Niezależnie od tego, czy dużo latacie, czy też podróżujecie rzadko, z pewnością zdarzyło Wam się zastanawiać nad tym, które miejsca w samolocie są najlepsze. Czy bardziej komfortowo będzie usiąść przy oknie? A może jednak wybrać miejsce od strony korytarza? Przeczytajcie nasz poradnik i zobaczcie, na czym polega układ miejsc w samolocie.

JAK CZYTAĆ MIEJSCA W SAMOLOCIE?

Miejsca w samolocie i oznaczenia, które posiadają, wcale nie są na pierwszy rzut oka takie łatwe do rozszyfrowania. Kupiliście bilety i system wylosował dla Was miejsca 5A i 6B? Nie oznacza to, że będziecie siedzieć obok siebie w tym samym rzędzie. Chociaż niektórych mogłoby to zmylić.

Miejsce: A, B,C,D,E,F? Które będzie najlepsze i jak wybrać, aby siedzieć razem, gdy podróżujecie w parze, z rodziną albo większą grupą? Rozkład miejsc w samolocie zazwyczaj opisany jest w następujący sposób:

  • numery określają po kolei rzędy w samolocie,
  • litery alfabetu oznaczają poszczególne fotele.

Zatem jeśli wylosowaliście miejsce 12B – usiądziecie w rzędzie dwunastym na miejscu B – czyli prawdopodobnie jednym ze środkowych miejsc w danym rzędzie.

Podczas lotu wolicie oglądać widoki czy boicie się patrzeć na to, co dzieje się za oknem i chcecie siedzieć od strony korytarza? W momencie wyboru miejsc jest to bardzo istotne pytanie, na które musicie sobie odpowiedzieć.

Które miejsca w samolocie są przy oknie? Zazwyczaj będą to fotele oznakowane literami A i F. Jednak oczywiście, jeśli bardzo zależy Wam na miejscu przy oknie, najlepiej będzie sprawdzić rozkład w konkretnym modelu samolotu, którym lecicie na wakacje i upewnić się, czy miejsce, które wybraliście to dokładnie to, o którym marzycie.

Przeczytajcie: Tanie podróżowanie, czyli jak małym kosztem zwiedzić Polskę, Europę i cały świat.

Miejsca w samolocie

NAJLEPSZE MIEJSCA W SAMOLOCIE

Które fotele uznane są za te najlepsze? Jakie miejsca w samolocie są pożądane przez większość podróżników? Zazwyczaj do najbardziej wymarzonych foteli na lot należą miejsca w pierwszych rzędach. Dlaczego?

Są one uwielbiane przez podróżników z racji tego, że nie ma przed nimi innych foteli, zatem w pierwszym rzędzie możecie się wygodnie rozłożyć i macie sporo miejsca na nogi. Zazwyczaj gwarantują one również spokojny i cichy lot.

Nie ustępują im oczywiście miejsca przy wyjściach awaryjnych, które również słyną z tego, że mają przed sobą więcej przestrzeni na rozprostowanie zmęczonych podróżą nóg.

Musicie jednak mieć na uwadze fakt, iż zajmując te miejsca w samolocie, w razie awarii będzie na Was spoczywać większa odpowiedzialność. Możecie bowiem zostać wyznaczeni do otwarcia drzwi awaryjnych pośrodku kadłuba.

Jeśli boicie się turbulencji albo po prostu ich nie lubicie, wybierajcie miejsca po środku samolotu. Jest to najbardziej stabilny obszar kadłuba, a dodatkowo będziecie mieć pewność, że wygodnie włożycie bagaż podręczny pod siedzenie przed Wami – z wyjątkiem miejsc przy wyjściach awaryjnych.

Macie już odpowiedź na to, gdzie jest najwięcej miejsca w samolocie, jednak sami musicie odpowiedzieć sobie już na to, czy chcecie z takich siedzeń skorzystać. Często za ich zajęcie czeka Was dodatkowa wyższa opłata podczas rezerwacji.

NAJGORSZE MIEJSCA W SAMOLOCIE – TYCH SIEDZEŃ LEPIEJ UNIKAĆ

Które siedzenia należą do tych najgorszych i najbardziej znienawidzonych? Gdzie nie siadać w samolocie?

Z pewnością wiele osób odpowie, że tam, gdzie jest najgłośniej albo w okolicy toalet. Faktycznie, miejsca blisko toalet mogą nie należeć do najlepszych, szczególnie podczas długiego lotu i pełnego turystów samolotu.

