Zima w Karkonoszach jest cudowna. Tak było i tym razem, kiedy ruszyliśmy na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Zorganizowaliśmy dwudniową wędrówkę połączoną z noclegiem w górskim schronisku – takie warianty górskich wojaży lubimy najbardziej.

INFORMACJE O SZRENICY

Przed wyruszeniem na Szrenicę warto poznać kilka ciekawostek o tym szczycie:

  • Szrenica położona jest w zachodniej części Karkonoszy i ma wysokość 1362 m n.p.m.
  • Szrenica wznosi się nad Szklarską Porębą, a z jej szczytu wspaniale widać Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, czeskie Karkonosze.
  • Najpopularniejszym szlakiem prowadzącym na Szrenicę jest szlak czerwony (Szklarska-Poręba Huta).
  • Na Szrenicę można wjechać wyciągiem krzesełkowym (wjazd jest dwuetapowy).
  • Na szczycie Szrenicy znajduje się schronisko „Szrenica”.

Szrenica szlak

PARKING SZRENICA

Idąc na Szrenicę zdecydowaliśmy się na szlak czerwony prowadzący przez Wodospad Kamieńczyka. Samochód zaparkowaliśmy poniżej wodospadu – Parking przy Czeskiej Szosie. Parking jest płatny, natomiast nam udało się znaleźć miejsce obok parkingu – przy drodze i dzięki temu postój był darmowy. Parkingi znajdują się również przy wyciągu krzesełkowym – Ski Arena Szrenica.

SZLAK NA SZRENICĘ I ŚNIEŻNE KOTŁY

Przebieg trasy:

Dzień 1: Szklarska PorębaParking przy Czeskiej Szosie – Wodospad Kamieńczyka – Schronisko na Hali Szrenickej – Graniczna Łąka – Schronisko Szrenica (nocleg).

Dzień 2: Formacja skalna Trzy Świnki – Mokra Przełęcz – Łabski SzczytŚnieżne Kotły – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – Parking przy Czeskiej Szosie – Szklarska Poręba.

Wspaniałym pomysłem jest zorganizowanie wycieczki dwudniowej, które będzie prowadziła zarówno przez Szrenicę, jak i Śnieżne Kotły. Dodatkową atrakcją będzie nocleg w Schronisku Szrenica.

Szlak na Szrenicę na odcinku prowadzącym od parkingu do Wodospadu Kamieńczyka jest mocno stromy, ale niedługi. Przy wodospadzie znajduje się pierwsze schronisko na szlaku – Kamieńczyk. Tuż za schroniskiem są kasy biletowe, w których należy uiścić opłatę za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Idąc dalej, po niedługim czasie (około 1 godzina) dociera się do malowniczego Schroniska na Hali Szrenickiej. Tutaj zatrzymaliśmy się na ciepłą zupę i herbatę. Początek tego miejsca sięga roku 1786, kiedy postawiono budę pasterską o nazwie „Nowa Buda Śląska”. Buda z czasem stała się gospodą, a finalnie schroniskiem.

Szrenica szlak, schronisko Na Hali Szrenickiej

Następnie ruszyliśmy dalej – na trasie rozpościerały się piękne, zimowe krajobrazy na Góry Izerskie i nie tylko. Fragment szlaku od schroniska Na Hali Szrenickiej do Szrenicy jest najciekawszy. W oddali widać było szczyt Szrenicy i schronisko, w który zaplanowaliśmy nocleg. Mieliśmy szczęście, gdyż trafiliśmy na słoneczny, zimowy dzień.

Od celu naszej wędrówki dzieliło nas już tylko około 45 minut widokowej trasy. W końcu dotarliśmy! Podziwialiśmy zjawiskowy zachód słońca na Szrenicy.

A ile czasu zajęło nam dojście do celu, czyli do szczytu Szrenica? Od parkingu wraz z przystankiem na odpoczynek w schronisku Na Hali Szrenickiej około 3,5 godziny spokojnym marszem, przystankami na zdjęcia i oglądaniem widoków.

SCHORNISKO SZRENICA

Na kopulastym szczycie Szrenicy wznosi się sporej wielkości, murowany budynek – to Schronisko Szrenica. Widoki stąd chwytają za serce. Przy dobrej widoczności w oddali widać Śnieżne Kotły. Bardzo lubimy klimat polskich schronisk górskich, dlatego też zatrzymaliśmy się w Szrenicy na nocleg. Była to noc pełna wrażeń, gdyż w dzień przybycia do schroniska mieliśmy piękną, słoneczną pogodę. Wieczorem zerwała się wichura, która dawała się we znaki całą noc. Silne wiatry, zjawisko szadzi, mgły i opady to zjawiska częste na Szrenicy. Było iście tajemniczo – jak to w Karkonoszach.

Schronisko Szrenica

Pierwsze schronisko w tym miejscu powstało w latach 1921-1922 – budynek w przewadze drewniany, zaprojektowany przez architektów z Jeleniej Góry. W roku 1972 nawiedził to miejsce pożar. Rok później rozpoczęto generalny remont obiektu, który trwał bardzo długo. Schronisko Szrenica wznowiło swoją działalność dopiero w roku 1992. Do dnia dzisiejszego pozostaje w rękach prywatnych właścicieli.

