Do słynnego Kazimierza Dolnego nad Wisłą zawsze chcieliśmy pojechać. Polecane, zachwalane, piękne, z klimatem, taki mały Kraków, festiwal filmów. Musieliśmy się więc przekonać czy rzeczywiście tak jest. A jeśli nadarzyła się okazja trzeba było z niej skorzystać. I tak, organizując krótki wyjazd na wschód Polski do Sobiboru i układając trasę palcem po mapie zauważyliśmy, że do Kazimierza Dolnego już całkiem blisko. Tylko 150 kilometrów. Wyjeżdżając z przepięknego miejsca jakim jest Siedlisko Sobibór udaliśmy się na jeden dzień do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Już od samego wjazdu do miasteczka zauroczyła nas architektura. Połączenie wizyty w Siedlisku Sobibór z Kazimierzem Dolnym to świetny pomysł na weekend.

GDZIE SPAĆ W KAZIMIERZU DOLNYM NAD WISŁĄ?

W Kazimierzu nie brakuje miejsc na nocleg. Znajdziecie obiekty bardziej luksusowe, jak na przykład hotel Król Kazimierz, apartamenty na wynajem, czy też prywatne kwatery oraz mniejsze hoteliki.

My na nocleg wybraliśmy urządzony w klimacie vintage Hotel Vincent. Mały hotelik o 4 gwiazdkowym standardzie, z basenem, eleganckimi pokojami, pyszną restauracją Kuchnia i Wino, dla której menu układał sam Wojciech Modest Amaro – najlepszy polski Szef Kuchni i zdobywca 1* Michelin. Uwielbiamy klimatyczne hoteliki.

Pokoje urządzone są bardzo gustownie i stylowo, są jasne i przestronne. No i te pastelowe barwy… Bajka! Nocleg w tym hotelu nie należy do tanich, ale mimo wszystko naprawdę warto.

Hotel Vincent w Kazimierzu mieści się na ulicy Krakowskiej – bardzo klimatycznej uliczce z dobrymi restauracjami i innymi ciekawymi obiektami hotelowymi.

W restauracji Kuchnia i Wino zjedliśmy pyszną kolację w ciekawym otoczeniu. Śniadanie również niczego sobie – zimny bufet, który zawiera pieczywo, dżemy i miód, mleko z płatkami oraz kawę i herbatę. Istnieje możliwość zamówienia jednego dania na ciepło z karty.

Na terenie hotelu można spotkać kotkę, która jest pupilem pracowników i gości.

ZAREZERWUJCIE NOCLEG W HOTELU VINCENT: TUTAJ.

Przeczytajcie: Spacer po Kazimierzu – klimatycznej dzielnicy Krakowa.

HOTEL VINCENT W KAZIMIERZU DOLNYM NAD WISŁĄ

ATRAKCJE W KAZIMIERZU DOLNYM NAD WISŁĄ / CO WARTO ZOBACZYĆ?

Atrakcji w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą jest sporo. Nie udało nam się zobaczyć wszystkiego, gdyż ograniczał nas czas. Dzięki temu mamy powód, aby do tego klimatycznego miasteczka powrócić i nadrobić zaległości w atrakcjach. Oto miejsca, które zobaczyliśmy w Kazimierzu Dolnym i które polecamy.

OKNO KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ

RENESANSOWY RYNEK

Renesansowy Rynek to jedna z największych atrakcji Kazimierza. To tutaj mieszczą się wszystkie popularne kawiarnie, kawiarenki, restauracje. Artyście malują obrazy lub podobizny przechodniów. Na środku stoi studnia z drewnianym zadaszeniem. Rynek to serce Kazimierza i sam Kazimierz strzeże tego miejsca.

Zasiadaliśmy tutaj, aby napić się kawy, zjeść coś słodkiego, obserwować toczące się życie. Zachwycały urocze kramiki z  kogucikami, było mnóstwo sprzedawców, artystów malujących obrazy. Udało nam się nawet odwiedzić lokalny targ i kupić słodkie poziomki.

KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ RYNEK ATRAKCJE

KLIMATYCZNE ULICZKI KAZIMIERZA DOLNEGO NAD WISŁĄ

Uliczek z klimatem jest sporo w Kazimierzu Dolnym. Zabytkowe uliczki w każdym mieście, miasteczku mają swój urok. Te w Kazimierzu Dolnym również. Romantyczny wieczorny spacer tymi uliczkami, następnie kolacja w dobrej i stylowej restauracji zapewnią Wam wspaniały weekendowy czas.

