Spis treści
- 1 CO WARTO ZOBACZYĆ W TORUNIU/ TORUŃ NA WEEKEND
- 2 STARE MIASTO / CIEKAWE MIEJSCA NA STARYM MIEŚCIE W TORUNIU
- 3 BULWAR FILADELFIJSKI W TORUNIU
- 4 MUZEA W TORUNIU/ MUZEALNE ATRAKCJE DLA DZIECI W TORUNIU
- 5 MUZEUM ZABAWEK
- 6 MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA
- 7 TORUŃ Z DRUGIEJ STRONY WISŁY
- 8 HOTEL W TORUNIU / GDZIE SPAĆ W TORUNIU?
- 9 GDZIE ZJEŚĆ W TORUNIU? SPRAWDZONE MIEJSCA
Mieszkamy bardzo blisko Torunia. Od 3 lat planowaliśmy weekend w Toruniu no i w końcu udało się. Pojechaliśmy! Zobaczyliśmy Kraków w miniaturze – mnóstwo zabytków, uliczki przypominające te z Kazimierza Dolnego, klimatyczne kafejki i restauracje, ciekawe muzea no i oczywiście wiodące prym pierniki oraz Mikołaja Kopernika. Toruń ma bardzo dużo do zaoferowania w aspekcie zwiedzania: zarówno dla par, jak i dla rodzin z dziećmi. Co warto zobaczyć w Toruniu? Poznajcie naszym zdaniem ciekawe atrakcje Torunia, klimatyczne hotele, restauracje i kawiarnie.
CO WARTO ZOBACZYĆ W TORUNIU/ TORUŃ NA WEEKEND
Toruń to miasto z bogatą historią i architekturą. To urocze miasto zachwyca swoich odwiedzających. Ze względu na mnogość atrakcji i zabytków to miejsce idealne na krótki weekendowy wypad. Ale bez obaw – jeden dzień także będzie wystarczający. Warto tu przyjechać niezależnie od pory roku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla fanów sztuki i architektury – Centrum Sztuki Współczesnej, Krzywa Wieża czy Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Dla spacerowiczów – zakątki Starego Miasta. Dla fanów astronomii – Dom Kopernika i Jego pomnik. Oprócz tego liczne muzea, punkt widokowy, pyszne restauracje i kawiarenki. Co warto zobaczyć w Toruniu, mieście Kopernika i piernika? Przeczytajcie w dalszej części.
STARE MIASTO / CIEKAWE MIEJSCA NA STARYM MIEŚCIE W TORUNIU
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od tzw. rekonesansu, czyli spaceru po Starym Mieście. To miejsce jest na tyle wyjątkowe, że Stare Miasto (jak i Nowe Miasto) zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaskoczyła nas bardzo duża ilość ludzi. Liczyliśmy na to, że po majówce będzie trochę „luźniej”. Pogoda dopisywała, było wręcz upalnie. Najpierw, czym prędzej podążyliśmy pod pomnik Mikołaja Kopernika znajdujący się na Rynku Staromiejskim. W okolicy możecie podziwiać Kościół Mariacki – powszechnie znany jako Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Dumna postać astronoma wzbudza niewątpliwy respekt. To sprawiło, że postanowiliśmy odwiedzić także Dom Mikołaja Kopernika, aby poznać lepiej życie i dokonania ów wielkiego mistrza astronoma.
Toruń ma również swoja Krzywą Wieżę, która mimo, że przekrzywiona ciągle trwa na posterunku. Krzywa Wieża to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budowli w Toruniu. W przeszłości Krzywa Wieża pełniła różne funkcje, m.in. jako wieża wartownicza. Obecnie można wejść na szczyt wieży i podziwiać z niej piękny widok na Stare Miasto oraz panoramę Torunia.
Przeczytajcie: Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą? Atrakcje i mapa miasteczka.
Wspięcie się na Wieżę Ratuszową umożliwiło nam zrobienie zdjęć, jak z pocztówek, czyli panoramiczne uchwycenie gotyckiego Torunia. Fajne zdjęcia będą świetną pamiątką z tego miasta. Wieża Ratuszowa – koniecznie do zapisania sobie jako punkt widokowy warty odwiedzenia.
Spacer między uliczkami i kamienicami Torunia to napotykanie co chwila jakiegoś pomnika: a to Flisaka, który grą na skrzypcach wypędził żaby z miasta, Piernikarki, która z koszem pełnych pierników wędruje przez miasto, osiołka – pręgierza, z którym dzieci chętnie robią sobie zdjęcia, aż po psa Filusia z parasolką i melonikiem swojego pana, którego pogłaskanie po głowie spełnia najskrytsze marzenia sprawiało, że Toruń na każdym kroku zaskakiwał i wywoływał uśmiech na twarzy.