Schronisko Szrenica dysponuje 90 pokojami (od 2 do 15 osobowych). Posiada też sale konferencyjne, jadalne i bufet.

ZACHÓD SŁOŃCA NA SZRENICY / Z ODDALI WIDOCZNE ŚNIEŻNE KOTŁY

Widok na Śnieżne Kotły ze Szrenicy

Szrenica

Szrenica

Przeczytajcie: Szlak na Śnieżnik z Międzygórza. Trasa, schronisko, wieża widokowa.

FORMACJA SKALNA TRZY ŚWINKI

W pobliżu szczytu Szrenica znajdują się liczne formacje skalne, w tym słynne Trzy Świnki. Stąd swój początek ma Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Pamiętajcie, iż cały szlak wiedzie granicą polsko-czeską.

Z Trzema Świnkami związana jest legenda – jak to w Karkonoszach! Liczyrzepa (Duch Gór) swego czasu zaczął pracować przy wypasie świń u nieuczciwego gospodarza, który to za jego pracę nie chciał mu zapłacić oskarżając o utratę trzech zwierząt. Zdenerwowany Liczyrzeba postanowił rozprawić się z nieuczciwym pracodawcą i zabrał go na Szrenicę, na której ten ukrył świnie. Duch Gór na oczach gospodarza zamienił świnie w kamienie! A co się stało z gospodarzem? Tego nikt nie wie.

Naukowe teorie natomiast podają, iż formacje skalne na stokach Szrenicy powstały w wyniku silnych wiatrów w tych terenach i innych działań erozyjnych.

Do nas jednak bardzo przemawia przypowieść ludowa o powstaniu Trzech Świnek.

Czas ruszyć dalej – w kierunku Śnieżnych Kotłów.

Formacja skalna Trzy Świnki, Szrenica szlak

ŚNIEŻNE KOTŁY / SZLAK OD SCHORNISKA SZRENICA

Po wietrznej nocy w schronisku ruszyliśmy dalej – na Śnieżne Kotły. Niestety tego dnia pogoda zaczęła płatać figle. Sypał śnieg i była duża mgła bardzo ograniczająca widoczność. Na chwilę znikała, dzięki czemu znowu mogliśmy się poczuć w jak w baśni „Królowa Śniegu”.

Kilka ciekawostek o słynnych Śnieżnych Kotłach:

  • Śnieżne Kotły to kotły polodowcowe (Mały Śnieżny Kocioł i Wielki Śnieżny Kocioł).
  • Usytuowane są w Karkonoszach między Wielkim Szyszakiem, a Łabskim Szczytem.
  • Mały Śnieżny Kocioł ma głębokość ok. 300m.
  • Wielki Śnieżny Kocioł ma głębokość ok. 250m.
  • Na dnie obu kotłów znajdują się jeziorka polodowcowe (częściowo wysychające) zwane Śnieżnymi Stawkami.
  • Na krawędzi kotłów znajduje się radiowo-telewizyjna stacja przekaźnikowa, która kiedyś pełniła funkcję schroniska, a z czasem nawet hotelu.
  • Obok jest grupa skał o nazwie Czarcia Ambona.

Niestety będąc u celu niewiele widzieliśmy przez gęstą mgłę. Tylko na chwilę ukazał się naszym oczom tajemniczy budynek stacji radiowo-telewizyjnej, który jest symbolem Śnieżnych Kotłów.

Musimy tutaj powrócić w lepszych warunkach pogodowych. Ponownie zimą, kiedy to Śnieżne Kotły są skąpane w śniegu.

Śnieżne Kotły

Szlak na Śnieżne Kotły

Przeczytajcie: Gorce – szlak na Turbacz i Chata Maciejowa.

POWRÓT DO SZKLARSKIEJ PORĘBY / SZRENICA SZLAK 

Gęsta mgła i zimno nie pozwoliły nam długo przebywać na Śnieżnych Kotłach. Postanowiliśmy wracać i skierowaliśmy się w kierunku Schroniska Pod Łabskim Szczytem, do którego można dojść szlakiem zielonym (przez Śnieżne Stawki), żółtym lub czerwonym. Szlaki zielony i żółty były zamknięte (zimą często to się zdarza). Ruszyliśmy więc w drogę powrotną szlakiem czerwonym, który z czasem prowadził mocno stromo w dół. Zejście w głębokim śniegu było dość męczące. Uratowały nas przed licznymi upadkami raczki.

W Schronisku Pod Łabskim Szczytem zatrzymaliśmy się na obiad i następnie ruszyliśmy szlakiem zielonym do parkingu, aby odebrać samochód.

MAPA SZLAKU NA SZRENICĘ I ŚNIEŻNE KOTŁY

Dwudniowa wędrówka, której celem była Szrenica i Śnieżne Kotły oraz nocleg w klimatycznym schronisku okazały się świetnym pomysłem. Szkoda, że drugiego dnia pogoda nam nie dopisała, ale i tak było pięknie.

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!