Podróże to przygody, a w trakcie odkrywania nowych miejsc wiele może się zdarzyć. Warto być na to przygotowanym, a apteczka podróżna powinna się znaleźć w plecaku każdego podróżnika. Kiedy może się przydać i co powinna zawierać apteczka turystyczna? Zapraszamy do lektury!

APTECZKA PODRÓŻNA – WAŻNE WYPOSAŻENIE KAŻDEGO PODRÓŻNIKA

Często o tym zapominamy, ale apteczka na wakacje to bardzo ważna rzecz. Pamiętamy o zapakowaniu ubrań, kosmetyków i innych gadżetów, a nie pomyślimy, jak istotne może być zapakowanie zestawu ratunkowego dla naszego zdrowia.

Apteczka podróżna – dlaczego warto ją mieć? Na pewno dlatego, że zawiera rzeczy niezbędne na potrzeby pierwszej pomocy przy skaleczeniach, upadkach, atakach bólu czy ukąszeniach. Taki zestaw ratunkowy może nam się przydać w każdej chwili!

Pewnie nie raz zdarzyło Wam się kłopotliwe szukanie plastra czy tabletki przeciwbólowej w kieszeniach plecaka lub przegródkach torby? Zdecydowanie wygodniej mieć wszystko pod ręką w jednym miejscu – w apteczce podróżnej.

Jeśli nie lubicie albo nie umiecie się pakować, a może chcecie poznać kilka ciekawych trików, zerknijcie na nasz poradnik: co spakować na wyjazd. Dowiecie się z niego, co oprócz apteczki, warto zabrać w podróż oraz jak sprytnie zapakować wszystkie potrzebne rzeczy.

Apteczka podróżna

CO POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ W APTECZCE PODRÓŻNEJ?

Gdy będziecie pakować swoją apteczkę turystyczną, przemyślcie dokładnie jej zawartość. Weźcie pod uwagę miejsce, do którego się wybieracie oraz to, jakie zagrożenia mogą tam na Was czekać. Podstawą każdej dobrze przygotowanej apteczki podróżnej będą:

  • leki przyjmowane na stałe – np. te w chorobach przewlekłych, leki na serce czy nadciśnienie,
  • leki przeciwbólowe – zapakujcie te sprawdzone, które pomagają Wam uśmierzyć ból,
  • leki przeciwgorączkowe – czyli pierwsza pomoc w razie przeziębienia lub grypy,
  • leki przeciwbiegunkowe – szczególnie gdy wybieracie się w miejsca bardziej odległe z zupełnie inną kulturą kulinarną,
  • preparaty na ukąszenia – te również przydadzą się na podróże w egzotyczne kierunki,
  • produkty do bezpiecznego opalania się – pamiętajcie, że w niektórych miejscach słońce potrafi być naprawdę zdradliwe i podczas wakacji zawsze warto posmarować skórę filtrem,
  • plastry, bandaże i inne materiały opatrunkowe – czyli niezbędnik w razie skaleczeń czy upadków.

Wystarczy zapakować rzeczy z listy w wygodną apteczkę i mieć je zawsze pod ręką.

APTECZKA NA WAKACJE ZA GRANICĄ – ZASADY PRZEWOŻENIA LEKÓW

Jeśli cierpicie na choroby przewlekłe czy jesteście w trakcie terapii lekowej, z pewnością przed podróżą samolotem zastanawiacie się, czy na lotnisku sprawdzają leki albo które leki w samolocie nie sprawią Wam kłopotów?

Gdy leczycie się przewlekle, zazwyczaj nie będziecie mieć problemu z zabraniem swoich leków w podróż samolotem. Na pewno przyda Wam się jednak zaświadczenie od lekarza w języku angielskim odnośnie tego, jaki lek przewozicie i dlaczego.

Doradzamy Wam, aby każdorazowo zapoznać się z regulaminem linii lotniczych odnośnie przewozu leków. Dowiecie się wtedy również, czy możecie mieć apteczkę podróżną w bagażu podręcznym, czy lepiej będzie zapakować ją do walizki. Więcej o bagażu podręcznym przeczytacie tutaj.