Kamienica pod Aniołem i Kamienica Pod Gwiazdą wyróżniały się wśród innych bogato zdobionymi fasadami i portalami. Piernikowa Aleja Gwiazd pozwoliła nam poznać słynnych Torunian. Przy Alei Gwiazd warto zwrócić uwagę na Centrum Kultury Dwór Artusa. Tutaj mieści się Sklep Fabryczny Kopernik, w którym możecie sobie kupić przepyszne pierniki toruńskie.
BULWAR FILADELFIJSKI W TORUNIU
Nie zabrakło również spaceru Bulwarem Filadelfijskim i wygrzewania się na słońcu nad brzegiem Wisły. To wspaniałe miejsce na odpoczynek i relaksująca atrakcja klimatycznego Torunia.
MUZEA W TORUNIU/ MUZEALNE ATRAKCJE DLA DZIECI W TORUNIU
Toruń to miasto z naprawdę ogromną ofertą muzealną. Oferuje on nie tylko muzea dla dorosłych, ale także dla dzieci. Najbardziej popularne muzea w Toruniu to Muzeum Okręgowe, Dom Legend Toruńskich, Muzeum Piernika, Muzeum Etnograficzne, Żywe Muzeum Piernika oraz Muzeum Zabawek. Nam udało się dotrzeć do wszystkich, pozostałe niewątpliwie musimy nadrobić następnym razem.
MUZEUM ZABAWEK
Co warto zobaczyć w Toruniu z dziećmi? Zdecydowaliśmy się odwiedzić mniej uczęszczane, lecz znane Muzeum Zabawek. Naszym zdaniem to świetna opcja dla rodzin podróżujących z dziećmi do Torunia. To dobra okazja, aby rodziny mogły spędzić ze sobą miły czas. Starsza pani, która oprowadzała nas po sali Muzeum z zabawkami z różnych czasów z pasją i zachwytem opowiadała o prawie każdej zabawce i jej historii oraz jak do muzeum trafiła. Wrażliwość, ciepłe i dobre spojrzenie na świat naszej przewodniczki było ujmujące.
Koń na biegunach, lalki porcelanowe, woskowe, z różnych stron świata, misie z czasów wojny, stara kolejka, samochodziki, pokryte duchem czasu książeczki z bajkami, pierwsza lalka Barbie – Lilly… piękne miejsce, warte zobaczenia. Dzieci miałyby ogromną frajdę.
A jeżeli chcielibyście spotkać się z Mikołajem Kopernikiem w innym mieście to polecamy wizytę we Fromborku.
Przeczytajcie: Atrakcje Fromborka. Katedra, Planetarium i Mikołaj Kopernik.
MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA
Następnie wybraliśmy się do Muzeum Toruńskiego Piernika na ulicy Strumykowej, które mieści się w dawnym budynku XIX wiecznej fabryki Gustawa Weesego, otwartej w 1885 roku.
W Muzeum świetnie się bawiliśmy – udało się nam wziąć udział w warsztatach wypieku ozdobnych pierników. To była prawdziwa frajda. Zrobiliśmy tradycyjną katarzynkę – najbardziej znany toruński piernik, z którym wiąże się mnóstwo legend i tych o charakterze miłosnym, ale i też altruistycznym.
Po warsztatach, kiedy nasze pierniki trafiły do pieca udaliśmy się na zwiedzanie ekspozycji „Świat Toruńskiego Piernika”. Poznaliśmy przyprawy, które dodaje się do wyrobu pierników, pierwszy przepis na piernik, przywitał nas nawet sam Gustaw Weese i Piernikarka.
Na zakończenie otrzymaliśmy na pamiątkę nasze pierniczki, które pięknie upiekły się w piecu. To była udana wizyta! I jest to kolejna rewelacyjna atrakcja dla dzieci.
TORUŃ Z DRUGIEJ STRONY WISŁY
Warto zobaczyć Toruń z innej perspektywy, po drugiej stronie Wisły. W tym miejscu Toruń ukazuje się w całej swej najwspanialszej okazałości – bo z panoramą zabytkowej starówki.
HOTEL W TORUNIU / GDZIE SPAĆ W TORUNIU?
Uwielbiamy klimatyczne, butikowe hoteliki – z duszą i z klimatem. Zawsze staramy się takie miejsca w Polsce, jak i też na świecie odnajdywać na nocleg.