Z kolei do najgłośniejszej części samolotu należy jego tył. Zazwyczaj to tam właśnie są usytuowane silniki, a to może generować sporo hałasu. Z tyłu kadłuba również najmocniej można odczuć turbulencje.

Miejscami w samolocie, które nie należą do komfortowych, będą również te zupełnie na końcu, może się okazać, że nie uda Wam się ich odchylić do tyłu i całą podróż będziecie musieli spędzić w pozycji typowo siedzącej.

Wiecie już, gdzie nie siadać w samolocie, a co z rozkładami miejsc w najbardziej popularnych liniach lotniczych?

samolot

Miejsca w samolocie

TANIE LINIE LOTNICZE – JAKIE SIEDZENIE WARTO WYBRAĆ?

W przypadku popularnych tanich linii lotniczych sytuacja wygląda podobnie. Tu również znajdziemy numerację rzędów oraz oznaczenia foteli literami alfabetu. Jeśli decydujemy się na zakup biletów lotniczych w Wizz Air czy Ryanair za wybór miejsc w samolocie będziemy musieli zapłacić.

Wybierając miejsca w tanich liniach lotniczych, zwróćcie uwagę na to, czy aby na pewno pod wybranym miejscem kryje się to, czego oczekujecie. Za przykład może nam posłużyć np. fotel 11A czy 11F w liniach Ryanair oznaczone jako miejsca przy oknie. Okazuje się bowiem, że są to najciemniejsze miejsca w samolocie, a zamiast okna będziecie opierać się o ścianę kadłuba.

MIEJSCA W SAMOLOCIE WIZZ AIR

Jaki jest dokładny układ miejsc w samolocie Wizz Air? Czego możemy się spodziewać, wybierając siedzenia u tego przewoźnika? Na pewno dodatkowej opłaty, jeśli będziemy chcieli zachować przywilej wyboru miejsc. Jeśli chodzi o ich rozmieszczenie mamy tutaj rzędy od A do F i jest ich zazwyczaj około 30, a większych samolotach nawet 39.

MIEJSCA W SAMOLOCIE RYANAIR

Układ miejsc w samolocie Ryanair jest dokładnie taki sam jak w pozostałych przytoczonych przez nas przypadkach. Tu również rzędy są ponumerowane, a fotele mają przypisane oznaczenia alfabetyczne. Podobnie jak w Wizz Air także będziecie musieli dopłacić w sytuacji, w której będziecie chcieli wybrać określone siedzenia.

Miejsca w samolocie

ILE KOSZTUJE WYBÓR MIEJSCA W SAMOLOCIE?

Wybór miejsca w samolocie nie wiąże się z wysoką opłatą, ale jeśli lecicie w parze i wykupicie miejsce dla każdej osoby i na każdy odcinek lotu może się okazać, że Wasza wycieczka będzie droższa nawet o kilkadziesiąt czy kilkaset złotych.

Kiedy są przydzielane miejsca w samolocie? Jeśli zdamy się na los, miejsca zostaną nam przydzielone podczas odprawy, a gdy będziemy chcieli je wybrać, możemy to zrobić podczas zakupu biletów lub przy odprawie.

W tanich liniach lotniczych miejsca zaczynają się od 3 euro w jedną stronę za fotele standardowe, a kończą na cenie 20 EUR za siedzenia z większą ilością miejsc na nogi czy przy oknie.

Losowe miejsca w samolocie są oczywiście darmowe. A jeśli chcecie wiedzieć, jak jeszcze można zaoszczędzić na lataniu, przeczytajcie nasz tekst o tym, jak znaleźć tanie loty – znajdziecie tam wskazówki odnośnie do tego, jak siedzieć razem i nie przepłacać.

 REZERWOWANIE MIEJSCA W SAMOLOCIE – CZY WARTO?

Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy zależy Wam na tym, aby siedzieć razem. Jeśli lot jest krótki, macie wprawę i doświadczenie, nie boicie się latać i nie chcecie przepłacać, odpowiedź będzie prosta.

Jednak jeśli wolicie złapać bliską osobę za rękę podczas lądowania i robić zdjęcia widoków za oknem, dla pewności wykupcie miejsca, które będą dla Was optymalne.

Gdy w momencie rezerwacji nadal zastanawiacie się, czy warto wykupić miejsce w samolocie, pamiętajcie, że będziecie mieć taką możliwość również po zakupie. Zazwyczaj miejsca można dokupić po dokonaniu rezerwacji oraz w trakcie odprawy, jednak nie później niż 3 godziny przed wylotem.

Bez względu na to, jakie miejsca wybierzecie, pamiętajcie o ubezpieczeniu turystycznym, może się przydać w wielu sytuacjach zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 

Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!