Z racji tego, iż mamy słabość do wszelakich zamków i zamki, co jakiś czas przewijają się w naszym życiu – nie mogliśmy odmówić sobie wizyty w jednym z najpiękniejszych zamków świata – Zamek Neuschwanstein w Bawarii oczarował nas od pierwszego wejrzenia.

Wracając z samochodowej podróży po Prowansji i Toskanii skierowaliśmy się w stronę Austrii, która krajobrazowo jest cudowna i zachwyciła nas na tyle, iż wiemy już, że musimy Austrii poświęcić podróżniczy czas i zaplanować podróż właśnie w tym kierunku.

Natomiast cel był inny – piękna krajobrazowo Bawaria i Zamek Neuschwanstein, którego budowę zapoczątkował szalony król bawarski Ludwik II Wittelsbach.

Zamek Neuschwanstein w Bawarii.
Bawaria

Bawaria - panorama Alpy
Zamek Neuschwanstein w Bawarii.

TROCHĘ HISTORII O ZAMKU NEUSCHWANSTEIN

Zwariowany król miał w swoim życiu jeden cel – chciał zbudować zamek – średniowieczny, rycerski, po prostu idealny, w którym miałby zamieszkać. Budowa rozpoczęła się w 1869 roku, a marzenia króla zaczynały się spełniać. W 1884 Ludwik II zamieszkał w zamczysku. Pech chciał, iż żył w zbudowanym przez siebie zamku tylko 172 dni, gdyż nagle zmarł – rok 1886. Budowa zamku nie była jeszcze zakończona. Wydatki poniesione w związku z jego budową były ogromne.

Król Ludwik II nigdy nie chciał, aby zamek był miejscem publicznym, jednak tuż po jego śmierci udostępniono obiekt zwiedzającym, tym samym rozsławiając piękno budowli. Dzięki temu koszty poniesione w związku z jego budową zwróciły się.

Zamek do dnia dzisiejszego każdego dnia odwiedza nawet 10 tysięcy osób! Neuschwanstein był inspiracją dla Walta Disneya, który to tworząc swój zamkowy obiekt wzorował się na tym bawarskim.  I to wszystko dzięki szalonemu i zdeterminowanemu królowi Ludwikowi II.

POŁOŻENIE ZAMKU NEUSCHWANSTEIN

Zamek położony jest na styku dwóch granic – niemieckiej i austriackiej. Góruje nad dzielnicą Hohenschwangau, która należy do gminy Schawngau. I to właśnie tutaj najlepiej zaparkować samochód i skierować się w stronę Neuschwanstein. Oczywiście najpierw warto pokręcić po okolicy i kupić jakąś pamiątkę – tak jak zrobiliśmy to my zaopatrując się w kolejny magnes przedstawiający bawarski zamek na naszą podróżniczą tablicę.

W okolicy jest jezioro, widać też z oddali kolejną budowlę – Zamek Hohenschwangau.

Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.

Zamek Hohenschwangau

DROGA DO ZAMKU NEUSCHWANSTEIN

Do zamku można dostać się lokalnym autobusem, który przyjeżdża po turystów w określonych godzinach, rikszą albo spacerkiem. My wybraliśmy opcję trzecią. Dłuższy spacer po wielu dniach i godzinach spędzonych w aucie bardzo nam się przydał.

Droga wiedzie wśród lasu i pod górkę, ale nie jest, aż tak bardzo mecząca. A pod drodze wspaniałe widoki na: okoliczne jeziora, łąki i Alpy. Naprawdę warto!

DROGA DO ZAMKU NEUSCHWANSTEIN

Jeżeli poczujecie zmęczenie to można zatrzymać się w odpowiednio wyznaczonym do tego miejscu, w którym również kupicie pamiątki, będziecie mogli coś zjeść i po prostu odpocząć po wędrówce. Autobus, jak i riksza też mogą się tam zatrzymać – jeżeli zdecydujecie się dotrzeć do zamku w innym sposób, a nie piechotą tak jak my.

Podjęliśmy też decyzję, że będziemy podziwiać Zamek Neuschwanstein tylko z zewnątrz. Z zaczerpniętych informacji na blogach dowiedziałam się, iż w kolejce po bilety trzeba stać długo – potwierdzam, no i wewnątrz zamku, który zwiedza się z przewodnikiem ogląda się tylko kilka komnat przez czas około 0,5 godziny.

Ponadto uważam, że tak spektakularne budowle robią większe wrażenie z zewnątrz. Być może następnym razem zdecydujemy się poznać tajemnice zamku dokładniej, bo do Bawarii na pewno wrócimy.

MOST MARIENBRüCKE

Skierowaliśmy się od razu w stronę mostu, z którego jest cudny punkt widokowy na zamek i ukazuje się on przed nami w całej swej okazałości. Bywa tłoczno!

Trzeba znaleźć sobie swoje miejsce na zrobienie zdjęć. Most trochę mnie przeraził, gdyż chodząc po nim miałam wrażenie, że zaraz spadnę w przepaść. Drewniane deski nie do końca dawały mi poczucie bezpieczeństwa. Mój lęk wysokości dał o sobie znać.

Zamek Neuschwanstein widziany z mostu to najlepsze miejsce do pocztówkowej fotografii.

Przeczytajcie: Zamek Książ i Zamek Czocha. Zwiedzanie Dolnego Śląska.

Zamek Neuschwanstein

Zamek można też podziwiać z innej strony – od frontu. Na ten punkt widokowy można dostać się tylko kolejką linową Tegelberg ze Schwangau, która jest płatna. Jednak w momencie, w którym my zamek odwiedziliśmy nie była to wersja opłacalna, gdyż strona zamku widoczna z opisywanego punktu widokowego była cała w rusztowaniach. Być może Wy będziecie mieli więcej szczęścia.

NASTĘPNYM RAZEM

Tak jak wspomniałam wcześniej bawarski zamek zwiedziliśmy niejako po drodze wracając z tripu po Francji i Włoszech. Jeżeli mielibyśmy więcej czasu do zagospodarowania na pewno warto zobaczyć pobliską okolicę Zamku Neuschwanstein

krystaliczne jezioro Alpensee otoczone górami
zamek Hochenschwangau
malowniczą miejscowość Füssen

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny, w których można zamek zwiedzać

Zima do 16.00, lato do 18.00

Kasa biletowa

Zamykana jest godzinę wcześniej. Koszt biletu dla osoby dorosłej wynosi 13 euro, dzieci zwiedzają zamek bezpłatnie.

Zwiedzanie zamku z zewnątrz, punkt widokowy na moście

Bezpłatnie

Kolejka linowa Tegelberg w Schwangau

Płatna

Piesze wejście na zamek z parkingu

Zajmuje około 45 minut. Następnie należy doliczyć dodatkowy czas około 15 minut – przejście na Most Marienbrucke.

Spodobał Wam się bajkowy zamek w Bawarii? A może tak jak my już dawno go odwiedziliście? Znacie inne klimatyczne zamki, które warto odwiedzić – czy to w Niemczech, czy też w innym kraju? Może zamki nad Loarą we Francji? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Więcej o Niemczech znajdziecie tutaj:
Niemcy

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!