Pobyt w Toruniu umilił nam kameralny hotelik w stylu paryski w samym centrum starówki Torunia – Petite Fleur . Miejsce bardzo ciekawe – wnętrza w stylu gotyckim, francuska muzyka w tle, wszędzie świeże kwiaty, przemiła obsługa, bardzo smaczne posiłki kuchni francuskiej i staropolskiej, przestronne pokoje. Byliśmy bardzo zadowoleni.
GDZIE ZJEŚĆ W TORUNIU? SPRAWDZONE MIEJSCA
Po intensywnym spacerze wybraliśmy się na pierogi do Pierogarni Stary Toruń – Michał wybrał tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami, ja z jabłkami i cynamonem podane ze słodką śmietaną. Było przepysznie!
Kawa, sok z malin, ciasto czekoladowo – truskawkowe zostało już skonsumowane w Coffee & Whisky House. Tutaj warto skusić się na kawę i deser. Osobiście nie byliśmy, ale podobno na kawę i ciasto warto wybrać się do kawiarni Central Coffee Perks. To miejsce inspirowane kultowym serialem „Friends”, dla fanów serialu to miejsce obowiązkowe.
Kulinarnie nie udała nam się niestety kolacja – restauracja Jan Olbracht Browar Staromiejski, która słynie z wyrobu swojego piwa rozczarowała. Żeberka to w naszym odczuciu wizualnym i smakowym ogromna pomyłka. Na pewno tam nie wrócimy, no chyba że tylko na piwo, ale na wynos, bo sam wystrój i głośna muzyka również nie zachęcają, aby spędzić czas w tym miejscu.
Zwiedzanie Torunia jest bardzo przyjemne. Miasto ma bardzo dużo do zaoferowania. Warto odkryć atrakcje Torunia. Nie udało nam się odwiedzić wielu miejsc jak Planetarium i to już wystarczający powód, aby do Torunia powrócić. Oprócz tego chętnie odwiedzilibyśmy jeszcze Żywe Muzeum Piernika, Dom Legend Toruńskich czy Zamek Krzyżacki (aktualnie bardziej ruiny zamku). Miasto zachwyca historią i klimatem. Panorama Torunia z drugiej strony Wisły to widok niezapomniany.
Piernikowe miasto o zapachu miodu, przypraw korzennych i czekolady urzekło nas i na długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.
Więcej o Kujawach znajdziecie tutaj:
Kujawsko – pomorskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Byliśmy w Toruniu raz i bardzo chcemy tam wrócić! 🙂 Przepiękne zdjęcia! Czym je robisz jeśli mogę spytać? 🙂
Bardzo dziekuję za miłe słowa i super, ze zdjęcia Ci się podobają. Zdjęcia z Torunia były robione jeszcze nikonem d90, teraz fotografuję nikonem d7100 i mam do dyspozycji 4 obiektywy. Pozdrowionka:)
Nie byłam i jak widzę po zdjęciach Toruń nie jest miastem przyjaznym niepełnosprawnym, więc zapewne niewiele bym zobaczyła,
Cześć, na ten temat niestety nie mam wyrobionej opinii, gdyż zwiedzając Toruń na te aspekty nie zwracałam uwagi. Pozdrawiam Cię serdecznie.
Tam mnie jeszcze nie było i po Twoim wpisie wiem, że warto to zmienić 🙂
Trzymam kciuki za realizację podróżniczego celu:) Pozdrawiam.
Kocham Toruń z całego serca, aż mi się łezka zakręciła w oku, gdy oglądałam Twoje zdjęcia. Moim ulubionym miejscem jest zdecydowanie to po drugiej stronie Wisły z panoramą na Stare Miasto.
Nam również w Toruniu bardzo się podobało, chętnie jeszcze do Torunia wrócimy na weekend:) Pozdrawiam.
Piękne zdjęcia! Pomimo tego, że pochodzę z Grudziądza, to nawet kilkanaście razy w roku odwiedzam Toruń. Planujemy odwiedzić wkrótce Muzeum Toruńskiego Piernika. Wiele osób już mi zachwalało to miejsce. Pozdrawiam ciepło 🙂
Toruń zdecydowanie muszę odwiedzić po raz drugi, a Muzeum Piernika zobacz koniecznie – tam jest super i kreatywnie:)
To przy następnej wizycie polecam najlepsze lody od Lenkiewicza 🙂
Dzięki za polecenie:)
Piękne miasto. Szkoda, że nigdy tam nie byłam.. ale nic straconego. Muszę się wybrać, bo naprawdę urzekły mnie Pani zdjęcia.
Jestem właśnie w drodze do Torunia i Twój wpis jest bardzo pomocny
Jestem właśnie w drodze do Torunia i Twój wpis jest bardzo pomocny
Jestem właśnie w drodze do Torunia i Twój wpis jest bardzo pomocny