Niemcy już od dawna czekają na lepsze poznanie i eksplorację, a w szczególności Bawaria. Tym razem zawitaliśmy do Saksońskiej Szwajcarii, która leży bardzo blisko Czeskiej Szwajcarii i turystycznego miasteczka Hrensko. Ten niemiecki region zachwyca krajobrazami i skalnymi wzniesieniami, a te wzniesienia to Góry Połabskie. Płynie przez nie rzeka Łaba. Saksońska Szwajcaria, a dokładniej Saska Szwajcaria została „odkryta” w XIX wieku, a nazwał ją malarz pochodzenia szwajcarskiego Adrian Zingg.

Nas do Saksońskiej Szwajcarii przyciągnął słynny Most Bastei.

BASTEI W SAKSONII SZWAJCARSKIEJ – FORMACJE SKALNE, MOST I RUINY ZAMKU

Bastei oznacza „basztę” i dzisiaj to nie tylko ów słynny most, ale też przepiękne i strzeliste formacje skalne oraz ruiny Zamku Neurathen z XII wieku. W XVII wieku w liczne formacje skalne na tych terenach wkomponowano drewniany most w celu komunikacji pomiędzy dwiema miejscowościami. Trzydzieści lat później drewniany most zamieniono na kamienny, który z roku na rok zyskiwał coraz większą popularność wśród turystów – nie tylko z Niemiec. I tak jest do dnia dzisiejszego.

Ale nie tylko most jest tutaj atrakcją. Liczne punkty i platformy widokowe przyciągają jak magnes. Z tych malowniczych punktów można podziwiać widoczną z oddali Twierdzę Koningstei, rzekę Łabę, zespoły skalne Lilienstein, Pfaffenstein, niemieckie miasteczko Rathen. Oczywiście nie można pominąć spaceru mostem ulokowanym w wąwozie, nad którym góruje majestatyczna skała najdalej wysunięta nad Łabę. Od tej skały powstała nazwa „bastei”.

Przeczytajcie: Zamek Neuschwanstein w Bawarii.

Niemcy, Saksońska Szwajcaria – Most Bastei
Niemcy, Saksońska Szwajcaria
Niemcy, Saksońska Szwajcaria
Most Bastei.

Z Zamku Neurathen pozostały tylko ruiny, a zobaczyć je można kiedy przejdzie się przez most. Rekompensują to jednak liczne kładki, mostki z których można podziwiać widoki na Saksońską Szwajcarię.

Najlepsze miejsce na zrobienie zdjęcia z widokiem na Most Bastei to Ferdinandstein – wejście na ten punkt widokowy jest po lewej stronie przed wejściem na most. Rozpościerają się stad piękne widoki na cały wąwóz Mardeltelle, ruiny zamku, no i Most Bastei.

Most Bastei.

Most Bastei

Niemcy, Saksońska Szwajcaria - Panorama

Most Bastei - Widok na Łabę

Przeczytajcie: Szlaki w Górach Stołowych – Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.

INFORMACJE PRAKTYCZNE – SAKSOŃSKA SZWAJCARIA

Trasa

Z Hrensko do terenów Bastei jest 26 kilometrów (26 km)

Parking

Wcześnie rano znajdziecie na pewno miejsce na najbliższym parkingu – pod Berghotel Bastei. Jeśli będziecie później – kolejny parking będzie dostępy około 3 kilometry przed terenami Bastei (stamtąd jest możliwość podjazdu autobusem). My parkowaliśmy na parkingu najbliższym terenom Bastei. Parkingi są płatne.
Do Mostu Bastei można również dotrzeć pokonując malowniczy teren spacerowy będący wąwozem Swedish Holes /Schwedenlöcher.

Przeczytajcie: Czeska Szwajcaria, Hrensko – atrakcje, które trzeba zobaczyć.

Wstęp na Bastei

Bezpłatny

Wstęp na teren ruin Zamku Neurathen

Płatny

Porada

Najlepiej przybyć na tereny Bastei wcześnie rano lub bardzo późnym popołudniem. To jedyna szansa, aby uniknąć tłumów turystów. My przyjechaliśmy na Most Bastei wczesnym rankiem z Hrensko. Było bardzo mało osób. Kiedy tereny te opuszczaliśmy turyści zaczęli się zjeżdżać.

Tereny Bastei, słynny most okazały się idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę z Czech. Natomiast już wiemy, iż musimy w przyszłości odwiedzić Saksońską Szwajcarię ponownie, aby poznać ten region lepiej i dokładniej.

 

Więcej o Niemczech znajdziecie tutaj:
Niemcy

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!