecie do plaży – warto tutaj odpocząć. A jeśli starczy Wam sił możecie przejść kolejne 2 kilometry i dotrzecie do Latarni Morskiej Czołpino ( kierujcie się zgodnie z oznaczeniami). Wstęp na teren Słowińskiego Parku Narodowego jest płatny.

Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce - Wydma Czołpińska

Słowiński Park Narodowy

DOLINA ROSPUDY

A może wakacje na Suwalszczyźnie? Ternie jeszcze nieskażonym masową turystyką. W tej malowniczej krainie Polski jest mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić, a jednym z nich jest Dolina Rospudy – dzikie, naturalne i bardzo przyrodnicze miejsce. Warto wybrać się na rejs Doliną Rospudy z Augustowa. Proponuję zobaczenie Rospudy o zachodzie słońca i wykupienie rejsu indywidualnego – niesamowite doświadczenie, mimo że cena za taki rejs jest wyższa. Mimo wszystko warto. Przeczytajcie o rejsie Doliną Rospudy i o innych atrakcjach Suwalszczyzny w poniższym artykule:

Przeczytajcie: Suwalszczyzna – nieodkryta kraina w Polsce. Atrakcje, które warto zobaczyć.

Dolina Rospudy
Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce.

DOMY PODCIENIOWE NA ŻUŁAWACH WIŚLANYCH

Żuławy Wiślane to kolejny po Suwalszczyźnie jeszcze nieodkryty malowniczy region w Polsce i miejsce, które warto zobaczyć. To, co tutaj zachwyca to domy podcieniowe, historia, pozostałości holenderskich wiatraków. Jest pięknie. Chętnie tam wrócę, aby odkryć kolejne domy podcieniowe. O tym czym charakteryzuje się dom podcieniowy, jakie wiatraki można na Żuławach zobaczyć i wiele, wiele więcej przeczytacie tutaj:

Przeczytajcie: Żuławy Wiślane – szlakiem domów podcieniowych, mennonitów i holenderskich wiatraków.

Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce - Żuławy Wiślane

Polska jest krajem bardzo atrakcyjnym i warto nasz kraj intensywnie zwiedzać. My od zawsze w naszych podróżach stawiamy na Polskę i nie przyświeca nam powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Swoje zawsze warto poznawać.  Polska posiada wiele miejsc, które warto zobaczyć.

Wybieracie na tegoroczne wakacje Polskę? Dokąd planujecie się wybrać?  Jakie jeszcze miejsca Waszym zdaniem warto w Polsce zobaczyć?

 

Więcej znajdziecie tutaj:
Inspiracje

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!