Jeśli zastanawiacie się, jaka apteczka za granicę przyda Wam się najbardziej, odpowiedź jest prosta. Spakujcie wszystkie podstawowe rzeczy z listy wyżej plus dodatkowe, które szczególnie sprawdzą się w miejscach, które odwiedzicie oraz przy aktywnościach, na które się zdecydujecie.

Przykładowo: wybieracie się na trekking w dżungli? Miejcie przy sobie koniecznie coś na ukąszenia, ale też preparaty odstraszające owady, takie jak np. popularna Mugga. Jeśli będziecie uprawiać sporty ekstremalne – zadbajcie o różnorodne bandaże, opaski uciskowe czy plastry.

Gdy jesteście alergikami – nie zapomnijcie zabrać tabletek na alergię lub adrenaliny w zastrzykach. Z kolei, gdy wiecie, że mogą Was spotkać sytuacje stresowe – miejcie przy sobie preparaty na wyciszenie i takie kojące nerwy – mogą Wam się przydać również podczas podróży samolotem.

Na koniec, jeśli wiecie, że będziecie mieć sporo różnorodnych leków w aptece, upewnijcie się przed Waszym zagranicznym wyjazdem, że kraje, do których się wybieracie, nie wprowadziły żadnych ograniczeń, odnośnie tego ile leków można przewieźć przez granicę.

jakie leki zabrać w podróż

APTECZKA NA EGZOTYCZNE WAKACJE – CO WARTO SPAKOWAĆ?

Coraz większą popularnością, szczególnie po zniesieniu wielu obostrzeń związanych z pandemią, cieszą się egzotyczne kierunki. Tajlandia, Dominikana czy Japonia będą wymagały od Was z pewnością innego przygotowania, niż podróż po Europie.

Jakie leki na wyjazd w tropiki powinny się znaleźć w Waszej apteczce podróżnej? Na pewno warto pamiętać o wspomnianych już preparatach przeciwbiegunkowych, przydadzą się również probiotyki czy elektrolity.

W klimacie tropikalnym sprawdzą się również kremy z wysokim filtrem. Pamiętajcie, aby smarować się nimi regularnie co kilka godzin, zwłaszcza jeśli przez większość dnia będziecie przebywać na słońcu. Zalecamy zapakować do apteczki turystycznej również balsam chłodzący i inne preparaty na poparzenia.

Nie zapomnijcie o wspomnianych środkach na insekty, zapakujcie te z wysoką zawartością środka DEET – to zapewni Wam długotrwałą ochronę. Zadbajcie również o higienę, miejcie przy sobie preparaty dezynfekujące oraz maseczki, których możecie użyć, gdy znajdziecie się w dużym skupisku ludzi.

Apteczka podróżna

O CZYM JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ, KOMPLETUJĄC APTECZKĘ PODRÓŻNĄ?

Wiecie już, co powinno się znaleźć w Waszej apteczce podróżnej. Jednak nie zapomnijcie o kilku ważnych kwestiach. Zwróćcie uwagę na datę przydatności leków, zanim spakujecie je do apteczki. Dokładnie przeczytajcie również zasady przechowywania leków – niektóre preparaty wymagają stałej temperatury i umieszczenia ich w lodówce.

Nie zapomnijcie też sprawdzić warunków przewozu leków do krajów, w których planujecie podróż oraz w liniach lotniczych, którymi się tam udacie. Koniecznie pamiętajcie także o ubezpieczeniu turystycznym.


Pakowanie się na wyjazd to często najmniej przyjemny aspekt podróży, jednak warto się do tego odpowiednio przyłożyć. Apteczka podróżna wiele razy ratowała nas w trakcie zagranicznych wyjazdów, ale też wtedy, gdy podróżowaliśmy po Polsce. A jakie Wy macie doświadczenia?

Zdjęcia ze strony pixabay.com.

 

Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!