Przeczytajcie: Lublin na weekend – atrakcje i zwiedzanie.

KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ GALERIE

KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ CO ZWIEDZIĆ

GÓRA TRZECH KRZYŻY / PUNKT WIDOKOWY NA KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ

Punktem obowiązkowym i ciekawą atrakcją jest wejście na Górę Trzech Krzyży, aby podziwiać panoramę Kazimierza i widok na Wisłę. Dzisiaj to popularny punkt widokowy. Krzyże postawiono w 1708 roku, aby upamiętnić ofiary cholery, która panowała na tych terenach. Krzyże nawiązują do Golgoty. Na szczyt wchodzi się po kamieniach. Za wejście na Górę Krzyży pobierana jest symboliczna opłata.

WIDOK Z GÓRY TRZECH KRZYŻY W KAZIMIERZU DOLNYM NAD WISŁĄ

ARTYSTYCZNY KAZIMIERZ NAD WISŁĄ / GALERIE

Będąc w Kazimierzu nie sposób nie zauważyć wielu artystycznych miejsc, w których sprzedaje się sztukę – obrazy, rękodzieło. Kazimierz Dolny to rzeczywiście mały Kraków. Na każdym kroku galerie, sklepy z obrazami, artyści tworzący swe dzieła. Sprzedawane są ciekawe obrazy i inne dzieła sztuki. Kazimierz Dolny to zdecydowanie miasteczko z duszą, ze względu na swój artystyczny wydźwięk.

SPACER BULWAREM NADWIŚLAŃSKIM / REJS PROMEM NA DRUGĄ STRONĘ WISŁY

Bulwar ciągnie się na całej długości miasta. Piękne widoki gwarantowane. Zacumowane w pobliżu łodzie i stateczki na Wiśle dodają uroku temu miejscu. W oddali widać Kościół Farny, zamek, basztę, a mija się spichlerze. Jeżeli będzie Wam mało istnieje możliwość odbycia rejsu promem na drugą stronę Wisły – do pobliskiego Janowca. My takim spacerem zakończyliśmy dzień w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

STARA CHATA / KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ

Drugiego dnia pożegnaliśmy się z Kazimierzem Dolnym zaglądając jeszcze na chwilę do Starej Chaty. Mieści się ona w dolinie rzeki Godarz. W jej pobliżu znajduje się bardzo popularny szlak turystyczny „ Korzenny Wąwóz”. Stara Chata pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku i należy do rodziny Kobiałków. Obiekt ten można zwiedzać, a nawet zostać na nocleg.

Przeczytajcie: Malownicze wsie w Polsce. Subiektywne zestawienie.

STARA CHATA KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ

ATRAKCJE KAZIMIERZA WIELKIEGO NA KOLEJNY RAZ

  • Wspięlibyśmy się na zamkowe wzgórze i podziwiali ruiny zamku oraz basztę, wybudowane na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego.
  • Przeszlibyśmy wąwozy lessowe i słynny szlak „Korzenny Wąwóz”. Korzenie i pnie drzew tworzą nieprawdopodobne formy przyrodnicze.
  • Pojeździlibyśmy po Kazimierzu Dolnym rowerami, które można w mieście wypożyczyć.
  • Popłynęlibyśmy promem na drugą stronę Wisły, aby zobaczyć co słychać w Janowcu.
  • Przetestowalibyśmy większą ilość klimatycznych restauracji pod względem smaków i designu.
  • Spróbowalibyśmy maślanego drożdżowego koguta z piekarni Sarzyńskiego. Kogut to symbol Kazimierza Dolnego.
  • Wypilibyśmy popołudniową herbatkę w herbaciarni u Dziwisza – w miejscu kultowym.

MAPA WAŻNYCH MIEJSC W KAZIMIERZU DOLNYM NAD WISŁĄ

Zauważyliście na pewno, iż w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą jest co robić Miasteczko zachęca atrakcjami do wizyty. Sporo nas ominęło i nie starczyło czasu na więcej. Jeżeli będziemy w okolicach na pewno kolejny raz wstąpimy i nadrobimy zaległości – podobno zimą, otulony w śniegu, bez turystów Kazimierz jest najpiękniejszy.

 O jakiej porze roku byliście w Kazimierzu? A może dopiero planujecie wizytę w tym mieście?

 

Więcej o lubelskim znajdziecie tutaj:
Lubelskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!