Dawno temu przeglądając podróżnicze zdjęcia w internecie natknęłam się na niebieskie fotografie miasteczka. Od razu się tym zainteresowałam! Pierwsza myśl: gdzie znajduje się takie niebieskie miejsce? Szybko znalazłam odpowiedź: Maroko! Północ Maroka! Od tamtej chwili wiedziałam, że kiedyś to miejsce zobaczymy i Niebieskie Miasto stało się jednym z naszych większych marzeń i celów podróżniczych. Układając tygodniowy plan podróży po Maroku wiedziałam, że Niebieskie Miasto Chefchaouen musimy zobaczyć choćby się paliło i waliło. Bez względu na to, że jest daleko, bo na samej północy kraju – już blisko Hiszpanii, otoczone pięknymi górami Rif.
Posłuchajcie niebieskiej opowieści o labiryntach uliczek, mieszkańcach w tajemniczych kapturach, kotach i wszystkich odcieniach błękitu.  Marokańskie Blue City zachwyca.

JAK DOJECHAĆ DO CHEFCHAOUEN Z FEZU?

Po zwiedzeniu Fezu z przewodnikiem ruszyliśmy dalej. Tym razem naszym celem było Niebieskie Miasto – w języku polskim Szafszawan. Po wyjeździe z Fezu krajobraz bardzo się zmienił. Wjechaliśmy w tak zwane zielone płuca Maroka. Wszystko intensywnie się zieleniło. Zielone Maroko bardzo nam się podobało. Była przestrzeń, góry, wypasane owce, kozy, a nawet osły. Wiejskie życie. Po hałaśliwej i tłocznej medynie Fezu, zielone tereny Maroka pozwoliły odetchnąć.

Niebieskie Miasto Chefchaouen - Szafszawan - Panorama
Niebieskie Miasto Szafszawan

CO ZOBACZYĆ W NIEBIESKIM MIEŚCIE CHEFCHAOUEN?

Do Niebieskiego Miasta dojechaliśmy w godzinach wieczornych. Ukazało nam się ono w całej swej okazałości na jednym z punktów widokowych. Zatrzymaliśmy się oczywiście na zrobienie zdjęć. Z daleka kolor niebieski nie był, aż tak widoczny, natomiast otoczenie Szafszawan górami Rif dodawało uroku. Po zakwaterowaniu w riadzie szybko ruszyliśmy zwiedzać błękitne miasteczko, a przede wszystkim jego niebieską medynę.

Przeczytajcie: Jak zorganizować podróż do Maroka na własną rękę? Maroko – poradnik praktyczny.

Niebieskie Miasto Chefchaouen - Szafszawan - koty

Niebieskie Miasto Chefchaouen - Szafszawan - kwiaty

NIEBIESKA MEDYNA W SZAFSZAWAN

To, co od razu zauważyliśmy to spora ilość turystów. Niebieskie Miasto jest bardzo popularnym miejscem i wiele osób chce je zobaczyć. Panowała tutaj zupełnie inna atmosfera aniżeli w Marrakeszu czy w Fezie. Główna ulica medyny to oczywiście ciągnący się w nieskończoność marokański bazar z wszystkim czego dusza zapragnie. Bazar oznacza tłok i zgiełk, a tego nie lubimy, więc czym prędzej skręciliśmy w boczne uliczki.

Wszędzie niebiesko! Na jednym z blogów przeczytałam, że kolor niebieski w Chefchaouen jest przereklamowany i niebieski odcień uliczek to tylko i wyłącznie magia Photoshopa. Absolutnie się z tym nie zgadzam! Uliczki  i domy są intensywnie niebieskie i bardzo klimatyczne – wąskie, kręte, pełne kotów i mieszkańców w zakapturzonych ubraniach. Kolor niebieski mieni się różnymi odcieniami: domy, uliczki, drzwi, doniczki, płoty, kafelki…

Niebieskie Miasto Chefchaouen - Szafszawan

Niebieskie Miasto Chefchaouen - Szafszawan - niebieskie schody

Niebieskie Miasto Szafszawan - kot

Niebieskie Miasto Chefchaouen - Szafszawan - donice

Niebieskie Miasto Chefchaouen - Szafszawan - stragany

Zrobiło się ciemno, miasto nabrało innego charakteru. Co jakiś czas ktoś proponował nam kupno haszyszu – bo tutaj kwitnie handel tym specyfikiem i podobno jest to legalne. Nie skorzystaliśmy z propozycji. Natomiast usiedliśmy w miejscowej cukierni – Chez Aziz, a później na głównym placu na zewnątrz jednej z restauracji popijając miętową herbatę i słuchając muzyki. Chefchaouen ma swój czar i urok.

Kolejnego dnia wstaliśmy wcześnie rano, jeszcze przed śniadaniem i poszliśmy obfotografować miasteczko z nadzieją, że uliczki nie będą jeszcze pełne turystów. Nie pomyliliśmy się, ale z czasem na naszym fotograficznym szlaku pojawiało się coraz więcej Japończyków „polujących” swoimi wystrzałowymi sprzętami na idealne ujęcie. Co tam się nie działo! Sukienki, przebieranie się, kapelusze, stylizacje, pozy prawie jak z modowego czasopisma. Było wesoło!

Niebieskie Miasto Chefchaouen - dziecko

Niebieskie Miasto Chefchaouen - Szafszawan - uliczki

Niebieskie Miasto Szafszawan - przechodzień

Niebieskie Miasto Chefchaouen - Szafszawan

Niebieskie Miasto Chefchaouen - Szafszawan - dzieci

Dzięki porannemu zwiedzaniu udało nam się zobaczyć jak Niebieskie Miasto budzi się do życia. Mieszkańcy niespiesznie podążają na zakupy, dzieci idą do szkoły, koty leniwie przechadzają się po krętych uliczkach. Z okien domostw słychać było poranną krzątaninę. Szafszawan w takich okolicznościach jest rajem dla fotografów. Wybraliśmy się również na kolejny punkt widokowy, po czym wróciliśmy na śniadanie do riadu. Zjedliśmy, zapakowaliśmy się i ruszyliśmy dalej. Wiedziałam, że jest duże prawdopodobieństwo, iż nigdy już tutaj nie przyjedziemy, więc pobłądziliśmy kolejny raz po niebieskich uliczkach. Trwał  dzień jak co dzień – targ, zabawy dzieci, praca mieszkańców, zakupy kobiet i turyści, którzy są tutaj każdego dnia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Droga z Fezu na północny zachód – P5003, następnie droga N13
Długość trasy: 200 kilometrów
Czas przejazdu: około 3 godzin
Zaparkowaliśmy samochód obok hotelu Parador – centrum Chefchaouen.
Zakwaterowanie mieliśmy w riadzie Dar Dadicilef (zarezerwujcie obiekt przez ten link)

Chefchaouen ma swój niepowtarzalny urok. Warto tutaj zostać chociażby na jedną noc i wczuć się w atmosferę tego miejsca chłonąc ją całym sobą. A najpiękniejsze są wczesne poranki w miasteczku. Wtedy możecie poznać prawdziwą duszę miasta. Warto było przejechać tyle kilometrów, aby tutaj dotrzeć. Przywieźliśmy z tego miejsca wspaniałe wspomnienia i nadzieję, że być może jeszcze kiedyś tutaj zawitamy.

Kto z Was odwiedził Chefchaouen? Magia Photoshopa, czy jednak miasteczko mieniące się wszystkimi odcieniami błękitu? Jak uważacie?

 

Więcej o Maroku znajdziecie tutaj:
Maroko

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!